حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان ،

در خدمت حکومت و علیه جنبش مستقل مردم !

 

 

صبح روز یکشنبه 26 مهر در اثر یک حمله انتحاری در شهر پیشین واقع در سیستان و بلوچستان و در نشست سران قبایل و طوایف ، 42 نفر کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.  در اثر این انفجار سرتیب نورعلی شوشتری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه به همراه چند فرمانده  دیگر سپاه ، تنی چند از سران قبایل و طوایف و همچنین برخی مردم عادی کشته شدند. به گفته جلال سیاح معاون امنیتی ــ  انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان ، عامل  این حمله انتحاری با حضور در محل پذیرایی میهمانان همایش "هم اندیشی سران طوایف و معتمدین شهرستان سرباز " بمبی را که همراه داشته  منفجر کرده است.

 

گروه جندالله که رهبر آن عبدالمالک ریگی است  مسئولیت این عملیات انتحاری را پذیرفته است. این گروه  قبلا نیز یک رشته عملیات نظامی انجام داده بود که از جمله انفجار در مسجد شیعیان در زاهدان در خرداد ماه امسال بود که 25 نفر کشته و حدود 120 زخمی به جا گذاشت. در آن زمان جمهوری اسلامی نیز 15 نفر از اعضای این گروه را اعدام کرد. 

 

سپاه پاسداران که به ویژه در جریان جنبش اعتراضی گسترده مردمی در کشور که به دنبال کودتای انتحاباتی روی داد ،بیش از هر زمان دیگر  طراح و مجری سرکوب وحشیانه مردم معرفی شده است  با کمال وقاحت از این حادثه بهره گرفت ومدعی شد که حضور فرماندهان سپاه در این همایش برای وحدت عشایر شیعه و سنی بوده  و مزورانه خواست با این ادعا خود را میانجی صلح و آشتی  جا زند.  در حالیکه طرح سپاه که اکنون مسولیت امنیت در این منطقه حساس را به تنهایی  بر عهده گرفته این است که با ایجاد و سازماندهی به اصطلاح  بسیج عشایری ، نیروهای محلی را برای مقابله با  مخالفین سازمان دهد و با استفاده از تضاد قبایل و طوایف و ایجاد شکاف و دودستگی میان مردم بلوچ ، سلاح سرکوب خود را برنده تر سازد. اظهارات تند سران قوه مجریه و مقننه و قضائیه پس از این حادثه نیز جز صدور فرمان بگیر و ببند و اعدام های تازه و دامن زدن به فضای خشونت و کشتار معنای دیگری ندارد.

 

بیشک رژیم جمهوری اسلامی که ستم ملی و مذهبی بر ملیتها و صاحبان مذاهب دیگر را با خشونت و سرکوب همواره اعمال کرده است ، خود مهمترین عامل رشد خشونت و پیدایی و رشد گروهای ارتجاعی است که با تکیه بر بنیادگرایی ملی یا مذهبی در برابر حکومت قد علم میکنند و جنبش آزادیخواهانه و برابری طلبانه  ملیتهای ایران را به خطر می افکنند. شکل گیری گروههای تروریستی  نظیر پژاک در کردستان و گروه جندالله در سیستان و بلوچستان بر بستر این شرایط مساعد که رژیم جمهوری اسلامی مسبب اصلی آن است ، انجام میگیرد. هم رژیم اسلامی و هم این گروههای تروریستی از به میدان آمدن جنبش مستقل مردم و سامان یابی آگاهی و اراده آزاد گروه های اجتماعی که در مقابله با استبداد و فلاکت پا میگیرد وحشت دارند و با توسل به خشونت و ترور  در مسیرپیشروی این جنبش ها سنگ می اندازند.

 

اقدام تروریستی گروه جندالله بویژه  در شرایطی که فضای سیاسی جامعه ایران تحت الشعاع مارش پر شکوه مردم در مبارزه با استبداد و نابرابری،ارکان جمهوری اسلامی و بویژه سیستم ولایت فقیه و  نهادهای سرکوب آن را به لرزه افکنده است جز یک هدیه و دست آویز گرانبها برای بهره برداری سپاه و نا مساعد کردن شرایط برای ایجاد و گسترش  جنبش های مستقل مردم بلوچ برای رشد مبارزات آنان برای دست یابی به حق تعیین سرنوشت ملی و تحکیم  پایه های جنبش عمومی مردم ایران  برای آزادی و برابری معنای دیگری ندارد.

 

سازمان ما ضمن دفاع قاطع از حق تعیین سرنوشت ملیت های ساکن ایران ، اقدام تروریستی گروه جندالله را محکوم میکند و نتیجه این اقدامات را جز در جهت از میدان راندن جنبش های مستقل مردم بلوچ و دادن بهانه سرکوب بیشتربه  نیروهای سپاه و تقویت حضور نهادهای نظامی در سیستان و بلوچستان و هر جای دیگر نمیداند.

 

                         کمیته مرکزی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر )

                                       28مهر1388 ــ 20 اکتبر 2009

 

                                                                                                                      سایت راه کارگر:

www.rahekaregar.com

 

                                                                                                                        ایمیل سایت :

site@rahekaregar.com