رزم پرشکوه مردم  در 13 آبان ، گامی تازه بسوی آزادی و خود رهانی

 

 

بار دیگر در خیابانهای تهران و چند شهر بزرگ کشور ، حضور جسورانه و گسترده مردم ،شور زندگی را در کالبد ایران جاری ساخت. در تهران با اینکه نیروهای نظامی و لباس شخصی ها با آرایش جنگی یک نوع حکومت نظامی بوجود آورده بودند و با تاکتیک حمله سریع و سرکوب خشن قصد داشتند از بهم پیوستن امواج کوچکتر تظاهرات کنندگان وشکل گیری امواج بزرگ انسانی ممانعت کنند،اما اینجا و آنجا جمعیتهای بزرگترمردم شکل میگرفت و مردم همبسته  شعارهای آزادیخواهانه  خود را صریح تر از قبل فریاد میکردند. بر اساس گزارشات شاهدان عینی نیروهای سرکوبگر این بار با خشونت و وحشیگری بیشتری صفوف تظاهرات مسالمت آمیز مردم را مورد حمله قرار میدادند و بویژه با شدت بیشتری به زنان که در خط اول تظاهرات  حضور داشتند و همواره دربرابر حملات، خود را سپر دیگران میکردند یورش می آوردند و به شدت آنها را زیرباران  کتک میگرفتند.

 

  مردم در برابرشلیک گاز اشک آور و حمله وحشیانه مزدوران ولایت فقیه ،خشم خود را باشعار"خامنه ای قاتله ، ولایتش باطله" و "مرگ بر دیکتاتور" ابراز میکردند . اوج خشم مردم در برابر سرکوب به زیر کشیدن پوستر خامنه ای و لگدکوب کردن آن بود. به این ترتیب آنها نماد اصلی نظام را نشانه رفتند همانطور که در انقلاب 57 با بزیر کشیدن مجسمه شاه ، درهم شکستن نظام سلطنتی را هدف گرفتند. به این ترتیب حرکت مردم در 13 آبان باز هم با صراحت بیشتر نشان داد که در جنبش سبز دو روایت در کنار هم جاری است : روایت اصلاح طلبان که رهبری صوری جنبش را تشکیل میدهند وبا وعده اصلاح پذیری نظام پوسیده ولایت فقیه، مردم را میفریبند.  و روایت مردم شورشی که مبارزان پیگیر علیه استبداد و فلاکت  و نیروی اصلی هر تغییر و تحولی هستند.

 

در 13 آبان علاوه بر تهران ، مردم در شهرهای باز هم بیشتری نسبت به قبل به اقدامات اعتراضی دست زدند. در گزارشات تا کنونی از شهرهای اصفهان ، شیراز ،تبریر ،قزوین ،شهر کرد ، مشهد، رشت ،اهواز نام برده شده است. همچنین در تهران و شهرستانها در تعداد بسیاری از دانشگاهها ، دانشجویان در محوطه دانشگاه تظاهرات کرده و سپس تلاش کردند تا به جنبش مردم در خیابانها بپیوندند. به این ترتیب در 13 آبان شاهد گسترش باز هم بیشتر جنبش در شهرهای کشور گشتیم .

 

گسترش جنبشی این چنین فراروینده که رژیم با بسیج همه نیروی جهنمی سرکوبش قادر به خاموشی آن نیست ،تنها راهی است که در برابر مردمی  قرار دارد که دیگر نمی خواهند در زیر سلطه استبداد و در چنبره فلاکت اقتصادی زندگی کنند . بستر مهمی از این گسترش ،فعال شدن و تقویت  جنبش های  متنوع اجتماعی حول مطالبات مشخص هر یک از آنان است. یعنی فعال شدن بخش های مختلف مزد و حقوق بگیران ، جوانان ،زنان ،دانش آموزان و دانشجویان ،ملیت ها ،....

 

 باید نیروهای سرکوب را در محاصره همه این جنبش های متنوع بیش از پیش فلج کرد. بویژه مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی با تکیه بر همبستگی گسترده خانواده ها و جنبش ها دارای اهمیت زیادی است که در داخل و خارج باید حول آن فعالیت صورت گیرد. گسترش اعتراضات خیابانی و ترکیب آن با اعتصابات و مبارزات مطالباتی  دررشته های مختلف تولید و توزیع و خدمات ، نه تنها اهرم های سرکوب حکومت را بتدریج از کار می اندازد بلکه در پایه ریزی سازمانها و تشکل های مستقل بخش های مختلف مردم که اهرم اصلی دفاع پایدار از آزادی و تامین اجتماعی است نیز نقش بسزایی دارد.

 

در لحظه کنونی بویژه با توجه به شکنجه و تجاوزجنسی  که در زندان ها در این دوره جاری بوده است و با توجه به خشم افسار گسیخته ولی فقیه و نهادهای نظامی ــ امنیتی ، باید با  بسیج هر چه بیشتر در داخل و خارج  برای آزادی اسیران جنبش  پیگیرانه تلاش کرد. ایرانیان خارج کشور نیز لازم است که در عرصه اطلاع رسانی و جلب حمایت بشریت مترقی و نهادهای مدافع حقوق بشر دراین زمینه تلاش کنند. 

 

                                                     گسترده باد جنبش مردم برای آزادی و برابری !

                                             کمیته مرکزی سازمان کارگران انقلابی ایران ( راه کارگر )

                                                             14 آبان 1388ــ 5 نوامبر 2009

 

 

                                                                                                                      سایت راه کارگر:

www.rahekaregar.com

 

                                                                                                                        ایمیل سایت :

site@rahekaregar.com