اعلامیه کمیته مرکزی سازمان

 

                       به مناسبت ده اکتبر روز جهانی لغو مجازات اعدام

 

 

حدود یک دهه است که تلاش جهانی نیروها و سازمانهای بشردوست  در راستای پیکار برای لغو کامل هر نوع مجازات مرگ  به ثمر نشسته و روز ده اکتبر بعنوان روز بین المللی مخالفت با اعدام تعیین شده است . اما مبارزه با این سنت و توحش چندین هزار ساله بشریت از سالها قبل آغاز شده است . زمانی که ویکتور هوگو در خطابیه معروف خود در مجلس فرانسه ( سپتامبر 1848 )  مجازات مرگ را به زیر سئوال برد  و یا کارل مارکس در همان زمان مقاله درخشان خود را علیه مجازات اعدام نوشت بیش از 160 سال می گذرد . با این همه تنها در سه دهه اخیر بوده که کارزار لغو مجازات مرگ از حد محافل روشنفکری ، خارج و بدل به یک جنبش عظیم جهانی شده است ، جنبشی که به ویژه با شکل گیری سازمان عفو بین الملل ابعاد خیره کننده ای پیدا کرده است .

در پی این کارزار انسانی بوده که اکنون از میان 200 کشور جهان ، بیش از 130 کشور یا مجازات اعدام را به کلی از قوانین کیفری خود حذف کرده اند  و یا در عمل از به اجرا گذاشتن آن استنکاف می ورزند . با این همه بیش از 18 هزار نفر در زندانهای جهان وجود دارند که برایشان حکم مرگ صادر شده است . در طول سال گذشته ( 2011 میلادی ) رسما در 63 کشور جهان برای حدود دو هزار متهم ، حکم اعدام صادر شده است . هر  چند آمارهای غیر رسمی و با توجه به پنهانکاری بسیاری از دولتها ، تعداد این نوع احکام را به مراتب بیشتر ارزیابی می کند . به ویژه در  چین  هر ساله بیش از هزار نفر مخفیانه اعدام می شوند و دولت این کشوراز ارائه آمار رسمی در این مورد خودداری می کند .  بر طبق گزارش سازمان عفوبین الملل بدون احتساب آمار چین ، در سایر کشورها 676 نفر اعدام شده اند . ایران با 360 مورد ، عربستان با 82 مورد ، عراق با 68 مورد ، امریکا با 43 مورد و یمن با 41 مورد ، پس از چین بیشترین تعداد اعدامها را انجام داده اند . هر چند به نسبت جمعیت و سرانه اعدام ، رژیم اسلامی ایران رکورددار این نوع از توحش محسوب می شود . بر طبق همین گزارش در طول سال 2011 تنها در 20 کشور جهان عملا مجازات اعدام صورت گرفته است که در قیاس با 2002 که تعداد این نوع کشورها 31 عدد بوده شاهد یک پیروزی درخشان برای همه انسان دوستان هستیم . با این همه خاورمیانه تنها منطقه ای از جهان بوده که میزان اعدامها در آن یک افزایش 50 درصدی را نسبت به سال 2010 نشان میدهد . 99 درصد اعدامههای خاورمیانه نیز تنها در چهار کشور : ایران ، عربستان ، عراق و یمن صورت می گیرد . در اروپا کشور بلاروس با دو اعدام در سال 2011 تنها کشوری بوده که در این قاره دست به عملی کردن مجازات مرگ زده است و جالب است بدانید که در قاره امریکا نیز ایالات متحده  ( سرکرده جهان " آزاد " سرمایه داری ) تنها کشوری بوده که در سال 2011 حکم اعدام را اجرا کرده است .

در ایران تحت حاکمیت رژیم ولایت فقیه همانطور که گفته شد آمارهای رسمی خود رژیم حداقل 360 مورد اعدام را در سال گذشته ثبت کرده است اما همگان می دانند که بسیاری از این اعدامها به طور رسمی اعلام نمی شوند . برای نمونه سال گذشته شاهدین  و زندانیان متعددی در زندان مشهد گواهی داده اند که تعداد زیادی از افراد مرتبط با مواد مخدر به صورت فله ای و غیرعلنی اعدام شده اند .

این رژیم نه تنها در پیشبرد مجازات ضدبشری اعدام سرآمد دولتهای جهان است بلکه سعی میکند این مجازات را به وقیحانه ترین شکل ممکن با برپایی  چوبه های دار در میادین شهرها و در برابر چشم هزاران نفر بطور علنی به معرض نمایش گذارد . علاوه بر اینها جمهوری اسلامی جزو معدود حکومتهای جهان است که دست به اعدام کودکان زیر 18 سال میزند و در این راستا آشکارا بسیاری از مقاوله نامه های بین المللی را نقض میکند .

از اینرو کارزار ده اکتبر فرصت مناسبی است تا همدوش نهادها و نیروهای بشردوست جهان ، ضمن پیکار برای لغو هر نوع مجازات مرگ در جهان ، توجه افکار عمومی بین المللی را یکبار دیگر به فجایع سیستماتیکی که در ایران رخ میدهد جلب کنیم و در کمپین ها و آکسیونهایی که بدین منظور تدارک دیده می شوند فعالانه مشارکت ورزیم .

سازمان ما به عنوان یکی از حامیان پیگیر لغو هر نوع شکنجه و اعدام  ، از همه فعالین چپ و ایرانیان آزادیخواه در داخل و خارج کشور میخواهد که به هر شیوه ممکن ، صدای اعتراض خود را علیه ماشین آدمکشی رژِم اسلامی بلند کنند و بر مطالبات انسانی زیر پای فشارند :

 

- توقف فوری و بی قید و شرط همه احکام مرگ ، بویژه برای کودکان زیر هیجده سال

- ممنوعیت کامل هر نوع شکنجه و اعدام در قوانین جاری و کیفری

- لغو مجازاتهای قرون وسطایی سنگسار ، قصاص ، حد و تعزیر

- آزادی فوری تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی

- درخواست از آندسته نیروهای اپوزیسیون ( چه در طیف راست و چه در طیف چپ ) که هنوز رسما لغو بی قید و شرط هر نوع مجازات اعدام را در برنامه ، منشور و فعالیت عملی خود نگنجانده اند .

 

                               

                              زنده باد ده اکتبر روز جهانی نفی اعدام

                              سرنگون باد جمهوری اسلامی ایران

                              زنده باد آزادی ، زنده باد سوسیالیسم

 

 

                 کمیته مرکزی سازمان کارگران انقلابی ایران ( راه کارگر )

                                     

                                                   اکتبر 2012

 

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

www.rahekaregar.com               سایت سازمان         

www.rahekaregarnews.com         راه کارگر خبری            

www.asj-iran.com                علیه ستم جنسیتی