دور جدید اعتراضات توده ای در ایران !

مبارزه طبقاتی و جنبشهای اجتماعی مطالباتی را گسترش دهیم !

 

در هفته های اخیر مردم زجر کشیده ایران در جای جای کشورمان با بهره گیری هوشمندانه از فضایی که در آن دولت حسن روحانی و بخشی از آپارات رژیم مجبور است در بطن مصالحه با غرب ، پز " تعامل و تعادل " بدهد و صد البته به دلیل اقدامات ارتجاعی و گزک هایی که خود رژیم بدست میدهد ، موجی از حرکات اعتراضی را  سازمان داده اند .

 

- جنبش زنان و نیز جنبش دفاع از حقوق کودکان ، با راه انداختن کارزار اینترنتی و سازماندهی طومارهای دسته جمعی ، خشم خود را از تصمیم مشترک شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی برای قانونیت بخشیدن به ازدواج با فرزند خوانده ، نشان دادند این اعتراض در سنندج همزمان با روز جهانی کودک ، منجر به یک میتینگ پرشور نیز شد که در آن صدها نفر شرکت کرده و ضمن اعتراض به این مصوبه ارتجاعی از حقوق همه جانبه کودکان دفاع کردند.

 

-  جنبش اعتراض به لغو اعدام و پایان دادن به توحش جمهوری اسلامی ، هم در اعتراض به اعدام یک " مجرم " در یاسوج ( که منجر به بازداشت تعدادی از بسستگان و دوستان فرد اعدامی گردید ) و هم در اعتراض به تصمیم رژیم برای اعدام مجدد علیرضا م... 37 ساله در بجنورد که هفته پیش بطور استثنایی و علیرغم قرار داشتن بیش از 12 دقیقه در بالای چوبه دار ، روز بعد در سردخانه بهوش آمد بار دیگر خود را جلوه گر ساخت . وکلای بشردوست ایران و نیز نهادهای مختلف داخل کشور و نیز سازمان عفو بین الملل شدیدا اعتراض خود را به اعدام احتمالی مجدد این متهم حمل مواد مخدر ( پس از بهبودی و خلاص شدن از بیمارستان ) ابراز کردند و رژیم در این زمینه به شدت تحت فشار است تا آنجایی که برخی از آیت الله ها، فتوای خود را پس گرفته اند .

 

- جنبش حفظ محیط زیست که در سالهای اخیر همزمان با رشد آگاهی زیست محیطی در میان مردم بویژه نسل جوان ، در حال گسترش بوده و بخصوص بعد از موفقیت در پس زدن اقدام رژیم برای تخریب موزه گیاه شناسی نوشهر ، جان تازه ای گرفته است ، اینبار خود را در اعتراض به خشک شدن تدریجی مهمترین رودخانه ایران و خوزستان یعنی رودخانه کارون نشان داد . جوانان و فعالین مدنی بیش از هفت شهر این استان در یک اقدام هماهنگ ، زنجیری انسانی و طولانی در ساحل غربی این رود استراتژیک سازمان دادند تا اعتراض خود را به اقدامات خانمان برانداز مقامات رژیم برای " مدیریت آب کارون " بیان کنند .

 

- جنبش دانشجویی طی دو اقدام اعتراضی بار دیگر خودنمایی نمود . همزمان با اولین حضور و سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران و علیرغم تدابیر امنیتی فراوان ، دانشجویان ضمن اینکه محل سخنرانی او را عملا به یک میتینگ اعتراضی و بیان نارضایتی تبدیل کردند در بیرون سالن نیز با خواندن سرود " یار دبستانی " بار دیگر خاطره غرور انگیز جنبش دانشجویی ایران را زنده کردند که طی آن تعدادی از دانشجویان نیز بازداشت شدند که از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست . در دانشگاه همدان نیز صدها دانشجو در اعتراض به مرگ مشکوک  سحر چووینی 19 ساله اهل مریوان و دانشجوی سال دوم رشته پرستاری که رژیم آنرا خودکشی وانمود کرده  ، دست به برپایی یک تجمع اعتراضی زدند که در آن علاوه بر خواست پیگیری این قتل مشکوک ، خواستار استعفای رئیس دانشکده شدند .

 

- جنبش عمومی اعتراضی اینبار در استان هرمزگان و مشخصا بندرعباس گر گرفت به نحوی که این اعتراضات گسترده چندین هزار نفری وارد دومین هفته خود شده است . انگیزه این حرکت مردمی ، اعتراض به الحاق بخشی از هرمزگان ( منطقه پارسیان ) به استان فارس بوده است . ناگفته پیداست که مردم ساکن پارسیان چه تحت حاکمیت استانداری هرمزگان و چه تحت حاکمیت استانداری فارس ، همچون اکثریت مردم ستم کشیده ایران از حقوق شهروندی و ابتدایی ترین خدمات رفاهی محروم خواهند بود . از اینرو این حرکت اعتراضی را باید بعنوان یک انگیزه نگاه کرد و نه علت . علل اصلی نارضایتی گسترده مردم ، فقر ، فلاکت ، بی حقوقی و استبداد لجام گسیخته است که بر گرده توده ها سنگینی میکند.

این جنبشها در کنار جنبش مطالباتی کارگران که هیچگاه از تب و تاب نیفتاده و تنها جنبشی بوده که بدلیل فلاکت گسترده اقتصادی ، بیکاری ، تورم لجام گسیخته و دستمزدهای معوقه و یا بی تناسب با هزینه کمرشکن زندگی ، از تداوم نسبی برخوردار بوده و نیز تحرک فعالین مدنی ملیتهای تحت ستم ایران که علیرغم سرکوب خونین و نیز احکام اعدام  بیش از بیست نفر از فعالین عرب ، کرد و ... نویدبخش دور جدیدی از جنبشهای اجتماعی ایران در فضای سیاسی جدید خواهد بود . چپ انقلابی ایران باید با گسترش فعالیت خویش ، سهم بایسته خود را در کمک به هماهنگی ، تشکل یابی و سازماندهی این جنبشها ایفا کند . باید با درسگیری از تجارب گذشته و برپایی زنجیروار حرکات اعتراضی مطالباتی و بهره گیری از ضعف گسترده رژیم در شرایط کنونی ، کل کشور را برای نظام اسلامی سرمایه ، غیرقابل حکومت کنیم و خاطره تلخ سرکوب و افت سیاسی ناشی از آن در سالهای پس از خرداد 88 را پشت سرگذاریم .

 

 

                پرتوان باد جنبش های آزادیخواهانه و برابری طلبانه مردم ایران

                     کمیته مرکزی سازمان کارگران انقلابی ایران ( راه کارگر )

                                   19 اکتبر 2013  -  27 مهر 1392 

                                   www.rahekaregar.com