حملات تروریستی پاریس ، شبیخون به آزادی ، شادی و انسانیت !

 

جمعه شب ۱۳ نوامبر مردم پاریس در سه منطقه شلوع و اصلی شهر در حالیکه خود را برای آغاز تعطیلات اخر هفته آماده میکردند تا از طریق حضور دراستادیوم های ورزشی ، معابر پر رفت و آمد ، رستورانها و سالن های کنسرت ، لحظاتی را خوش باشند و خستگی ناشی از کارهفتگی را از جسم و روان خود بزدایند ، هدف سلسله حملات تروریستی هماهنگ توسط آدم کشان اسلامی وابسته به داعش قرار گرفتند که متاسفانه تا کنون سبب مرگ حدود ۱۳۰ نفر و مجروح شدن صدها نفر شده است . درمیان قربانیان که تقریبا همگی از مردم بیگناه و شهروندان عادی بودند و در میان آنها نه تنها فرانسویان سفید و شهروندان کشورهای غربی بلکه مردمان عرب و آفریقایی و آسیایی نیز دیده می شوند و این بار دیگر نشان میدهد که تروریستهای اسلامی فارغ از نژاد و ملیت و مذهب انسانها ، با آزادی و شادی و آبادی و مدنیت است که جدال دارند .

این حملات همزمان و یا به فاصلۀ اندک در نقاط مختلف پاریس صورت گرفت. یکی از این حملات نیز در سالن نمایش "باتکلان" در محلۀ یازدهم صورت گرفت. مهاجمان در"باتکلان" پس از تیراندازی بسوی رهگذران و شرکت کنندگان در کنسرت، شماری از آنان را به گروگان گرفتند. گروگانگیری با حملۀ گروه ضربت پلیس به پایان رسید. بر اساس نخستین اطلاعات موجود، در این سالن نزدیک به صد تن کشته شده اند. به گفتۀ شاهدان عینی که از این حمله جان سالم بدر برده اند، مهاجمین با شعار " الله اکبر" بسوی جمعیت تیراندازی می کرده اند.

یکی دیگر از حملات رستوران " پتی کامبوجیا" در محله دهم پاریس را هدف قرار داد. در حملۀ دیگری تروریست ها به روی مشتریان رستوران " بل اکیپ " در محلۀ یازدهم پایتخت تیراندازی کردند. چند انفجار و تیراندازی نیز در اطراف "استادیوم فرانسه" در "سن دنُی" واقع در شمال پاریس صورت گرفت. این انفجارها هنگامی رخ داد که فرانسوا هولاند در مسابقۀ دوستانۀ میان تیم های ملی فوتبال آلمان و فرانسه شرکت داشت.

در جریان این عملیات تروریستی هفت مهاجم نیز کشته شدند اما گفته می شود تعداد آنها بیشتر بوده است در مرز فرانسه و بلژیک چند نفر مظنون بازداشت شده اند . در هفتم ژانویه همین امسال نیز شاهد عملیات تروریستی علیه دفتر مجله فکاهی شارلی هبدو بودیم که مسئولیت آنرا القاعده شعبه شبه جزیره عربستان به عهده گرفته بود اما عملیات تروریستی سیزده نوامبر را رسما داعش به عهده گرفته است . دولت فرانسه ضمن اعلام سه روز عزای عمومی ، حالت فوق العاده اعلام کرده و نیز ضمن تعطیل کردن مدارس و ... برپایی هر نوع تجمع را به خاطر مخاطرات امنیتی ممنوع اعلام کرده است . به همین خاطر و نیز به دلیل لغو سفر حسن روحانی به فرانسه ، کارزار سه روزه " نه به ۳۷ سال جنایات جمهوری اسلامی ایران " نیز که قرار بود توسط نیروهای چپ و دمکرات برپا شود لغو گردید .

سازمان ما ضمن همدردی عمیق با مردم فرانسه و همبستگی با همه انسانهای آزادیخواه و برابری طلب ، بار دیگر بر لزوم تقویت صدای سوم در جهان بویژه خاورمیانه تاکید می ورزد . صدایی که ضمن مرزبندی و مبارزه با رژیم های مرتجع حاکم در خاورمیانه و پیکار با جنایتکاران تروریست اسلامی ، عمیقا باور دارد که دخالتها و اشغالگریهای امپریالیستی در خاورمیانه و شمال آفریقا و نیز کمک مستقیم و غیرمستقیم آنها به شکل گیری و قدرت گیری جریاناتی مثل طالبان ،القاعده ، جبهه النصره ، داعش ، احرار الشام ، بوکو حرام و ... نه تنها ادعای دول امپریالیستی مبنی بر مبارزه با توحش و بربریت و تروریسم را زیر سئوال میبرد بلکه معتقد است سیاست امپریالیستی این دول تنها سبب تقویت و قدرتگیری تروریسم اسلامی می شوند . واقعیت این است که عملیات تروریستی اخیر نیازمند حد بالایی از توانایی مالی ، لجستیکی ، نظامی و تدارکاتی بوده است که تنها وجود " بهشت امن " تروریستی در افغانستان ،سوریه ، عراق ، لیبی ، یمن ، نیجریه ، سومالی و ... میتواند چنین عملیات سازماندهی شده ای را تدارک ببیند . در بطن این رویدادها بدون شک نقش بحران سوریه و جنگ منطقه ای و نیابتی که در آن جریان دارد اهمیتی کلیدی پیدا میکند . این بحران عملا با ایجاد یک منطقه امن برای تروریستهای اسلامی که با برخورداری از توانایی مالی و نظامی عظیم قادرند دهها هزار مسلمان فناتیک و حتی جوانان سرخورده کشورهای غربی را که هیچ آینده روشنی را در گتوهای فقیرنشین شهرهای اروپایی برای خود نمی بینند جذب کنند و از آنها موجوداتی مسخ شده پدید آورند که در رویای بهشت اخروی و حوریان زیباروی ، به عملیات انتحاری جنایتکارانه وا دارند . عملیات کوری که هیچ فرقی میان نظامی و غیرنظامی ، پیر و جوان ، مذهبی و غیرمذهبی ، غربی و شرقی قائل نمی شود . این خود بار دیگر نشان میدهد که داعیه مبارزه بنیادگرایان اسلامی با " استکبار جهانی" تبلیغات پوچی بیش نیست و آنها با انسانیت ، مدنیت ، مدرنیته ، آزادی ، شادی و برابری است که سر جدال دارند و همچنانکه رفتار آنها در مناطق تحت سلطه شان نظیر افغانستان ، یمن ، نیجریه ، سومالی ، صحرای سینا ، لیبی ، مالی ، عراق و سوریه نشان میدهد هدفی جز کشیدن عقربه های تاریخ به عقب ، به دوران توحش و تحجر خلافت اسلامی در ۱۴۰۰ سال قبل ندارند .

در این میان آنچه که مایه نگرانی است سواستفاده جریانات راست و نژاد پرست در غرب برای پناهنده ستیزی و خارجی ستیزی بیشتر و راندن و انزوای وسیع تر تهیدستان آسیایی و آفریقایی در گتوها و محلات حاشیه شهرهای بزرگ غربی و تشدید محدودیتهای سیاسی و اجتمایی ، تقویت دستگاههای امنیتی و جاسوسی علیه شهروندان و خصوصا علیه نیروهای چپ و آزادیخواه در این کشورها میباشد تلاش مذبوحانه ای که همچون سالیان گذشته تاثیر معکوس خواهد داشت و سوخت و نفرات بیشتری را برای ماشین آدمکشی تروریسم اسلامی فراهم خواهد نمود . تنها صدای سوم سکولار ، آزادیخواه ، برابری طلب و ضد امپریالیستی ضد اسلامیستی است که میتواند بشریت معاصر را از بربریتی که مرتجعان اسلامی ، دیکتاتورها و امپریالیستها مشترکا پدید آورده اند ، رهایی بخشد . چپ باید همه داشته های خود را بویژه در خاورمیانه بحرانی ، صرف تقویت این قطب انسان دوست و ترقیخواه کند.

 

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

 

۱۴ نوامبر ۲۰۱۵