کمپین اتحادیه کارگران کشتی رانی، قطار و ترانسپورت بریتانیا

برای آزادی رضا شهابی

اتحادیه کارگران کشتی رانی، قطار و ترانسپورت ( RMT )   در بریتانیا  با انتشار بیانیه ی  مطبوعاتی، اعلام کرد که برای آزادی رضا شهابی،  یککمپین  گسترده و بین المللی  سازمان داده است.  در این بیانیه چنین آمده است:

"  اتحادیه ترانسپورت RMT به همراه فعالین اتحادیه ای در سراسر جهان،  و نمایندگان پارلمان برتیانیا،  برای آزادی یکی از رهبران اتحادیه ترانسپورت،  دست به یک کمپین  جهانی  زده است.

" رضا شهابی، خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه است که رهبران آن  در سالهای گذشته هدف موج دستگیری و زندان  بوده اند .   رضا شهابی و یکی از همکاران او  سعید ترابیان - که در نهم ماه ژوئن دستگیر و سپس آزاد گردید-   بعد از اعتصاب کارگران شرکت واحد  در سال 2005 ،  به مدت چهار سال شغل اشان به حالت تعلیق در آمد،  دستمزد شان قطع شد و تنها بعد از تصمیم دادگاه، مجداد به سر کار خود  باز گشتند."   

"رضا شهابی  در روز 12 ژوئن دستگیر شد. او هنگامی که به  سرکار رفته بود،  به اداره مرکزی شرکت واحد اتوبوس رانی  فراخوانده شد و در آنجا توسط نیروهای امنیتی دستگیر گردید.  آنها سپس   او را به منزلش بردند  و بعد از بازرسی منزل،  کامپیوتر او را مصادره کرده و آن را به همراه  شهابی با  خود بردند. بنا به گزارش ها، رضا شهابی به بند امنیتی  بخش 209  زندان بدنام اوین،  منتقل شده است.

" نماینده پارلمانی اتحادیه  RMT ،  آقای جان مکدنل، یک طرح پارلمانی به شماره 633 در ارتباط با دستگیری و زندانی شدن رضا شهابی در بخش شکنجه زندان اوین در تهران را  برای ارائه به پارلمان بریتانیا تهیه دیده است . در این طرح چنین آمده است :

" این پارلمان، دستگیری بدون اعلام جرم رضا شهابی، خزانه دار سندیکای کارگران اتوبوس رانی تهران در 12 ژوئن ۲۰۱۰ را محکوم می کند؛  پارلمان از این دستگیری که آخرین نمونه از موج    آزار و اذیت فعالین اتحادیه های کارگری در ایران است، به شدت ابراز نگرانی می کند؛ پارلمان از اینکه رضا شهابی در بخش 209 زندان اوین که به مرکز شکنجه شهرت دارد، نگاه داشته  شده،  بشدت نگران است. افزون بر این، پارلمان از اینکه رضا شهابی در سلول انفرادی بسر می برد و دو ماه است که با اعضای خانواده و دوستان خود  تماس نگرفته ، سخت نگران است. با توجه به اینکه عفو بین اللمل بر این باور است که رضا شهابی به احتمال زیاد، زندانی سیاسی به شمار می رود و فقط به دلیل فعالیت های سندیکایی زندانی شده است، پارلمان براین باور است که تداوم حبس رضا شهابی، به معنای نقض پیمان بین المللی در مورد حقوق مدنی و سیاسی است که ایران هم آن را امضا  کرده است. پارلمان از دولت ایران می خواهد که رضا شهابی را فوری آزاد کند و از دولت بریتانیا می خواهد  که برای کمک به آزادی رضا شهابی همه توان خود را بکار  گیرد."

بنا به بیانیه  مطبوعاتی  این اتحادیه، درساعات اولیه انتشار این طرح پارلمانی،  5 نماینده پارلمان،   طرح را امضا کرده اند و امضا ها همچنان ادامه دارد. همچنین قرار است که  با رسیدن امضا ها به حد نصاب، این طرح،  بطور رسمی در پارلمان بریتانیا مورد بررسی قرار گیرد.

بنا به این بیانیه، تعدادی از نمایندگان در  نشست علنی پارلمان بریتانیا ، از وزیر امور خارجه این کشور در خواست خواهند کرد  که برای آزادی رضا شهابی دست به  اقدام بزند.

این اتحادیه همچنین  اعلام کرده است که موضوع دستگیری و زندانی شدن رضا شهابی  را در نشست سراسری  فدارسیون جهانی کارگران ترانسپورت (ITF   ) مطرح خواهد کرد و از آن فدراسیون خواهد خواست که  برای آزادی رضا شهابی اقدام  کند. این نشست، قرار است که در  اوایل ماه اوت، در شهر مکزیکوسیتی برگزار شود.

در همین رابطه و  به دنبال آغاز   کمپین برای آزادی رضا شهابی  توسط  اتحادیه RMT   ، روزنامه مورنینگ استار چاپ بریتانیا در 29 ژوییه، در گزارشی با عنوان "حمایت از کارگران اتوبوس رانی در حال افزایش است " به شرح این کمپین پرداخت. این روزنامه در ابتدای گزارش خود می نویسد:   "  سیاست مداران، طرفداران حقوق بشر و اتحادیه های کارگران  ترانسپورت در سراسر جهان،  بطور هماهنگ، خواستار  آزادی فوری رضا شهابی یکی از رهبران اتحادیه ای در ایران شده اند."

این گزارش سپس ضمن  معرفی رضا شهابی و چگونگی دستگیری او، به توصیف کارزاری می پردازد  که در حال حاضر توسط اتحادیه RMT   و نمایندگان پارلمان بریتانیا در جریان است.

 این روزنامه در گزارش خود به واکنش دبیر کل اتحادیه RMT  نسبت به دستگیری رضا شهاب اشاره کرده و می نویسد،  باب کرو،  دبیر کل  RMT می گوید: "این مهم است که دولت ایران بفهمد که  جنبش جهانی  اتحادیه های  کارگری، از اعمال این دولت  آگاه است و به  کمپین  گسترده خود در حمایت از رضا شهابی و همه کسانی که به خاطر فعالیت های اتحادیه ای سرکوب می شوند، ادامه خواهد داد. "

 این روزنامه  در پایان گزارش خود،  به نقل از عفو بین الملل می نویسد:  "رضا شهابی تنها به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز اتحادیه ای، دستگیر شده است "

 

ترجمه و تهیه گزارش از اتحاد بين المللى در حمايت از كارگران در ايران

info@workers-iran.org

http://www.etehadbinalmelali.com/INDEXI.htm