نولیبرالیسم در بوته ی نقد (مجموعه مقالات)

خسرو صادقی بروجنی

 

لینک دانلود متن کامل کتاب:

http://koukh1.blogfa.com/post-90.aspx

این کتاب را از اینجا هم می توانید دانلود کنید:

http://www.4shared.com/get/6TEq0aTa/Neoliberalism_A_Critical_Views.html

 

نولیبرالیسم چیست و دارای چه پیشینه‌ای می‌‌باشد؟ چه الگوی اقتصادی و سیاسی‌ای را ترویج می‌دهد؟ دارای چه آثار و تبعاتی در زمینه‌های مختف شامل عدالت اجتماعی، دموکراسی، حقوق بشر و خانواده می‌باشد؟ ایران در نظام جهانی موحود دارای چه جایگاهی است و نسبت آن با نولیبرالیسم و برنامه‌‌های نهادهای مالی جهانی چگونه است؟

نولیبرالیسم در سطح جهانی و در ادبیات تحقیقِ رشته‌های اقتصاد سیاسی، جامعه شناسی و علوم سیاسی اصطلاحی با پیشینه‌ی دو سه دهه‌ای محسوب می‌شود، اما مطالعه‌‌ی آن در ایران به طور جدی و علمی پیشینه‌ی چندان زیادی ندارد. تنها در چند سال اخیر و با رواج گفتمان نولیبرالی در ایران و جهان، کتاب‌ها و مقالاتی در این زمینه منتشر شده است.

اگر آن‌‌ها را در دو بخش تألیف و ترجمه بررسی کنیم، اکثرشان در حوزه‌ی ترجمه می‌باشند و در حوزه‌ی تألیف آثار چندانی منتشر نشده است. همچنین با توجه به آن که مطالعه در مورد نولیبرالیسم و آثار آن همواره با رویکردی سیاسی صورت گرفته است، لزوم انجام پژوهش‌های علمی- انتقادی بیشتر در این زمینه کاملاً احساس می‌شود.

 

کتابِ پیش رو مجموعه‌ای از مقالات پیرامون ایدئولوژی نولیبرالیسم است که ضمن بیان مفهوم و پیشینه‌ی شکل‌گیری نولیبرالیسم، به بررسی آثار و تبعات آن در مناطق گوناگون جهان و در زمینه‌های مختلفی چون عدالت اجتماعی، دموکراسی، حقوق بشر و خانواده می‌پردازد. همچنین برخی از مقالاتِ این کتاب به مطالعه‌ی اقتصاد سیاسی ایران در سه دهه‌ی اخیر و به ویژه دوران پساجنگ و رونق گرفتن گفتمان نولیبرالیسم در سیاست‌گذاری‌های کلان پرداخته است.

 

در این مقالات کوشش شده است تا آن جا که امکان دارد ضمن پرهیز از هر گونه تعصبِ سیاسی و یا شعارزدگی، به تحلیل نولیبرالیسم و آثار آن با رویکردی انتقادی و علمی پرداخته شود. بدیهی است که این مقالات بدون کاستی و ایراد نمی‌باشند که بررسی دقیق و بیان آن‌ها، مطالعه‌ی دقیق و انتقادی خوانندگان و علاقه‌مندان به مباحث مذکور را طلب می‌کند. امید است که انتشار این مجموعه مقالات در فضای مجازی، مجالی را برای نقد و بررسی بیشتر مقولات مورد بحث بگشاید.

 

در این مجموعه به جز مقاله‌ی شناخت نولیبرالیسم که برای اولین بار منتشر می‌شود، مقالات دیگر پیش از این در نشریات و سایت‌های مختلف منتشر شده‌اند. در پایان لازم است از آقای دکتر احمد سیف بابت همکاری‌های صادقانه‌‌شان سپاس‌گذاری کنم.

 

لینک دانلود متن کامل کتاب:

http://koukh1.blogfa.com/post-90.aspx

این کتاب را از اینجا هم می توانید دانلود کنید:

http://www.4shared.com/get/6TEq0aTa/Neoliberalism_A_Critical_Views.html