ظلم وتجاوز به زنان درهند، رسمی دیرینه که  مقامات را نیز شرمسار نمی کند.

نسترن امانی

دسامبر 2012

با گسترده شدن اعتراضات زنان به تجاوز یک گروه گنگ در اتوبوس به یک دختر دانشجو و مرد همراهش در دهلی نو، مردم و   دانشجویان  نیز به تظاهرات پیوستند.

روز یکشنبه 16 دسامبر دختر 23 ساله دانشجوی رشته فیزیوتراپی در دهلی نو هند، که با دوست خود به سینمایی در جنوب شهر می رفته، وارد اتوبوس کرایه ای که به گمان آنها اتوبوس سرویس شهری بوده می شوند که راننده و 5 همراه وی با میله های فلزی  به آنها حمله کرده و بعد از تجاوز و ضرب و شتم. بدن لخت و نیمه جان آنها را در نزدیکی فرودگاه اصلی شهر در کنار خیابان رها میکنند.

این تظاهرات در آخرین هفته سال شدت بیشتری به خود گرفت. روز یکشنبه 24 دسامبر،هزاران نفر از مردم با پلیس درگیر شدند. نیروهای پلیس برای جلوگیری از گسترش دامنه تظاهرات با چوب بامبو و گاز اشک آوربه آنها حمله کرده وبا پاشیدن آب سعی درپراکنده کردن مردم داشتد. ده ها تن از تظاهر کنندگان نیز دستگیر شدند. مردم عصبانی با شعار ها و دست انداختن پلیس به ماشین یک عضو پارلمان حمله کردند.

یک پروفسور اقتصاد دانشگاه نهرو که همراه دخترش در تظاهرات شرکت کرده بود به خبرنگاران گفت که دولت نباید به تظاهرات وطن پرستانه و آرام مردم با خشونت پاسخ گوید.

کلثوم رشید زن 27 ساله در حالیکه چشمهایش را که بر اثر گاز اشک آور تحریک شده بود می مالید گفت،این است پاسخ به خواسته های ما در حالیکه صد ها فرد مجرم و متجاوز با خیال راحت و بدون دغدغه خاطر آزادانه در این شهرمی گردند و پلیس تنها وظیفه اش را کنترل من و امثال من می داند.

در تابستان گذشته تیم فیلمبرداری تلویزیون یک فیلم 45 دقیقه ای از حمله به یک زن در یکی از خیابان های شمال شرقی هند ضبط کرده بود که نشان میداد هیچ کوششی نه از طرف مردم و نه از طرف گروه فیلمبرداری در جهت کمک به دختر صورت نگرفته بوده. در فرهنگ سنتی هند اگر کسی برای دفاع وارد معرکه شود، در صورت هرنوع تجاوز و حمله مقابل، مقصر شناخته می شود.

عده ای تقاضای حمایت از زنان و اشد مجازات برای متجاوز را خواهانند در حالیکه گروه دیگر معتقدند که باید به طود کلی همه  تبعیض ها را از جامعه ریشه کن کرد. در بیشتر بخش های کشور جنین دختر و یا کودکان دختر به دلیل ترجیح داشتن پسر کشته می شوند.

طرفداران آزادی اسلحه در هند نیز معتقدند که زنان باید با حمل اسلحه قادر باشند از خود دفاع کنند. متجاوزین و حتی بسیاری از مردم و مقامات معتقدند که این زنان هستند که با تحریک مردان باعث اصلی این تجاوزات هستند.

یکی از شعارهای زنان در تظاهرات این بود که " به ما نگویید که چه بپوشیم، بگویید که تجاوز نکنیم."

یکی از گزارشگران معتقد است که تعداد مقامات پارلمان ایالتی و ملی که  اتهام تجاوزات جنسی داشته اند بسیار بیش از تعداد اعلام شده است و باید پرسید که این مقامات چگونه می توانند در تنبیه متجاوزین جنسی جدی باشند در حالیکه خود اتهام تجاوز و خشونت جنسی را در پرونده هایشان دارند. در آخرین انتخابات کشوری 6 نفر از کاندیداهای احزاب سیاسی رسما دارای پرونده محکومیت به تجاوز جنسی بودند.

پلیس تا کنون قادر به کنترل خشونت و تجاوز به زنان و دختران نبوده است. و حتی توجه چندانی نیز به بررسی علل و زمینه های این تجاوزات صورت نگرفته و جالب اینکه پلیس و مقامات دولتی نیز قربانی را مقصر تحریک متجاوز می دانند. آنجانا منون روزنامه نگار هندی در گزارشی می گوید که چهار سال پیش یک زن ژورنالیست جوان که در ساعت 3 صبح از محل کار خود در دهلی نو به طرف خانه رانندگی می کرده، در داخل ماشین با ضرب گلوله کشته می شود. نخست وزیرخانم شیلا دیکزیت گفته بوده "که یک دختر به تنهایی داشته به خانه می رفته و آن هم در شب و در شهری که به نظر مردم........می دانید که.... درست نیست که تا این حد ماجراجو بود."

دهلی شهر 15 میلیونی رسما دریک سال 572 گزارش تجاوز داشته در حالیکه رقم واقعی بسیار بالاتر از این رقم می باشد. بسیاری از موارد به دلایل مختلف هرگز به پلیس گزارش نمی شوند. بر طبق دفتر گزارش جرائم، در هر 22 دقیقه یک تجاوز در هند گزارش میشود. اعداد رسمی دولتی نشان می دهد که از 256329 جرم های خشونت آمیز در سال گذشته، تعداد 228650 مورد آن برعلیه زنان بوده است. تعداد تجاوزات در پایتخت 17 در صد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

. بعد از جلب توجه افکار عمومی به اخبار تجاوزات در هند و بخصوص مورد اخیر، روز یکشنبه 23 دسامبر تعدادی از احزاب سیاسی هم به تظاهر کنندگان پیوستند و این در حالیست که دولت هند چندان تمایلی به پخش گسترده اخبار از خود نشان نمی دهد و در بیشتر مواقع حتی از دستگیری متجاوزین و مجازات آنها نیز خود داری می کند.

مردم در شعاهایشان پلیس را هرزه، فاسد و بی لیاقت می خوانند. یکی از تظاهر کنندگان به افسر پلیس می گفت  چرا در کنار معترضین نیستی؟ چطور این بی عدالتی ها تو را عصبانی نمی کند؟

فساد و رشوه خواری در هند به صورت یک شیوه متداول در سیاست درآمده. جنبش آنا هزاره در سال 2011 نیزبر علیه فساد در هند و مبارزه بر علیه تجاوزات متداول به زنان به راه افتار که اعدام متجاوزین یکی از خواسته های آنان بود. هزاره دولت را مقصر می دانست که بعد از 65 سال از زمان استقلال  تا کنون قوانین تنبیهی کافی برای مقابه با تجاوز به زنان تصویب نکرده. وی دولت را همان اندازه مقصر میدانست که متجاوز را.

سقط غیر قانونی جنین دختر به خاطر ترجیح داشتن نوزاد پسر، کشتن عروس توسط خانواده همسر به خاطر جهیزیه، ازدواج دختران کم سن و قاچاق دختران برای فروش، از جمله تهدید هایی هستند که زنان در هند با آن مواجهند.

تظاهر کنندگان، امسال بر علیه تفاوت امنیت دو طبقه مرفه و فقیر اعتراض داشتند. یک تحلیل گر سیاسی عنوان می کرد که پلیس دراین کشور فقط در خدمت گروهی مرفه و بوروکرات است در حالیکه غالب مردم، محروم از هر نوع حمایت امنیتی می باشند. رئیس مرکز تحقیقات قانون گذاری و روش ها نیز معتقد است که دولت فقط درخدمت یک اقلیت مرفه در جامعه است.

برای جلوگیری از گسترده شدن تظاهرات، دولت چند ایستگاه اصلی مترو را بسته و تعداد اتوبوس های شهری را هم کم کرده. حتی تقاضای ممنوعیت "اجتماع بیش از چند نفر" را خواستار شده است.تا کنون ده ها نفر درمحل تظاهرات دستگیر شده اند و تلویزیون ملی از مردم خواسته که وارد تظاهرات نشوند. تظاهر کنندگان از دولت خواسته اند که سریعا پرونده یکصد هزار مورد تجاوز را رسیدگی کرده و پلیس هم موظف باشد که همه موارد تجاوزی را که گزارش می شود سریعا ثبت نماید و پارلمان نیز سریعا قوانین تنبیهی تجاوز به زنان و کودک آزاری را تصویب نماید وهمچنین خواستار اخراج فوری رئیس پلیس به خاطر برخورد خشونت آمیز با تظاهرکنندگان شده اند.

بالاخره پس از یک هفته اعتراض، دولت هند دستور تحقیق و بررسی مخصوص در مورد این تجاوز را صادر کرد.سخنگوی دولت اعلام کرد که عملکرد پلیس و هر کوتاهی و لغزشی در این قوانین و اینکه آیا شخص یا مقامی در وقوع چنین حوادثی دخالت یا مسئولیتی داشته مورد بررسی قرار خواهد گرفت نیز اطمینان داد که همه کوتاهی ها در انجام وظایف اصلاح خواهد شد و در ضمن گروه دیگری برای تغییر قانون در جهت وضع قوانین تنبیهی برای چنین جرم هایی تشکیل می گردد و نتیجه بررسی ها درظرف 30 روز به اطلاع عموم خواهد رسید. در درگیری های پلیس و مردم در یک هفته گذشته، نگهبان یکی از بنا های دیدنی شهر،پس از دو روز بستری شدن در بیمارستان درگذشت. 8 نفر در ارتباط با این اتفاق دستگیر شده اند. جنازه نگهبان با ادای احترام وطی تشریفات رسمی سوزانده شد.          

گروه جامعه مدنی اعلام کرد که مرگ نگهبان در اثر سکته قلبی بوده است هر چند که علت مرگ هنوز رسما اعلام نشده است.