اخباروگزارشات کارگری16تیر1393

- اطلاعیه شماره ١٧ کمیته دفاع از کارگران دستگیر شده مهاباد- جان رضا شهابی در خطر است

- راديو ندا : حمايت كلكتيو سنديكاهاي فرانسوي از رضا شهابي

- اخراج50 کارگر پالایش و تجارت نفت لیان

-9ماه تاخیر در پرداخت مطالبات۱۵۰ کارگرشرکت پیمانکاری صنعت سپاهان صادق در پارس جنوبی

- اختلاف فاحش مزد کارگران پیمانکاری با همتایان شرکت نفتی

- طوماراعتراضی رانندگان تاکسی شهر اهواز از عملکرد پیمانکار تاکسیرانی

- مردم کاهش تورم را در بازار حس نمی‌کنند

- حادثه در کمین شهرک صنعتی شماره 3 اهواز- گاز، آتش و گرما کارگران را آزار می دهد

- کارگران شب کاردرمعرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند

- مجروحیت 16 کارگر یکی از کارخانجات مشهددرتصادف

اطلاعیه شماره ١٧ کمیته دفاع از کارگران دستگیر شده مهاباد- جان رضا شهابی در خطر است

کارگران، مردم آزاده و تشکل های کارگری؛

رضا شهابی یکی از کارگران معترضی است که به جرم دفاع از حقوق کارگران و پایمال شدن حقوق آنان به مبارزه برخواسته است. این کارگر مبارز به اتهام دفاع از کارگران و عضویت در تشکل کارگری( سندیکای شرکت واحد تهران و خومه) در تاریخ 22/خرداد/89 توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدت زیادی در سلول های انفرادی تحت شدید ترین بازجوی بود

رضا شهابی بعد از سپری کردن آیام بلاتکلیفی در یک دادگاه، به 6 سال زندان محکوم شد و از ان تاریخ در حال سپری کردن احکام ناعادلانه خود است.

اما با توجه به اینکه رضا شهابی در مقابل این احکام مرعوب نشد و مرتبا" در داخل زندان با پیام و یا اطلاعیه دخیل در جنبش کارگری ایران بوده و هست، مسئولان امنیتی کشور و زندانبانان هر روز برای این کارگر مبارز مشکلاتی ایجاد می کنند.

رضا شهابی در طول زندانی شدن خود چند بار به اعتراض به وضعیت موجود در داخل زندان و وضعیت جسمی شخص خود اقدام به اعتصاب غذا نموده است.

همچنان که همه اطلاع دارند، نیروهای امنیتی در بهار امسال به بند 350 زندان اوین حمله کردند و تعداد زیادی از زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و برای تعداد دیگری از زندانیان پرونده سازی کردند، از جمله بهنام ابراهیم زاده که تا امروز چند بار ایشان را جهت محاکمه به دادگاه احضار کرده اند.

در این راستا رضا شهابی را نیز از زندان اوین به زندان گوهر دشت تبعید کرده اند.

رضا شهابی در مقابل این ظلم در تاریخ 11/3/93 اقدام به اعتصاب غذا کرده و تا امروز همچنان اعتصاب این کارگر مبارز ادامه دارد.

ما اعضای کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد ضمن محکوم کردن تبعید رضا شهابی و حمله ماموران امنیتی به منزل کارگر مبارز بهنام ابراهیم زاده، از تمام انسانهای انقلابی و تشکل های کارگری می خواهیم که به هر وسیله اعتراض خود را نسبت به این بی عدالتی مسئولان امنیتی در ایران ابراز دارند.

ما اعضای کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد رسما" اعلام خواهیم کرد که هر گونه عواقب ناخوشایند در مورد رضا شهابی به عهده مسئولان قضایی می باشد و همچنان اعلام خواهیم کرد که خودمان را برای هر گونه اعتراض آماده کرده و همراه خانواده این کارگر مبارز هستیم .

شماره تماس با سخنگوی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد، کوروش بخشنده:

09379960747

komitedefaa@gmail.com

http://komitedefaa.blogspot.com

١٥ تیر ١٣٩٣

راديو ندا : حمايت كلكتيو سنديكاهاي فرانسوي از رضا شهابي

عليرضا نوائي از اتحاد بين المللي در حمايت از كارگران در ايران - پاريس، در گفتگو با راديو ندا با اشاره به حمايت پنج سنديكاي فرانسوي از رضا شهابي و درخواست آزادي فوري او، گفت : '' سنديكاي هاي فرانسوي مطرح كرده اند كه اگر جمهوري اسلامي نمي تواند وظيفه درمان زنداني را انجام بدهد ما مي توانيم امر درمان رضا شهابي را در بهترين بيمارستان هاي فرانسه پيش ببريم. ''

گوش کنید: http://radio-neda.blogspot.fr/2014/07/blog-post_7.html

اخراج50 کارگر پالایش و تجارت نفت لیان

بیش از ۵۰ کارگر پالایش و تجارت نفت لیان واقع در منطقه ویژه اقتصادی ۲ بوشهر اخراج شدند.

به گزارش16تیرایلنا،یکی از کارگران در این باره گفت: بیش از ۵۰ کارگر پالایش و تجارت نفت لیان ماه گذشته (خرداد ۹۳) اخراج شدند و کمتر از ۱۰ کارگر در پالایشگاه باقی مانده‌اند تا کارهای روزانه این مجموعه را انجام دهند.

وی ادامه داد: قرارداد کار بیشتر کارگران پالایش و تجارت نفت لیان یک یا دو ماهه است و همه این قراردادها تا پایان تیر ماه سال جاری اعتبار دارد، اگر چه تعداد کمی از کارگران با این مجموعه قرارداد کار ۲ ساله بسته‌اند.

وی با بیان اینکه شرکت پالایش و تجارت نفت لیان طی یکسال گذشته واقعاً نمی‌توانست کار کند، دلیل این محدودیت را اختلاف این واحد تولیدی با شرکت حافظان انرژی بی همتا برای جابه‌جایی سند قطعه زمین پشت این پالایشگاه عنوان کرد.

این کارگر با بیان اینکه اخراج کارگران به قصد فشار به مسئولان برای حل کردن مشکلات یک واحد تولیدی به روشی تکراری تبدیل شده است، تصریح کرد: پروانه بهره برداری پالایش و تجارت نفت لیان به دلیل مشکل یاد شده صادر نمی‌شود.

در همین رابطه، داوود خراسانی مدیرعامل پالایش و تجارت نفت لیان گفت: پالایشگاه را به دلیل آنکه پروانه بهره برداری نداشت، تعطیل کردیم اما پول کارگران را تا زمانی که با مجموعه قرارداد داشته باشند پرداخت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: اگر کارگران در پالایشگاه نباشند، هزینه ما کمتر است چرا که حداقل هزینه سرویس رفت و آمد و ناهار آنان را پرداخت نمی‌کنیم.

وی افزود: بودن یا نبودن کارگران در پالایشگاه در چنین شرایطی فرقی نمی‌کرد چرا که سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر پروانه بهره برداری پالایشگاه را صادر نمی‌کند.

به گفته خراسانی، وضعیت مبهم مالکیت قطعه زمین پشت پالایشگاه دلیل صادر نشدن پروانه بهره برداری این مجموعه است.

9ماه تاخیر در پرداخت مطالبات۱۵۰ کارگرشرکت پیمانکاری صنعت سپاهان صادق در پارس جنوبی

یکی از کارگران شرکت‌های پیمانکاری صنعت سپاهان صادق مستقر در فاز ۱۳ منطقه پارس جنوبی اعلام کرد: با گذشت ۹ ماه از متوقف شدن فعالیت این شرکت در منطقه پارس جنوبی، کارفرما هنوز نتوانسته است معوقات مزدی حدود ۱۵۰ کارگر این مجموعه پیمانکاری را پرداخت کند.

به گزارش16تیرایلنا،وی که از کارگران سابق این شرکت پیمانکاری است درتشریح جزئیات این خبرگفت: شرکت پیمانکاری صنعت سپاهان صادق که از پیمانکاران تامین کننده منابع انسانی طرح توسعه فاز ۱۳ منطقه پارس جنوبی است، بعد از آنکه منابع مالی مورد نظرش از سوی پیمانکار بالادستی تأمین نشد، ضمن توقف فعالیتش درشهریور ماه سال گذشته، تمامی ۱۵۰ کارگری که به واسطه این شرکت کار می‌کردند را اخراج کرد.

او با بیان اینکه معوقات مالی نیمی از کارگران شرکت پیمانکاری صنعت سپاهان صادق مربوط به دو ماه‌ تیر و مرداد و ده روز از حقوق شهریور ماه سال گذشته است، افزود: علاوه بر حقوق کارگران عیدی و سنوات سالهای ۹۱ و ۹۲ خود را دریافت نکرده‌اند و همچنین مشکلاتی در زمینه پرداخت نشدن بیمه تامین اجتماعی آنان وجود دارد.

به گفته وی با وجود آنکه کارفرما، با کارگران زیر مجموعه خود تسویه حساب کرده است، اما هیچ وجهی بابت طلب کارگران پرداخت نکرده است و همه کارگران برای پی گیری مطالبات خود به صورت انفرادی به اداره تعاون کا ورفاه اجتماعی و سایر مراجع قانونی شکایت کرده‌اند.

این فعال کارگری در بخش دیگری از این گفتگو، با بیان اینکه در نتیجه تاخیر و تعلل در پرداخت حقوق، کارگران از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برند، گفت: در منطقه وپژه پارس جنوبی شرایط طاقت فرسای آب و هوایی و قوانین غیر عادلانه روابط کار و بد حسابی کارفرمایان باعث شده تا نیروهای انسانی تحت فشار قرار گیرند.

در این زمینه منوچهر جمالی مدیر عامل شرکت پیمانکاری صنعت سپاهان صادق دلیل تأخیر در پرداخت حقوق کارگران را پرداخت نشدن به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکار اصلی، شرکت آذر خاک دانست.

او با بیان اینکه شرکت آذر خاک بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از صورت وضعیت‌ها ی مالی شرکت صنعت سپاهان صادق را پرداخت نکرده است افزود: از مبلغ فوق ۴۳۰ میلیون آن مربوط به مطالبات معوقه کارگران است.

او گفت: این وضعیت در حالی از سوی شرکت صنعت سپاهان صادق در مراجع قانونی منطقه کنگان پی گیری می‌شود که از شهریور ماه سال گذشته (۹۲) فعالیت این شرکت در منطقه پارس جنوبی متوقف شده است.

به گفته وی، مسئولان شرکت آذر خاک در خصوص پرداخت حقوق کارگران و صورت وضعیت‌های مالی شرکت صنعت سپاهان صادق بی‌توجه بوده واهمیت قائل نمی‌شود.

اختلاف فاحش مزد کارگران پیمانکاری با همتایان شرکت نفتی

یک تکنسین ارشد برق در سکوی نفتی بندرامام اعلام کرد: مزد کارگران پیمانکار سکوهای نفتی تفاوت بسیار فاحشی با هم‌ردیفان این کارگران در شرکت نفت دارد و این نابرابری تاثیر منفی بر روحیه کارگران پیمانکاری دارد.

به گزارش16تیرایلنا،این کارگر ماهر برق‌کاربا بیان این موضوع که هم کارگران پیمانکاری و هم کارگران شرکت نفتی دارای شرایط کاری و محیطی یکسان بوده و باید دستمزد یکسانی دریافت کنند، اظهار داشت: اجرای سیستم‌های مزدی، تشویق و پاداش برای کارگران طرف قرارداد شرکت نفت بسیار بالاتر از کارگرانی است که بصورت پیمانی در این پروژه‌ها مشغول به کار هستند.

این کارگر سکوی نفتی بابیان اینکه پرداخت‌ دستمزد کارگران پیمانکاری به شیوه علی‌الحسابی در قسطی نیز از دیگر نابرابری میان آنها با همتایان شرکت نفتی‌آنهاست، گفت: هرچند شرکت نفت در پرداخت معوقات کارگران پروژه ای به طور مستقیم دخالت کرده و با تعیین ضرب‌الاجل سه ماهه برای پیمانکار مجری و تهدید کردن وی به جریمه شدن کارفرمای واسطه را موظف به پرداخت معوقات کارگران می‌کند، اما در عمل این کارگران هستند که از دریافت قسطی حقوق خود ضرر می‌کنند.

وی ادامه داد: شرکت‌های پیمانکاری چون جریمه می‌شوند به‌گونه‌ای اقساطی حقوق و دستمزد را پرداخت می‌کنند اما آن‌چه آشکار است این‌که پیمانکاران بودجه لازم را برای پرداخت حقوق کارگر را دارند.

این کارشناس ارشد برق سکوی بندرامام در توصیف شرایط کاری این کارگران گفت: سکوهای نفت و گاز در فاصله‌ای بالغ بر 110 تا 120 کیلومتر از خشکی قرار دارند که بسته به نوع سکو شمار کارگران متفاوت است.

وی گفت: بر روی سکوهای مرکزی که دارای 9 تا 12 چاه نفتی در عمق 3 تا 4 هزار متر زیر دریا است 70 تا 80 کارگر متخصص مشغول به‌کار بوده و بر سکوی عام نیز 13 نفر مشغول به‌کارند.

این کارشناس ارشد برق در خصوص خطر تهدیدکننده کارگران افزود: خطر از ابتدای کار با کارگر همراه است؛ استنشاق گاز ترش که طعم تخم‌مرغ گندیده را می‌دهد با کارگران همراه بوده که در صورت کوچک‌ترین نشتی منجر به حریق و در درجات پائین‌تر باعث مسمومیت کارگر می‌شود.

وی افزود: کوچکترین نشتی گازی حاصل از ترک لوله و خرابی دستگاه منجر به انفجار در سکو می‌شود و مرگ ده‌ها کارگر را به‌همراه خواهد داشت.

این تکنسین ارشد برق با اشاره به این که ضریب ایمنی در این سکوها بسیار بالاست، اظهار داشت: اما در کنار شرایط نابرابر مزدی- رفاهی، این فکر که حادثه هر لحظه ممکن است اتفاق بیافتد هیچگاه ذهن کارگر را رها نمی‌کند و استرس به‌همراه دارد.

این تکنسین ارشد برق با مقایسه کارگران پیمانکاری و طرف قرارداد با شرکت نفت در سال‌های دور عنوان کرد: زمانی به‌دلیل‌ شرایط شغلی موجود و نبود امکانات حقوق و دستمزد این کارگران 3 تا 4 برابر کارگران شرکت نفت بود.

بنابهمین گزارش،سرپرست بهداشت و ایمنی کار سکوهای نفتی پارس جنوبی در خصوص تفاوت فاحش موجود حقوق و دستمزد کارکنان پیمانکاری و شرکت نفت اظهار داشت: این تفاوت حقوق و دستمزد حتی به 3 برابر نیز می‌رسد و چون این شرکت‌های پیمانکاری وظیفه تأمین نیروی انسانی را برعهده دارند در نتیجه در انعقاد قراردادهای کاری خودمختار بوده طوری‌که کارفرمای اصلی نظارتی بر نحوه جذب و محاسبه دستمزد افراد ندارد.

وی با طرح این پیشنهاد که چنانچه کارفرمایان اصلی خود به‌طور مستقیم به جذب نیرو بپردازد، افزود: در سال‌های گذشته شرکت‌های خارجی حاضر در منطقه 8 برابر حقوق و دستمزد پایه را به کارگران پرداخت می‌کردند و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد مشتاق استخدام در این شرکت‌ها بودند.

طوماراعتراضی رانندگان تاکسی شهر اهواز از عملکرد پیمانکار تاکسیرانی

بیش از ۱۵۰ نفر از رانندگان تاکسی رانی شهر اهواز با ارسال نامه ای به مسئولان استانداری وفرمانداری این شهر، به نحوه مدیریت، نظارت ونحوه ساماندهی ایستگاهای تاکسی از سوی شرکت پیمانکاری تاکسی‌رانی انتقاد کرده و خواستار رسیدگی در این خصوص شدند.

به گزارش16تیر ایلنا، این نامه که به امضای بیش از ۱۵۰ راننده تاکسی شهر اهواز رسیده است، به رعایت نشدن حداقل حقوق صنفی رانند گان تاکسی از سوی شرکت پیمانکاری خانه هفتم سون اشاره شده و آمده است: مدیریت سازمان تاکسی رانی اهواز که وظیفه آن، مدیریت، نظارت وساماندهی ایستگاهای تاکسی است، این وظیفه را به شرکت پیمانکاری خانه هفتم (سون) محول کرده است که مشکلات عدیده‌ای را برای عده زیادی از رانندگان این شهر که تحت نظارت این شرکت فعالیت می‌کنند فراهم کرده است.

در این طومار رانند گان تاکسی شهر اهواز با اشاره به اینکه سازمان تاکسی رانی اهواز وجوهاتی را از رانندگان تاکسی و خودروهای ویژه این شهر بابت نرخ نامه، آرم، کارت الکترونیک وغیره دریافت می‌کند در ادامه آورده‌اند: شرکت پیمانکاری مجددا مجزا از دریافتی شرکت تاکسی رانی، مبالغی را بابت نرخ نامه و سایر موارد با بهانه‌های متعدد از رانندگان تحت نظارت خود مبالغی را به اجبار اخذ می‌کند که کاملا غیر قانونی است.

به گفته امضاء کنند گان، شرکت پیمانکاری سون بابت نرخ نامه، آرم و کارت الکترونیک به ترتیب مبلغ ۱۵، ۱۰ و ۱۰ هزار تومان، دریافت می‌کند این در حالیست که تاکسی داران قبلا این مبالغ را به سازمان تاکسی رانی پرداخت کرده‌اند.

رانندگان تاکسی شهر اهواز در ادامه نامه‌شان به استاندار وفرماندار این شهر از عملکرد سازمان تاکسی رانی اهواز در پی گیری امور تاکسی داران انتقاد کرده وآورده‌اند: این سازمان از بدو تاسیس هیچگونه خدماتی را به رانندگان تاکسی ارائه نکرده است وبآنچه با ورود پیمانکار رانندگان تاکسی متحمل شده‌اند پرداخت هزینه ای بالجبار مالی است که بایستی رایگان در اختیار تاکسی دار قرار می‌گرفت.

درادامه نامه با ذکر مثالی ذکر شده است: این شرکت برای جبران هزینه نصب تابلوهای ورود تاکسی به ایستگاه از تاکسی داران خواسته است بابت هر ورود به ایستگاه مبلغ ۱۰۰ تومان پرداخت کنند ومدعی هستند این مبلغ بجای عوارض سالیانه شهرداری اهواز است.

در بخش پایانی این نامه امضاء کنندگان به یکی دیگر از مشکلاتی که تاکسی داران شهر اهواز از سوی پیمانکار متحمل شده انددر خصوص بیمه تامین اجتماعی آورده اند: شرکت پیمانکاری سون با آنکه هر ماه مبالغی را از تاکسی داران اخذ می‌کند اما به طور مرتب ان را به حساب اداره تامین اجتماعی واریز نمی‌کند با این حال سوابق بیمه‌ای تعداد زیادی از رانند گان دچار مشکل شده است.

مشکل تاکسی داران شهر اهواز، ناشی از ضعف مدیریت حمل ونقل عمومی است

در این رابطه آقای نیک صفت رئیس اتحادیه تاکسی داران شهر اهواز با تایید ادعای رانندگان تاکسی اهواز در خصوص مشکلاتی که شرکت پیمانکاری سون به آنان تحمیل کرده است، گفت: متاسفانه ضعف مدیریت حمل ونقل عمومی شهر اهواز مشکلاتی را برای تاکسی دارن این شهر بوجود اورده است.

او با بیان اینکه مجموعه تاکسی های شهر اهواز زیر نظر دو شرکت پیمانکاری سون و برج فعالیت دارند، افزود: تاکسی دارانی که با شرکت پیمانکاری سون همکاری دارند مدعی اند که این شرکت به اجبار مبالغی را از آنان به صورت غیر قانونی اخذ می کند.

او گفت: مشکل دیگری که تاکسی داران تحت نظارت شرکت سون دارند در زمینه سوابق بیمه ای آنان است چرا که بر اساس ادعای تاکسی داران ومدارک ارائه شده به دفتر اتحادیه این شرکت هر ماهه با وجود آنکه مبالغی را از تاکسی دار اخذ کرده اما به تامین اجتماعی واریز نکرده است.

به گفته وی وجود مشکلات مدیریتی در حمل ونقل عمومی در اکثر شهرهای کشور دیده می‌شود که باید از سوی مسولان ذیربط به ویژه وزارت کشور برسی ومرتفع شود.

او با بیان اینکه مطالبه تاکسی داران شهر اهواز کاملا صنفی در خاتمه اظهار داشت: نگاه غیر صنفی مسئولان به مشکلات ومطالبات که از سوی تاکسی داران مطرح می‌شود باعث شده که تاکسی داران نتوانند خواسته‌ها ومشکلاتشان را مطرح کنند.

مردم کاهش تورم را در بازار حس نمی‌کنند

باوجود اینکه رکود بسیاری از بازارها را فرا گرفته اما بازار مایحتاج عمومی مردم همچنان با نوسان همراه است. برخی نوسانات قیمت را خود دولت رقم زده‌ و برخی دیگر را تولیدکنندگان در سایه غفلت بازرسان به بار آورده‌اند. به هرحال اگرچه تورم به بیان آمارهای دولت کاهش یافته است اما حسگرهای مردم در بازار، این را نشان نمی‌دهد.

به گزارش16تیر مهر، ماه رمضان دهه اول خود را پشت سر می گذارد و اگرچه بسیاری از بازارها در این ماه با رکود مواجه می شوند، اما بازار کالاهای مصرفی و مایحتاج مورد نیاز مردم، اگرچه رکود دارد، اما نوسانات قیمتی بیش از رکود خودنمایی می کند.

برخی کالاها در بازار گران شده است و برخی دیگر نیز در بازار گرانفروشی می کنند. البته برخی از کالاها نیز به دست دولت گران شده و برخی دیگر، در سایه غفلت مسئولان، تغییرات قیمتی داشته است.

در این میان دولت می گوید که تورم کاهش یافته است، اما برخی از دولتمردان هم بر این نکته تاکید می کنند که کاهش تورم به معنای کاهش قیمت‌ها در بازار نیست، بلکه تورم عواملی به غیر از تغییرات و نوسانات قیمتی کالاهای اساسی و مایحتاج مورد نیاز مردم دارد و عوامل دیگری هم در آن درگیر هستند اما درکنار این اظهارنظرها، مهم اکنون این است که حسگرهای مردم، کاهش تورم در بازار را حس نکرده است.

بررسی های میدانی نشانگر این است که درست اقلامی که برای سلامت مردم مهم هستند و به خصوص در ماه رمضان، تقاضای بیشتری برای آن وجود دارد، با افزایش قیمت مواجه شده اند و اگرچه دولت می گوید که ذخایر کالایی مناسبی را دارد و به موقع آن را آزاد می کند اما گویا خبری از این آزادسازی نیست و به خصوص در مورد اقلام پروتئینی، بازار در روزهای گذشته، نوسانات قیمتی را تجربه کرده است.

نرخ نامه های جدید مرغ و تخم مرغ از امروز عملیاتی شده و بازار گوشت قرمز نیز نوساناتی را تجربه کرده است، همچنین لبنیات نیز به دستور دولت گران شده است.

آمارها نشانگر این است که سرانه مصرف شیر و لبنیات و اقلام پروتئینی در ایران به مراتب از سایر کشورهای دنیا کمتر است و دولت نیز اکنون با چراغ سبزی که به افزایش قیمت شیر و لبنیات نشان داده، راه را برای کاهش مصرف بیشتر هموار کرده است. در حالی که مردم به جایگزین های مواد پروتئینی همچون حبوبات و دیگر کالاهای جایگزین نیز به دلیل ذائقه مصرف خود، کمتر علاقه نشان می دهند اما به هرحال کاهش قدرت خرید مردم با افزایش قیمت ها، نتیجه ای منطقی است که باید بر ذهن هر عاقلی بنشیند.

بررسی‌های میدانی از میادین میوه و تره بار نشانگر این است که قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل پاک شده از امروز 7360 تومان عرضه می شود. قیمت هر کیلوگرم مرغ وارداتی 4950 تومان است، ضمن اینکه هر شانه تخم مرغ نیز حدود 8600 تومان به فروش می رسد که تا پیش از این 8 هزار تومان بوده است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت ران گوسفندی نیز 35000 تومان عرضه می شود، ضمن اینکه گوشت خورشتی گاو نیز 30 هزار تومان عرضه می‌شود.

در عین حال، قیمت هر بطری شیر کم چرب 2200 تومان، قیمت هر بطری شیر پرچرب 2300 تومان، شیر کیسه ای یک لیتری 1500 تومان، خامه 1200 تومان، پنیر یو اف 4300 تومان و ماست دبه ای 7500 تومان است.

حادثه در کمین شهرک صنعتی شماره 3 اهواز- گاز، آتش و گرما کارگران را آزار می دهد

روز شنبه 14 تیرماه به دلیل شدت انتشار گاز یکی از کارکنان دفتر فنی و یکی از کارگران واحد ما حالشان بد شده و به مرخصی رفتند.

چند ماهی است که انتشار گاز در شهرک صنعتی شماره سه اهواز شدت گرفته و کارگران و کادر اداری واحدهای صنعتی مستقر در آن به شدت با خطر مواجه شده اند.

به گزارش 16تیرمهر، شهرک صنعتی شماره سه اهواز واقع در كيلومتر هشت محور اهواز به ماهشهر است. اين شهرك داراي 160 هكتار مساحت بوده و حدود يك هزار و 611 نفر در آن به عنوان کارگر یا کادر اداری مشغول به کار هستند. تاكنون 247 قرارداد در اين شهرك منعقد شده است.

اگر در این چند روز در شهرک صنعتی شماره سه حضور پیدا کنید به راحتی متوجه انتشار بوی بد گاز خواهید شد. شدت فاجعه آنقدر عمیق است که برخی از افراد حاضر در این شهرک به نوعی دچار تنگی نفس و حالت تهوع می شوند.

انتشار این مقدار گاز در منطقه ای صنعتی که طبیعتا با آتش و کوره سر و کار دارند و در این گرمای شدید این روزها اهواز را نمی توان طبیعی و عادی جلوه داد که در خصوص وجود آن سهل انگاری کرد؛ زیرا هر گونه اتفاق می تواند حادثه ای شدید و جبران ناپذیر را برای تعداد بی شماری از افرادی که برای تهیه نان حلال دل به این واحدهای صنعتی داده اند؛ رقم بزند.

عادل بنی عگبه رئیس اداره محیط زیست اهواز اظهار کرد: در شهرک صنعتی شماره سه اهواز تعداد سه واحد با فرآورده های نفتی سر و کار دارند. فعالیت این واحدها ریشه نفتی دارد. محیط زیست این احتمال را می دهد که آرموتیک یا حلقه های بنزن نفتی که اثرات خاصی روی بهداشت و سلامتی افراد دارد با انتشار گاز در این شهرک وجود داشته باشد اما تا زمانی که به یقین نرسیم نمی توانیم اظهار نظری داشته باشیم.

وی ادامه داد: وجود آرموتیک و حلقه های بنزن فقط در حد احتمال است. تا وقتی که تحقیقات کارشناسان ما کامل نشود ما این مسئله را تائید نمی کنیم و فقط در حد فرضیه است. همچنین ما نمی توانیم بگوییم که فعالیت سه واحد صنعتی موجود در این شهرک که ریشه صنعتی دارد علت انتشار این گاز هستند. در حقیقت هنوز مشخص نشده که آیا صنعت های فعال در این سه واحد از آلاینده های مذکور استفاده می کنند.

چهار ماه است پرونده تشکیل شده است

رئیس اداره محیط زیست اهواز عنوان کرد: حدود چهار ماه است که پرونده هایی در ارتباط با این موضوع در اداره محیط زیست تشکیل شده است. اما هنوز منشأ و مقصر اصلی این انتشار پیدا نشده است. محیط زیست در بحث استقرار صنایع در شهرک ها هیچ دخالتی ندارد. مجوزهای اصلی را به کل شهرک می دهیم. شهرک هم بر اساس گزارش های زیست محیطی و اعلام پارامترها از سوی ما نسبت به استقرار هر واحد اقدام می کنند. همچنین در ارائه پروانه بهره برداری واحدهای مستقر نیز مدیریت شهرک تنها از ما می خواهد تا نظر خود را اعلام کنیم.

بنی عگبه تصریح کرد: محیط زیست در بحث امکان سنجی و مکان یابی شهرک های صنعتی در دو مرحله استقرار و بهره برداری همکاری می کند. همه واحدهایی که برای مستقر شدن صنایع مجوز می دهند مانند جهاد کشاورزی، شهرداری، صنایع یا حتی در برخی مواقع میراث فرهنگی باید طبق قانون از محیط زیست استعلام کنند. شهرک های صنعتی را خودمان ارزیابی می کنیم و هر قسمت را برای یک نوع صنایع خاص مدنظر می گیریم. پس از استقرار، ساخت و بهره برداری واحدهای صنعتی، شهرک صنعتی از ما استعلام می کند. در حقیقت مجوز زیست محیطی از سوی ما صادر می شود ولی مجوز بهره برداری واحدهای صنعتی از سوی شهرک صنعتی ارائه می شود.

یکی از مدیران واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک که هویتش محفوظ است در ارتباط با این مسئله می گوید: از سال 88 این مشکل در شهرک وجود داشته است. برخی مواقع یکی از این واحدهای خاطی فعالیت نمی کند و برخی مواقع نیز انتشار گاز توسط این واحد شدت می گیرد. در حقیقت این انتشار گاز در سال های اخیر به صورت مستمر وجود نداشته است ولی در دو تا سه ماه اخیر شدت این انتشار بسیار بیشتر شده است.

حال بد کارگران از بوی تند گاز

وی افزود: کاربری شهرک صنعتی شماره سه اهواز برای فعالیت واحدهایی است که با سازه های فلزی سرو کار دارند و واحدهایی که با مواد شیمیایی فعالیت می کنند نباید در این شهرک مستقر شوند. این واحدها باید بیرون شهر فعالیت کنند تا آلاینده های ناشی از فعالیت شان به افراد آسیب نرساند. روز شنبه 14 تیرماه به دلیل شدت انتشار گاز یکی از کارکنان دفتر فنی و یکی از کارگران واحد ما حالشان بد شده و به مرخصی رفتند.

این مدیر واحد صنعتی یادآور شد: مدیر شهرک به ما می گوید شما نباید هیچ تماس تلفنی یا حضوری برای برخورد با این واحد داشته باشید و خود ما پیگیر موضوع هستیم. هر بار که در این واحد را بزنید کسی درب را به روی شما باز نمی کند. در چند سال اخیر یکی از این واحدهای انتشار دهنده بوی گاز تعطیل بوده است.

کیهان ساکی پور رئیس اداره ایمنی و آتش نشانی اداره گاز استان خوزستان اظهار کرد: گاز گرفتگی وقتی به کار می رود که اکسیژن به بدن نرسد و انسان خفه شود. گاز گرفتگی در دو نوع خفگی و مسمومیت برای انسان ها خطر ایجاد می کند. برای تنفس انسان 21 درصد اکسیژن باید در فضای اطراف وجود داشته باشد و تنفس در این حد مجاز است. وقتی این اکسیژن کمتر از حد مجاز شود خطر خفگی و مسمومیت را ایجاد می کند. برای انسان هایی که سابقه بیماری نداشته و یا اینکه پیر و کودک نباشند تنفس در فضایی با حدود 19 و نیم درصد هم قابل تحمل است.

وی اذعان کرد: اگر درصد اکسیژن به 16 و نیم برسد کم حواسی و سست شدن عضلات را در پی دارد. اگر به 15 درصد برسد فرد بیهوش شده و اگر درصد اکسیژن موجود در هوا به پائین تر از 12 برسد؛ فرد بیهوش شده و اگر درصدش به پایین تر از 12 برسد باعث خفگی و فوت انسان خواهد شد.

رئیس اداره ایمنی و آتش نشانی اداره گاز استان خوزستان بیان کرد: خفگی به معنای تعریق اکسیژن است. این حالت وقتی به وجود می آید که در محیط های بسته و اطراف زندگی انسان مولکول های قابل اشتعال جایگزین اکسیژن شود. به عنوان مثال گاز شهری متان در صورت کاهش درصد اکسیژن و این جایگزینی باعث ایجاد خفگی و اشتعال می شود. در تعریف مسمومیت نیز می توان گفت منواکسید کربن که یک گاز مسموم کننده است وقتی از طریق تنفس وارد ریه شد بعد وارد خون شده و به سلول های هموگلوبین خون می چسبد. بعد از این حالت سلول های دیگر قادر به حمل اکسیژن نیستند که به این حالت مسمومیت می گویند. وقتی کسی دچار مسمومیت شد باید احیا شود و متاسفانه در این حالت دیگر مانند فردی که دچار خفگی شده است برگشت به زندگی (احیا) با اکسیژن انجام نمی شود و باید خون فرد تصفیه شود. تصفیه خون زمان بر است.

گاز شهری طبیعی در ابتدا بودار نیست. اما برای ورود به میادین شهری اداره گاز در درگاه های ورودی شهر هنگام انتقال گاز برای مصارف خانگی، تجاری و صنعت های جز با تزریق مایع مرکاب تن که هر بشکه آن با قیمتی حدود یک هزار و 300 دلار خریداری می شود را به گاز تزریق می کند. بعد از این تزریق گاز را برای مصرف انتقال می دهیم. تزریق مایع مرکاب تن به این دلیل است که در صورت نشت گاز با بویی که از گاز منتشر می شود همه متوجه شده و دچار گاز گرفتگی نشوند.

اخلاق محمديان مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي خوزستان گفت: ارائه مجوز و پروانه بهره برداري صنايع براي استقرار در شهرك ها را سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با دريافت استعلام هاي خاص به ويژه از سوي محيط زيست ارائه مي كند. شركت شهرك هاي صنعتي خوزستان تنها با ارائه مجوز از سوي مدير عامل واحد صنعتي سند زمين را به آنها مي دهد.

واحد منتشر کننده گاز در را باز نمی کند

وي در خصوص انتشار بوی تند گاز در شهرک صنعتی شماره سه اهواز نیز گفت: كارشناس اداره محيط زيست اهواز براي بررسي علت به آن واحد صنعتي مراجعه كرده ولي كسي در را باز نكرده است. رئيس اداره محيط زيست اهواز در نامه اي به آنها اعلام كرده است در صورت عدم مراجعه به اداره محيط زيست و بررسي موضوع از طريق مراجع قانوني اقدام خواهيم كرد.

محمديان يادآور شد: محيط زيست بايد بازديدها را به صورت مقطعي و يا دوره اي داشته باشد. به عنوان مثال ممكن يك صنعت استانداردهاي لازم را قبل از اخذ مجوز لحاظ كند اما بعد حين توليد به دليل بالا بودن هزينه ها آن استانداردها را رعايت نكند. يا موقع بازرسي هاي محيط زيست استانداردها را رعايت كند و بگويد اين مشكل در واحد صنعتي من وجود ندارد.

مدير عامل شركت شهرك هاي صنعتي استان خوزستان ادامه داد: براي ساخت تمام شهرك ها، مطالعاتي انجام مي شود و هشت زون: صنايع غذايي، سلولزي، شيميايي، صنايع نساجي، برق و الكترونيك، صنايع فلزي، خدمات و كاني غير فلزي در نظر گرفته مي شود. هر صنعت با توجه به فعاليت خود در يكي از اين زون ها مستقر شده و شروع به كار مي نمايد. به دليل پتانسيل هاي شهر اهواز در ساخت قطعات فلزي در شهرك صنعتي شماره سه اهواز عمدتا صنايع فلزي مستقر است. اما تعداد 17 صنعت شيميايي نيز در اين شهرك مستقر است.

امير حسين نظري رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت اظهار كرد: ارائه مجوز بهره برداري و شروع فعاليت صنايع از سوي محيط زيست است. در حقيقت تا فعاليت يك صنعت را محيط زيست تائيد نكند ما هيچ گونه مجوزي نمي دهيم. بنابراين حل اين مشكل بر عهده محيط زيست است.

کارگران شب کاردرمعرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند

پزشکان در یک مطالعه جدید دریافتند برای افرادی که در شیفت شب کار می‌کنند اهدای خون روشی مناسب برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

به گزارش 16تیرایسنا، خستگی ناشی از برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن به دلیل تاثیری که بر گلبول‌های قرمز خون می‌گذارد می‌تواند احتمال ابتلای کارگران و کارمندان شیفت شب به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. با این حال پزشکان معتقدند که این تاثیرات می‌تواند با جایگزینی گلبول‌های قرمز جدید و تازه متعادل شود و به همین دلیل اهدای خون به این افراد توصیه می‌شود.

مارگیت اگ از دانشگاه اینسبروک در اتریش گفت:‌ اهدای خون تحریک‌کننده تولید گلبول‌های قرمز تازه و جدید است. بنابراین اهدای خون می‌تواند روشی ساده برای افرادی باشد که در شیفت شب مشغول به کار هستند و در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

در این بررسی پزشکان مطالعات خود را روی ماهی زبرافیش به عنوان یک مدل ارگانیسمی انجام دادند که مانند انسان در طول روز فعال است. این ماهی‌ها در وضعیت روزهای کوتاه (هفت ساعت) و روزهای بلند (12 ساعت) قرار گرفتند که با الگوهای کاری کارگران و کارمندان شیفت شب سازگاری داشت.

برپایه این گزارش،به نقل از خلیج تایمز، به گفته مارگیت اگ بررسی‌ها حاکی از افزایش تعداد گلبول‌های قرمز فرسوده بود که در رگ‌های خونی انباشت شده بودند. هرچند مشاهده شد بین گلبول‌های قرمز تازه ایجاد شده و فرسوده که از خون جدا شده‌اند به طور طبیعی تعادل وجوددارد.

مجروحیت 16 کارگر یکی از کارخانجات مشهددرتصادف

کارشناس مسوول حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بر اثر تصادف اتوبوس شرکت واحد با کامیون در حوالی شهرستان طرقبه شاندیز 16 کارگر یکی از کارخانجات مشهد مجروح شدند.

به گزارش16تیرایرنا،شهرام طاهر زاده روز دوشنبه افزود: این سانحه حوالی ساعت هفت صبح امروز در نزدیکی محور سه راه فردوسی - شاندیز رخ داد.

وی خاطر نشان کرد: مجروحان این حادثه توسط آمبولانس های اورژانس 115 به بیمارستان طالقانی مشهد، انتقال یافتند.

به گفته وی، مجروحان مزبور کارگران یکی از کارخانجات مشهد هستند که عازم محل کار خود بودند.

شانزدهم تیرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری17تیر1393

- وخامت وضعیت جسمی رضا شهابی وانتقالش به بهداری زندان

- همسر رضا شهابی:اعتصاب غذا می‌کنم

- رادیوبین المللی فرانسه:نامه سندیکاهای بزرگ فرانسه به آیت‌الله خامنه‌ای برای آزادی رضا شهابی

- اطلاعیه شماره ١٨ کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

- کارگران فولاد زاگرس دست به تجمع در مقابل اداره کار سنندج زدند

- تجمع کارگران پروژه هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 دراعتراض به پرداخت نشدن 6ماه حقوقشان

- مرگ 1994نفردر حوادث کار سال 1992

- کشته شدن دو کارگر یک شرکت پیمانکاری پس از سقوط به چاه فاضلاب در آبادان

- مرگ دلخراش کارگر در سقوط از طبقه ششم ساختمان

- کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه چهارم جان باخت

-۱۷ معدنچی محبوس‌شده چینی جان خود را از دست دادند

وخامت وضعیت جسمی رضا شهابی وانتقالش به بهداری زندان

*با توجه به چهلمین روز اعتصاب غذای زندانی کارگررضا شهابی ، مطلع شدیم که در ساعت 10 شب 16/4/1393 برای دومین بار در هفته اخیر حال رضا شهابی وخیم گشته و او را به بهداری زندان منتقل نموده اند.

برخورد های غیر قانونی در ماههای اخیر با فعالین زندانی و تبعید آنان به زندان هایی که دسترسی خانوداه اشان را مشکل نموده است ، از جمله خواسته های زندانین کارگری برای لغو این تبعید هاست.

ما ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت جسمی رضا شهابی و دیگر زندانیان کارگری ،هشدار می دهیم که هرگونه خطری که سلامتی این زندانیان را تهدید کند با واکنش سخت کارگران و سندیکاهای کارگری روبرو خواهد شد. .

*روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک 16/4/1393 ساعت 11 شب

طبق آخرین خبری که از وضعیت رضا شهابی بدست اوردیم لحظاتی پیش بعلت وخامت وضعیت جسمانی رضا شهابی بعد از نزدیک به 40روزاعتصاب غذا به بهداری زندان منتقل شد

منبع: https://www.facebook.com/davood.syndica?fref=nf

همسر رضا شهابی:اعتصاب غذا می‌کنم

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشربتاریخ17تی، ربابه رضایی همسر رضا شهابی، فعال کارگری محبوس در زندان رجایی شهر که در سی هشتمین روز اعتصاب غذای خود است طی گفتگویی از وخامت وضعیت جسمی رضا شهابی خبر داد و اعلام کرد در صورت عدم رسیدگی مسئولان در حمایت از همسرش دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

آخرین ملاقاتی که با آقای شهابی داشتید چه زمانی بوده و آخرین وضعیت جسمانی ایشان چگونه بوده است؟

ربابه رضایی همسر آقای رضا شهابی: چهارشنبهٔ گذشته با ایشان ملاقات داشتم. وضعیت جسمانی ایشان اصلا خوب نبوده و ۱۴- ۱۵ کیلو وزن کم کرده‌اند و فشارش بالا و پایین می‌شد. بخاطر ضعفی که دارند هر روز می‌برند درمانگاه و فشارش بالا و پایین می‌شود. ناراحتی قبلی، کمردرد و گردن درد و پادرد بخاطر ضعفی که در بدنش دارد خیلی بیشتر شده و درد بیشتری را متحمل شده‌اند. معده درد هم که بخاطر ادامهٔ اعتصاب ایشان بخاطر مصرف دارو بدون غذا و با شکم خالی هر روز افزایش پیدا کرده و باعث شده حالشان بد‌تر شود.

درخواست ایشان برای شکستن اعتصاب غذا چه بوده است؟

انتقال به اوین، درخواست مرخصی برای درمان. خود زندان که برای درمان ایشان هیچ کاری نمی‌کند بنابراین درخواست ایشان این بوده که زندان مرخصی بدهد تا ایشان بتواند خودشان بیرون از زندان به وضعیت جسمانی ایشان رسیدگی کنند.

پاسخ مسئولین چه بوده به درخواست آقای شهابی؟

بعد از گذشت ۳۸ روز مسئولین هیچ پاسخی به ما ندادند. من هر دفعه هم مراجعه کردم فقط مسئولین هر قسمت می‌گویند که رسیدگی می‌کنند و رسیدگی هم نمی‌کنند و تا کنون هیچ حرکت مثبتی انجام نشده.

اگر به وضعیت ایشان رسیدگی نشود چه کار می‌کنید؟

اعتصاب غذا می‌کنم. مسئولین رسیدگی کنند به وضعیت همسر من. آیا واقعا جان یک انسان برای این‌ها ارزشی نداره؟ درست است که ایشان زندانی هستند و در حال گذراندن دورهٔ حبس هستند اما گرفتن حق انسانی یک انسان و نرسیدن به وضعیت بیماری ایشان اشتباه است.

رادیوبین المللی فرانسه:نامه سندیکاهای بزرگ فرانسه به آیت‌الله خامنه‌ای برای آزادی رضا شهابی

سازمان های بزرگ سندیکائی فرانسوی با ارسال دونامه به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، ضمن حمایت از رضا شهابی نگرانی خود را از وخامت وضعیت سلامتی او اعلام داشته و خواستار آزادی فوری و معالجه او در فرانسه شده اند.

در نامه ،سازمان های سندیکائی فرانسوی "س اف د ت"، "س ژ ت"، "اف اس او"، "سولیدر" و"او ان اس آ" به آیت الله خامنه ای آمده است که وضعیت سلامتی رضا شهابی، عضو هیئت مدیره ی سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که از ماه ژوئن ۲۰۱۰ به علت فعالیت برای احقاق حقوق کارگران زندانی است، نگرانی این مراکز سندیکایی فرانسه را موجب گردیده است.

با توجه به وخامت حال رضا شهابی و خطر فلج شدن نیمه چپ بدن او، سندیکاهای فرانسوی خواستار انتقال فوری او به بیمارستانی در خارج از زندان رجائی شهر و دسترسی وی به معالجات لازم شده اند.

این سندیکاهای فرانسوی خطاب به آیت الله خامنه ای نوشته اند:" با توجه به وخامت وضعیت شهابی، چنانچه مقامات دولت ایران قادر به تضمین معالجه شهابی در داخل ایران نمی باشند، سازمان های سندیکائی فرانسوی او را برای معالجه به فرانسه دعوت می کنند. در چنین موردی ما از مقامات دولت ایران می خواهیم که به او اجازه سفر به فرانسه را بدهند. ما سندیکاهای فرانسوی درمان وی در یک بیمارستان مناسب را تقبل خواهیم کرد."

در نامه مشترک این مراکز بزرگ سندیکایی فرانسه به رضا شهابی آمده است:" ما نگران سلامت شما بوده، وضعیت سلامتی، اوضاع زندان و به ویژه شرایط غیرانسانی ای را که در آن به سر می برید با دقت پی می گیریم. وخامت سلامتی شما پس از ٣۵ روز اعتصاب غذا شدیدا ما را نگران کرده است."

در ادامه نامه آمده است:" سلامت جسمانی شما شرط اولیه برای ادامه مبارزه جهت احقاق خواست های بر حق کارگران شرکت واحد است. اکنون، اعتصاب غذای شما زنگ خطر سلامتی شما را نزد افکار عمومی دنیا به صدا درآورده است."

در پایان نامه مراکز سندیکایی فرانسه به رضا شهابی آمده است:" ما هم به نوبه خود به حمایت از پیکارتان برای کسب حقوق ابتدائی سندیکائی ادامه داده و از مقامات دولت ایران آزادی فوری را شما مطالبه می کنیم."

یاد آور میشویم که در تاریخ اول ژوئن ۲۰۱۴ رضا شهابی از بخش ٣۵۰ زندان اوین در تهران به زندان رجائی شهر در کرج منتقل شده است. زندان اخیر، هم محل نگهداری زندانیان سیاسی است و هم بزهکاران عادی که افراد شرور و خشن در میان آن ها فراوانند. رضا شهابی از همان اولین روز انتقالش در اعتراض به این عمل برای چهارمین بار دست به اعتصاب غذا زده است و خواستار بازگشتش به زندان اوین است.

درباره این موضوع گفتگویی انجام داده ایم با علیرضا نوایی عضواتحاد بین المللی در حمایت از کارگران درایران

گوش کنید:

http://telechargement.rfi.fr/rfi/persan/audio/modules/actu/201407/perspective1.mp3

رادیوبین المللی فرانسه- نوشتۀ شاهرخ بهزادی-17تیر

اطلاعیه شماره ١٨ کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد

کارگران، مردم آزاده و تشکل های کارگری؛

محمد مولانایی کارگر بازنشسته شهرداری مهاباد، به اتهام عضویت در کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و شرکت در مجامع عمومی این تشکل، به یک سال زندان تعزیری در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد محکوم شد و در حال سپری کردن احکام ناعادلانه مسئولان قضایی است.

محمد مولانایی این کارگر 77 ساله که از نظر جسمی در وضعیت بسیار وخیمی بسر می برد، مدتی است به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان مریضی ایشان تجدید شده و از دردهای شدید آتروز، کمردرد، فشار خون و نارحتی روده رنج می برد و حتی در چند روز گذشته دچار خون ریزی ادراری شده و چند بار به مسئولان زندان مراجعه کرده است تا ایشان را نزد دکتر ببرند. اما مسئولان زندان هر بار با بهانه های غیر منطقی از فرستادن این کارگر زندانی سرپیچی می کنند. خانواده این کارگر زندانی تا امروز ده ها بار نزد دادستان مهاباد رفته و وضعیت وخیم جسمی آقای مولانایی را برای مسئولان قضایی تشریح کردند. اما با توجه به اینکه کلیه مسئولان زندان و قضایی مهاباد از وضعیت جسمی محمد مولانایی اطلاع دارند، هیچ گونه اقدامی نمی کنند.

ما اعضای کمیته دفاع از کارگران دستگیر شده مهاباد، ضمن محکوم کردن بی توجهی مسئولان قضایی به وضعیت بیماری محمد مولانایی، اعلام می‌کنیم که هر گونه مشکل جسمی که برای محمد مولانایی پیش آید، مسئولیت آن برعهده مسئولان زندان و دستگاه قضایی است.

ما خواستار مداوای فوری و آزادی بدون قید و شرط محمد مولانای و خواستار آزادی کلیه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی هستیم.

کمیته دفاع از کارگران دستگیر شده مهاباد

شماره تماس با سخنگوی کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد، کوروش بخشنده:

09379960747

komitedefaa@gmail.com

http://komitedefaa.blogspot.com

١٦ تیر ١٣٩٣

کارگران فولاد زاگرس دست به تجمع در مقابل اداره کار سنندج زدند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال اعلام انحلال غیر قانونی شرکت فولاد زاگرس از سوی کارفرما و شکایت کارگران این شرکت به هیئت تشخیص اداره کار شهرستان قروه که با رای این هیئت بر علیه کارگران همراه بود آنان در اعتراض به این رای، شکایتی را در هیئت حل اختلاف اداره کار این شهرستان مطرح کردند اما با گذشت 20 روز از رسیدگی به شکایت این کارگران در این هیئت، هنوز جوابی به آنان داده نشده است.

بنا بر اظهار کارگران این کارخانه هیئت حل اختلاف اداره کار شهرستان قروه در همدستی با کارفرما در پی آن است تا با خرید زمان برای کارفرما فرصت لازم را جهت سند سازی غیر قانونی با هدف نهائی کردن انحلال کارخانه فراهم آورد. به همین دلیل صبح امروز نزدیک به یکصد نفر ار کارگران فولاد زاگرس با عزیمت به شهر سنندج دست به تجمع اعتراضی در مقابل این نهاد زدند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بدنبال این تجمع اعتراضی مسئولین اداره کار سنندج طی نشستی با نماینده های کارگران، با اعلام اینکه از موضوع بی اطلاع هستند از کارگران تا آخر تیر ماه فرصت خواستند تا موضوع انحلال شرکت و اعتراض کارگران را مورد بررسی قرار بدهند. در این جلسه همچنین توافق شد تا کمیسیون کارگری برای بررسی شکایت کارگران با حضور نماینده های آنان برگزار شود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - 17 تیر ماه 1393

درهمین رابطه:

صبح امروز حدود ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت ذوب آهن فولاد زاگرس با تجمع در مقابل اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان کردستان نسبت به وجود ابهاماتی در آگهی مربوط به انحلال رسمی این کارخانه و بلاتکلیفی ۲۷۴ کارگر واکنش نشان دادند.

به گزارش17تیرایلنا،یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران کارخاه فولاد زاگرس در تشریح جزئیات تجمع امروز گفت: برای چندمین باراست که کارگران کارخانه فولاد زاگرس در اعتراض به انحلال غیر قانونی کارخانه دست به تجمع زده‌اند.

وی بابیان اینکه تجمع کنندگان از قروه راهی سنندج شده‌اند، گفت:اما متاسفانه بعد از تجمعات صورت گرفته نه مسئولان دولتی و نه مالکان کارخانه هیچ عکس العملی برای پاسخ دادن به اعتراض کارگران نشان نمی‌دهند.

او گفت: در آگهی انحلال کارخانه که در روز نامه رسمی منتشر شده است این شرکت به عنوان سهامی خاص معرفی شده است این در حالیست که این شرکت از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۲ به عنوان یک شرکت سهامی عام مشغول به فعالیت بوده است.

وی در عین حال یادآور شد: از آنجا که در آگهی انحلال از کارخانه فولاد زاگرس به اشتباه به عنوان یک واحد صنعتی سهامی خاص نامبرده شده است، ضروری است تا طبق قانون این اشتباه از طریق انتشار مجدد آگهی رسمی درست تصحیح شود و تا آن زمان باید طبق ماده ۲۱۰ قانون تجارت مطالبات کارگران پرداخت شود.

به گفته وی، بر اساس مصوبه دولت درصد قابل توجه‌ای از سهام این کارخانه بابت بدهی دولت به صندوق بازنشستگی کشوری بازپرداخت شده است.

این کارگر همچنین درخصوص وضعیت کارگران بیکار شده شرکت فولاد زاگرس گفت: از یک ماه قبل ازنوروز ۹۳ کارگران این واحد تولید بیکار بوده واز وضعیت بد معیشتی برخوردار هستند.

این کارگر ادامه داد: دستمزد کارگران تنها تا پایان سال ۹۲ پرداخت شده است در حالی که طبق قانون تجارت باید تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت یعنی زمان اعلام رسمی به کارگران دستمزد پرداخت شود.

این کارگر با بیان اینکه معوقات کارگران به تازگی پرداخت شده است ادامه داد: کارگران فولاد تا پایان سال ۹۲ هشت ماه دستمزد معوقه داشته‌اند که طلب آن‌ها از کارخانه با وساطت استانداری کردستان طی دو نوبت در اردیبهشت پرداخت شد.

به گفته این کارگر حاضر در تجمع هم اکنون جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگری کارخانه فولاد زاگری و آقای باغبانی، رئیس اداره کل کار استان در سنندج در محل ساختمان این اداره در حال برگزاری است وکارگران ی که خارج از ساختمان هستند منتظر دریافت اطلاعات جدید در خصوص مشکلاتشان هستند.

تجمع کارگران پروژه هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 دراعتراض به پرداخت نشدن 6ماه حقوقشان

نماینده کارگران: از گرسنگی می میریم و پیمانکار عین خیالش هم نیست

صبح امروز جمعی از کارگران پروژه هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 به دلیل پرداخت نشدن حقوق 6 ماهه خود در مقابل درب ورودی این پروژه به نشانه اعتراض تجمع کردند.

به گزارش 17تیرمشهد خبر، یکی از کارگران در پاسخ به دلیل تجمع خود گفت: شش ماه است که حقوقی دریافت نکرده ایم و هیچ کس هم پاسخگو مشکل ما نیست. آخرین حقوقی را که دریافت کرده ایم متعلق به آذر ماه سال گذشته می باشد که پس از آن قرار داد ما به پایان رسیده و از آن مدت تا به امروز ما هیچ حقوق، پاداش و یا عیدی دریافت نکرده ایم.

برخی از این کارکنان با اشاره به لغو پرداخت حق بیمه خود از سوی کارفرما اظهار کردند: از ابتدا سال جاری به بهانه بدهکاری شرکت هیچگونه حق بیمه ای پرداخت نشده است.

در ادامه یکی دیگر از کارگران افزود: امروز ما به دلیل دریافت نکردن حق و حقوق خود در مقابل ساختمان تجمع کردیم که به دلیل همجواری پروژه با ساختمان فرمانداری مشهد رئیس پلیس پاسگاه فیاض بخش از ما خواست از این تجمع و اعتراض دست برداریم.

 

به گفته برخی از کارگران این پروژه، هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 متعلق به بنیاد تعاون ناجا می باشد که کارفرما این پروژه شرکت عمران و مسکن سازه پایدارقرن و پیماکار آن شرکت بین المللی فرآیند انرژی و مدیریت است.

یکی از کارگران در ارتباط با این پروژه گفت: این پروژه از سال 88 شروع شده که در این میان پیمانکار یکبار تعویض شده و پروژه به شرکت بین المللی فرآیند انرژی و مدیریت سپرده شده است که متاسفانه این شرکت هم طبق ماده 48 در حال خلع شدن است و از آنجایی که این شرکت هیچ قراردادی با کارگران منعقد نکرده، درصورت تعویض پیمانکار از چه طریقی می توانیم حقوق خود را پیگیری کنیم.

طبق اظهار کارگران، در چند ماه گذشته تعدادی از کارگران این پروژه به دلیل دریافت نکردن حقوق خود کار را ترک کرده و برای شکایت به اداره کار مراجعه کرده اند که آنجا هم هیچ پاسخی دریافت نکرده اند.

اجتماع کنندگان از رسانه ها بسیار گله مند بودند و بیان کردند بارها با رسانه ها تماس گرفته اند و آنها نیز هیچ پوشش خبری در این ارتباط نداده اند.

شایان ذکر است فردا ساعت 9 صبح نیز کارگران در مقابل این پروژه تجمع می کنند.

مرگ 1994نفردر حوادث کار سال 1992

مرگ های ناشی از حوادث کار طی سال های گذشته روندی صعودی داشته است، به طوری که از 697 مورد فوتی این حوادث در سال 1383 به یکهزار و 994 نفر در سال 1392 رسید.

سازمان پزشكي قانوني با هشدار در خصوص افزايش تلفات در حوادث ناشي از كار و تأكيد بر رعايت نكات ايمني به ويژه در موارد كار در ارتفاع، يادآور مي شود، در 10 سال گذشته (1383 تا 1392) 12 هزار و 437 نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده اند.

به گزارش17تیراداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، بر اساس آمارهاي موجود به طور معمول مرگ های ناشی از حوادث کار بیشتر در فصل تابستان رخ می دهد به طور که تنها در تابستان دو سال گذشته به ترتیب 568 (سال 1392) و 491 (1391) مورد مرگ در تابستان رخ داده است. همچنین سقوط از بلندي، اصابت اجسام سخت، برق‌گرفتگي، سوختگي و كمبود اكسيژن به ترتیب مهم ترین دلايل مرگ بر اثر حوادث كار هستند.

بیشترین میزان مرگ های ناشی از حوادث کار در سال 1392

در سال گذشته يكهزار و 994 نفر در حوادث ناشي از كار جان خود را از دست دادند. اين رقم در مقايسه با سال قبل از آن كه تعداد تلفات حوادث كار يكهزار 796 نفر بود، 11 درصد افزايش يافته است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، ‌از تلفات حوادث كار در سال گذشته يكهزار و 967 نفر مرد و 27 نفر زن بودند. همچنين در اين مدت استان هاي تهران با 488، خراسان رضوي با 154 و اصفهان با 132 فوتي بيشترين و استان هاي ايلام با نه، خراسان جنوبي با 10 و كهگيلويه و بويراحمد با 13 فوتي كمترين آمار تلفات حوادث كار را داشته اند.

بر اساس اين گزارش در حوادث كار سال گذشته 965 نفر به دليل سقوط از بلندي جان خود را از دست داده‌اند، پس از آن برخورد جسم سخت (371) و برق‌گرفتگي (303) در رتبه هاي بعدي دلايل مرگ در حين كار قرار مي گيرند. مطابق آمارهاي موجود به طور معمول سقوط از بلندي مهم‌ترين علت مرگ در حوادث كار محسوب مي شود به نحوي كه در سال گذشته 48.4 درصد علل مرگ در حوادث كار را سقوط از بلندي در بر مي‌گيرد.

در سال گذشته 29 هزار و 231 مصدوم حوادث كار شامل يكهزار و 144 زن و 28 هزار و 87 مرد به مراكز پزشكي قانوني كشور مراجعه كردند. اين رقم در مقايسه با سال قبل از آن 1.1 درصد كاهش يافته است.

مرگ 285 نفر در حوادث كار امسال

در دو ماهه ابتدايي سال جاري نيز 285 نفر بر اثر حوادث ناشي از كار جان باختند. از اين تعداد 279 نفر مرد و شش نفر زن بودند. آمار تلفات حوادث كار طي اين مدت در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 7.5 درصد بيشتر شده است.

بر اساس اين گزارش آمار مصدومان حوادث ناشي از كار كه در دو ماهه نخست امسال به مراكز پزشكي قانوني مراجعه كردند چهار هزار و 459 نفر بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل دو دهم درصد كاهش يافته است.

طي اين مدت همچنان استان‌هاي تهران با 82، خراسان رضوي با 23 و اصفهان با 19 داراي بيشترين آمار در تلفات حوادث كار بودند.

کشته شدن دو کارگر یک شرکت پیمانکاری پس از سقوط به چاه فاضلاب در آبادان

سه کارگر یک شرکت پیمانکاری پس از سقوط به چاه فاضلاب در منطقه بریم آبادان دچار خفگی شده و دو تن از آنها در این حادثه جان خود را از دست دادند.

به گزارش17تیر ایرنا، این کارگران در حال عملیات تخلیه چاه فاضلاب در منطقه بریم بودند که براثر گازگرفتگی دچار حادثه شدند.

معاون درمانی دانشکده علوم پزشکی آبادان روز سه شنبه در این مورد گفت: متاسفانه دو نفر از این کارگران بدلیل استنشاق گاز فاضلاب دچار خفگی شده و عملیات احیا نیز برای آنها بی ثمر بود.

نصرالله حسونی بحرینی با اشاره به بستری شدن سومین کارگر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان طالقانی آبادان افزود: حال عمومی این کارگر خوب است و تا دو روز آینده به بخش داخلی منتقل می شود.

مرگ دلخراش کارگر در سقوط از طبقه ششم ساختمان

ˈولی نوریˈ، کارگر کابینت ساز بر اثر سقوط از طبقه ششم ساختمان در پارس آباد به طرز دلخراشی جان باخت.

به گزارش 17تیرایرنا، این کارگر حدود 40ساله روز سه شنبه به منظور نصب کابینت ساختمانی در مسکن مهر در حال حمل و انتقال لوازم موردنیاز بود که به علت عدم نصب بالابر و نبود حفاظ و نرده در کنار پله ها از طبقه ششم به طبقه همکف سقوط کرد و در دم کشته شد.

پارس آبادمغان در شمال استان اردبیل و مجاورت جمهوری آذربایجان واقع است.

کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه چهارم جان باخت

مسوول اورژانس هشترود گفت: کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه چهارم ساختمان های مسکن مهر جان باخت.

به گزارش17تیرایرنا،سیدجلال حیدری موسوی، روز سه شنبه افزود: ماموران اورژانس 115 این شهرستان بلافاصله پس از تماس سایر کارگران مشغول در این مکان به محل حادثه اعزام شدند که با جسد کارگر ساختمانی مواجه شدند.

وی اظهار کرد: این کارگر ساختمانی به نام ناصر ارسلانی 47 سال سن داشته و جزئیات حادثه و علت اصلی آن از سوی مراجع قانونی و قضایی در دست بررسی است.

۱۷ معدنچی محبوس‌شده چینی جان خود را از دست دادند

منابع خبری رسمی چین اعلام کردند که ۱۷ کارگر که به دنبال انفجار در معدن زغال‌ سنگ محبوس شده بودند، جان خود را از دست دادند.

به گزارش17تیر ماین نیوز، این حادثه شنبه گذشته و زمانی رخ داد که ۲۰ کارگر در معدن زغال ‌سنگ در استان سین‌ کیانگ در حال کار بودند اما فقط سه نفر از آن‌ها توانستند خود را نجات دهند.

۱۷ کارگر دیگر که در معدن محبوس شده بودند نیز به دلیل به نتیجه نرسیدن عملیات امداد، جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های مسئول اعلام کرده‌اند که دلیل وقوع این حادثه در دست بررسی است.

این معدن در ۱۲۰ کیلومتری ارومچی در منطقه سین‌کیانگ واقع شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرگبار‌ترین حوادث مربوط به معدن در چین رخ می‌دهد.

هفدهم تیرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری18تیر1393

- درخواست استفان انژارلن‏،دبیر سراسری اتحادیه سندیکایی همبستگی فرانسه ازرضاشهابی برای خاتمه دادن به اعتصاب غذایش!

- نامه سرگشاده به رضا شهابی، کارگر آزاده ی در بند و فشار

- در آستانه چهلمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی: گزارش مختصر از اقدامات و حمایتهای انجام شده

- کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:فعالیت تبلیغی در حمایت از رضا شهابی

- بیکاری 4 میلیون کارگر فصلی به دلیل تعطیلی پروژه های عمرانی

- تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس کردستان در سنندج

- تجمع کارگران پروژه هتل نرگس وارد دومین روز شد

- نامه کارگران سامان کاشی بروجرد دراعتراض به نیمه تعطیل شدن کارخانه وبیکاری

- فرستادن کارگران کارخانه بسته‌بندی پارس رابه مرخصی اجباری

- انعقاد قراردادهای سفید امضا برخی پیمانکاران عسلویه با کارگران

- بیش از 40 هزار بازنشسته راه آهن از ابتدای سال حقوق مسكن و اولاد طلبكارند

- بیش از6میلیون بی سواد!

- کشته و زخمی شدن 5کارگردر پی وقوع انفجار در معدن قلعه خرگوشی اردکان

- حفرچاه فاضلاب جان دو کارگررا گرفت

- مرگ یک کارگر در اعماق چاه

- یورش پلیس به تظاهرات کارکنان بخش خودروسازی آرژانتین

- تجمع فعالان صلح سبز در اعتراض به بازگشایی معدن جدید ذغال سنگ در لهستان

درخواست استفان انژارلن‏،دبیر سراسری اتحادیه سندیکایی همبستگی فرانسه ازرضاشهابی برای خاتمه دادن به اعتصاب غذایش!

نامه ی سندیکای سولیدر سود فرانسه به رضا شهابی

رضا شهابی عزیز،‏

در پیکار دشواری که تو در دفاع از حقوق کارگران و برای کسب حقوق سندیکائی در ایران درگیراش هستی، ‏همانطور که خود به خوبی واقفی، اتحادیه سندیکایی همبستگی فرانسوی (سود سولیدر) را با تمام وجود در کنار خود ‏داری.‏‏

اعتصاب غذای شجاعانه تو در آگاه ساختن افکار عمومی دنیا در رابطه با زندانی شدن غیرعادلانه ات و همچنین در ‏افشای شرایط غیرقابل قبولی که در زندان متحمل می شوی، نقش مهمی داشته است.‏ ‏‏ ‎‎به هر حال وخامت سلامتی ات پس از 35 روز اعتصاب غذا شدیدا ما را نگران کرده است.‏‏

حفط سلامت جسمانی ات شرط اولیه برای ادامه مبارزه سندیکائی است.‏‏

رضا، کارگران به تو نیاز دارند!‏‏

به این دلایل است که سندیکای ما از تو می خواهد که همین امروز به اعتصاب غذای خاتمه دهی.

به نظر ما مناسب ترین روش این است که تو بتوانی در پیکار برای کسب حقوق ابتدائی سندیکائی، شرکت داشته ‏باشی.‏‏

تصمیم تو هرچه که باشد بدیهی است ما از مقامات دولت ایران آزادی فوری تو وهم چنین فراهم کردن امکانات ‏دسترسی به معالجات لازم پزشگی را مطالبه می کنیم‏‏.

با بهترین درودهای‏

استفان انژارلن‏

دبیر سراسری اتحادیه سندیکایی همبستگی ‏‏

‏4 ژوئیه 2014 ‏‏

ترجمه و پخش از :‏

همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران فرانسه

اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران پاریس‏

نامه سرگشاده به رضا شهابی، کارگر آزاده ی در بند و فشار

رضا شهابی، دوست عزیز ما

درود بیکران بر تو و مقاومت انسانی ات

اگر در پی تحمل سالها زندان و در پی اعتصاب غذای یک ماهه ی حق طلبانه ات در زندان گوهردشت تاب و توانی برایت باقی مانده باشد و به هوش باشی می دانی که ما امضا کنندگان این درخواست نامه به حضور تو، همه از دوستان و دوستداران دور ونزدیک توایم. شماری از ما با تو در راه تلاش برای آ زادی و عدالت سابقه همکاری داشته ایم و شماری دیگر نیز از راه دور همراهان تکاپویت برای صلح و حقوق انسانی و آزادی مردم و تآمین حقوق کارگران هستیم. شماری از ما کارگر، شماری حقوق دادن، فرهنگی، فعال اجتماعی و از کارکنان دیگر رده های خدمت به این جامعه بوده ایم. ما مبارزات طولانی مدت تو را ستایش و از خواسته به حقت حمایت می کنیم . آرزو داریم دوره ی زندانی و شرایط رنج و بیماریت هر چه زودتر پایان یابد و تو به سلامت به میان خانواده و دوستانت باز گردی.

رضای عزیز، ما بیش از حد نگران سلامتی تو هستیم. ما به سالم بودن و حضورت در جامعه برای پی گیری حقوق کارگری و خواست های انسانی مردم میهن مان نیازمندیم. ما می دانیم که خواسته ی برای آن که به بند 350 زندان اوین بازگردانده شوی و شرایط برای درمان بیماری فلج کننده ات در بیرون از زندان فراهم شود و امکانات لازم برای معالجه را داشته باشی، خواسته ای موجه ، قانونی وانسانی است. در همین حال به خوبی واقفیم که انجام این خواست تو از اصلی ترین وظایف مسئولان در برابر تو ، یعنی یک کارگر سیاسی در بند به شمار می آید. با این وصف نگرانی از سلامت تو چنان ما را مغشوش کرده است که بر آن شدیم این نامه را برایت بفرستیم و از تو، که ذخیره ی ارزشمند مبارزه برای عدالت و حقوق بشر و آزادی هستی بخواهیم که به فکر جان خودت، حیات خانواده ات، نگرانی ما و نیازجامعه به خودت باشی. به قرار اطلاع تو بسیار ناخوش هستی و بیش از 12 کیلو از وزنت را از دست داده ای و دچار سرگیجه و نوسان فشار خون و ده ها نشانه ی نگران کننده ی دیگر شده ای.

رضاشهابی، بدین وسیله ما دوستان و دوستداران و همراهان تو این نامه را با دو هدف همزمان و مبرم و انسانی به حضورت تقدیم می کنیم و آن را در اختیار وجدان بیدار جامعه نیز می گذاریم.

این دو هدف همزمان ما، یکی دست کشیدن از اعتصاب غذا و دیگری اقدام فوری مسئولان برای انتقال تو به بند 350 و اجازه ی ادامه ی مداوا و احیاناً عمل جراحی در بیمارستانی مجهز است.

هزینه درمان تو، اگر چه بر عهده ی زندان است، اما ما آن را تأمین خواهیم کرد تا بهانه ای برای فرسودن بیشتر تو در کار نباشد.

تو حرف ما را بپذیر اما مسئولان نیز به این هشدار توجه کنند و متوجه عواقب ناگوار اهمال در انتقال و معالجه ی رضا شهابی باشند. این بار نیز مانند واقعه ی حمله به بند 350 تاریخ و خاطره ی جامعه، نه تنها وقایع بلکه نام های مسئولانی را که بر تارک آن ها نشسته اند فراموش نمی کند.

دستت را به گرمی می فشاریم.

امضا ها:

گروه اول- اعضای لگام

گروه دوم- اعضای کمیته دفاع از رضا شهابی

گروه سوم- سایر افراد و تشکل های داخلی

منبع: https://www.facebook.com/raisdana.dad?fref=nf

اطلاعیه شماره ۷۱ کمیته ی دفاع از رضا شهابی در آستانه چهلمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی: گزارش مختصر از اقدامات و حمایتهای انجام شده

رضا شهابی در شرایطی وارد چهلمین روز اعتصاب غذای خود می شود که بیش از ۱۵ کیلو وزن کم کرده است و تا کنون چند بار به حالت بیهوشی افتاده است. در ۱۶ تیر ماه، بدنبال از هوش رفتن کامل، رضا توسط همبندانش در حالت بیهوشی به درمانگاه زندان رجایی شهر منتقل می شود و به او در آنجا توسط کادر پزشکی بهداری سرم وصل می شود. با اینکه حال رضا بهبودی پیدا نکرد، طبق اخبار رسیده، او اعتصاب غذای خود را کماکان ادامه داده است. ربابه رضایی، همسر رضا شهابی، ضمن پیگیری خواسته های شهابی با نماینده دادستان نیز تماس گرفته است که طبق ادعای آنها این احتمال وجود دارد که رضا برای درمان به بیمارستان منتقل شود. با توجه به وعده های توخالی ای که در گذشته نیز شاهد بوده ایم باید تمام تلاش را به کار برد که خواسته های رضا از جمله درمان مناسب و مرخصی استعلاجی در یک بیمارستان خارج از زندان مورد رسیدگی و اقدام فوری قرار بگیرید.

طبق گزارشات رسیده، کلکتیو فدراسیونهای سندیکاهای کارگری فرانسه در رابطه با تداوم حبس رضا شهابی و انتقال ناگهانی وی به زندان رجایی شهر به مقامات جمهوری اسلامی ایران نامه اعتراضی ارسال کرده و در آن عنوان نموده اند: "سازمان های سندیکائی فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، سولیدر، او ان اس آ، توجه شما را نسبت به وضعیت رضا شهابی، عضو هیئت مدیره ی سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که از ماه ژوئن 2010 به علت فعالیت برای احقاق حقوق کارگران زندانی است، جلب می کند. در تاریخ اول ژوئن 2014 رضا شهابی از بخش 350 زندان اوین در تهران به زندان رجائی شهر در کرج منتقل شده است. زندان اخیر، هم محل نگهداری زندانیان سیاسی است و هم بزهکاران عادی که افراد شرور و خشن در میان آن ها فراوانند. رضا شهابی از همان اولین روز انتقالش در اعتراض به این عمل برای چهارمین بار دست به اعتصاب غذا زده است و خواستار بازگشتش به زندان اوین است. لازم به یادآوری است که مصوبات سازمان ملل در رابطه با رفتار با زندانیان، بر جدائی محل نگهداری زندانیان نامتجانس تأکید می ورزد. وضعیت سلامتی رضا شهابی بی اندازه نگران کننده است. پزشکان بیمارستان خواستار انتقال فوری او به بیمارستانی در خارج از زندان شده اند که در صورت مخالفت با آن، خطر فلج شدن نیمه چپ بدنش بسیار است. ما از شما می خواهیم که اقدامات لازم برای انتقال فوری او به بیمارستانی در خارج از زندان و دسترسی به معالجات لازم را فراهم آورید. با توجه به وخامت وضعیت شهابی، چنانچه مقامات دولت ایران قادر به تضمین معالجه شهابی در داخل ایران نمی باشند، سازمان های سندیکائی فرانسوی او را برای معالجه به فرانسه دعوت می کنند. در چنین موردی ما از مقامات دولت ایران می خواهیم که به او اجازه سفر به فرانسه را بدهند. ما سندیکاهای فرانسوی درمان وی در یک بیمارستان مناسب را تقبل خواهیم کرد."

فدرراسیونهای فوق همچنین در نامه جداگانه ای خطاب به رضا شهابی گفته اند: " رضا شهابی عزیز،

سازمان های سندیکائی فرانسوی س اف د ت، س ژ ت، اف اس او، سولیدر، او ان اس آ، م، اعضای "کلکتیو فرانسوی سندیکائی برای ایران" نگران سلامت شما بوده، وضعیت سلامتی، اوضاع زندان و به ویژه شرایط غیر انسانی ای را که در آن به سر می برید با دقت پی می گیریم. وخامت سلامتی شما پس از 35 روز اعتصاب غذا شدیدا ما را نگران کرده است. سلامت جسمانی شما شرط اولیه برای ادامه مبارزه جهت احقاق خواست های بر حق کارگران شرکت واحد است. اکنون،اعتصاب غذای شما زنگ خطر سلامتی شما را نزد افکار عمومی دنیا به صدا درآورده است. ما براین باوریم که جدیت و صمیمیت اقدام شما، وزنه پیام شما به جامعه بین المللی را دو چندان کرده است. ما هم به نوبه خود به حمایت از پیکارتان برای کسب حقوق ابتدائی سندیکائی ادامه داده و از مقامات دولت ایران آزادی فوری را شما مطالبه می کنیم"

علاوه بر این فعالین اتحادیه "كارگران صنعتی جهان" در استرالیا خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی شده اند. همچنین عفو بین الملل بدنبال اعتصاب غذای رضا شهابی فراخوان جهت اقدام فوری و اضطراری برای حفظ سلامتی و آزادی رضا شهابی صادر نموده است. صدها تشکل و فعال کارگری و انسانهای شریف و آزاده در کشورهای مختلف تاکنون نامه های اعتراضی متعددی به مقامات حکومتی ارسال و اکسیونهایی در حمایت از رضا شهابی سازمان داده اند. تشکلات و نهادهای مستقل کارگری در ایران نسبت به وضعیت رضا شهابی بدنبال انتقال ناگهانی وی به زندان رجایی شهر نگرانی عمیق خود را ابراز کرده اند و خواهان آزادی وی شده اند. محمود صالحی، سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی، با رادیوهای متعددی در این مورد مصاحبه کرده و داود رضوی از اعضای هیئت مدیره و فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه نیز در مورد وضعیت رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و مسئول مالی این سندیکا، مصاحبه های مطبوعاتی انجام داده است که انعکاس وسیعی داشته اند. تا کنون چندین طومار و نامه های سرگشاده در حمایت از رضا و یا خطاب به وی تهیه و در سطح وسیع انعکاس یافته اند و موجب شده اند وضعیت رضا شهابی و اعتصاب غذای او هر چه بیشتر در افکار عمومی ایران و جهان مطرح گردد.

کمیته دفاع از رضا شهابی بدینوسیله از تمامی فعالین و تشکلات کارگری و انسانهای شریف و آزاده در ایران و سراسر جهان که نگرانی خود را در مورد وضعیت رضا اعلام کرده اند و به طرق مختلف به حمایت از وی پرداخته اند به نوبه خود صمیمانه قدردانی می کند. طی اطلاعیه های آتی و یا در وبلاگ کمیته دفاع لیست کاملتری از حمایت های انجام شده را انعکاس خواهیم داد.

سلامتی و جان رضا شهابی در خطر جدی قرار دارد و مسئولین حکومتی و دستگاهای امنیتی و قضایی آن در قبال وضعیت رضا شهابی بطور کامل مسئول هستند و باید پاسخگو باشند. از عموم فعالین و تشکلات کارگری و انسانهای آزادیخواه درخواست داریم که کماکان به اعتراضات خود جهت رسیدگی به وضعیت و مطالبات رضا شهابی ادامه دهند و کمیته دفاع از رضا شهابی را در جریان اقدامات خود قرار دهند. تا رسیدگی جدی به خواسته های رضا شهابی و آزادی وی به کارزارهای حمایت از رضا شهابی پرقدرت تر ادامه دهیم.

کمیته ی دفاع از رضا شهابی - ١۸ تیرماه ١٣٩٣

شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی، آقای محمود صالحی: ٠٩٣۵٧٣۵٣۴١٢

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:فعالیت تبلیغی در حمایت از رضا شهابی

در راستای حمایت ازکارگر پیشرو و خستگی ناپذیر رضا شهابی، و عدم رسیدگی به خواسته های وی که 38 روز است در اعتصاب عذا به سر می برد و جلب توجه افکار عمومی، کمیته هماهنگی با ارسال هزاران اس ام س با "مضمون جان رضا در خطر است خواهان رسیدگی به خواسته های رضا شهابی و آزادی بی قید وشرط وی از زندان شد و مسئولیت سلامتی رضا شهابی را مستقیما متوجه مقامات قضایی و امنیتی دانست." با دریافت این پیامکها موجی از کینه ونفرت از این اعمال ضد کارگری و تحمیل این همه ظلم و ستم به کارگر زندانی، رضا شهابی در افکار عمومی ایجاد شده است و کارگران نیز با ارسال این اس ام اس ها دیگران را نیز از وضعیت رضا شهابی با خبر کرده اند.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

16 تیر 1393

بیکاری 4 میلیون کارگر فصلی به دلیل تعطیلی پروژه های عمرانی

بنا به گزارش خبرگزاری مجلس بتاریخ18تیر، تعطیلی پروژه های عمرانی 4 میلیون کارگر فصلی را بیکار و امرار معاش برای 16 میلیون نفر را دشوار کرده است.

براساس این گزارش، 4 میلیون کارگر فصلی در کشور از طریق پروژه های عمرانی امرار معاش می کردند، اما به دلیل مشکلاتی از قبیل تعطیلی پروژه‌های عمرانی بیکار شده اند.

بیکاری 4 میلیون کارگر فصلی برابر با ایجاد مشکل در زندگی 16 میلیون ایرانی است، چرا که هر کدام از این اشخاص بیکار، به طور میانگی نان آور یک خانواده 4 نفره هستند.

تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس کردستان در سنندج

بنا به گزارش رسیده صبح روز سه شنبه مورخه 17/04/93 تعداد کثیری از کارگران فولاد زاگرس (حدود 100 نفر) از ساعت 10 صبح در مقابل اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی در سایت اداری سنندج دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران در اعتراض به رای صادره در تاریخ 22اسفند 92 از سوی اداره کار شهرستان قروه مبنی بر انحلال کارخانه، تجمع و خواهان راه اندازی کارخانه و بازگشت به کار شدند. به گفته این کارگران رای صادره از طرف اداره کار قروه کاملا غیر قانونی بوده و هیچگونه مدرک و یا سندی که با آن توجیهی برای انحلال کارخانه و جود داشته باشد ارائه نشده اما کارفرما می خواهد با استفاده از زد و بندهای اداری این شرکت را سهامی خاص معرفی کند و با استفاده از این ترفند انحلال کارخانه را اعلام کند. این در حالی است که حتی در زمان راه اندازی شرکت و انعقاد قرارداد با کارگران، شرکت سهامی عام بوده است و برخی از مسئولین شرکت را نیز خود وزارت کار تعیین کرده است.

در ادامه این تجمع مسئولین اداره کار طی جلسه ای 3 ساعته با نماینده کارگران به آنان قول دادند که تا 13 روز آینده جلسه ای با شورای تامین استان و استانداری و فرمانداری در این مورد برگزار خواهند کرد و مانع از انحلال کارخانه می شوند. در پایان این تجمع کارگران معترض اعلام کردند که در صورت محقق نشدن این وعده ها تا آخر همین ماه حتمن اعتراضات خود را به صورت گسترده و همراه با خانواده هایشان به مقابل مجلس شورای اسلامی و دیگر ارگانهای دولتی خواهند کشاند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

18 تیر 1393

تجمع کارگران پروژه هتل نرگس وارد دومین روز شد

تجمع اعتراضی روز گذشته کارگران شاغل در پروژه هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 وارد دومین روز خود شد.

به گزارش18تیرایلنا،محمدرمضا ولیان مدیر روابط کار، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در این باره گفت: پس از آنكه این كارگران امروز نیز در اعتراض به پرداخت نشدن 6 ماه حقوق معوقه در مقابل محل ورودی این پروژه‏، تجمع كردند، بازرسان این اداره برای پیگیری مطالبات آنها در محل تجمع حاضر شدند.

وی در توضیح تاثیر حضور بازرسان اداره كار در جمع معترضان گفت: بازرسان با حضور در محل به گفتگو با کارگران معترض پرداخته و در خصوص تهیه دادخواست و مراجعه به اداره کار جهت رسیدگی به پرونده آنان را توجیه نموده‌اند.

این مقام مسئول در اداره كار خراسان رضوی بابیان اینكه در این پروژه 32 كارگر ماهر و متخصص مشغول كار بودندْ گفت: از قرار معلوم به دلیل اختلافی كه از حدود دو ماه پیش میان كارفرمای اصلی و پیمانكار پروژه بر سر مسائل مالی به وجود آمده است، فعالیت این پروژه بطور كامل متوقف شده است.

وی در پاسخ به مدت زمان رسیدگی پرونده این کارگران اظهار داشت: مطابق قانون كار شكایت كارگران شاغل در پروژه هتل نرگس بین ۷ تا ۱۲ روز در هیات تشخیص اداره کار بررسی خواهد شد و چنان‌چه طی این مدت اعتراض کارفرما را به‌همراه داشه باشد، طی مدت ۱۵ روز، هیات حل اختلاف از نو به این شكایت رسیدگی خواهد كرد.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران پروژه هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 دراعتراض به پرداخت نشدن 6ماه حقوقشان

نماینده کارگران: از گرسنگی می میریم و پیمانکار عین خیالش هم نیست

صبح امروز جمعی از کارگران پروژه هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 به دلیل پرداخت نشدن حقوق 6 ماهه خود در مقابل درب ورودی این پروژه به نشانه اعتراض تجمع کردند.

به گزارش 17تیرمشهد خبر، یکی از کارگران در پاسخ به دلیل تجمع خود گفت: شش ماه است که حقوقی دریافت نکرده ایم و هیچ کس هم پاسخگو مشکل ما نیست. آخرین حقوقی را که دریافت کرده ایم متعلق به آذر ماه سال گذشته می باشد که پس از آن قرار داد ما به پایان رسیده و از آن مدت تا به امروز ما هیچ حقوق، پاداش و یا عیدی دریافت نکرده ایم.

برخی از این کارکنان با اشاره به لغو پرداخت حق بیمه خود از سوی کارفرما اظهار کردند: از ابتدا سال جاری به بهانه بدهکاری شرکت هیچگونه حق بیمه ای پرداخت نشده است.

در ادامه یکی دیگر از کارگران افزود: امروز ما به دلیل دریافت نکردن حق و حقوق خود در مقابل ساختمان تجمع کردیم که به دلیل همجواری پروژه با ساختمان فرمانداری مشهد رئیس پلیس پاسگاه فیاض بخش از ما خواست از این تجمع و اعتراض دست برداریم.

به گفته برخی از کارگران این پروژه، هتل بین المللی 5 ستاره نرگس رضوی 2 متعلق به بنیاد تعاون ناجا می باشد که کارفرما این پروژه شرکت عمران و مسکن سازه پایدارقرن و پیماکار آن شرکت بین المللی فرآیند انرژی و مدیریت است.

یکی از کارگران در ارتباط با این پروژه گفت: این پروژه از سال 88 شروع شده که در این میان پیمانکار یکبار تعویض شده و پروژه به شرکت بین المللی فرآیند انرژی و مدیریت سپرده شده است که متاسفانه این شرکت هم طبق ماده 48 در حال خلع شدن است و از آنجایی که این شرکت هیچ قراردادی با کارگران منعقد نکرده، درصورت تعویض پیمانکار از چه طریقی می توانیم حقوق خود را پیگیری کنیم.

طبق اظهار کارگران، در چند ماه گذشته تعدادی از کارگران این پروژه به دلیل دریافت نکردن حقوق خود کار را ترک کرده و برای شکایت به اداره کار مراجعه کرده اند که آنجا هم هیچ پاسخی دریافت نکرده اند.

اجتماع کنندگان از رسانه ها بسیار گله مند بودند و بیان کردند بارها با رسانه ها تماس گرفته اند و آنها نیز هیچ پوشش خبری در این ارتباط نداده اند.

شایان ذکر است فردا ساعت 9 صبح نیز کارگران در مقابل این پروژه تجمع می کنند.

نامه کارگران سامان کاشی بروجرد دراعتراض به نیمه تعطیل شدن کارخانه وبیکاری

کارگران سامان کاشی بروجرد در نامه ای خواستار پیگیری مشکل بیکاری و رفع مشکلات این واحد تولیدی شدند.

به گزارش 18تیرمهر، تعداد 100 نفر از کارگران سامان کاشی با ارائه نامه ای نسبت به بیکاری خود و نیمه تعطیل شدن این واحد تولیدی گلایه کردند و خواستار توجه مسئولان به وضعیت اسفناک جامعه کارگری و مشکلات آنها شدند.

فرستادن کارگران کارخانه بسته‌بندی پارس رابه مرخصی اجباری

یکی از کارگران شاغل در کارخانه بسته بندی پارس در استان قزوین از تهدید امنیت شغلی ۷۵ کارگر این کارخانه به سبب توقیف اموال این کارخانه خبر داد و گفت: این واحد تولیدی اکنون در شرف تعطیلی قرار دارد.

به گزارش18تیرایلنا،او که نخواست نامش فاش شود گفت: به دلیل بدهی بانکی کارفرما اخیرا اموال کارخانه توقیف شده است و به همین دلیل از یک هفته پیش همه ۷۵ کارگر کارخانه بجز ۸ نفر به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

او با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت کارگران و کارخانه مشخص نیست، افزود: این در حالی است كه پیشتر با شکایت جمعی از کارگران بخشی از اموال و دستگاه‌های این كارخانه بابت مطالبات معوقه توقیف شده است.

این کارگر با بیان اینکه این واحد در زمینه فروش و سفارش محصولات تولیدی مشکلی ندارد، تصریح کرد: این وضعیت در حالی ادامه دارد که پیشتر این کارخانه دارای تولید وسفارش خوبی بود.

وی در ادامه درخصوص وضعیت حقوقی کارگران گفت: همچنین کارگران این واحد هر ماهه حقوق خود را با ۱۰ تا ۱۵ روز تاخیر دریافت می‌کنند و ماه جاری که وضعیت کارخانه متشنج شده هنوز هیچ حقوقی به کارگران داده نشده است.

این کارگر در خاتمه با بیان اینکه در این واحد تولیدی هیچ تشکل صنفی وجود ندارد، گفت: این مسئله باعث سخت تر شدن روند پیگیری مطالبات کارگران شده است.

انعقاد قراردادهای سفید امضا برخی پیمانکاران عسلویه با کارگران

یکی از مدیران بهداشت و ایمنی کار (HSE) منطقه پارس جنوبی از انعقاد قراردادهایی استخدامی خبرداد که به موجب آنها افراد جویای کار دارای مدرک لیسانس و بالاتر در ازاء دریافت حداقل دستمزد و امضای قراردادهای سفدی امضا برای شرکت‌های پیمانکاری مشغول کار هستند.

به گزارش18تیرایلنا،وی عنوان کرد: این کارگران که برای مشاغلی تخصصی در استخدام شرکت‌های پیمانکاری هستند، تنها به اندازه حداقل‌های قانونی دریافتی دارند و تازه همین حداقل‌ها هم ممکن است تا ماه‌ها با تاخیر پرداخت شود.

به ادعای این مقام آگاه حتی در برخی موارد مشاهده شده است که در بعضی از شرکت‌های پیمانکاری از کارگران بصورت پیش پیش بابت مزایای چون عیدی و پاداش پایان سال بدون پرداخت حتی یک ریال، رسید تسویه حساب گرفته شده است.

وی همچنین مدعی شد: با توجه به زیاد بود فرصت‌های شغلی کار در این‌گونه مناطق برخی از شرکت‌های پیمانکاری تأمین نیروی انسانی برای حفظ کارگران، از آنها در ابتدای کار سفته دریافت کرده و بدین ترتیب آنان را مجبور به ادامه کار با شرایط فعلی می‌نماید زیرا در صورت ترک کار این کارگران سفته‌های انها به بهانه جبران خسارت به اجرا گذارده می‌شود.

این کارشناس مسائل ایمنی صنعتی در ادامه ادعاهای خود افزود: چنین قراردادهائی در بین کارگران به قراردادهای ننگین شهره‌اند در عمل هیچ تفاوتی با قراردادهای سفید امضا نداشته و درعمل ترویج آنها باعث کاهش امنیت شغلی کارگران شده است.

وی با اشاره به این موضوع که قراردادهای مسئولان بالادستی در چنین شرکت‌هایی از این شرایط مصون است، افزود: ابراز داشت، با وجود مراجعه کارگران به اداره روابط کار منطقه عسلویه، به دلیل محدودیت‌های مروبط به نحوه رسیدگی به دادخواست کارگران در عمل شکایت‌های مطروحه ره به جایی نمی‌برد.

بیش از 40 هزار بازنشسته راه آهن از ابتدای سال حقوق مسكن و اولاد طلبكارند

یک بازنشسته سازمان راه آهن از پرداخت نشدن حق مسکن، حق اولاد، حق عائله مندی و خوار و بار بازنشستگان این سازمان خبر داد.

به گزارش18تیرایلنا،این بازنشسته راه آهن در این باره گفت: از ابتدای سال جاری یعنی به مدت 4 ماه است مزایای قانونی بازنشستگان راه آهن پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: مجموع این مزایا حدودا 400 هزار تومان است و از ابتدای سال جاری یک میلیون و 600 هزار تومان از مستمری هر بازنشسته راه آهن پرداخت نشده است.

به گفته این بازنشسته،مستمری بازنشستگان سازمان راه آهن از طرف سازمان بازنشستگی کشوری پرداخت می شود.

در همین رابطه رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان راه آهن ضمن تائید این خبر گفت: مزایای 43 هزار و 500 بازنشسته راه آهن 4 ماه است پرداخت نشده است.

علی فیضی ادامه داد: سازمان بازنشستگی کشوری مسئولیت پرداخت مزایا را بر عهده سازمان راه آهن گذاشته و از آن طرف، سازمان راه آهن نیز زیر بار پرداخت مزایا نمی رود و سازمان بازنشستگی کشوری را مسئول پرداخت می داند.

وی افزود: توجیه هرکدام از سازمان های ذیربط برای پرداخت نکردن مزایای بازنشستگان راه آهن، آئین نامه اجرای بودجه 93 است. به نظر می رسد در آئین نامه به طور شفاف سازمان مسئول پرداخت مزایای بازنشستگان راه آهن مشخص نشده و به همین علت سازمان بازنشستگی و سازمان راه آهن از زیر بار پرداخت مزایا شانه خالی می کنند.

بیش از6میلیون بی سواد!

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه در پیشنیه سوادآموزی رکن اصلی سواد در کشور برای کارگران و کارکنان بوده است گفت: اگر ظرفیت‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرد هم افزایی صورت می‌گیرد.

به گزارش 18تیرایسنا، علی باقرزاده در دیدار با معاونت فرهنگی و اموراجتماعی وزارت تعاون و کار، مبنای آمار بی‌سوادان را مرکز آمار خواند و گفت: حدود 70 درصد از بی‌سوادان معادل 4.3 میلیون نفر درگروه سنی 49-30 ساله هستند که در پایگاه اطلاعات سطح سواد ثبت شده‌اند ولی اطلاعات مربوط 25 درصد بی‌سوادان را در اختیار نداریم.

وی استفاده از ظرفیت‌های بین بخشی را استراتژی مهم سازمان اعلام و اظهارکرد: در بخش کارگری، اصناف و تعاون احتمال بی‌سواد بیشتر است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد در هر بخش استفاده از مهارت سواد بازدهی آن بخش را افزایش داده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ریشه‌کنی بیسوادی در جامعه را به دلیل تغییر نیاز در جامعه غیر ممکن خواند و تصریح کرد: گسترش فناوری و استفاده از آن چتر فعالیت سواد آموزی را گسترده‌تر خواهد کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مصوبات بیست و چهارمین شورای عالی سواد آموزی، عنوان کرد: تدابیری در شورای عالی اتخاذ شده است که استفاده از امکانات جامعه را برای فرد بی‌سواد محدود می‌کند.

کشته و زخمی شدن 5کارگردر پی وقوع انفجار در معدن قلعه خرگوشی اردکان

حوالی ظهر روز دوشنبه (۱۶ تیر) در معدن گرانیت قرمز قلعه خرگوشی اردکان واقع در شمال شرق این شهرستان انفجاری رخ داد که بر اثر آن دو کارگر جان باختند و سه کارگر دیگر مجروح شده‌اند.

به گزارش18تیرایلنا،مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از کشته شدن دو کارگر و جراحت سه کارگر دیگر در پی وقوع انفجار در معدن گرانیت قرمز قلعه خرگوشی اردکان خبر داد.

محمدحسین ریاحی در این باره گفت: حوالی ظهر روز دوشنبه (۱۶ تیر) در معدن گرانیت قرمز قلعه خرگوشی اردکان واقع در شمال شرق این شهرستان انفجاری رخ داد که بر اثر آن دو کارگر جان باختند و سه کارگر دیگر مجروح شده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از کارگران بلافاصله بعد از وقوع انفجار جان باخت اما چهار کارگر دیگر که دچار جراحت و سوختگی شده بودند، به بیمارستان شهید صدوقی یزد منتقل شده‌اند. متاسفانه صبح امروز (چهارشنبه ۱۸ تیر) یکی دیگر از کارگران به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد.

 

به گفته ریاحی، جواد حسینی و مرادی‌نژاد دو کارگری بودند که جان خود را در این حادثه از دست دادند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در پایان اظهار کرد: معدن گرانیت قرمز قلعه خرگوشی اردکان رو باز است، ۱۷ کارگر در آن مشغول به کارند و شرکت کوه نور پارس که مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت را هم دارد از آن بهره برداری می‌کند.

حفرچاه فاضلاب جان دو کارگررا گرفت

حفر غير اصولي چاه فاضلاب در شهرستان مهريز استان يزد جان دو کارگر را گرفت.

به گزارش 18تیرپايگاه خبري پليس، سرهنگ"منوچهر نصيري" فرمانده انتظامي شهرستان مهريز در خصوص جزييات اين خبر گفت: با اعلام خبر فوت دو كارگر بر اثر ريزش چاه در يكي از محلات شهرستان مهريز ، ماموران كلانتري در محل حاضر شده و با جسد بي جان دو تن از كارگراني كه مشغول حفر چاه فاضلاب بودند روبرو شدند.

وي ادامه داد: بنا بر گفته شاهدان عيني حادثه؛ يكي از كارگران مشغول حفر چاه بوده كه ناگهان با يك حلقه چاه فاضلاب ديگر برخورد و همين امر باعث فوت وي مي شود كه كارگر دوم هم براي نجات جان او وارد چاه شده و دچار خفگي ناشي از گازگرفتگي مي شود و جان خود را از دست مي دهد.

مرگ یک کارگر در اعماق چاه

صبح امروزگرفتار شدن دو کارگر درون چاهی در روستای بنجربان، یک قربانی ویک نجات یافته در بر داشت.

به گزارش 18تیرپایگاه خبری 125، علی شکرانه فرمانده آتش نشانان اعزامی به محل حادثه در این باره گفت: با رسیدن به محل حادثه یک حلقه چاه به عمق 7 متر دیده می شد که دو کارگر درون آن گرفتار شده بودند.

وی افزود: آتش نشانان بلا فاصله با فرستادن یک سیلندر هوا به داخل چاه و نصب فن دمنده اقدام به تهویه هوای داخل چاه کردند وهمزمان گروهی دیگر از آتش نشانان با قرار دادن سه پایه چاه و بکارگیری دستگاه تنفسی و رعایت اصول ایمنی برای نجات دو کارگر به درون چاه حفر شده رفتند.

شکرانه خاطرنشان کرد: آتش نشانان پس از یک تلاش بی وقفه موفق شدند دو گرفتار را به سطح زمین منتقل کنند که متاسفانه مرگ یکی از آنها به نام مولا -گ 18 ساله، تبعه افغانستان توسط عوامل اورژانس ونفردوم به نام حسین-ت 50 ساله که دچار مسمومیت شده بود تائید و به مرکز درمانی منتقل شد.

گفتنی است؛علت این حادثه مسمومیت در اثر گاز بنزین موتور برق داخل چاه گزارش شده است.

یورش پلیس به تظاهرات کارکنان بخش خودروسازی آرژانتین

پلیس به اعتراضات آرام کارکنان صنعت خودروسازی آرژانتین در بزرگراه منتهی به بوئنوس آیرس یورش آورد.

به گزارش9ژوئیه یورونیوز،این تظاهرات در اعتراض به اخراج گسترده کارکنان شرکت خودروسازی لیِر صورت گرفته است.

مدیران کارخانه دلیل این تصمیم را رکود در تولیدات آن اعلام کرده است. حال آنکه اتحادیه کارگری دلیل آن را بده بستان های بین دولت آرژانتین و شرکتهای آمریکایی بستانکار عنوان کرده است.

لاورا یامپو از اتحادیه کارگری می گوید: این اعتراض به خاطر این است که دولت کریستینا فرناندز در حال تجارت است و یکبار دیگر در حال مذاکره با امپریالیسم است تا بدیهی های ساختگی را بپردازد به همین دلیل آن ها باید روابط خوبی با صاحبان شرکت های آمریکایی داشته باشند.

در دومین روز این اعتراضات، کارکنان دیگر شرکت ها و سازمان های چپ نیز حضور داشتند. معترضان بزرگراه اصلی منتهی به پایتخت را مسدود کردند.

در همین حال، یکی از خیابان های مرکزی بوئنوس آیرس نیز توسط تظاهرکنندگان مسدود شد.

پلیس نیز برای متفرق کردن آن ها به ماشین های آب پاس و گاز اشک آور متوسل شد.

نارضایتی ها در بخش خودروسازی آرژانتین در ماه مه اوج گرفت، زمانی که این بخش تصمیم گرفت ۳۰۰ تن از کارکنانش را اخراج کند.

تجمع فعالان صلح سبز در اعتراض به بازگشایی معدن جدید ذغال سنگ در لهستان

فعالان صلح سبز در اعتراض به بازگشایی معدن جدید ذغال سنگ در لهستان، دیروز سه شنبه در ورشو دست به تظاهرات زدند.

به گزارش9ژوئیه یورونیوز،آن ها می گویند بازگشایی این معدن به محیط زیست منطقه و ۳۰ هزار نفری که در اطراف آن سکونت دارند آسیب می زند.

در همین ارتباط تظاهرات گسترده ای نیز برای ۲۳ اوت در مرز لهستان و آلمان برنامه ریزی شده است.

هیجدهم تیرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری19تیر1393

- تقاضای جمعی از فعالین کارگری به رضا شهابی جهت پایان دادن به اعتصاب غذایش

- افزایش هزینه خانواده‌ها در پی برچیده شدن تدریجی مدارس دولتی

-10 ميليون بي‌سواد مطلق داريم

- بیش از یک میلیون تن از کارکنان بخش عمومی بریتانیا اعتصاب کرده‌اند

- اعتصاب ۲۴ ساعته کارمندان بخش دولتی یونان

- اعتصاب کارکنان معادن زغال سنگ کلمبیا

تقاضای جمعی از فعالین کارگری به رضا شهابی جهت پایان دادن به اعتصاب غذایش

دوست عزیز و گرامی و مبارز طبقه کارگر ایران رضا شهابی،از آنجائی که اعتصاب غذای شما صدای حق خواهی و درک منطقی از وضعیت طبقه کارگر ایران بوده و توانسته این صدا و فریاد کارگران به گوش همه کارگران در جهان برسد. و آگاهی طبقاتی در سطح فراتری از مرزها گسترده یابد، و از این بابت نیز مورد حمایت همه جانبه واقع شده،اما از آنجایی که همه ما می دانیم وجود و سلامتی شما برای طبقه کارگر ضرورت است.از شمای عزیز می خواهیم به اعتصاب غذای خود پایان دهید.

1- محمد عبدی پور از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

2- عمر مینایی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

3-جهانگیر محمود ویسی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

4-فتاح سلیمانی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

19 تیر 1393

افزایش هزینه خانواده‌ها در پی برچیده شدن تدریجی مدارس دولتی

یک فعال صنفی معلمان معتقد است آموزش و پرورش دیگر دولتی نیست و معدود مدارس دولتی فعلی از کیفیت آموزشی پایینی برخوردارند.

به گزارش19تیرالینا،مهدی بهلولی در این باره گفت: آموزش و پرورش می‌گوید سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای هر دانش آموز خرج می‌کند. این در حالی است که مدارس هیات امنایی نصف این مبلغ و مدارس غیرانتفاعی چندین برابر آن را از خانواده‌های دانش آموزان شهریه می‌گیرند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش نیمه خصوصی شده است، افزود: مدارس دولتی با تداوم روند کنونی به تدریج برچیده می‌شوند و مدارس هیات امنایی که مدعی‌اند مدارس بهتری هستند جایگزین آنان می‌شوند، اما وقتی مدارس دولتی از بین بروند کیفیت مدارس خصوصی و نیمه خصوصی نیز کاهش می‌یابد.

به گفته بهلولی، وزارت آموزش و پرورش مدارس دولتی را‌‌ رها کرده است و می‌خواهد هزینه آموزش را از خانواده‌های دانش آموزان بگیرد.

وی تصریح کرد: تداوم این رویه با اصل ۳۰ قانون اساسی که بر آموزش رایگان تاکید دارد در تناقض است.

گفتنی است اصل ۳۰ قانون اساسی می‌گویـد: دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل‌ تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان‌ گسترش دهد.

این فعال صنفی معلمان با اشاره به سکوت وزیر آموزش و پرورش درباره پرونده ناظم متهم به تجاوز، گفت: ابعاد این مساله واقعا برای ما مشخص نیست اما تا جایی که سابقه من اجازه می‌دهد چنین مسائلی از گذشته بوده اما شایع نیست.

بهلولی سکوت و نپرداختن به آزار جنسی دانش آموزان را نادرست دانست و افزود: اتفاقا باید در خصوص چنین مسائلی صحبت کرد تا با بررسی همه جوانب آن بتوانیم از وقوع مجددش جلوگیری کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: آزار کودکان در مدارس در قالب فراگیرتری به عنوان استفاده ابزاری از دانش آموزان رایج است. در مدارس ایران به دانش آموزان به عنوان ابزار نگاه می‌شود. برخی مدیران دانش آموزان را جاسوس می‌بینند. برخی معلمان دانش آموزان را به عنوان کالا می‌بینند تا بتوانند او را به کلاس خصوصی ببرند و از وی پول بگیرند. بعضی‌ها هم پیدا می‌شوند که به دنبال سوء استفاده‌های جنسی هستند.

وی با اشاره به هشدار وزیر آموزش و پرورش نسبت به افزایش تعداد معلمان زن، تصریح کرد: در برخی مناطق ایران مثل سیستان و بلوچستان ۷۰ درصد معلم مرد و ۳۰ درصد معلم زن داریم، ولی در مناطق مرکزی ایران به ویژه پایتخت و شهرهای بزرگی مثل اصفهان بدلیل انتقال‌هایی که طی این سال‌ها به تبعیت از همسر انجام گرفته، شمار معلمان زن به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

این فعال صنفی معلمان در پایان اظهار کرد: برای حل این معضل باید در عرض چند سال و در دراز مدت برنامه ریزی شود تا این درصد‌ها به تناسب معقولی برسند.

10 ميليون بي‌سواد مطلق داريم

بررسي آمارهاي رسمي از نرخ بي‌سوادي طي سال‌هاي گذشته نشان مي‌دهد با گذشت 35 سال از تشكيل سازمان نهضت سوادآموزي، ايران در جايگاه مناسبي از نظر سوادآموزي قرار ندارد. در حال حاضر و بر اساس آمارهاي يونسكو، در ميان 164 كشور جهان در رتبه هشتاد و ششم سوادآموزي قرار گرفته‌ايم. سرشماري سال 90 هم نشان داد نزديك به 10 ميليون از جمعيت كشور و چيزي حدود 15 درصد بي‌سواد هستند. اين تعداد جدا از افرادي است كه سواد خواندن و نوشتن دارند اما كم‌سواد محسوب مي‌شوند. با احتساب 10 ميليون جمعيت داراي تحصيلات ابتدايي و كم‌سواد و همچنين 10 ميليون جمعيتي كه تا مقطع راهنمايي بيشتر تحصيل نكرده‌اند، 52 درصد جمعيت كشور بي‌سواد يا داراي تحصيلات ابتدايي و سيكل هستند كه براساس نظر كارشناسان در خطر بازگشت به بي‌سوادي قرار دارند.

گزارش مركز آمار از نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال‌هاي 55، 65، 75، 85و 90 نشان مي‌دهد ميزان باسوادي مردان در جمعيت 6 ساله و بيشتر، به ترتيب 9/58، 0/71، 7/84، 7/88 و 4/88 درصد و در زنان به ترتيب 5/35، 1/52، 2/74، 3/80، 05/81 درصد بوده است. اگرچه اين درصدها طي 30 نشان‌دهنده كاهش درصد بي‌سوادي است. اما وجود 10 ميليون بي‌سواد مطلق در سال 90 آمار چندان قابل دفاعي براي عملكرد 30 ساله سازمان نهضت سوادآموزي نيست.

در سال 1358 كه نهضت سوادآموزي تشكيل شد حدود 14 ميليون از جمعيت 36 ميليوني ايران بي‌سواد بودند. به عبارتي در سال 1385 جمعيت بي‌سواد بالاي ? سال كشور 40/15 درصد بوده است. اين آمار در سال 1390 به 25/15 درصد رسيده است. گزارش‌هاي سازمان نهضت سوادآموزي نشان مي‌دهد از سال 1385 تا 1390 تنها تعداد 118261 نفر بي‌سواد در جمعيت 6 ساله و بالاتر كاهش پيدا كرده است. تعدادي كه نشان مي‌دهد با وجود پيگيري طرح‌هايي چون طرح ضربتي، طرح سوادآموزي كارگران، طرح سوادآموزي نيروهاي مسلح، طرح مدارس، طرح مساجد، طرح آموزش مكاتبه‌يي، طرح سوادآموزي در زندان‌ها، طرح لازم‌‌التعليم، مراكز يادگيري محلي، طرح آموزش فرد به فرد وافزايش تعداد باسوادان چندان چشمگير نبوده است.

وضعيت سواد در گروه‌هاي مختلف سني

براساس سرشماري سال 90 از كل جمعيت 6 ساله و بالاتر كشور چيزي حدود 10 ميليون نفر يعني 4/14 درصد جمعيت بي‌سواد بودند. اين آمار براي مردان 5/10 درصد و براي زنان 3/18 درصد اندازه‌گيري شد. اين آمارها نشان مي‌دهد نرخ بي‌سوادي در مناطق شهري6/10 درصد و در مناطق روستايي 24 درصد بوده است. توزيع جنسي و جغرافيايي جمعيت بي‌سواد در سال 1390 هم بيانگر اين است كه از كل بي‌سوادان كشور، 9/52 درصد قدر سهم مناطق شهري و 1/47 درصد قدر سهم مناطق روستايي بوده‌اند. اين آمار براي مردان 8/36 درصد و براي زنان 2/63 درصد بوده است.

از كل جمعيت چهار ميليون و 437 هزاري 9-6 ساله‌هاي سال 90، 236 هزار و 538 نفر بي‌سواد بوده‌اند. اين تعداد با وجود قرار داشتن در سن تحصيل، دور از مدرسه و به عبارتي بازمانده از تحصيل بوده‌اند. تعداد بي‌سوادان اين گروه سني 236538 نفر يعني 4/2 درصد كل بي‌سوادان بوده است. از اين رقم تعداد 119249 نفر يعني 4/50 درصد به مردان و 117289 نفر يعني 6/49 درصد به زنان و همچنين 141486 نفر معادل 8/59 درصد به مناطق شهري و 95052 يعني 2/40 درصد به مناطق روستايي تعلق داشته‌اند. تعداد بي‌سواد در گروه سني29-10، 8/9 درصد كل بي‌سوادان و معادل 950 هزار نفر است. از اين رقم تعداد 415 هزار و 242 نفر يعني حدود 7/43 درصد به مردان و 3/56 درصد به زنان و همچنين 6/43 درصد به مناطق شهري و 4/56 درصد به مناطق روستايي اختصاص يافته است.

از كل جمعيت 49-30 ساله 3/87 درصد معادل 18 ميليون و 758 هزار نفر باسواد بوده‌اند. در مقابل تعداد بي‌سواد در اين گروه سني حدود 8/25 درصد كل بي‌سوادان يعني دو ميليون و 505 هزار نفر بوده است. از اين رقم 6/32 درصد به مردان و 4/67 درصد به زنان و همچنين 4/47 درصد به مناطق شهري و 6/52 درصد به مناطق روستايي اختصاص يافته است. تعداد بي‌سوادان اين گروه سني 6/35 درصد كل بي‌سوادان يعني سه ميليون و 456 هزار نفر بوده است. از اين رقم 6/35 درصد به مردان و 4/64 درصد به زنان و همچنين 3/46 درصد به مناطق شهري و 7/53 درصد به مناطق روستايي تعلق گرفته است. رييس سازمان نهضت سواد آموزي در گفت‌وگو با اعتماد خبر داد كه از مجموع سه ميليون و 453 هزار نفر در گروه سني 49-10 سال كه در سرشماري سال 90 خود را بي‌سواد اعلام كرده بودند، حدود 300 هزار نفر باسواد شده‌اند. باقرزاده ادامه مي‌دهد: از اين تعداد 430 هزار نفر تبعه خارجي داريم كه تكليفي در قبال آن از منابع دولتي نداريم. 100 هزار نفر آموزش‌ناپذير هستند. مثلا ضريب هوشي كمتر از 60 دارند و دچار معلوليت‌هاي ذهني هستند. 900 هزار نفر هم سابقه مدرك نهضت سوادآموزي را دارند و كم‌سواد محسوب مي‌شوند.

با احتساب يك ميليون و 200 هزار نفر از مجموع سه ميليون و 456 هزار نفر گروه سني 49-10 سال همچنان بي‌سوادند كه 600 هزار نفر از اين افراد از اعضاي خانواده دانش‌آموزان هستند و طرحي در سطح مدرسه براي باسواد كردن آنها قابل اجراست. به گفته باقرزاده قرار است هر مدرسه 10 نفر از اعضاي خانواده دانش‌آموزان را براي باسواد كردن پوشش دهد. 430 هزار نفر از افراد بي‌سواد هم به گفته رييس سازمان نهضت سوادآموزي ناشناخته‌اند و اطلاعاتي از آنها به ثبت نرسيده است. همچنين از گروه سني 20?-10 ساله‌ها 72 هزار نفر سابقه تحصيلي ثبت شده ندارند.

رتبه‌بندي استان‌ها از نظر درصد سواد

بالاترين درصد باسوادي 49-10 ساله‌ها به استان مازندارن با 7/95 درصد و پايين‌ترين آن به استان سيستان و بلوچستان با 6/76 درصد اختصاص يافته است. براساس گزارس سازمان نهضت سوادآموزي، اگر بر اين اساس استان‌ها را به سه گروه بالاتر از ميانگين، در حد ميانگين و پايين‌تر از ميانگين كشوري تقسيم كنيم، استان‌هاي مازندران، سمنان، اصفهان، البرز، تهران، يزد، گيلان، خراسان رضوي، فارس، مركزي و قم به عنوان استان‌هاي بالاتر از ميانگين كشوري و استان‌هاي همدان، خراسان جنوبي، زنجان، قزوين، آذربايجان شرقي، ايلام، چهارمحال و بختياري، كرمانشاه، گلستان، هرمزگان، اردبيل، كهگيلويه و بويراحمد، بوشهر و خوزستان به عنوان استان‌هاي در حد ميانگين كشوري و استان‌هاي خراسان شمالي، كرمان، لرستان، كردستان، آذربايجان غربي و سيستان و بلوچستان به عنوان استان‌هاي پايين‌تر از ميانگين قرار دارند.

منبع:اعتماد-19تیر-بخشی ازیک گزارش

بیش از یک میلیون تن از کارکنان بخش عمومی بریتانیا اعتصاب کرده‌اند

اعتصاب کنندگان به ناکافی بودن افزایش دستمزد و شرایط کار معترض‌اند

شماری از کارکنان بخش خدمات عمومی در بریتانیا در اعتراض به ناکافی بودن افزایش دستمزد اعتصاب کرده اند.

به گزارش10ژوئیه بی بی سی،روز پنجشنبه، ١٩ تیر (١٠ ژوئیه)، بیش از یک میلیون تن از کارکنان بخش خدمات عمومی در بریتانیا در اعتراض به تصمیم دولت در محدود کردن افزایش دستمزد سالانه به ١ درصد و همچنین شرایط استخدامی خود اعتصاب کرده‌اند تا دولت را به تغییر سیاست‌های جاری وادار سازند.

بیش از هفتصد و پنجاه هزار تن از کارکنان شوراهای محلی و شهرداری‌ها در انگلستان، ویلز و ایرلند شمالی از جمله راهنماهای عبور دانش آموزان از خیابان‌ها، ماموران جمع آوری زباله، کتابداران، ماموران تغذیه در مدارس، نگهبانان پارک‌ها، ماموران ایمنی جاده‌ها، مددکاران اجتماعی، معماران و نظافتجیان اماکن عمومی از جمله کسانی هستند که در این اعتصاب شرکت دارند.

این گروه از اعتصاب‌کنندگان از اعضای سه اتحادیه بزرگ کارکنان بخش عمومی و دولتی هستند که اعلام کرده‌اند پیشنهاد افزایش حقوق و دستمزد معادل ١ درصد برای اکثر کارکنان این بخش را قابل قبول نمی‌دانند.

علاوه بر این، حدود دویست هزار تن از اعضای اتحادیه ملی آموزگاران در انگلستان و ویلز به دلیل تغییراتی که در حقوق، بازنشستگی و شرایط کار آنان صورت گرفته در این اعتصاب شرکت دارند. سابقه اعتراض آموزگاران به دو سال پیش از این می‌رسد و سال گذشته، منجر به اعتصاب گسترده آموزگاران شد.

همچنین، حدود دویست و پنجاه هزار تن از اعضای اتحادیه کارکنان بخش خدمات عمومی و تجاری، از جمله کارمندان مراکز کاریابی، ادارات بررسی و پرداخت بیمه بیکاری و عواید تامین اجتماعی، ادارات صدور گذرنامه، موزه‌ها و نمایشگاه‌های نقاشی، خدمات دادگاه‌ها، و حتی کارکنان رستوران مجلس عوام در این اعتصاب شرکت دارند. این اتحادیه مدت‌هاست که با دولت بر سر حقوق و دستمزد، بیمه بیکاری، کاهش هزینه‌های دولتی و خصوصی سازی بخشی از خدمات دولتی اختلاف نظر دارد و این اختلاف هنوز حل و فصل نشده است.

سیاست دولت در کاهش هزینه‌ها هم از دیگر مسایل مورد اختلاف بوده است

اعتصاب‌کنندگان گفته‌اندکه برخی از کارکنان بخش عمومی از زمان آغاز زمامداری دولت ائتلافی جدید در سال ٢٠١٠، به دلیل افزایش بهای اقلام مورد نیاز خود، با کاهشی حدود ٢٠ درصد در عایدی واقعی مواجه بوده‌اند و افزایش دستمزد سالانه آنان بهیچوجه جبران کاهش قدرت خریدشان را نمی‌کند.

اتحادیه آتش‌نشانان انگلستان و ویلز، با بیش از سی هزار عضو نیز از جمله اتحادیه‌های شرکت کننده در این اعتصاب است. این اتحادیه از سال گذشته در اعتراض به تغییراتی که در سن و حقوق بازنشستگی کارکنان ابن بخش داده شده به برگزاری اعتصابات موردی مبادرت کرده است.

و بالاخره، گروهی از کارکنان اداری بخش حمل و نقل نیز در اعتصاب روز پنجشنبه شرکت دارند.

براساس آمار رسمی، نرخ تورم در بریتانیا از زمان بحران مالی و آغاز دوره رکود اقتصادی در سال ٢٠٠٨ عمدتا زیر ٢% بوده است در حالیکه دستمزد و حقوق برای برخی از کارکنان بخش عمومی کمتر از این افزایش یافته است. همچنین، به گفته معترضان، افزایش بهای اقلام ضروری برای افراد کم درآمد در این مدت بیش از متوسط نرخ تورم بوده و در نتیجه، قدرت خرید آنان را کاهش داده است.

طی سال‌های اخیر، دولت به منظور کاهش بدهی‌های دولتی، سیاست محدودیت هزینه‌های دولتی را در پیش گرفته و خودداری از افزایش بیشتر دستمزد و حقوق در بخش عمومی را با توسل به این سیاست توجیه کرده است.

اعتصاب ۲۴ ساعته کارمندان بخش دولتی یونان

کارمندان بخش دولتی یونان در اعتراض به سیستم جدید ارزیابی کارمندان دولت و ادامه سیاست های ریاضتی، روز چهارشنبه دست به اعتصاب ۲۴ ساعته زده و در خیابان های آتن تظاهرات کردند.

به گزارش9ژوئیه یورونیوز،این اعتصاب به فراخوان مهم ترین سندیکای کارمندان دولت در حالی انجام می شود که بازرسان صندوق بین المللی پول، اتحادیه اروپا و بانک مرکزی اروپا به آتن سفر کرده اند.

همچنین دولت یونان در نظر دارد تا پایان سال جاری میلادی حدود یازده هزار نفر از کارکنان دولت را اخراج کند.

یک زن کارمند در وزارت فرهنگ به ویژه از سیستم جدید ارزیابی شکایت دارد و می گوید: از من امتحان بگیرید. اعتراضی به ارزیابی ندارم اما باید معیارهای مناسب در نظر گرفته شود. بیایید سر کار من و ببینید آیا خوب کار می کنم؟ آیا کارآمد هستم؟ به یک قانون که در یک لحظه وجود انسان را نابود می کند رای ندهید.

و یک معلم مدرسه ابتدایی هم می گوید: به بهانه ارزیابی کارمندان، دولت ماهیت اصلی مدارس یونان و بطور کل، بخش دولتی را از بین می برد.

برپایه این گزارش،در حالی که وام دهندگان بین المللی برای دیدار با وزرای دولت و برای ارزیابی وضعیت اقتصادی یونان در ماه سپتامبر آینده، در آتن بسر می برند، کارکنان بخش دولتی اعتصاب کرده و علیه طرح ارزیابی کارمندان، در مرکز شهر آتن تظاهرات می کنند. در عین حال در بین احزاب سیاسی یونان بحث های زیادی در مورد خصوصی سازی شرکت ملی برق جاریست و از این رو جو سیاسی کشور هم بسیار متشنج است.

اعتصاب کارکنان معادن زغال سنگ کلمبیا

کارکنان شرکتهای معدنی بزرگ زغال سنگ کلمبیا از جمله سرخون و دروموند بر سر حقوق و شرایط کار دست به اعتصاب زدند.

به گزارش19تیر ماین نیوز، حدود 3500 کارمند شرکت تعمیر و نگهداری دیمانتک پس از رد پیشنهاد حقوق از سوی این شرکت، دست از کار کشیدند و شرکتهای معدنی را با خطر مختل شدن فعالیتهایشان روبرو کردند.

بر اساس گزارش رویترز، دولت کلمبیا میزان تولید زغال سنگ در سال جاری میلادی را 89.1 میلیون تن پیش بینی و میزان تولید در سه ماه اول امسال را 24.5 میلیون تن اعلام کرده است.

نوزدهم تیرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری20تیر1393

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری:هشدار!

- برگزاری مراسم گل گشت حمایت از رضا شهابی در سنندج

- رضا شهابی آزاد باید گردد! (بیانیه قرائت شده در گل گشت حمایت از رضا شهابی)

- وضعيت زنان کارگر؛کارگران بي قرارداد

- ارزش‌آفرینی ۵۶ میلیون تومانی هرکارگر معدن‌ درایران

- سه کارگر در کمیجان بر اثر ریزش آوار جان باختند

- اعتراض هزاران کارگر و کارمند پرتغالی به سیاست های دولت

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری:هشدار!

کارگران! فعالین کارگری و تشکلها ی کارگری ایران و جهان!

درتبعید گاه رجایی شهر که به دلیل فقدان امکانات پزشکی و درمانی و کارشکنی های مسئولین زندان، تعدادی از زندانیان جان خود را ازدست داده اند، فاجعه دیگری در حال وقوع است.

ماجرا را همه می دانند. در روز 10 خرداد، رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد ومسئول مالی این سندیکا که می بایست به تشخیص پزشکان، از طرف مسئولین زندان اوین برای عمل جراحی کمر به بیمارستان اعزام شود و تحت عمل جراحی قرار بگیرد، به ناگهان به این زندان (زندان رجایی شهر) منتقل شده و بعد از اینکه از اعتراض های مکرر خود نسبت به تحمیل این بی قانونی و فشار و تبعید و همچنین شرایط بد زندان و برخوردهای سرکوب گرایانه ی زندانبانان نتیجه ای حاصل نمی کند، دست به اعتصاب غذا می زند. رضا شهابی تا کنون پنج سال از 6 سال زندان خود را تحمل کرده که نوزده ماه از ان را درانفرادی گذرانده است وبا وجودی که قانوناً زندانیانی که نیمی ازدوران محکومیت خود را سپری کرده باشند می توانند به مرخصی بروند مسئولین زندان حتی با مرخصی استعلاجی او نیز مخالفت می کنند.

در شرایط کنونی رضا از نظر جسمانی دارای مشکلات بسیاری است. او قبلا نیز چند بار در اعتراض به بی توجهی مسئولین زندان نسبت به خواسته های زندانیان و مشکلات آنان دست به اعتصاب غذا زده بود. همچنین وی یک عمل جراحی طولانی مدت و حساس را پشت سر گذاشت که متأسفانه دوران نقاهت بعد از عمل را که دوران بسیار تعیین کننده ای بود به جای استراحت در منزل و رسیدگی به وضعیت وی، در زندان گذراند که در نتیجه ی آن نه تنها مشکل جسمی وی درمان نشد بلکه بر شدت آن افزوده شد.

هم اکنون رضا در اثر اعتصاب غذا ی40 روزه اخیر، و شرایط بد زندان، تا حد زیادی بنیه خود را از دست داده است. او تا کنون چند بار بیهوش شده و از توان کافی حتی برای انجام کارهای روز مره ی خود برخوردار نیست. رضا شهابی در شرایطی به غایت بحرانی ای به سر می برد و هر آن احتمال دارد بعد از بیهوشی های مکرر دیگر به هوش نیاید. مسئولین زندان تا کنون هیچ اقدامی برای برطرف شدن این شرایط و براوردن بخشی از خواسته های او انجام نداده اند و چه بسا انتقال او به این زندان و تضییق حقوق او و متعاقب آن نادیده گرفتن خواسته هایش، حتی در چنین شرایط بحرانی تماماً بخشی از یک توطئه ی حساب شده بوده باشد.

کارگران! مردم آزاده و عدالت طلب !

جنبش کارگری شرایط بسیار حساسی را سپری می کند. در چنین شرایطی هر ساعت وهر لحظه ارزشی حیاتی دارد. یکی از فرزندان شریف این کشور و همراهان این جنبش در معرض خطر جدی قرار دارد. جنبش کارگری هم اکنون نیازمند حمایت همه جانبه خانواده بزرگ کارگری برای متوقف کردن هرچه سریع تر این بی حقوقی ها و تهاجمات است.

بیائید از هر طریق ممکن صدای حق طلبانه او را به گوش کارگران و همه ی وجدان های بیدار در سرتاسر جهانیان برسانیم. نگذاریم جنبش کارگری ضایعه ی اسفبار دیگری را بر دوش بکشد و افسوس و حسرتی دردناک را تجربه کند. شاید فردا دیگر دیر شده باشد. مطمئنا اعتراض رضا شهابی به این انتقال و شرایط بد زندان تنها یک اعتراض فردی نبوده بلکه دفاع از حقوق کلیه کارگران وفعالین زندانی است که انواع بی حقوقی را تحمل می کنند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم نمودن فشار به رضا شهابی و انتقال غیر موجه وی به زندان گوهردشت که درراستای اعمال فشاربه این عزیز و خانواده ی محترم ایشان صورت گرفته است، به سهم خود از همه کارگران آگاه و تشکل های کارگری، تمامی انسان های آزادی خواه و عدالت طلب جامعه و همه وجدان های بیدار در داخل و خارج کشور می خواهد تا از تمامی راه های ممکن برای اعتراض به این قبیل اعمال ضدکارگری و سرمایه پسند استفاده نموده، این کارگر شریف و مبارز را برای دست یابی به خواست های برحق خود تا آزادی از زندان یاری نمایند. در ضمن این "کمیته" به سهم خود هشدار می دهد که مسئولیت جان این زندانی و همه ی زندانیان کشور مستقیماً بر عهده زندانبانان و مقامات ذیربط در کشور بوده و در صورت هرگونه ضایعه ای در این خصوص، این مقامات و مسئولین باید پاسخگوی این مسئله و اعتراضات احتمالی باشند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری

19/04/93

برگزاری مراسم گل گشت حمایت از رضا شهابی در سنندج

امروز جمعه 20/4/93 تعدادی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به همراه جمع کثیری از کارگران و فعالین کارگری شهر سنندج در یک گل گشت حمایتی، پشتیبانی خود را از خواست های رضا شهابی اعلام نمودند. و خواهان رسیدگی فوری به مطالبات قانونی و آزادی بی قید و شرط وی و دیگر فعالین کارگری دربند شدند.

مراسم رأس ساعت 9 صبح ابتدا با یک دقیقه سکوت به یاد تمامی جان باختگان راه آزادی و برابری آغاز، سپس با سرود انترناسیونال، سرود همبستگی جهانی طبقه ی کارگر ادامه یافت. در ادامه یکی از اعضای کمیته ی هماهنگی با خواندن بیانیه ای، به بیان بخشی از مواضع کمیته ی هماهنگی در قبال وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری دربند پرداخت. سپس تعدادی از حاضرین طی سخنانی، مبارزات مستمر رضا شهابی را ارج نهاده، و تحقق خواسته های وی را منوط به مبارزات متحدانه و پیگیر طبقه ی کارگر ایران دانستند؛ و خواستار تقویت همبستگی و همگرایی تمامی نیروهای موجود در درون جنبش کارگری شدند. در میان مباحث مطرح شده از طرف جمع، موضوعات دیگری نیز در ارتباط با مشکلات و موانع پیشاروی کارگران و جنبش کارگری ارائه گردید؛ که شرایط موجود را نتیجه ی پراکندگی طبقه ی کارگر و نبود تشکل های مستقل و طبقاتی کارگران دانستند.

 

 

 

 

 

در پایان حاضرین ضرورت انجام اقدامات عملی تر را در حمایت از رضا شهابی خواستار شده، و لزوم پشتیبانی تمامی کارگران و فعالین کارگری و تشکل های مدافع حقوق کارگر ایران و جهان را در رسیدن رضا شهابی به خواسته های برحقش گامی مثبت برشمردند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

20 تیر 93

رضا شهابی آزاد باید گردد! (بیانیه قرائت شده در گل گشت حمایت از رضا شهابی)

کارگران، زحمتکشان، همرزمان گرامی!

همان گونه که می دانید به دنبال یورش سازماندهی شده ی عوامل سرمایه به بند 350 زندان اوین و ضرب وشتم وحشیانه ی زندانیان سیاسیِ محبوسِ در آن، که در راستای اِعمال سیاست های ضدِ انسانی و سراپا گندیده ی نظام سرمایه داری صورت گرفت بسیاری از زندانیان بی دفاع و آسیب دیده به سلول های انفرادی منتقل گشته و از بدیهی ترین و ابتدایی ترین حقوق حقه ی زندانیان سیاسی محروم گشتند. در این میان کارگر مبارز و خستگی ناپذیر رضا شهابی بیش از دیگران مورد قهر و کینه ی حامیان سرمایه قرار گرفته، و در ادامه ی همان سیاست های ضد انسانی در تاریخ 11/3/93 به زندان رجائی شهر کرج تبعید گردید. در پی این تبعید غیر قانونی، کارگر زندانی رضا شهابی بلافاصله در یک حرکت اعتراضی به طرح مطالبات برحق و قانونیِ خود پرداخته و اعلام اعتصاب غذای نامحدود نمود؛ تا با این حرکت اعتراضی مخالفت خود را با تمامیِ سیاست های ضد انسانی و ضد کارگری موجود اعلام نماید.

هم اکنون ما در شرایطی اعتراضِ خود را نسبت به اِعمال سیاست های کارگر ستیزانه ی سرمایه سالاران ابراز و اعلام می داریم که رضا شهابی وارد چهل و دومین روز اعتصاب غذای خود شده و بیش از 15 کیلوگرم از وزن خود را از دست داده است. وی در طول این مدت چندین بار بیهوش و به بهداری زندان انتقال یافته است؛ اما باز هم کارگزاران و مسئولان زندان نه تنها کوچک ترین توجهی به وضعیت بسیار وخیم وی نکرده اند، بلکه وی را مورد تهدید نیز قرار داده اند و اقدامات خود را منوط به پایان بخشیدن اعتصاب غذای وی نموده اند؛ که این رویه ی غیر مسئولانه خطر را بیش از پیش متوجه جانِ عزیزِ رضا شهابی نموده است.

اکنون سؤال اصلی ما رو به افکار عمومی و وجدان های بیدار جهان این است که: آیا جای انسان های شرافتمند و خوش نامی همچون رضا شهابی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، بهنام ابراهیم زاده، رسول بداغی، محمد مولانائی، واحد سیده، یوسف آبخرابات، افشین ندیمی و ده ها فعال کارگری دیگر که در انتظار اجرای احکام خود می باشند و تنها به جرم دفاع از حقوق خود و دیگر کارگران و هم طبقه ای هایشان جهت ایجاد زندگی ئی در خور شأن انسان امروزی می باشد زندان است؟ به راستی چرا باید اینان سال های عمر گرانمایه ی خود را در پشت میله های زندان سپری نمایند؟

به باور ما کارگران، اگر قرار است کسی به زندان افکنده شود، این باعث و بانیان وضع موجود هستند که باید زندانی شوند؛ آنانی که هستی و بقای کارگران و زحمتکشان را قربانی سودپرستی نظم سرمایه می نمایند، نه کسانی همچون رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری که تنها تلاششان کمک به ارتقای سطح آسایش و رفاه کارگران و از میان بردن استثمار و نابرابریِ در جامعه است.

***

همزنجیریان!

بی تردید، این خصلتِ نظام سرمایه داری در سرکوبِ طبقه ی کارگر و پیشروانش را تنها در یک مبارزه ی پیگیر و متحدانه می توان به شکست انجامید، همچنان که بارها حامیان سرمایه را وادار به عقب نشینی کرده ایم. برای نمونه در همین اواخر با مقاومت و رزمنده گی شاهرخ زمانی جهت دستیابی به خواسته هایش، و پشتیبانی گسترده ی کارگران و تشکل های مستقل کارگری و نهادهای مدافع حقوق کارگر ثابت نمودیم که نمی توان با سرکوب و فشار صدای حق طلبانه و برابری طلبانه ی کارگران را خاموش نمود.

لذا ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به همراه جمع کثیری از کارگران و فعالین کارگری شهر سنندج، تحمیل این همه فشار و سرکوب بر کارگران زندانی و زندانیان سیاسی را به شدت محکوم نموده، و خواهان رسیدگی به خواسته های رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی می باشیم، و اعلام می داریم هر گونه آسیب جسمانی ئی که در نتیجه ی این اعتصاب غذا سلامتی رضا شهابی را به خطر بیاندازد، مسئولیتش را مستقیماً متوجه مقامات قضائی و امنیتی می دانیم، و در پایان خواهان آزادی بی قید و شرط تمامی کارگران پیشرو و فعالین کارگری و زندانیان سیاسی از جمله رضا شهابی از زندان می باشیم.

اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگریِ سنندج 93/4/20

وضعيت زنان کارگر؛کارگران بي قرارداد

در ده سال گذشته فاصله دستمزدها با خط فقر به صورت تصاعدي بالا رفته است. دستمزد کارگران قراردادي، کارمندان جز و به ويژه کساني که به خاطر نوع قرارداد و يا نوع کارگاهي که کار مي کنند مشمول قانون کار نمي شوند، فاصله ترسناکي با خط فقر گرفته است.سرپرست هاي اين گروه بسيار بزرگ با رو آوردن به شغل هاي دوم و سوم واضافه کردن بقيه اعضاي خانواده به بازار کار سعي در کم کردن اين فاصله دارند؛ سعي در رساندن درآمد خانوار به حدي که بتواند حداقل ها را فراهم کند.

خصوصي سازي و درادامه حذف يارانه هاي دولتي که با وعده رونق بخشيدن با کسب و کار و بالارفتن سطح رفاه و خدمات از دل اصل 44 بيرون آورده شد، سطح رفاه را براي قشر کارمند و ساير مزد بگيران سال به سال پايين تر برد. براساس قانون کار حداقل دست مزد در سال 93، 608900 تومان پيش بيني شده است با اضافه شدن حق مسکن و اولاد به اين حقوق در مورد خانواده هاي دو فرزند به بالا،دريافتي تا بالاي يک ميليون تومان مي رسد. از نظر قانون کار، کارگران مشمول اين قانون کليه اشخاص حقيقي هستند که در ازاء دريافت اجرت به دستور کارفرما انجام يک فعاليت جسمي و يا فکري را عهده دار مي شوند و در صورت بروز اختلاف رسيدگي به اين مسئله و تشخيص شمول قانون کار بر رابطه کارگري و کارفرمائي و با هيأتهاي تشخيص و حل اختلاف مستقر در واحد کار و امور اجتماعي مي باشد.طبق مصوبه شوراي عالي کار هر کارگر در سال جاري بايد حداقل 608 هزار و 900 تومان براي يکماه کار دستمزد دريافت کند. از سويي طبق استانداردهاي موجود هر نفر نيروي مشمول قانون کار بايد در هفته 44 ساعت و در ماه نيز 176 ساعت، کار انجام دهد. كارگاههاي کوچک کمتر از ده نفر كارگر بر اساس آيين نامه اجرايي ماده 191 قانون کار مصوب هيات وزيران از شمول قانون کار مستثني شده اند.

زندگي براي خانوار هايي که مالک خانه نيستند سال به سال سخت تر شده، بخش بزرگي از درآمد خانوار صرف تامين اجاره خانه مي شود.اين دغدغه همراه با نبودن هيچ برآوردي از ميزان افزايش نرخ کرايه براي سال بعد، امنيت مالي و روحي گروه بزرگي از خانواده ها را به خطر انداخته است. در گذشته کارفرماها با استفاده از قراردادها کوتاه مدت و ترفند هايي در قرارداد نويسي به نحوي از زير قانون کار فرار مي کردند تا رابطه شان با کارگر مشمول قانون کار نباشد؛ مجبور به پرداخت حداقل حقوق و بيمه کردن کارگر نشوند. اما کارفرماها به فرمول تازه اي رسيده اند ؛اينکه لازم نيست قراردادي نوشته شود. آنقدر متقاضي در بازار کار وجود دارد که مي توان بدون نوشتن قرارداد کارگر استخدام کرد، اين مسئله در مورد زنان کارگر بيشتر اتفاق مي افتد ؛ با زنان کارگر که هر کدام چند بار محل کارشان را عوض کرده بودند صحبت مي کرديم، گفتند: درهيچ مورد قراردادي نوشته نشد. کارفرما هر روز و هر ساعتي مي تواند عذر کارگر را بخواهد بدون اينکه چيزي به نام قانون کار در ميان باشد. بيشتر دغد دغه کارفرماها فراراز پرداخت بيمه است ؛ در بعضي از موارد حتي حقوقي نزديک به حداقل دريافتي تعيين شده از طرف وزارت کار پرداخت مي شود اما خبري از بيمه يا حق مرخصي در کار نيست.

بسياري از زنان در ايران نان آور خانواده محسوب مي شوند يا درآمد شان براي حيات خانواده لازم است و زن و مرد در کنار هم زندگي را سرپا نگه مي دارند. زنان به جز شغل هاي معدودي که مردانه حساب مي شود در بقيه رشته ها در حال کار کردن هستند. بازار کار ايران اشباع شده، رکود اقتصادي، تحريم ها و تمرکز بيشتر کسب و کار در حوزه واسطه گري اين بازار را به کام کارفرما ها کرده،حالا چه دولت باشد چه صاحب رستوران. حقوق ها با حداقل مبلغ لازم براي زندگي فاصله محسوسي دارند اما اين فاصله در مورد زن هاي کارگر شامل زناني که در محيط هاي اداري و شرکت ها به کارهاي دفتري و غيره مشغول هستند، کارگر تنها به معني کسي که کار يدي انجام مي دهد نيست - اين فاصله گاهي چند برابر مي شود. صحبت از حقوق هاي زير پانصد هزار تومان و حتي زير دويست هزار تومان در شهر هاي کوچک است.اين قشر را بيشتر دختران تحصيل کرده تشکيل داده اند که حاضر نيستند در خانه بمانند و کارفرماها در حال سو استفاده از اين نيروهاي خيلي ارزان قيت هستند، ما در شهرستان هاي مختلف با دختران جوان مصاحبه کرديم که با دستمزدهاي بسيار اندک کار مي کردند، مثلاً 150هزارتومان در برابر کارهايي مثل منشي گري يا فروشندگي؛وقتي از آنها مي پرسيديم که با اين دستمزد پايين چرا همچنان حاضريد تن به کار بدهيد، اکثراً مي گفتند که محيط خانه براي‌شان قابل تحمل نيست. يعني فشاري که در خانه به زنان تحصيل‌کرده وارد مي کند علاوه بر فشار اقتصادي باعث مي شود که زنان و دختران بخواهند به هر قيمتي بيايند و بيرون از خانه کار کنند. ميزان افسردگي در بين زنان زياد است به طوري که طبق آمار، 65 درصد زنان خانه دار افسرده هستند. دختران تحصيل کرده جدا از علاقه به داشتن استقلال مالي،دوست دارند وارد جامعه شوند و به جاي ماندن در خانه،جايي مشغول کار شوند. دراين بين هستند زناني که درآمدشان براي خانواده حياتي به شمار مي رود و به قصد نان آوري براي خانه، صفحات نيازمندي هاي همشهري را ورق مي زنند.

يکي از کاشناسان اين حوزه مي گويد: " سطح دستمزد زنان نسبت به مردان در همه کشورها پايين تر است. در ايران نيز، با وجود اينکه در قانون کار به برابري دستمزد زن و مرد اشاره شده است، اما به دلايل مختلف، دستمزد زنان به مراتب پائين تر از مردان است. علاوه بر عوامل اجتماعي موثر بر وضعيت اشتغال زنان، طرح ها و برنامه هاي سياسي نيز تاثير به سزايي بر ساختار جنسيتي بازار کار دارند. يکي از اين طرح ها دورکاري- با اولويت زنان- از جمله طرح هايي بود که در دولت گذشته و در ظاهر براي بهبود اوضاع کاري زنان انجام شد.دورکاري به نوعي با کارِمزدي معنا پيدا مي کند. يعني به تدريج ديگر حقوق ثابت ماهيانه از بين مي رود و نيروي کار بر مبناي ميزان کاري که انجام مي دهد، دستمزد دريافت خواهد کرد. اين ترفند يکي از روش هاي کاهش دستمزد است. وقتي کارمندي حقوق ماهيانه دريافت مي کند در واقع براي چهار تعطيلي جمعه که جز کارش محسوب مي شود دستمزد دريافت مي کند. تعطيلات رسمي هم همين طور، عيدي و پاداش و غيره. همچنين بابت 30 روز براي حقوق بگير حق بيمه پرداخت مي شود. وقتي که حقوق ماهيانه به کارمزدي تبديل شود عملاً دستمزدها کاهش خواهد يافت. دورکاري يا کار در خانه سال‌ها است که دارد انجام مي شود به طور خاص در اقتصاد غيررسمي. حالا بخش رسمي و دولتي نيز با فراگيري از بخش زيرزميني مي خواهد همين کار را براي کاهش هزينه هايش انجام دهد. در سال هاي گذشته يکي از راهکارهايي که براي رفع بيکاري زنان توسط مشاوران وزارت کار ارائه شده، افزايش توليدات خانگي است. اين طور استدلال مي کنند که مثلاً در چين 34درصد توليد به صورت خانگي انجام مي شود بنابراين ما هم اگر به اين سمت برويم بيکاري زنان را مي توانيم کاهش دهيم".

از طرفي در جامعه اي که نگرش عمومي به کار و حتي کلماتي که با پسوند يا پيشوند کار باشد، تحقيرآميز است و از زير کار در رفتن يک نوع زرنگي محسوب مي شود، در جامعه اي که اکثريت طالب موقعيت هاي اکازيون اند و در جامعه اي که فرهنگ کار در آن چنان پس رفته که بر اساس آمارهاي جهاني در رتبه سوم تنبلي در جهان قرار گرفته است و در فرهنگ غلطي که در دوران نو رواج پيدا کرده که کار کردن را ارزشمند نمي داند، مثلاً مادر به فرزندش مي گويد: اگر درس نخواني عمله مي شوي. در فرهنگي که انگار درس خواندن به قصد کار نکردن صورت مي گيرد و فرهنگ يقه سفيدي مبتني بر پشت ميز نشيني در آن رواج پيدا مي کند، وقتي در کنار اقتصاد تک پايه و غير مولد با ويژگي دلال صفتي و طرح هاي زود بازده قرار بگيرد سرنوشت طرحي مثل دورکاري مشخص است. بدنه دولت خيلي بزرگ و فربه شده.اين بدنه تنبل شده است و ديگر به صرفه نيست. حالا دولت مي خواهد اين بدنه را کوچکتر و تعديل کند. اما در اين ميان اتفاقي درد رخ مي دهد اين است که دولت بيشترين فشارش را به بخشي از نيروي کار وارد مي کند که از همه ضعيف تر است، يعني زنان. با اين استدلال که براي زنان بهتر هم هست چون نقش هاي خانگي شان واجب است.در حالي است که زنان از نظر توسعه انساني روند رو به رشدي دارند و 60 درصد دانشجويان در حال حاضر دختر هستند وتحصيلات عالي در بين زنان رواج يافته است. چنين طرحي مسلماً تهديدي براي توسعه انساني زنان خواهد بود. مورد ديگر اينکه، با وجود حضور بيشتر زنان در عرصه عمومي به نسبت گذشته، هنوز در عرصه خصوصي به دليل ساختارهاي مردسالارانه جامعه، تقسيم کارخانگي تغيير نکرده است. هنوز کار خانگي وظيفه زن تلقي مي شود. خب مسلم است که در نتيجه دورکاري، فشار کارخانگي بر زنان مجدداً تشديد مي شود؛ چراکه فضاي کار زنان با فضاي خانه تداخل پيدا مي کند. قبلاً زنان براي کار وارد حوزه عمومي مي شدند و هويت کسب مي کردند. اما اگر زنان دوباره به خانه برگردند اين هويت اجتماعي نيز از بين خواهد رفت. آن هم در جامعه اي که همه رسانه هايش نقش هاي سنتي زنان را تبليغ مي کند. وقتي فضاي عمومي هم از زنان گرفته شود ديگر مجالي براي نقش ها و هويت هاي جديد باقي نمي ماند.

تضعيف شبکه هاي اجتماعي ميان همکاران يکي از پيامد هاي کارگاه هاي کوچک و کارکنان بدون قرارداد است. پشت کارفرما به اين گرم است که در عرض چند ساعت مي تواند کل کارکنانش را با افرادي که آن بيرون در به در دنبال کار مي گردند تعويض کند، اين بزرگترين خطري ست که کارگران ساده و بدون مهارتي خاص را تهديد مي کند، وقتي قراردادي هم در کار نباشد پشتوانه اي به اسم اداره کار در کار نيست و سرنوشت کارگر در دست کارفرماست اوست که تعيين مي کند چند ساعت کار مي کني و چقدر مي گيري. سرمايه داري طي سال هاي اخير در کل جهان دارد سعي مي کند واحدهاي توليدي را کوچک و کوچک تر کند. همين سياست طبق برنامه هاي صندوق بين المللي پول در ايران هم دارد اجرا مي شود.کوچک کردن واحدهاي توليدي باعث مي شود که نيروي کار در کنار هم قرار نگيرند و در نتيجه قدرت چانه‌زني و اعتراضي‌اش کاهش پيدا کند. در نهايت با دستمزد کمتر سود بيشتري را عايد سرمايه دار سازد.

يکي از فعالان حقوق زن مي گويد: در مصاحبه اي که با کارگران يک توليدي داشتيم، متوجه شديم که کارفرما پنج آپارتمان مجزاء اجاره کرده و در هر کدام يک قسمت از کار را انجام مي دهد. مثلاً در يک آپارتمان برش مي زند، در يکي دوخت را انجام مي دهد، در ديگري اتوکاري و بسته بندي و غيره. در هر آپارتمان 5 تا 6 کارگر مشغول به کار بودند در حالي که اگر همه يک جا بودند، مي شد حدود 30 نفر. وقتي جدا از هم هستند همبستگي کاهش پيدا مي کند و به جاي آن رقابت ميان‌شان زياد مي شود. اما اگر همه با هم باشند مي شوند يک نيروي بالقوه اعتراض. در واقع اين سياست کوچک سازي که تحت عناوين زيبايي هم اجرا مي شود و توسط متخصصان هم تبليغ مي شود، هدفش اين است که دستمزد نيروي کار را کاهش دهد. کار کردن براي زنان ايراني فقط به معني کسب درآمد مادي نيست بلکه اعتبار اجتماعي زنان و احساس اعتماد به نفس آنها را هم افزايش مي دهد. همچنين توجه داشته باشيم که در کشورهاي توسعه يافته هدف از دورکاري اين بوده که زمان فراغت بيشتري در اختيار مردم قرار بگيرد تا بتوانند حضور با کيفيت تري در عرصه مشارکت هاي عمومي و اجتماعي داشته باشند، نه اينکه به حاشيه رانده شوند و از مشارکت باز بمانند. شعار شخصي، سياسي است شعار معترضان دهه شصت و هفتاد ميلادي در غرب بود. منظور اين بود که خشونت داخل خانواده، صرفاً موضوعي خصوصي نيست، بلکه مربوط به همه جامعه است و دولت بايد قوانيني براي مداخله در خشونت خانگي وضع کند. حالا اگر با طرح دورکاري زنان را بفرستيم داخل خانه، با فرض اينکه از خشونت در محيط کار رها مي شوند، چه ضمانتي وجود دارد که از خشونت در خانه آسيب نبيند؟ يعني چه قانوني داريم که از زن در خانه حمايت کند؟ وقتي قانون کار محدود به کارگاه هاي بالاي ده نفر است.

تعداد زياد متقاضيان کار و رکود توليد باعث به وجود آمدن فرصت براي کارفرماها شده تا مطابق با ميل خود افراد را استخدام کنند. با توجه به راه هاي گريزي که قانون کار براي اين قشر گذاشته به راحتي در حق کارگران اجحاف مي شود و جايي نيست که فرد متضرر بتواند شکايتي ارائه کند چون مشمول قانون نيست. در مورد زنان اين وضعيت تشديد مي شود و زنان از ديد کارفرمايان نيروهاي خيلي ارزان قيمتي هستند که به مردان ترجيح داده مي شوند.با دستمزد هاي پايين و بدون حق بيمه و بدون قرارداد استخدام مي شوند.انگار همان وضعيتي که پس از انقلاب صنعتي در غرب به وجود آمد و صاحب کارها براي کاهش دستمزدها رو به استفاده از زنان و کودکان آوردند در کشور ما هم درحال تکرار شدن است.

منبع:ابتکار

ارزش‌آفرینی ۵۶ میلیون تومانی هرکارگر معدن‌ درایران

هر کارگرمعدن‌ در ایران سالانه بیش از 56 میلیون تومان ارزش‌آفرینی در این بخش دارد.

به گزارش20تیر ماین نیوز، براساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال 1390، پنج هزار و 246 معدن بدون در نظر گرفتن معادن نفت و گاز، مواد رادیواکتیو و خاک رس در کشور وجود داشته و در حال بهره‌برداری هستند.

در گزارش این نهاد دولتی مشخص شده است در مجموع 84 هزار و 528 نفر در این معادن مشغول به کار هستند که تعداد شاغلان در این بخش از اقتصاد کشور نسبت به سال 1389، بیش از سه درصد افزایش داشته است.

همچنین ارزش افزوده حاصل از فعالیت معادن در حال بهره‌برداری کشور در سال 1390 بالغ بر چهار هزار و 783 میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال قبل از آن پنج درصد افزایش یافته است.

با توجه به فعالیت بیش از 84 هزار و 528 شاغل در بخش معادن در حال بهره‌برداری و ارزش‌افزوده چهار هزار و 783 میلیارد تومانی در این بخش می‌توان تخمین زد که هر معدن‌کار ایرانی سالانه بیش از 56 میلیون تومان ارزش‌آفرینی در این بخش دارد.

معادن سنگ آهن، سنگ مس و سنگ‌های تزئینی به ترتیب با 1.8 هزار میلیارد، 1.2 هزار میلیارد و 442 میلیارد تومان دارای بالاترین میزان ارزش افزوده بوده‌اند. مجموع ارزش افزوده این معادن حدود 73 درصد از کل ارزش افزوده بخش معدن را به خود اختصاص داده است.

سه کارگر در کمیجان بر اثر ریزش آوار جان باختند

رییس مرکز اورژانس و فوریتهای پزشکی استان مرکزی گفت: سه کارگر روز جمعه در روستای امامزاده عباس کمیجان بر اثر ریزش آوار جان سپردند.

به گزارش20تیرایرنا،دکتر قنبر فراهانی افزود: این حادثه در جریان حفر چاه در این روستا واقع در شهرستان کمیجان از توابع استان مرکزی رخ داد.این کارگران در حال حفاری چاه آب بودند که به دلیل سست بودن بافت خاک، دیواره چاه بر سر مقنی آوار شد.

رییس مرکز اورژانس و فوریتهای پز شکی استان مرکزی بیان کرد: دو کارگر دیگر بلافاصله برای نجات مقنی به داخل گودال می روند که به دلیل ریزش مجدد دیواره چاه هر سه کارگر زیر تلی از آوار مدفون می شوند.

وی ادامه داد: با تلاش نیروهای امداد اورژانس و آتش نشانی قربانیان این حادثه از زیر آوار خارج شدند اما هر سه نفرشان جان خود را از دست داده بودند.

شهرستان کمیجان در شمال غربی استان مرکزی واقع شده و با اراک مرکز استان مرکزی 95 کیلومتر فاصله دارد.

روستای امامزاده عباس از توابع شهر میلاجرد کمیجان است و 224 خانوار و 999 نفر جمعیت دارد.

اعتراض هزاران کارگر و کارمند پرتغالی به سیاست های دولت

هزاران کارگر و کارمند روز پنجشنبه با تجمع در برابر پارلمان پرتغال در لیسبون، پایتخت، علیه سیاست های دولت در حیطۀ کار، اعتراض کردند.

به گزارش10ژوئیه یورونیوز،آنان معتقدند سیاستهای دولت، آنهم بوقت شرایط بد اقتصادی کشور، باعث بدتر شدن شرایط زندگی اشان شده است.

یک معلم گفت:نمی توانم شاهد رنج، مشقت، گرسنگی، بیکاری و فقر هموطنانم باشم. شاگردان من گرسنه اند. با نگاهی به اطراف می توان شرایط سخت مردم را دید و حس کرد. جوانان ما، بهترینهای آینده کشورمان، کشور را ترک می کنند.

بیستم تیرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

اخباروگزارشات کارگری21تیر1393

- انتقال رضا شهابی به بیمارستان

- برگزاری گل گشت در حمایت از رضا شهابی در مریوان

- تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق کارگران واحد طیور مجتمع کشت وصنعت زیاران

-۳۰ درصد کارفرمایان خراسان‌شمالی کارکنان را بیمه نمی‌کنند

- تعطیلی 14هزار واحد صنعتی؟!

- کارگر 50 ساله در مشهد با سقوط به داخل چاله آسانسور جان باخت

- ریزش مرگبار ساختمان در ارومیه

- مرگ کارگر مزرعه در کبودرآهنگ

انتقال رضا شهابی به بیمارستان برای ادامه ی درمان

بعد از حدود 40 روز اعتصاب غذا، رضا شهابی ، کارگر زندانی، به بیمارستان امام خمینی منتقل و بستری شد.

انتقال به بیمارستان برای ادامه ی درمان تنها یکی از خواسته هایی است که رضا شهابی برای آن دست به اعتصاب غذای تر زده است.

سه خواسته ی دیگر رضا، برگشت به زندان اوین، تجمیع مدت محکومیت و آزادی است.

تعدادی از فعالان کارگری و اجتماعی در بیمارستان حضور داشتند و همراهی وهمبستگی خود را با رضا شهابی اعلام کردند..

ما ضمن آرزوی سلامتی برای وی، خواستار آزادی بی قید وشرط و فوری اوهستیم تا بتواند به درمان خود بپردازد.

کانون مدافعان حقوق کارگر

شنبه 21 تیر 1393

اطلاعیه شماره ۷۲- رضا شهابی به بیمارستان منتقل شد

پس از ۴۲ روز از آغاز اعتصاب غذا، رضا شهابی، کارگر زندانی و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در تاریخ شنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۹۳، به بیمارستان امام خمینی منتقل شد. حدود ساعت ده و نیم صبح دکتر متخصص رضا را معاینه کرد و دستور بستری داد. علاوه بر خانواده رضا جمعی از فعالین کارگری و اجتماعی نیز در محل بیمارستان حضور داشتند، اما مامورین به هیچ وجه اجازه ندادند که حتی خانواده رضا به او نزدیک شوند. در اعتراض به برخورد خشن مامورین، رضا شهابی مجبور به اعتراض گردید و با صدای بلند خطاب به مامورین و رو به مردم حاضر اعلام کرد که چرا با یک فعال کارگری که فقط جهت دفاع از هم طبقه ای هایش اقدام کرده است به مانند یک جانی برخورد می کنید. رضا شهابی تا لحظه این گزارش کماکان اعتصاب غذای خود را ادامه داده بود. آخرین اخبار در رابطه با وضعیت رضا متعاقبا اعلام خواهد شد.

در روزهای اخیر کارزارهای حمایت از رضا شهابی ابعاد گسترده تری پیدا کرده است. کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن قدردانی مجدد از تمامی تلاشهای صورت گرفته در ایران و در اقصی نقاط جهان، از عموم دوستان می خواهد تا رسیدگی جدی به خواسته های رضا شهابی و آزادی وی به کارزارهای حمایت از رضا شهابی ادامه دهیم.

کمیته ی دفاع از رضا شهابی - ۲۱ تیرماه ١٣٩٣

شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی، آقای محمود صالحی: ٠٩٣۵٧٣۵٣۴١٢

انتقال رضاشهابی به بیمارستان

رضا شهابی عضوزندانی هیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحدبعد ار گذشت بیش از 40روز از اعتصاب غذایش در حالی که دیگر رمقی برایش باقی نمانده بود به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد هر چند که این اعرام به بیمارستان بسیار دیر انجام شد اما باعث شد شهابی جانش حفظشود و زنده بماند متاسفانه شهابی با دست بند و قول زنجیر در بیمارستان نگهداری میشود و تا کنون اجازه ملاقات با خانواده اش را پیدا نکرده است شهابی و خانوادهاش به اینگونه رفتار های غیر انسانی اعتراض کرده اند شهابی امروز 21تیر ماه ده صبح از زندان رجایی شهر به بیمارستان منتقل گردید.

منبع: https://www.facebook.com/davood.syndica?fref=nf

برگزاری گل گشت در حمایت از رضا شهابی در مریوان

روز جمعه 20 تیرماه 93 ساعت 6 بعد از ظهر جمعی از فعالین کارگری مریوان با برگزاری گل گشت حمایت خود را از خواسته های رضا شهابی فعال کارگری و عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام نمودند.

مراسم با سرود انترناسیونال و اعلام یک دقیقه سکوت به احترام جانباختگان راه برابری انسان شروع شد سپس یکی از اعضای شرکت کننده مطلبی در مورد فعالین کارگری، ماهیت سیستم سرمایه داری، وضعیت کنونی کارگران و وظیفه فعالین کارگری ارائه نمود که با استقبال حاضران روبرو گشت.

برنامه با قرائت بیانیه ی فعالین کارگری در حمایت از رضا شهابی خاتمه یافت.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

21 تیر 1393

تاخیر سه ماهه در پرداخت حقوق کارگران واحد طیور مجتمع کشت وصنعت زیاران

یکی از کارگران واحد طیور مجتمع کشت وصنعت طالقان زیاران از تعویق بیش از سه ماه از حقوق حدود ۲۳ کارگر این واحد به دلیل مشکلات مالی خبر داد.

به گزارش21تیرایلنا،این کارگر با اعلام این مطلب گفت: کارگران مذکور که سابقه ۸ تا ۱۲ ساله در واحد طیور مجتمع کشت وصنعت زیاران را دارند به دلیل بهانه مشکلات مالی از فروردین ماه سال جاری حقوق نگرفته‌اند وفقط کارفرما به هر کارگر مبلغ یک میلیون تومان الحساب پرداخت کرده است.

او با بیان اینکه در حال حاضر کارگران دچار مشکلات معیشتی بوده وبلاتکلیف شده‌اند، یادآور شد: مدیر عامل جدید که از ابتدای تیرماه وارد مجتمع شده است مدعی است مطالبات معوقه کارگران به مدیریت سابق مربوط می‌شود و در مقابل مدیر عامل سابق نیز نسبت به این موضوع بی‌توجه است.

به گفته وی تاخیر در پرداخت مطالبات معوقه کارگران واحد طیور مجتمع کشت وصنعت زیاران باعث تهدید امنیت اقتصادی و اجتماعی خانواده‌های این کارگران شده‌است.

این کارگر مدعی شد: کارفرما هر ماهه به کارگران قول می‌دهد که معوقات حقوقی آنان را پرداخت کند، اما متاسفانه با گذشت چندین ماه از سال جدید نه تنها حقوق کارگران برقرار نشده بلکه امنیت شغلی ندارند.

۳۰ درصد کارفرمایان خراسان‌شمالی کارکنان را بیمه نمی‌کنند

سرپرست اداره کل تامین اجتماعی خراسان شمالی گفت: پیش بینی می شود ۳۰ درصد از کارفرمایان این استان که به صورت زیرزمینی فعالیت دارند از بیمه کارکنان خود سرباز زده اند.

به گزارش 21تیرتسنیم، سید احمد سیدی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کارکنان به کارگرفته در این کارگاه ها به علت غیر مجاز بودن فعالیت این واحدها، از مزایای بیمه بی بهره اند.

وی تصریح کرد: اگر این کارگاه ها شناسایی شود، دست کم 30 درصد به شمار بیمه شدگان استان اضافه می شود.

وی مشمولان بیمه تامین اجتماعی استان را 105 هزار عنوان کرد و افزود: هم اکنون 38 درصد از مردم استان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

تعطیلی 14هزار واحد صنعتی؟!

وزیر صنعت، معدن و تجارت به تازگی از تعطیل شدن 14 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط طی سال‌های گذشته خبر داد. آماری تکان‌دهنده که خود به خوبی گویای نفس‌های به شماره افتاده بخش تولید و صنعت کشور طی سال‌های اخیر است. اما سوالی که در این بین خودنمایی می‌کند این است که دلیل تعطیلی این تعداد عظیم واحد صنعتی چه بوده است؟

به گزارش 21تیرایسنا،طبق آمارهای ارائه شده صنایع کوچک و متوسط حدود 92 درصد از کل صنایع کشور را شامل می‌شوند و اشتغال موجود در آنها نیز بالغ بر یک میلیون نفر می‌شود که این رقم حدود 45 درصد از کل اشتغال صنعتی کشور را در بر می‌گیرد. از همین رو رصد وضعیت صنایع کوچک و متوسط عملا می‌تواند بیانگر کل وضعیت صنایع کشور با احتساب صنایع بزرگ باشد.

براساس این گزارش،به تازگی محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارائه گزارشی به هیات دولت در زمینه آخرین وضعیت صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی کشور خبر داد که 14 هزار واحد صنعتی در حوزه صنایع کوچک و متوسط طی سالهای گذشته به دلیل مشکلات مختلف تعطیل و متوقف شده اند.

نعمت زاده این را هم گفته که می توان با ارائه تسهیلاتی معادل 40 هزار میلیارد ریال به بخشی از این واحدها که قابلیت راه اندازی مجدد را دارند در کوتاه مدت اشتغالی معادل 11 هزار و200 نفر ایجاد کرد.

کارگر 50 ساله در مشهد با سقوط به داخل چاله آسانسور جان باخت

کارگر 50 ساله در مشهد روز شنبه در پی سقوط به داخل چاله آسانسور در دم جان خود را از دست داد.

به گزارش21تیرایرنا،مدیر حوزه یک سازمان آتش نشانی مشهد با بیان اینکه این حادثه در یک مجتمع مسکونی در حال ساخت در بلوار صیاد شیرازی مشهد رخ داد، گفت: مرد 50 ساله هنگام کار در این ساختمان به دلیل نامعلوم تعادل خود را از دست داده و از طبقه هفتم به داخل چاله آسانسور سقوط کرد.

مهدی رضایی اظهار کرد: ماموران آتش نشانی پس از رسیدن به محل حادثه اقدام به خارج نمودن این فرد که در دم جان سپرده بود نمودند.

ریزش مرگبار ساختمان در ارومیه

فرو ریختن ساختمان در ارومیه جان یک نفر را گرفت.

به گزارش 21تیرایسنا، ابراهیم شاد قوشچی سرپرست سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی ارومیه که در محل حادثه حضور داشت در این خصوص گفت: 3 کارگر ساختمانی که بطور مشغول تخریب بودند، با ریزش ناگهانی ساختمان زیرآوار گرفتار می‌شوند.

وی ادامه داد: 2 نفر از این کارگران به سرعت خود را از زیر آوار نجات داده بودند اما یک نفر از آنها زیر آوار به دام افتاده بود.

شاد قوشچی خاطرنشان کرد:آتش‌نشانان با تلاش طاقت‌فرسای خود توانست فرد حادثه‌دیده را از زیر آوار بیرون بکشند که متأسفانه بر اثر فشار و جراحت‌های وارده فوت کرده بود.

مرگ کارگر مزرعه در کبودرآهنگ

فرمانده انتظامی شهرستان کبودرآهنگ از فوت کارگر مزرعه ای به علت حمله گاو در یکی از روستاهای این شهرستان خبر داد.

به گزارش 21تیرایرنا، سرهنگ پژمان قویمی گفت: کارگر 59 ساله ساکن شهر کبودراهنگ روز گذشته در اثر ضربه شاخ گاو مجروح شد که بلافاصله وی را به بیمارستان امام رضا این شهرستان منتقل کردند.

وی افزود: اقدامات پزشکی برای این مصدوم موثر نبود و این کارگر بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان فوت کرد.

شهرستان کبودراهنگ با 143 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان همدان قرار دارد.

بیست ویکم تیرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

اخباروگزارشات کارگری22تیر1393

- گزارشی درباره اعتصاب 16روزه کارگران پتروشیمی تبریز

- شگرد ورشکستگی ساختگی برای اخراج کارگران ودستیابی به ثروت‌های بادآورده!

- تجمع تعدادی از اعضای تعاونی وزارت جهاد کشاورزی در مقابل مجلس

- بازهم درباره کارگران بی قرارداد!

- انتظار چند ساله کارگران مشاغل زیان آور برای ابلاغ احکام بازنشستگی

تقاضای کارگران و بی توجهی مسئولان

- توسعه مشاغل خانگی باعث خود استثماری کارگران زن می‌شود

- معادن شن و ماسه استان تهران همچنان قربانی می‌گیرد-جان کارگران در سایه غفلتها رنگ می بازد

- جریان برق جان کارگرجوان کارگاه آجرپزی را گرفت

- کارگری ٢٠ ساله از اهالی سنندج در حادثه کار جان باخت

گزارشی درباره اعتصاب 16روزه کارگران پتروشیمی تبریز

یکی از کارگران پتروشیمی تبریز با اشاره به اعتصاب۱۶ روزه کارگران قرارداد مستقیم بخش تعمیرات و نگهداری این واحد تولیدی از خلف وعده مدیرعامل انتقاد کرد.

بنابه گزارش22تیرایلنا،این کارگر در این باره گفت: اعتصاب حدود ۶۷۰ کارگر قرارداد مستقیم واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی تبریز که ۱۰ روز بعد از شروع تعمیرات اساسی در این واحد تولیدی (۲۵ خرداد) آغاز شده بود در پی امضای توافق نامه ای با مدیرعامل در تاریخ ۱۰ تیر پایان یافت اما ظاهراً توافقات انجام شده تنها در حد وعده باقیمانده است.

وی ادامه داد: اعتصاب کارگران در پی بازدید مدیرعامل از کارخانه و صحبت‌های تحریک آمیز وی مبنی بر وجود ۷۰۰ نیروی اضافی در این واحد تولیدی آغاز شده بود.

این فعال کارگری ضمن اشاره به بازگشت به کار کارگران در حالی که هیچکدام از مطالبات آنان هنوز محقق نشده است، افزود: رفع تبعیض حقوقی میان کارگران قرارداد مستقیم و کارکنان رسمی پتروشیمی تبریز مهم‌ترین مطالبه صنفی کارگران اعتصابی بوده و است.

به گفته وی، کارکنان رسمی وزارت نفت حدود ۴ برابر بیشتر از کارگران قرارداد مستقیم حقوق می‌گیرند.

وی تصریح کرد: از سال ۹۰ که شماری از کارگران پیمانی پتروشیمی تبریز به امید رفع تبعیض حقوقی با کارکنان رسمی این واحد تولیدی قرارداد مستقیم شدند، جزییات حقوق دریافتی آنان تغییر ملموسی نکرده است.

این فعال کارگری در ادامه بیان کرد: مدیرعامل پتروشیمی تبریز به دلیل توافق نامه ای که با کارگران امضاء کرده است، از طرف مدیران داخلی و هیات مدیره تحت فشار قرار دارد.

وی با انتقاد از فشار مدیران داخلی بر کارگران اعتصابی و اتهامات ناروای آنان، گفت: مدیرعامل هنگام امضای توافق نامه قول داد که تا پایان شهریور مشکلات معیشتی کارگران را حل کند و گرنه از سمت خود استعفاء می‌دهد.

به گفته این کارگر قرارداد مستقیم پتروشیمی تبریز، کارگران از زمان امضای توافق نامه نتوانسته‌اند مدیرعامل را ملاقات کنند.

درهمین رابطه:

اعتصاب کارگران پتروشیمی تبریز

بیش از ۵۰۰ نفر از کارگران پتروشیمی تبریز روز یکشنبه مورخه ی ۲۵/۰٣/۹٣ در پی به نتیجه نرسیدن مذاکرات نمایندگان انتخابی خود با مدیر عامل و دیگر مسئولین ذیربط پتروشیمی تبریز بعد از آغاز Over Hall (آغاز تعمیرات اساسی ماشین آلات) دست از کار کشیدند.

خواست اصلی کارگران اعتصابی افزایش دستمزد به میزان حداقل ۵۰۰هزار تومان در حقوق پایه شان می باشد.

بعد از آغاز اعتصاب که دامنه ی حمایت از آن روز به روز گسترش &