اخباروگزارشات کارگری11شهریور1393

 

 

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: پایمال کردن حقوق کارگر زندانی بهنام ابراهیم زاده را پایان دهید!

- اعتصاب دست جمعی و خانواد‌گی ابراهیم زاده‌ها در حمایت از بهنام

- پانزدهمین روز اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق

- اعتصاب کارگران کارخانه واگن پارس اراک ازاول شهریورتابه امروز

- اعتصاب کارگران پتروشیمی فجر

- تجمع کارگران شهرداری زابل مقابل فرمانداری دراعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق

- تجمع مربیان پیش دبستانی وارد روز سوم شد

- تجمع اعتراض آمیز مربیان پیش دبستانی مقابل آموزش و پرورش خراسان شمالی

- حکم اداره کار هم منجر به پرداخت حقوق کارگران سنگ‌فرش قرمز نشد

- محاکمه مرتضوی به تنهایی کافی نیست/ لزوم جلوگیری از بازتولید فساد

- پاسخ زرافشان به محسنی‌اژه‌ای: شهرداری مسئولیت حقوقی و کیفری دارد

- کارکنان راه آهن آلمان اعتصاب کردند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: پایمال کردن حقوق کارگر زندانی بهنام ابراهیم زاده را پایان دهید!

پایمال کردن حقوق کارگر زندانی بهنام ابراهیم زاده را پایان دهید!

بهنام ابراهیم زاده کارگر رنج کشیده کارخانه پلی اتیلن مهدی آباد باقر شهر (باقر آباد جاده قم) واقع در محرومترین مناطق جنوب تهران نزدیک به پنج سال است که مظلومانه زندانی بوده و در دوره زندان تنها فرزند نوجوانش به بیماری خطرناک خونی مبتلا و هم اکنون بیش از دو سال است مراحل دشوار معالجه بیماری سخت خود را تحت نظر پزشکان موسسه خیریه محک تحمل میکند. علاوه بر این فشارهای اقتصادی کمرشکن و مخارج خانوادگی، درمان، رفت و آمد به بیمارستان و زندان و مستاجری در باقر آباد ،شرایط روحی روانی وحشتناکی را برای این کارگر مظلوم و خانواده ستمدیده اش ایجاد کرده است. حال با چنین شرایط طاقت فرسا و دهشتناک ستم دیگری بر ایشان و خانواده زجر کشیده او تحمیل شده و او را که گویی اسیری بدون حق و حقوق از دوران برده داری است به زندان رجایی شهر و به میان مجرمان جرائم خطرناک منتقل نموده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد که خود بعنوان یک نهاد همیشه تحت مجازات روزگار میگذراند؛ دفاع از حقوق این کارگر زندانی را وظیفه خود میداند. لذا نقض حقوق این کارگر زندانی را محکوم نموده و ضمن دفاع از خواسته های بحق ایشان مصرا از مسئولان میخواهد ضمن انتقال ایشان به زندان اوین شرایط فوری آزادی او را فراهم آورند

برای این اقدام انسانی و عادلانه حمایت همه سازمان ها و نهادهای راستین کارگری و آزادگان مردمی و عدالت خواه را خواستاریم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

شهریور ماه ۹۳

اعتصاب دست جمعی و خانواد‌گی ابراهیم زاده‌ها در حمایت از بهنام

گفتگو با رحمن ابراهیم زاده پدر بهنام ابراهیم زاده

اعضای خانواده بهنام ابراهیم زاده کارگر زندانی در اعتراض به وضعیت بسیار خطرناکی که بهنام در آن قرار دارد تصمیم گرفته اند از روز سه شنبه ۱۱ شهریور به صورت دست جمعی دست به اعتصاب غذای نامحدود بزنند ، در اینباره گفتگوئی با رحمن ابراهیم زاده پدر بهنام انجام داده ایم ، رحمن ابراهیم زاده خود فعال کارگری و از اعضای کمیته هماهنگی‌ برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری است.

سلام- آقای رحمن ابراهیم زاده شنیدیم که شما می‌خواهید دست به اعتصاب غذا بزنید ، چه کسانی‌ از خانواده شما در این اعتصاب غذا شرکت میکنند ؟

خودم به عنوان پدر بهنام ، مادرش ، همسرش ، ۲ تا از برادراش ، خواهرش ، همسر برادرش و یکی‌ از دوستانمون ، نیما هم می‌خواست در اعتصاب شرکت کنه اما به خاطر بیماری که داره ما گفتیم نباید اون اعتصاب کنه.

سوال - علت اعتصاب غذای شما به صورت خانواد‌گی چیه و چه خواسته‌ای دارید؟

خواسته ما اینه که به داد بهنام برسن و وضعیت بهنام رو رسیدگی کنن ، جواب خواسته‌های بهنام رو بدن چون واقعا جان بهنام در خطره و به همین خاطر که ما هم تصمیم گرفتیم از روز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه دست به اعتصاب غذای خشک بزنیم.

سوال - اگر بعد از اعتصاب به خواسته شما توجهی‌ نکردند چه برنامه‌ای خواهید داشت ؟

قطعا ما به اعتصاب غذای خودمون ادامه میدیم و از تمامی‌ آزادیخواهان دنیا هم تقاضا داریم که کمک کنند و به داد بهنام برسند.

سوال - از کارگران ، فعالین کارگری ، تشکل‌های کارگری در سطح داخل و خارج چه انتظاری دارید ؟

ما انتظار داریم که اونها هم از بهنام حمایت و پشتیبانی‌ کنند و در این شرایط سخت کمک ما و بهنام باشند تا بهنام از این وضعیت رهایی پیدا کنه باز هم تاکید می‌کنم که واقعا جان بهنام در خطره ، با زندانیان سیاسی و فعالین کارگری زندانی برخوردی سیاسی و صحیح نمی‌شه در زندان‌ها از این رو از تمام سازمان‌های کارگری و تشکل‌های کارگری در داخل و خارج تقاضا دارم برای بهنام و تمامی‌ این زندانیان سیاسی و فعالین کارگری زندانی تلاش کنند و به داد اونها برسند.

شهریور ماه ۱۳۹۳ ۹

انجام و تنظیم گفتگو : کلاکیان

پانزدهمین روز اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن بافق

در پانزدهمین روز متوالی اعتصاب حدود ۵ هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق،بنابه گزارش11شهریورایلنا، به دنبال مذاکرات شب گذسته محمدعلی طالبی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد با خانواده‌های بازداشت‌شدگان، وی با لیستی از مطالبات کارگران اعتصابی راهی مرکز استان می‌شود.

براساس این گزارش، طالبی شب گذشته (دوشنبه ۱۰ شهریور) طی دیداری 4ساعته با خانواده‌های کارگران بازداشتی ،بر آزادی ۸ کارگر بازداشتی با قید وثیقه و بعد از پایان اعتصاب تاکید کرده است اما خانواده‌های کارگران بازداشتی زیر بار این پیش شرط‌ ها نرفته‌اند.

این جلسه در ‌‌نهایت با مکتوب کردن لیستی از مطالبات کارگران معدن سنگ آهن بافق و خانواده‌های کارگران بازداشتی ساعت ۱۲ نیمه شب پایان یافته است. آزادی کارگران بازداشتی بدون قید و شرط، استعفای مدیرعامل معدن، لغو واگذاری ۲۸/۵ درصد از سهام معدن به شرکت فولاد خوزستان و واگذاری ۱۵ درصد از سهام معدن به شهرستان بافق محورهای اصلی مطالبات طرح شده در این جلسه بوده است.

اعتصاب کارگران کارخانه واگن پارس اراک ازاول شهریورتابه امروز

از اول شهریورماه تاکنون کارگران و کارکنان کارخانه واگن پارس اعتصاب کرده‌اند و خواستار توجه به مطالبات خود هستند.

به گزارش11شهریورایسنا، یکی از کارگران این کارخانه،با اشاره به تعطیل کردن کارخانه از بیست‌ودوم تا سی‌ام مردادماه توسط مدیرعامل اظهار کرد: از اول شهریورماه تاکنون کارگران و کارکنان کارخانه اعتصاب کرده‌اند و خواستار توجه به مطالبات خود هستند.

وی در تبیین علت این اعتصاب عنوان کرد: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و مزایای کارکنان، عدم مدیریت صحیح و نامنظم بودن پرداخت حقوق از جمله دلایلی است که کارگران را مجبور به اعتصاب کرده است. در حال حاضر 30 درصد حقوق تیرماه و همچنین 100 درصد حقوق مردادماه هنوز پرداخت نشده است.

وی با تأکید بر اینکه دریافتی کارگران بین 800 تا یک میلیون و 100 هزار تومان است، افزود: با پرداخت 30 درصد این حقوق عملاً گذران زندگی در چنین شرایط اقتصادی ممکن نیست.

وی تصریح کرد: مدیرعامل کارخانه در روز اول کاری سال 93 در جلسه‌ای که با کارگران و کارکنان شرکت داشت با اشاره به تعدد پروژه‌ها، خواستار تلاش و فعالیت بیش از پیش کارکنان شد و کارگران نیز با مشکلات خود را سازگار کردند اما، در شرایط کنونی ادامه فعالیت غیرممکن شده و خواستار توجه به حقوق و مزایای خود هستیم.

این کارگر کارخانه با تأکید بر اینکه کارگران سرمایه و توان اصلی کارخانه هستند اما، نیازهای آنها مورد توجه قرار نمی‌گیرد، افزود: با توجه به این همه توانایی چرا این شرکت باید با مشکلات مالی روبرو باشد؟ از طرفی، وزارت صنایع نیز با آزاد کردن واردات واگن، به نوعی تولید واگن را کم کرده و در نهایت موجب بیکاری و عدم بکارگیری تمامی ظرفیت تولید می‌شود، پس این وزارتخانه نیز در عدیده شدن مشکلات مقصر است.

وی یکی از عمده مشکلات این کارخانه را تغییر مدیرعامل در بازه‌ی زمانی کوتاه دانست و گفت: مدیرعامل برای بهبود شرایط و یافتن راه چاره نیازمند زمان است اما، قبل از درک اوضاع و انجام اقدامی خاص در شرکت، تغییر می‌کند و سهام‌دار نیز خود را در مشکلات کارخانه دخالت نمی‌دهد.

وی افزود: ما کارکنان شرکت واگن‌پارس به علت بدقولی شرکت به بانک‌ها و مؤسسات مالی نه می‌توانیم ضامن شویم و نه می‌توانیم وام دریافت کنیم و در کنار این موضوع از امکانات رفاهی نیز برخوردار نیستیم.

وی انجام تمامی این پروژه‌ها و تأمین قطعه، تولید و تحویل به‌ موقع به مشتری را نیازمند منابع مالی عنوان کرد و گفت: این شرکت توانایی تولید واگن‌های مترو را با تولید 77 دستگاه کامل و 203 دستگاه استراکچر بدنه واگن مترو اثبات کرده است و علیرغم اینکه فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در جامعه جا افتاده است و اکثر کلان‌شهرها زمینه و زیرساخت خطوط مترو را دارند اما، اکثراً برای تأمین سود و منفعت واردکنندگان، واگن‌های مترو وارد می‌شوند در صورتی که چند شرکت واگن‌ساز می‌توانند در تولید واگن مترو با یکدیگر همسو شوند و در نهایت نیاز کشور را برطرف کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر برخی شرکت‌های حمل و نقل ریلی به جای اینکه به اقتصاد تولید کشور رونق ببخشد واگن‌های دست دوم از کار افتاده را وارد می‌کنند و با کمی تغییرات و زیباسازی جهت استفاده به خطوط ریلی سرازیر می‌کنند در حالی که شأن و منزلت مردم کشور بالاتر از این است که از واردات دست دوم و واگن‌های ناایمن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه واگن‌پارس تنها شرکتی است که از بدو شروع تولید واگن تا تحویل آن را خود، طراحی، اجرا، بازرسی و از مونتاژ چرخ و محور تا بهره‌برداری یک واگن را انجام می‌دهد، عنوان کرد: شرکت‌های اقماری نیز در مجموعه‌ی واگن پارس مشغول فعالیت هستند.

این کارگر واگن‌پارس خواستار توجه بیشتر به پرسنل و رفع مشکلات به صورت عمقی و کامل شد و افزود: رسیدگی مقطعی به مشکلات کارساز نخواهد بود.

اعتصاب کارگران پتروشیمی فجر

با گذشت بیش از دو سال از تبدیل قرارداد شماری از کارگران پتروشیمی فجر از پیمانی به مستقیم نه تنها حقوق دریافتی آن‌ها افزایش نیافته است بلکه این کارگران از برخی مزایا نیز محروم شده‌اند. در همین حال، حدود ۵۰ کارگر این مجموعه دیروز (دوشنبه ۱۰ شهریور) در اعتراض به این شرایط برای چند ساعت دست از کار کشیدند.

به گزارش11شهریورایلنا،یکی از کارگران معترض که خواست نامش فاش نشود گفت: در پی اعتصاب کارگران پتروشیمی فجر در سال ۹۰، شماری از کارگران پیمانی این مجموعه قرارداد مستقیم شدند اما حقوق و مزایای آنان بر خلاف وعده‌های داده شده تغییر محسوسی نکرده است.

او تبدیل قرارداد این دسته از کارگران را اسمی خواند و افزود: از زمان تبدیل قرارداد این کارگران، حق بدی آب و هوا، حق ارتفاع، حق جذب و... در فیش حقوقی‌شان محاسبه نشده است، بنابراین حدود ۵۰ کارگر قرارداد مستقیم کارگاه مرکزی فجر ۱ دیروز از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر در اعتراض به این شرایط دست از کار کشیدند.

به گفته او، کارگران معترض می‌گویند اگر قرارداد مستقیم هستند چرا لباس‌های شرکت پیمانکاری رامپکو را بر تن می‌کنند و برای این شرکت کار می‌کنند و اگر زیر نظر رامپکو هستند، چرا از مزایایی که این شرکت پیمانکاری به کارگران می‌دهد، محروم هستند؟

این کارگر پتروشیمی فجر در پایان گفت: اعتصاب دیروز با وعده‌های رئیس حراست پتروشیمی فجر برای پیگیری مطالبات کارگران در روزهای آینده پایان یافت.

تجمع کارگران شهرداری زابل مقابل فرمانداری دراعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق

به گزارش11شهریور اوشیدا،صبح امروز سه شنبه 11 شهریور تعدادی از کارگران شهرداری زابل در مقابل فرمانداری ویژه زابل دست به تحصن و اجتماع زدند.

یکی از کارگران حاضردرتجمع، عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران شهرداری زابل را علت این تجمع عنوان کرد و گفت: ما نیاز به درآمد داریم و اگر چند ماه حقوقمان را دریافت نکنیم با مشکلات مالی برای اداره زندگی مواجه می شویم و از شهردار و مسئولین مربوطه می خواهیم مشکل به تعویق افتادن حقوقمان را هر چه سریعتر حل کنند.

گفتنی است، هم اکنون جلسه فوری در همین راستا در محل فرمانداری زابل با تجمع کنندگان برگزار شده است تا خواسته ها و مشکلات خود را بیان کرده و این مسئله برطرف شود.

تجمع مربیان پیش دبستانی وارد روز سوم شد

حدود یک هزار نفر از مربیان پیش دبستانی که تعدادی از آنها نیز از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند،‌ برای سومین روز متوالی مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند.

به گزارش 11شهریورتسنیم،‌ آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی را می‌توان یکی از خبرسازترین اخبار آموزش و پرورش در طول ماه‌های اخیر عنوان کرد.

ماجرا از آن جا آغاز شد که طبق قانون مصوب مجلس در تاریخ 17 مهر 91 مقرر شد تا آموزش و پرورش از طریق برگزاری آزمون استخدامی، مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی را طی مدت دو سال تعیین تکلیف کند. هم اکنون تنها یک ماه از فرصت قانونی آموزش و پرورش برای برگزاری این آزمون باقی مانده است اما برگزاری آزمون دچار افت و خیزهایی شده است.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش چندی پیش از برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی در تاریخ 17 مرداد خبر داد اما پس از آن بود که اعلام شد آزمون در تاریخ مقرر برگزار نخواهد شد چرا که هنوز ردیف استخدامی برگزاری این آزمون از سوی هیئت دولت کسب نشده است.

دولتی‌ها نیز دلایل مختلفی را درخصوص عدم اعطای ردیف استخدامی بیان می‌کنند، دلایلی همچون وجود نیروی مازاد در آموزش و پرورش، ضرورت چابک سازی دولت و پیش خور شدن ردیف‌های استخدامی آموزش و پرورش در دولت گذشته.

مجلس برای پایان بخشیدن به این مشکل، طرح دو فوریتی استفاده از مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی به صورت حق التدریس را مطرح کرد اما این طرح نیز رای نیاورد و پس از آن بود که علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با حضور در شبکه آموزش اعلام کرد:‌شاهد بودیم که مجلس طی چند روز گذشته طرح دو فوریتی استخدام مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی را تصویب نکرد. در آموزش و پرورش به دنبال این هستیم که اگر توانستیم ردیف استخدامی از معاونت راهبردی ریاست جمهوری اخذ کنیم با برگزاری یک آزمون بر حسب نیازی که داریم تعدادی از نیروها را استخدام کنیم اما هنوز مجوزی نداریم و مجلس نیز طرح دو فوریتی استخدام این مربیان را تصویب نکرده است. بنابر این نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم.

این صحبت‌های وزیر را شاید بتوان به نوعی ریختن آب پاکی بر روی دست مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی دانست.

اما در کش و قوس این ماجرا، مربیان پیش دبستانی که از بلاتکلیفی وضعیت خود گلایه دارند با تجمع در مقابل نهاد ریاست جمهوری خواستار برگزاری آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی و بستن این پرونده یک بار برای همیشه هستند.

حدود یک هزار نفر از مربیان پیش دبستانی که تعدادی از آنها نیز از شهرستان‌ها به تهران آمده‌اند،‌ برای سومین روز متوالی مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده‌اند.

یکی از مربیان پیش دبستانی گفت: آموزش و پرورش اعلام می‌کند که با کمبود نیرو در مقطع ابتدایی مواجه است و برای حل این مشکل از نیروهای در آستانه بازنشستگی دعوت به همکاری کرده‌اند در حالیکه می‌توانند هزینه‌ای را که به این نیروها پرداخت می‌کنند را به مربیان پیش دبستانی پرداخت کرده و از آنها به صورت حق التدریس استفاده کنند.

وی افزود: مسئولان در برابر تجمع مربیان پیش دبستانی تنها عنوان می‌کنند که این مشکل حل می‌شود در حالیکه ما به آنها گفته‌ایم در دولت قبل نیز این وعده‌ها به ما داده شد و تمام این کاغذبازی‌ها را طی کرده‌ایم. خواسته به حق ما این است که یک ماه مانده به پایان فرصت قانونی،‌این آزمون برگزار شود اما برگزاری آزمون بهانه‌ای نشود که بخشی از مربیان پیش دبستانی را به دلیل اینکه نمره قبولی نگرفتند،‌حذف کنند.

این مربی پیش دبستانی عنوان کرد: دو سال فرصت برای برگزاری آزمون مربیان پیش دبستانی وجود داشت چرا در طول این دو سال زمینه لازم برای برگزاری آزمون را فراهم نکردند و حالا نیز اعلام می‌شود که دولت قبل 60 هزار نفر را در آموزش و پرورش استخدام کرده‌ و دیگر ظرفیتی برای جذب نیرو نداریم. وضعیت مربیان پیش دبستانی همانند گوشت قربانی است و خواسته به حق ما اجرای قانون مصوب مجلس، نادیده گرفته می‌شود.

تجمع اعتراض آمیز مربیان پیش دبستانی مقابل آموزش و پرورش خراسان شمالی

تعدادی از مربیان پیش دبستانی مدارس دولتی شهرستان بجنورد در حرکتی اعتراض آمیز مقابل اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی تجمع کردند.

به گزارش11شهریوراترک نیوز،حاضرین در این تجمع دلیل اعتراض خود را بلاتکلیفی و برگزار نشدن آزمون استخدامی معلمان پیش دبستانی عنوان کردند.

یکی از معترضین که حاضر به درج نام خود نشد گفت: ما 80 نفر هستیم که اکثرا 8 تا 10 سال سابقه کار در آموزش و پرورش را داریم اما امسال از ادامه کار ما جلوگیری شده است.

یکی دیگر از معترضین گفت: من 8 سال سابقه کار دارم که در این مدت با 120 هزار تومان حقوق و 9 روز بیمه تمام شرایط سخت را به امید برگزاری آزمون و استخدام تحمل کردم اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه امسال از فعالیت ما هم جلوگیری شد.

خانم دیگری بیان کرد: تاکنون ما بصورت تک تک مراجعه زیادی داشتیم اما جوابی نگرفتیم که برای همین موضوع تصمیم به اعتراض گروهی گرفتیم و این اعتراض را که از دو روز پیش شروع شده را روزهای آینده هم ادامه خواهیم داد.

مربی معترض دیگری هم در تایید صحبت های دیگر مربیان اضافه کرد: تاکنون 5 نفر را به نمایندگی از خودمان به تهران فرستادیم تا موضوع را از طریق مجلس پیگری کنند اما این اقدام هم تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی اضافه کرد : نه تنها مسئولان به فکر ما نیستند و حمایت نمی کنند بلکه آقای محمود عسگری آزاد، جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری در صحن علنی مجلس ما مربیان پیش دبستانی را بی‌سواد می خواند.

وی تاکید می کند : در حالی ما را بی سواد می خوانند و به ما توهین می کنند که مدرک تحصیلی هیچ کدام از ما پایین تر از کارشناسی نیست و تعدادی نیز دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط هستم و حتی تعدادی فرزند شهید هم در بین ما وجود دارد.

این معترضان با گلایه از نمایندگان مجلس گفتند: انگار مربیان پیش دبستانی اهمیتی برای نمایندگانی که خودشان را وکیل الرعایا می خوانند ندارد چراکه طرح استخدام آن ها را تصویب نمی کنند.

حکم اداره کار هم منجر به پرداخت حقوق کارگران سنگ‌فرش قرمز نشد

در پی تعطیلی کارخانه سنگ‌فرش قرمز در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر یکی از کارگران از پرداخت نشدن مطالبات معوقه حدود ۲۰ کارگر به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود منابع مالی ذکر می‌شود خبر داد.

به گزارش11شهریورایلنا،وی با اعلام این خبر گفت: از بهمن ماه سال گذشته که شرکت سنگ فرش قرمز تعطیل اعلام شده است، معوقات حقوقی حدود ۲۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه هنوز پرداخت نشده است.

او مطالبات معوقه حقوقی کارگران را بین ۲ تا ۸ ماه ذکر کرد و گفت: با وجود آنکه کارگران به اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی منطقه ویژه بوشهر شکایت کرده و رای هیئت تشخیص را برای دریافت مطالباتشان دارند، کارفرما راضی به پرداخت بدهی‌های کارگران نمی‌شود.

او گفت: کارفرمای شرکت سنگ فرش قرمز که تولید کننده انواع کف پوشهای بتنی است سال گذشته به بهانه نداشتن منابع مالی حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کرد و اکثر کارگران به دلیل آنکه در آمدی برایشان ایجاد نمی‌شد ناچار می‌شدند محل کار را ترک کنند.

به گفته وی، این وضعیت در حالی در شرکت فرش قرمز ادامه داشت که این واحد در زمینه تولید محصولات کفپوش بتنی در کشور سرآمد بود و درآمد خوبی از فروش این محصولات بدست می‌آورد اما کارگران از سود حاصله بی‌نصیب بودند.

وی همچنین درمورد مشکلات بیمه‌ای کارگران شرکت فرش قرمز نیز گفت: کارفرما من را بیمه نکرده بود اما در مورد سایر کارگران اطلاعی ندارم.

در ادامه یکی دیگر از کارگران شرکت فرش قرمز اظهار داشت: تعداد کارگرانی که از این شرکت مطالبه دارند دقیقا مشخص نیست چرا که پیش از ما کارگران دیگری بودند که به دلیل شرایط نامناسب کار در این واحد محل کار را ترک کرده بودند.

این کارگر معوقات حقوقی خود را دو ماه ذکر کرد و گفت: با وجود آنکه من و همکارانم رای هیئت تشخیص اداره کار منطقه ویژه بوشهر را برای دریافت مطالباتمان داریم اما کارفرما از این رای تمکین نمی‌کند و می‌گوید پولی ندارم که به شما بدهم.

محاکمه مرتضوی به تنهایی کافی نیست/ لزوم جلوگیری از بازتولید فساد

روز گذشته (۱۰ شهریور) دادستان تهران و مدیرعامل جنجالی تامین اجتماعی در دولت محمود احمدی‌نژاد پای میز بازپرسی حاضر شد و دفاعیه‌ای ۴۰۰ صفحه‌ای تقدیم دادگاه کرد.

به گزارش11شهریور ایلنا، پرداخت از طریق اعتبارات غیر شمول یکی از موارد اتهامی سعید مرتضوی در پرونده تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی است.

در بخشی از گزارش مجلس به تصویب پرداخت پاداش ۶ میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به مدیران سازمان در دولت‌های نهم و دهم اشاره شده است.

بر اساس این گزارش، هیأت امناء سازمان تامین اجتماعی در تاریخ ۲۱ مرداد ماه سال گذشته با پیشنهاد هیأت مدیره برای پرداخت پاداش به اعضاء هیأت مدیره، مدیران عامل، معاونین و دست اندرکاران سازمان از سال ۸۶ تا ۹۲ موافقت کرده است.

نکته قابل تامل در این داستان پرداخت بیش از ۶ میلیارد تومان پاداش به مدیران دولت نهم و دهم در روزهای پایانی دولت دهم است.

ماجرای تکرار پذیر

حال پس از گذشت ۹ ماه از قرائت این گزارش در صحن علنی مجلس، عبدالـله وطن‌خواه یک فعال مستقل کارگری معتقد است احتمال تکرار تخلفات مدیران دولتی سازمان تامین اجتماعی زمانی به صفر خواهد رسید که حق نظارت بیمه‌شدگان بر چگونگی عملکرد این سازمان به رسمیت شناخته شود.

وطن‌خواه در این باره گفت: در هشت سال گذشته به موازارت تغییرات پی‌درپی مدیران دولتی سازمان تامین اجتماعی امکان نظارت قانونی بر عملکرد مدیرانش را از دست داده است.

وی در تشریح این مسئله گفت: در سایه همین خلع ید تدریجی حق نظارت بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی بود که مدیران دولتی این سازمان به خود جرئت تخطی از قانون را دادند.

نماینده کارگران کارخانه واکیوم پارس افزود: وقتی دولت گذشته با تغییر مکرر اساسنامه سازمان تامین اجتماعی شورای عالی تامین اجتماعی را با هیات امنایی که بیشتر اعضای آن را مقامات دولتی تشکیل می‌دادند عوض کرد، طبیعی است که سیاست گذاری مدیران این سازمان از مسیر اصلی خود دور می‌شود و کم‌کم منابع مالی این سازمان تحت عنوان اعتبارات غیر شمول بصورت‌های غیر قانونی هزینه می‌شود.

وطن‌خواه افزود: صرف تعقیب قانونی مدیران و افراد متخلف سازمان تامین اجتماعی و جبران خسارت وارده به سازمان تامین اجتماعی کافی نیست، بلکه باید دولت با اصلاح قوانین حاکم بر سازمان تامین اجتماعی حق قانونی بر عملکرد مدیران دولتی این سازمان را به کارگران بیمه شده بازگرداند.

وی بابیان اینکه در دولت جدید هنوز اقدامی در خصوص کاهش کرسی‌های دولتی هیات امنای سازمان تامین اجتماعی صورت نگرفته است، خواستار احیا مجدد شورای عالی تامین اجتماعی شد.

پاسخ زرافشان به محسنی‌اژه‌ای: شهرداری مسئولیت حقوقی و کیفری دارد

یک کارشناس حقوقی در واکنش به سخنان روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر بی‌تقصیر بودن شهرداری تهران در حادثه کشته شدن یک کارگر شهری، گفت: به استناد قوانین جاری نمی‌توان شهرداری تهران را بی‌تقصیر دانست.

به گزارش 11شهریور ایلنا،در روزهای اخیر محمد شهریاری رئیس دادسرای ویژه قتل و غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در اظهاراتی جداگانه مدعی شده‌اند که در جریان قتل علی چراغی به دست ماموران پیمانکاری شهرداری تهران مسئولیت‌ها متوجه پیمانکار شهرداری است و از این بابت نمی‌توان شهرداری تهران را مقصر دانست.

در این رابطه ناصر زرافشان به استناد قانون حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع درختان به ایلنا گفت: بر اساس این قانون که در سال ۵۲ تصویب شده‌است، ماموران واحد رفع سد معبر شهرداری حکم ضابطان قضایی را دارند و برابر قانون وظیفه این گروه از ماموران دولت قابل واگذاری به شخص دیگری مانند شرکت پیمانکاری نیست.

وی با یادآوری متن ماده ۱۰ این قانون مبنی بر اینکه گزارش مأموران وزارت کشاورزی و منابع طبیعی و سایر مأموران دولتی و شهرداری‌ها مأمور اجرای این قانون که وظایف ضابطین‌دادگستری را در کلاس مخصوص تحت نظر دادستان شهرستان تعلیم گرفته باشند در این موارد به منزله گزارش ضابطین دادگستری است، افزود: از آنجا که کار ضابط قضایی از جمله ماموران رفع سد معبر شهرداری مانند افسران پلیس راهنمایی رانندگی اعمال حاکمیت قانون است، واگذاری مسئولیت ماموران رفع سد معبر به پیمانکار بخش خصوصی مانند آن است که وظیفه برقراری نظم رفت‌وآمد در چهار‌راه و خیابان‌های شهر را بصورت وکالتی به افرادی غیر از کارکنان پلیس راهنمایی و رانندگی واگذار شود.

این وکیل دادگستری در عین حال افزود: باوجود صراحتی که قانون‌گذار در ماده ۱۰ قانون حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی‌رویه اشجار در مورد تعیین ماهیت کار ماموران شهرداری به‌خرج داده است، اگر باز هم وظیفه ماموران رفع سد معبر، قابل واگذاری به بخش پیمانکاری باشد باز هم به استناد قانون کار در جریان حادثه کشته شدن مرحوم چراغی، مسئولیت‌هایی متوجه شهرداری تهران در مقام کارفرمای اصلی خواهد بود.

زرافشان با یادآوری متن ماده ۱۳ قانون کار مبنی بر اینکه در مواردی که کار از طریق مقاطعه انجام می‌یابد، مقاطعه دهنده مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه کار متعهد گردد که تمامی مقررات این قانون را در مورد کارکنان خود اعمال نماید گفت: به استناد این ماده قانونی شهرداری تهران در مقام کارفرمای اصلی و مقاطعه دهنده می‌بایست بر اجرا شدن تمامی مقررات قانون کار در مورد کارکنان پیمانکاری واحد رفع سد معبر نظارت کند.

این وکیل دادگستری در ادامه تشریح مسئولیت‌هایی که به موجب قانون کار در جریان مرگ علی چراغی متوجه شهرداری تهران می‌شود، گفت: به موجب ماده ۸۵ قانون کار نه تنها همه کارفرمایان، کارگران و کارآموزان ملزم به رعایت شیوه‌نامه‌هایی هستند که در رابطه با صیانت از نیروی انسانی توسط شورای عالی حفاظت فنی صادر شده است بلکه به موجب ماده ۹۵ همین قانون مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما یا مسئولان کارگاه است و هرگاه براثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد حادثه‌ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و نیز مجازات‌های مندرج در این قانون مسئول است.

زرافشان افزود: بر اساس این مستندات در رابطه با حادثه یاد شده شهرداری تهران در مقام کارفرما دارای مسئولیت حقوقی و کیفری است، چرا که شهرداری به واسطه پیمانکار اعمال مدیریت می‌کند.

این وکیل دادگستری در عین حال با یادآوری جرائم و مجازات‌هایی که در در فصل یازدهم قانون کار برای متخلفات پیش بینی شده است، گفت: از آنجا که برابر ماده ۱۷۱ قانون کار، متخلفان از تکالیف مقرر در قانون کار حسب مورد مطابق مواد پیش‌بینی شده با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس و یا جریمه نقدی محکوم خواهد شد و چنانچه تخلف از انجام تکالیف قانونی سبب وقوع حادثه‌ منجر به نقص عضو و یا فوت کارگر شود دادگاه مکلف است علاوه بر مجازات‌های مندرج در این فصل، نسبت به این موارد طبق قانون تعیین تکلیف نماید، در مورد حادثه مرگ کارگرخدماتی به دست ماموران شهرداری نیز باید طبق شرایط پیش بینی شده عمل شود.

وی در ادامه برای رفع هرگونه شبه و ابهام تاکید کرد: در ماده ۱۸۵ قانون کار به صراحت تاکید شده است که رسیدگی در رابطه با جرائم فصل یازدهم قانون کار در صلاحیت داداگاه‌های کیفری دادگستری است.

این وکیل دادگستری در خاتمه گفت: حتی اگر با فرض خالی از ایراد بودن واگذاری مسئولیت ماموران شهرداری به بخش پیمانکاری، اتفاق انجام شده موجب معافیت فراغت شهرداری از مسئولیت نمی‌تواند باشد.

کارکنان راه آهن آلمان اعتصاب کردند

به گزارش2سپتامبریورونیوز، در پی فراخوان اتحادیه کارگری، کارکنان شرکت راه آهن آلمان روز دوشنبه به مدت سه ساعت دست از کار کشیدند.

بن بست مذاکرات بین نمایندگان اتحادیه و کارفرمایان دلیل این اعتصاب اعلام شده است.

کارکنان راه آهن خواهان بهبود شرایط کار و افزایش حقوق هستند.

یازدهم شهریورماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com