اخباروگزارشات کارگری13شهریور1393

 

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

پیروزی بزرگ کارگران شریف معدن بافق را صمیمانه شاد باش می‌گوییم

- فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر وسازمان جهانی مبارزه با شکنجه:

به حبس خودسرانه بهنام ابراهیم زاده و تمام فعالان سندیکایی زندانی دیگر پایان دهید!

- کارگران فولاد زاگرس در پی تسلیم شکایت به دیوان عدالت اعلام کردند هر جا که لازم باشد دست به اعتراض و داد خواهی خواهند زد

- روحانی در راه احمدی نژاد گام بر می دارد- بخشنامه دولت علیه بازنشستگان

- مرگ دلخراش کارگرجوان در سکوی فاز 16 پارس جنوبی

- مرگ 4 تن بر اثر گاز گرفتگي و حفر چاه در رودان هرمزگان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

پیروزی بزرگ کارگران شریف معدن بافق را صمیمانه شاد باش می‌گوییم

زحمت‌کشان عدالت طلب شرکت واحد پیروزی دادخواهی بزرگ کارگران شریف اعتصابی معدن سنگ آهن بافق را به ایشان و خانواده‌های گرامی متحصن و یاران‌شان و همه مردم عدالت دوست ایران و جهان صمیمانه شاد باش می‌گویند.

آنها همراه با این شاد باش از جامعه کارگری آگاه و زحمت‌کش معدن سنگ آهن بافق دوستانه دعوت می‌کنند برای پاسداری از دستاوردهای این پیروزی بزرگ و نگهبانی بهتر از حقوق خویش بر پایه حقوق بنیادین کارگری منشور جهانی حقوق سندیکایی هر چه زودتر سندیکای مستقل کارگری خود را تشکیل دهند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه- شهریور ۹۳

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر وسازمان جهانی مبارزه با شکنجه:

به حبس خودسرانه بهنام ابراهیم زاده و تمام فعالان سندیکایی زندانی دیگر پایان دهید!

فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

13 شهریور 1393

(4 سپتامبر 2014)

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فوری در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه:

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر) از تداوم حبس خودسرانه و محرومیت از مراقبت پزشکی آقای بهنام (اسد) ابراهیم زاده، عضو کمیته پیگیری ايجاد تشكل هاي كارگري و فعال حقوق کودک، که از خرداد 1389 حکم پنج سال زندان خود را می گذراند، مطلع شده است. جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران همچنین از آزار قضایی، حبس خودسرانه، بدرفتاری و محرومیت از مراقبت پزشکی در باره دیگر فعالان سندیکایی زندانی خبر داده است. (1)

بنا به اطلاعات دریافتی، آقای بهنام ابراهیم زاده، که در حال حاضر در زندان رجایی شهر در حبس است، به شدت نیازمند مراقبت پزشکی است. او دچار سردردهای شدید و مشکلات کلیه و روده است و از مراقبت پزشکی محروم مانده است.

مسوؤلان بارها آقای ابراهیم زاده و خانواده او را مورد آزار قرار داده اند. برای نمونه، آقای ابراهیم زاده طی حمله بی رحمانه ماموران زندان و ماموران امنیتی دیگر به زندانیان بند 350 زندان اوین در تاریخ 28 فروردین 1393(17 آوریل 2014) به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت. سپس او را در سلول های انفرادی بند 209 وزارت اطلاعات در زندان اوین حبس کردند؛ گویا در تاریخ 27 خرداد (17 ژوئن) او را مدت کوتاهی به بند 350 بازگرداندند و خیلی زود دوباره به سلول های انفرادی بند 209 بردند.

در تاریخ 8 تیر (29 ژوئن) نیروهای امنیتی با آزار رسانی به خانواده او، منزل خانوادگی او را مورد بازرسی قرار دادند، و کامپیوتر و وسایل دیگر و مدارک شناسایی و بانکی را با خود بردند. در حدود همان تاریخ، اتهام ایجاد اغتشاش در زندان به آقای ابراهیم زاده تفهیم شد. او در اعتراض به این رفتارها، در تاریخ 17 مرداد (8 اوت) دست به اعتصاب غذا زد. در پی آن، مسوؤلان در تاریخ 23 مرداد (14 اوت) او را به طور غیرقانونی به زندان دورافتاده رجایی شهر منتقل کردند و در آنجا او را به جای بندِ زندانیان عقیدتی دیگر در بندِ مخصوص زندانیان خطرناک زندانی کردند.

آقای ابراهیم زاده در پی بدتر شدن وضعیت جسمانی اش به بهداری زندان منتقل شد، اما در آنجا مسوؤلان زندان او را تهدید کردند که اگر به اعتصاب غذای خود ادامه دهد به سلول انفرادی فرستاده خواهد شد. آقای ابراهیم زاده که هیچ راه دیگری برای مقابله با این بدرفتاری ندارد، به اعتصاب غذای خود ادامه داده و خواهان مراقبت پزشکی مناسب وکافی و بازگشت به زندان اوین شده است. در عین حال، او اعلام کرده که از تاریخ 10 شهریور (1 سپتامبر) دست به اعتصاب غذای خشک (بدون آب و نوشیدنی های دیگر) خواهد زد و لب های خود را خواهد دوخت.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر یادآوری می کند که دست کم 15 فعال دیگر کارگری و سندیکایی در حال حاضر در ایران در زندان به سر می برند و شماری دیگر نیز با حکم های درازمدت زندان روبرو هستند. از این 15 فعال سندیکایی:

- آقای رضا شهابی زکریا، صندوقدار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، حکم شش سال زندان خود را می گذراند و پس از اعتصاب غذای طولانی به علت انتقال غیرقانونی در تاریخ 11 خرداد (1 ژوئن) به زندان رجایی شهر، در تاریخ 21 تیر (12 ژوئیه) به بیمارستان منتقل شد؛

- دو تن دیگر عضو كميته پي گيري ايجاد تشكل هاي كارگري هستند: آقایان شاهرخ زمانی (حکم 11 سال و شش ماه زندان محمد جرّاحی (حکم 5 سال زندان)، و هر دو در عین حال از اعضای موسس سندیکای کارگران نقاش و تزیینات؛

- دست کم پنج تن عضو کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری هستند: آقایان یوسف آب خرابات (حکم 2 سال زندان محمد مولانایی (1 حکم سال زندان)، واحد سیده (حکم 2 سال زندان)، افشین ندیمی (حکم یک سال زندان) و غالب حسینی (حکم شش ماه زندان از تاریخ 27 مرداد برابر با 18 اوت)؛

- و حداقل پنج تن نیز عضو کانون صنفی معلمان ایران هستند: آقایان محمود باقری (حکم 4 سال و شش ماه زندان رسول بداقی (بداغی) (حکم 6 سال زندان)؛ محمد داوری (حکم 6 سال زندان)؛ مهدی فراحی شاندیز (حکم 3 سال زندان؛ که در عین حال عضو كميته پي گيري ايجاد تشكل هاي كارگري است) و عبدالرضا قنبری، (حکم 15 سال زندان)؛

- فعال حقوق کودک و سندیکایی، آقای علیرضا کرامتی راد، در تاریخ 25 مرداد (16 اوت) برای گذراندن حکم سه ماه زندان به اتهام اهانت به رهبر به زندان رجایی شهر رفت؛

- به علاوه، یک فعال دیگر کارگری و فعال حقوق کودک، آقای سعید شیرزاد، در تاریخ 12 خرداد (2 ژوئن) در شهر تبریز در شمال غربی ایران بازداشت شد، و مدت دو ماه از دلیل و مکان بازداشت او اطلاعی در دست نبود. سرانجام، در تاریخ 15 مرداد (6 اوت) گزارش شد که او را به بند 209 وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل کرده اند. او هنوز در آنجا در حبس است و اتهام گردهمایی و تبانی برای اقدام علیه امنیت و تبلیغ علیه نظام به او تفهیم شده است.

فعالان سندیکایی زندانی اغلب با مجازات های اضافی به شکل های مختلفی از آزار و محرومیت از مراقبت پزشکی مواجه هستند. آقای فراحی شاندیز در اواخر خرداد (اواسط ژوئن) به طور غیرقانونی به زندان رجایی شهر منتقل شد. آقایان بداغی (بداقی)، جرّاحی، ندیمی، آب خرابات و مولانایی به مراقبت پزشکی نیاز مبرم دارند ولی به طور منظم از آن محروم هستند. به علاوه، با اقدامی رایج، اتهام های تازه ای علیه شماری از فعالان سندیکایی زندانی از جمله آقایان ابراهیم زاده و بداغی (بداقی) مطرح شده تا پس از به پایان رسیدن محکومیتشان از آزادی آنها جلوگیری شود.

گذشته از این، احکام زندان علیه اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری آقایان حسن رسول نژاد، جمال میناشیری، هادی تنومند، قاسم مصطفی پور، ابراهیم مصطفی پور، و محمد کریمی تایید شده است و آنها ممکن است به زودی دستگیر شوند و به زندان بروند. بعضی از اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری و نیز بعضی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران به حکم های زندان محکوم شده اند و در انتظار نتیجه تجدید نظر به سر می برند، از جمله آقایان خالد حسینی، علی اکبر باغانی، محمود بهشتی لنگرودی و علیرضا هاشمی.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر نگرانی شدید خود را از تداوم حبس خودسرانه آقای بهنام ابراهیم زاده، وخامت حال و محرومیت او از مراقبت پزشکی و آزار و حبس فعالان سندیکایی نامبرده در بالا ابراز می کند. این فعالان سندیکایی فقط به خاطر استفاده از آزادی بیان، آزادی گردهمایی و تشکل که در میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ـ که ایران عضو متعاهد آنهاست ـ و در کنوانسیون های مربوطه سازمان بین المللی کار تامین شده است، مجازات می شوند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر دولتمردان ایران را فرا می خواند تمام فعالان سندیکایی نامبرده در بالا را آزاد کنند و با لغو اتهام ها و خاتمه دادن به احضار، بازجویی و پیگرد قضایی فعالان سندیکایی به آزار تمامی آنها پایان دهند.

اقدام های درخواستی:

برنامه نظارت از همگان می خواهد با نوشتن نامه به دولتمردان ایران از آنها بخواهند:

تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی آقای بهنام ابراهیم زاده، همه فعالان سندیکایی نامبرده در بالا و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در ايران را تضمين کنند؛

مراقبت پزشکی کافی برای آقایان ابراهیم زاده، جرّاحی مولانایی، ندیمی، آب خرابات و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در زندان تامین کنند؛

فوری و بدون قید و شرط تمام فعالان سندیکایی نامبرده در بالا و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر زندانی در ايران را که حبس آنها به قصد تنبیه آنها به خاطر فعالیت های حقوق بشری انجام شده است، آزاد کنند.

به هرگونه اقدام تهديدآميز و آزاردهنده، ازجمله در سطوح قضايی، علیه همه فعالان سندیکایی نامبرده در بالا و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در ايران پايان دهند و همه آنها را آزاد کنند و امکان انجام فعالیت های بدون مانع آنها را در هر شرایطی تضمین کنند؛

در هر شرایطی اعلاميه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه:

- ماده 1 که می گويد: همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،

- و ماده 2ـ12 که می گويد: دولت بايد کليه تدبيرهای لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد؛

در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با موازین بین المللی حقوق بشر و عهدنامه های بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

کارگران فولاد زاگرس در پی تسلیم شکایت به دیوان عدالت اعلام کردند هر جا که لازم باشد دست به اعتراض و داد خواهی خواهند زد

اتحادیه آزاد کارگران ایران: در پی صدور رای اخراج کارگران فولاد زاگرس توسط هیاتهای تشخیص و حل اختلاف قروه که با تمسک به صرف انحلال شرکت صورت گرفته است این کارگران پس از تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی در روزهای 18 و 19 مرداد ماه و قول مسئولین مجلس برای پیگیری خواست هایشان، صبح دیروز با ارائه دادخواستی به شعبه دیوان عدالت اداری در شهر سنندج از شرکت فولاد زاگرس و اداره کار شهرستان قروه شکایت کردند.

این شکایت از آن رو مطرح شده است که هیاتهای تشخیص و سپس حل اختلاف اداره کار شهرستان قروه در همسویی با تبانی مسئولین وزارت کار با کارفرما و بر خلاف مقررات قانونی جاری کشور به "صرف انحلال شرکت فولاد زاگرس" حکم اخراج همه کارگران این کارخانه را در روز 22 مرداد ماه گذشته به آنان ابلاغ کرد. صدور این رای ضد کارگری در شرایطی صورت گرفته است که کارفرما در نامه خود به اداره کار مبنی بر اخراج کارگران، زیان انباشته و عدم امکان ادامه تولید را به عنوان ادله های انحلال شرکت مطرح کرده بود اما علیرغم ادعای زیان انباشته و عدم امکان ادامه تولید از سوی کارفرما، هیاتهای تشخیص و حل اختلاف اداره کار قروه در آرا خود بدون اشاره به احراز یا عدم احراز چنین ادعاهایی از سوی کارفرما که میتوانست مبنای قانونی اخراج یا عدم اخراج کارگران قرار بگیرد به "صرف انحلال شرکت" رای به قطع رابطه کاری کارگران فولاد زاگرس با کارفرما دادند. این رویکرد ضد کارگری بدین دلیل از سوی این هیاتها اتخاذ شده است که آنان در آرا سال گذشته خود، موضوع زیان انباشته شر کت و ورشکستگی شر کت را که مورد ادعای کارفرما بود بررسی کرده بودند و بدلیل عدم احراز اینگونه ادعاها از سوی کارفرما رای به بازگشت بکار کارگران شرکت فولاد زاگرس داده بودند به همین دلیل این هیاتها در آرا جدید خود با درز گرفتن اینگونه ادعاها از سوی کارفرما (با هدف تحقق بخشیدن به خواست وزارت کار مبنی بر اخراج کارگران که در تبانی مسئولین این وزارتخانه و کارفرما صورت گرفته بود) رای خود را مبنی بر اخراج کارگران این شرکت به صرف انحلال آن، صادر کردند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت فولاد زاگرس دیروز با تسلیم دادخواست خود به شعبه دیوان عدالت در شهرستان سنندج ، اعلام کردند تا تحقق حقوق قانونی و حقه خود از پای نخواهند نشست و هر جا که لازم باشد دست به اعتراض و دادخواهی خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران 13 شهریور ماه 1393

روحانی در راه احمدی نژاد گام بر می دارد- بخشنامه دولت علیه بازنشستگان

دولت دکتر حسن روحانی رییس جمهوری بتازگی بخشنامه ای را برای اجرا به دستگاههای دولتی ابلاغ کرده است که با اجرای آن، حقوق بازنشستگی و پاداش پایان خدمت کارکنان دولت که از این پس بازنشسته می شوند، به حدود نصف کاهش خواهد یافت.

به گزارش 12شهریورجام جم آنلاین، این بخشنامه با امضای محمود عسگری آزاد، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری، به دستگاههای دولتی ابلاغ شده است و از نظر شماری از کارشناسان، اجرای آن باعث خواهد شد که حقوق بازنشستگی کارمندان دولت به شدت کاهش یافته و به عبارتی، از بیخ و بن ویران شود.

این در حالی است که بخشنامه مشابهی در این زمینه از سوی دولت محمود احمدی نژاد نیز صادر شده بود که سرانجام در پی مخالفت گسترده کارمندان دولت، نمایندگان مجلس و دیوان عدالت اداری اجرای آن متوقف شد.

بخشنامه مذکور بویژه آن دسته از کارکنان دولت را هدف گرفته است که کسورات مربوط به حقوق بازنشستگی آنها به صندوق تامین اجتماعی یا دیگر صندوقهای مشابه واریز می شود و برآورد می شود که زندگی و معیشت صدهاهزار کارمند و خانواده هایشان را در دوران بازنشستگی تحت تاثیر قرار دهد.

براساس این گزارش،بخشنامه مذکور حقوق بازنشستگی و پاداش پایان خدمت کارکنان دولت را نزدیک به 50 درصد کاهش می دهد و این در حالی است که کارکنان دولتی بابت همین بخش، کسورات مرتبط را به صندوق تامین اجتماعی واریز کرده اند. به این ترتیب، با اجرای این بخشنامه سال ها حق و حقوق آنان آشکارا و بدون هیچ گونه توجیه شرعی و قانونی تضییع می شود.

در دولت قبل با پیگیری های قضایی کارمندان، نمایندگان مجلس و دیوان عدالت اداری جلوی اجرا این بخشنامه گرفته شد، اما عسکری آزاد مجددا این بخشنامه را برای نهادهای دولتی ابلاغ کرده است.

این بخشنامه که در دوران دولت سابق با سیل نارضایتی ها و مخالفت های میلیون ها کارمند دولت مواجه و در نهایت با اقدام مجلس شورای اسلامی و دیوان عدالت اداری لغو شد، حذف اضافه کاری کارمندان دولت زیر پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری از کسور بازنشستگی را ابلاغ می کند.

در بندی از این بخشنامه که اخیرا توسط محمود عسگری آزاد معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری به شماره 5271/93/200 مورخ 17/4/93 به تمامی دستگاه های دولتی ابلاغ شده، آمده است: در ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه در مورد کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان مورد نظر، حکم صریحی وجود ندارد و بالعکس، مفهوم مخالف حکم مقرر در قسمت دوم این ماده حکایت از استثنای این موضوع از اطلاق حکم مذکور در صدر ماده دارد.

 

در ادامه بخشنامه با مستند قرار دادن یک اظهارنظر مکتوب در دولت دهم، آمده است: ملاحظه مفاد نامه شماره 9181130/م/46311 مورخ 14/4/91 دبیر (وقت) هیات دولت خطاب به این معاونت مبنی بر اینکه این معاونت در اجرای ماده 59 قانون برنامه 5 ساله پنجم توسعه طی بخشنامه ای به کلیه دستگاه های اجرایی اعلام نماید کسر کسور بازنشستگی از اضافه کار کارکنان مشمول صندوق تامین اجتماعی مجاز نمی باشد.

در بند بعد آمده است: لذا اطلاق حکم ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری از لحاظ مبنای کسر کسور بازنشستگی از کارمندان مشمول این قانون به قوت خود باقی است و در نتیجه کسر حق بیمه از فوق العاده اضافه کار کارمندان مشترک صندوق تامین اجتماعی، شاغل در دستگاه های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نمی باشد.

بر اساس همین گزارش، دولت نهم نیز بخشنامه مشابهی را صادر و اجرا کرد که بر اساس آن، اضافه کاری از شمول کسور بازنشستگی خارج شده بود که بعد از مدتی و پس از پیگیری های قضایی کارمندان دولت در دیوان عدالت اداری که الحاقیه مجلس را در پی داشت، اجرای آن متوقف شد.

بر اساس بخشنامه دولت نهم به شماره 95314 مورخ 8/10/88 که فروزنده معاون توسعه و مدیریت سرمایه انسانی رییس جمهوری وقت امضا کرده بود، فوق العاده اضافه کار کارمندان از کسور بیمه و بازنشستگی حذف شد.

با توجه به طرح شدن موضوع تضییع حقوق کارمندان که سال های متمادی 7 درصد بابت اضافه کاری بیمه پرداخت کرده بودند و باید هنگام بازنشستگی حقوق آن را نیز دریافت می کردند، مجلس یک الحاقیه به تبصره ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری به شرح زیر اضافه کرد:

کارمندان دستگاه های اجرایی مشمول این قانون که از نظر بیمه و بازنشستگی تابع مقررات صندوق تامین اجتماعی هستند، و قبل از تصویب این قانون از مزایای غیرمستمر آنان کسور بازنشستگی برداشت شده است، می توانند کسور مربوطه اعم از سهم کارمند و کارفرما را یکجا از صندوق تامین اجتماعی دریافت نمایند و یا حسب تقاضا مطابق مقررات مربوط به نسبت سال های پرداخت کسور قابل احتساب در حقوق بازنشستگی آنان خواهد بود. (1/8/89)

با توجه به اینکه دستورالعمل اجرایی این مصوبه ابلاغ نشد، معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی سال 1390 به استناد نامه شماره 876/23/90/231 مورخ 3/5/90 رییس امور حقوقی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری و ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه، در نامه شماره 41398 مورخ 13/7/90 ادارات کل استانی تامین اجتماعی را موظف کرد: حق بیمه مربوط به اضافه کار را از دستگاه های اجرایی مطالبه کنند.

بر اساس این نامه، سازمان تامین اجتماعی کسورات بیمه بازنشستگی کارمندان دولت را که حدود 18 ماه بر اساس بخشنامه دولت نهم قطع شده بود را نیز دریافت کرد.

همچنین کارمندان بازنشسته ای که هنگام بازنشستگی بر اثر اجرای این قانون، پاداش آخر خدمت آنان تا حدود 30 درصد کاهش یافته بود با طرح دعوی در دیوان عدالت اداری، توانستند رای مثبت را دریافت کرده و دستگاه های اجرایی نیز موظف شدند حقوق کارکنان خود را بدون کم و کاست بپردازند.

اکنون این بخشنامه در حالی توسط عسگری آزاد صادر شده است که کارمندان دولت از دیرباز تاکنون در بخش شرح حکم شغلی که هر ساله دریافت می کنند آمده است:

ماهانه از کلیه حقوق و سایر فوق العاده های پرداختی شما 7 درصد به عنوان حق بیمه کسر و به صندوق تامین اجتماعی واریز می شود.

اکنون تناقض آشکار بخشنامه امضا شده توسط عسگری آزاد که در دولت دهم نیر صادر ولی بعدا باطل شده بود، با شرح حکم مصرح در احکام شغلی کارکنان دولت چگونه قابل توجیه است.

ظالمانه بودن این بخشنامه نسبت به کارمندان دولت که از آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند، موقعی نمایان تر می شود که یک کارمند پس از حدود 28 سال پرداخت کامل کسورات بیمه بر اساس روال چند 10 ساله تامین اجتماعی، به دلیل اجرای بخشنامه جدید ناگهان، نزدیک به 50 درصد حقوق بازنشستگی و پاداش پایان خدمت خود را از دست می دهد.

این بی عدالتی سبب می شود حقوق کارمند تازه بازنشست شده بر اساس بخشنامه ای که عسگری آزاد آن را امضا کرده است، از همکار همردیف بازنشسته خود در یک دهه پیش هم کمتر شود و شاهد ویرانی بنیان حقوق بازنشستگی خود باشد.

مرگ دلخراش کارگرجوان در سکوی فاز 16 پارس جنوبی

خطرات سکوهای نفت و گاز برای کسانی که آنجا کار می‌کنند امر اجتناب‌ناپذیر شغلشان است. این خطرها این بار جوان 31 ساله را به کام مرگ کشاند. هنوز خورشید دومین پنجشنبه شهریور ماه در آسمان بود که صدای انفجار شیلنگ گاز در سکوی گازی در 150 کیلومتری بندر دیر توجه همه کارمندان سکو را جلب کرد. کمتر از چند دقیقه پیش، رامین 31 ساله دستور استارت پمپ را داده بود و کمی بعد صدای انفجار گاز و پس از آن، مرگ رامین.

ماجرا چه بود؟

در حالی که خیلی از همکاران رامین در سکو بوده‌اند، صحنه انفجار و مرگ او را کسی ندیده اما لحظه حادثه رامین تنها بوده است. سکوی چند طبقه گازی که در نزدیکی مرز قطر روی آب شناور است، حدود 200 کارمند دارد و هر طبقه‌ای یک مسئول. قرار این بود که رامین از طبقه بالا با شیلنگ‌های مخصوص، هلیدک را به طبقات پایین تزریق و فشار را وارد لوله‌ها کند، به‌طوری که از کپسول، نیتروژن با شیلنگی که ظرفیتش 150 بار بود به پایین منتقل شود. زمان انجام کار، رامین به اصطلاح به یک وَلو (شیر گاز) برخورد که بسته بود و برای تزریق فشار مجبور به باز کردن آن شد. آن‌طور که همکاران رامین به خبرنگار فرهیختگان گفته‌اند صدای او بلافاصله از بیسیم‌های همکاران شنیده شد که گفت: پمپ را خاموش کنید. بعد از گفتن این جمله خودش سراغ وَلو رفت و پس از باز کردن آن منتظر شد که فشار به‌طور کامل تخلیه شود. فشاری که وارد شیلنگ شد در حالی به بیشتر از 150 (بار) رسید که ظرفیت این شیلنگ 150 (بار) بوده است نه بیشتر. لحظاتی بعد لوله به حدی منفجر شد که فشار بیش از حد، صورت رامین را متلاشی و او را به گوشه‌ای پرت کرد. یکی از کسانی که در این سکو با رامین همکار بود به فرهیختگان گفت: هر گلوله‌ای که از اسلحه شلیک می‌شود فشاری برابر با 2 (بار) وارد می‌کند و این در حالی است که این گاز با فشاری حدود 200 (بار) به صورت رامین برخورد کرده است.

مسئولان از خطرناک بودن کار می‌گویند

شنیده‌ها حاکی از آن است که چنین اتفاقاتی در سکوهای گاز و نفت پیش از این هم اتفاق افتاده، اما سازمانی عهده‌دار این حادثه‌ها نیست و هر بار پس از اتفاق افتادن چنین حوادثی مسئولان یک به یک صحبت از خطرناک بودن این کار می‌کنند و عده‌ای از کارشناسان را برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام می‌کنند. این حادثه نیز از این ماجرا مستثنی نبوده و سکوی فاز 16 نیز هم‌اکنون که چهار روز از این ماجرا گذشته میزبان کارشناسانی است که هنوز دارند علت ماجرا را می‌جویند. علت‌یابی و بررسی کارشناسان در محل تا زمانی که آب‌ها از آسیاب بیفتد ادامه دارد.

شاید متریال مصرفی مشکل‌دار بوده است

یکی از کسانی که در سکو مشغول به کار است در رابطه با ایمنی این سکو گفت: در سکو یک فردی حضور دارد که مسئول تذکرات ایمنی به کارکنان است و به مسائل مختلف ایمنی توجه دارد. او ادامه داد: به هر حال این کاری که انجام می‌دهیم کار خطرناکی است و کوچک‌ترین بی‌احتیاطی در کار می‌تواند باعث بروز چنین حوادثی شود. وی با اشاره به اینکه شیفت‌هایی که کارکنان در سکو می‌مانند 14 ساعت است، افزود: این بار به جای 14 ساعت 24 ساعت بود که روی سکو بودیم، یعنی 24 ساعت هیچ چیز به جز آب نمی‌دیدیم. این کارمند با اشاره به اینکه شاید خستگی رامین یکی از عوامل این حادثه باشد، ادامه داد: فکر می‌کنم رامین دستور استارت پمپ را کمی زودتر داده بود که این اتفاق رخ داد. این در حالی است که یکی دیگر از همکاران رامین در رابطه با این عامل گفت: بعید می‌دانم تقصیری متوجه رامین باشد، زیرا با توجه به تجربه‌ای که رامین داشت و دقتی که همیشه در کار اعمال می‌کرد، بعید است که زودتر دستور داده باشد و خودش مقصر این موضوع باشد. یکی دیگر از کارکنان با اشاره به اینکه در یک حادثه موضوعات زیادی دخیل است، گفت: باید منتظر گزارش کارشناسان باشیم، زیرا یکی از عوامل اصلی می‌تواند مشکل‌دار بودن شیلنگ باشد.

برای پیدا کردن علت‌های دیگری از این ماجرا سراغ یکی از مدیرهای این سکو نیز رفتیم. او در رابطه با اینکه آیا لوله‌ها و شیلنگ منفجر شده مشکلی داشته یا خیر، گفت که مشکلات متریال مصرفی، بی‌احتیاطی، خطاهای فردی و فنی همه این عوامل در این حادثه می‌توانند دست داشته باشند و من اصلا نمی‌توانم تا زمانی که نتیجه بررسی کارشناسان اعلام نشود صحبت قطعی کنم.

به هر حال در هنگام تهیه این گزارش حدود 96 ساعت از مرگ فجیع یک جوان 31 ساله در سکوی فاز 16 در حالی گذشته که هنوز علت دقیقی برای این حادثه اعلام نشده است و مسئولان در پاسخ به خانواده این فرد می‌خواهند که صبر کنند تا بررسی‌ها تمام شود.

منبع:روزنامه فرهیختگان-12شهریور

مرگ 4 تن بر اثر گاز گرفتگي و حفر چاه در رودان هرمزگان

فرمانده انتظامي رودان از خارج کردن اجساد چهار نفر توسط مأموران امداد و نجات از داخل چاهي در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش 13شهریورپايگاه خبري پليس، سرهنگ "مجيد حاجي زاده" با اعلام اين خبر گفت: روز گذشته طي اعلام مرکز پيام يک مورد حوادث و سوانح در روستاي جزيز شهرستان اعلام که عوامل انتظامي سريعا به محل اعزام شدند.

وي افزود: بنا به اعلام اهالي محل ساعاتي قبل از حادثه چهار نفر که جهت حفر چاه به داخل آن رفته بودند دچار گاز گرفتگي شده و موفق به خروج از داخل چاه نشده اند.

"حاجي زاده" ادامه داد: فرد ديگري نيز قبل از حضور نيروهاي امدادي در حاليکه بصورت بي هوش در بالاي اين چاه افتاده بود، توسط اهالي روستا به درمانگاه انتقال داده شده بود.

اين مسئول انتظامي خاطر نشان کرد: با اقدام نيروهاي امداد و نجات و عوامل آتش نشاني استان پس از چندي جسد هر 4 نفر از داخل چاه به بيرون کشيده شد.

سیزدهم شهریورماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری14شهریور1393

 

- اخراج 2نماینده کارگران شرکت نمک‌زدایی پتروپارت زیرمجموعه شرکت ملی نفت در جریان اعتصابات کارگری سال گذشته دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوق

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران درسال جاری

- تنها ۱۰ درصد کارگران کشته‌شده حوادث کاری سال قبل بیمه بودند

- برخی مدارس همچنان از ثبت نام رایگان کودکان مهاجر امتناع می‌کنند

- مرگ تلخ دو کارگر در عمق چاه

- اعتصاب بی سابقه کارگران فست فودها در آمریکا

- اعتصاب دوباره خلبانهای لوفت هانزا

- کشته شدن ۵ کارگرمعدن در بوسنی

اخراج 2نماینده کارگران شرکت نمک‌زدایی پتروپارت زیرمجموعه شرکت ملی نفت در جریان اعتصابات کارگری سال گذشته دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوق

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران درسال جاری

در جریان اعتصابات کارگری سال گذشته کارگران شرکت نمک‌زدایی پتروپارت دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوقشان، دو تن از نمایندگان کارگران اخراج شده‌اند. کارگران پروژه نمک‌زدایی شرکت پتروپارت در خوزستان حقوق و مزایای اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد سال جاری را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش 14شهریورایلنا، کارگران پروژه نمک‌زدایی شرکت پتروپارت که ۷۰ کارگر رسمی و ۳۰ کارکر پیمانی هستند، امسال تنها حقوق فروردین ماه را دریافت کرده‌اند.

پیش از این، کارگران در سال گذشته نیز حقوق خود را با ۹ ماه تاخیر دریافت می‌کردند که در اعتراض اقدام به اعتصاب کرده بودند.

براساس این گزارش، کارفرمای پروژه نمک‌زدایی پتروپارت، در طول سال‌جاری بیش از ۲۰ کارگر اهل شهرستان هفتکل را به‌دلیل اعتراض اخراج کرده است و به‌جای برخی از ایشان از نیروهای غیر بومی استفاده می‌کند.

همچنین،وسیله رفت‌وآمد برای کارگران در نظر گرفته نشده و کارگران برای کار در روزهای تعطیل رسمی زیر فشار قرار می‌گیرند.

شرکت پتروپارت در سال ۸۷ در شهرستان هفتکل استان خوزستان راه‌اندازی شد و پروژه‌های اجرایی کارگاهی مانند ایستگاه‌های تقویت فشار در دست دارد؛ پروژه نمک‌زدایی یکی از پروژه‌های بزرگ نفت در حوالی روستای چمن‌لاله است.

رییس اداره کار رامهرمز در رابطه با تعویق در پرداخت حقوق و دستمزد کارگران شرکت پتروپارت گفت: کارگران پروژه نمک‌زدایی پتروپارت پارسال هشت ماه حقوق معوقه داشتند و به همین دلیل اعتصاب کرده بودند.

رضا محمدی‌راد افزود: به‌دنبال اعتصاب سال گذشته کارگران طی گفتگو با شرکت مادر (شرکت ملی نفت) و مدیر پتروپات، معوقات پرداخت شد اما حقوق چهارماه (اردیبهشت تا مرداد) امسال کارگران پرداخت نشده است.

تنها ۱۰ درصد کارگران کشته‌شده حوادث کاری سال قبل بیمه بودند

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر این که بخش عمده‌ای از کارگرانی که در حوادث ناشی از کار فوت می‌کنند، بیمه نیستند اعلام کرد: بر اساس آمار وزرات کار تنها ۱۰ درصد از فوت‌شدگان حوادث کاری سال قبل (92) زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داشتند.

به گزارش14شهریورایلنا،احمد میدری عمده کارگران فوت شده فاقد بیمه را کارگران ساختمانی اعلام کرد و گفت: اغلب این کارگران اگر از حادثه نجات پیدا کنند زیر پوشش نهادهایی همچون سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند و با وجود وقوع حادثه در حین انجام کار؛ بیمه تعهدی در قبال آنان ندارد.

مدیر عامل جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان:برخی مدارس همچنان از ثبت نام رایگان کودکان مهاجر امتناع می‌کنند

یک فعال حقوق کودک و مدیر عامل جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با اشاره به بخشنامه وزارت آموزش و پرورش در مورد ثبت نام رایگان کودکان مهاجر گفت: متاسفانه برخی مدارس تعیین شده همکاری‌های لازم را برای ثبت نام کودکان مهاجر انجام نمی‌دهند و از ثبت نام آنها به صورت رایگان امتناع می‌کنند.

به گزارش14شهریورایلنا،اکبر یزدی با اشاره به بخشنامه‌ اخیر وزارت آموزش و پرورش در مورد ثبت نام رایگان کودکان مهاجر در مدارس گفت: بر اساس این بخشنامه قرار شد که ثبت‌نام رایگان کودکان مهاجر در ۵ منطقه از تهران به صورت پایلوت صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه منطقه ۱۷ تهران در ابتدا جزو این مناطق نبود اما به دلیل درخواست سازمان‌های مردم نهاد به این طرح اضافه شد؛ ادامه داد: متاسفانه از زمان اعلام این طرح موفق نشدیم که کودکان مهاجر را به صورت رایگان در مدارس منطقه ۱۷ ثبت نام کنیم، زیرا مدارس تعیین شده در این منطقه همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهند.

مدیرعامل جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات سازمان‌های مردم‌نهاد با دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: آخرین جلسه در روز سه شنبه (۱۱ شهریور) با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حدود بیست تن از سازمان‌های مردم نهاد حوزه کودکان کار استان‌های تهران کرمان، گیلان، کردستان، مازندران، قزوین و... تشکیل شد.

وی ادامه داد: دراین جلسه سازمان‌های مردم نهاد هر کدام به سه کارگروه تقسیم‌بندی شدند، تا بخشی از مشکلات این کودکان را بررسی و به وزارتخانه اعلام کنند زیرا وزیر در این جلسه عنوان کرد که قصد بر شناخت این معضل اجتماعی به صورت کامل، روشن و دقیق دارد.

 

این فعال حقوق کودک با اشاره به اینکه در دولت گذشته اقدامی در زمینه کودکان کار صورت نگرفت و حتی با سازمان‌های مردم نهاد این حوزه نیز برخورد نامناسبی می‌شد، اظهار کرد: برگزاری این جلسات کار جدیدی است، البته همچنان در مورد آمار‌ها اختلاف‌نظرهایی میان بخش‌های دولتی و سازمانی‌های مردم نهاد وجود دارد.

مرگ تلخ دو کارگر در عمق چاه

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خندمات ایمنی شهرداری تهران از مرگ دو کارگر در عمق چاه خبر داد.

به گزارش14شهریورایسنا،سید جلال ملکی در این باره گفت:‌ به دنبال اعلام یک مورد حادثه چاه ستاد فرماندهی آتش نشانان را در عصر روز پنجشنبه به محل حادثه واقع در محله نیاوران تهران اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور آتش نشانان در محل اظهار کرد: آتش نشانان پس از حضور در محل متوجه شدند که یکی از کارگران مشغول کار در عمق چاه بوده که به دلایل نامعلومی دچار بی حالی شده و به دنبال آن کارگری دیگر نیز برای کمک به وی به عمق چاه رفته است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه کارگر دوم نیز پس از رفتن به عمق چاه از حال رفته است خاطر نشان کرد: پس از این اتفاق، افراد حاضر با آتش نشانی تماس گرفتند که امدادگران بلافاصله با استفاده از تجهیزات موجود به عمق چاه رفته و عملیات نجات را آغاز کردند.

وی اضافه کرد: هنگام حضور آتش نشانان در عمق چاه مشاهده شد که بوی شدید گاز در چاه وجود دارد و احتمالا گاز گرفتگی و خفگی علت بروز این حادثه برای دو کارگر بوده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به خارج کردن دو کارگر از عمق چاه و تحویلشان به عوامل اورژانس مستقر در محل حادثه گفت: تکنیسین‌های اورژانس پس از بررسی علائم حیاتی، مرگ دو کارگر را تایید و اعلام کردند.

وی با بیان اینکه هر دو کارگر تبعه کشور افغانستان بوده و حدود 28 سال سن داشتند، گفت: آتش نشانان پس از تحویل محل به عوامل انتظامی این ساختمان شش طبقه را ترک کرده و به ایستگاه بازگشتند.

اعتصاب بی سابقه کارگران فست فودها در آمریکا

به گزارش5سپتامبریورونیوز،صدها نفر از کارکنان اغذیه فروشی های موسوم به فست فود روز پنجشنبه در سراسر آمریکا دست به اعتصاب زدند و در اعتراض به شرایط کار تظاهرات کردند.

معترضان خواستار افزایش حداقل دستمزد از هفت دلار و بیست و پنج سنت به پانزده دلار در ساعت هستند.

به گفته کارکنان فست فودها حقوق فعلی آنها کفاف تامین یک زندگی حداقلی را هم نمی دهد.

این برای نخستین بار است که کارکنان رستوران های غذای فوری در آمریکا دست به اعتصاب می زنند.

آنها همچنین خواستار تشکیل آزادانه سندیکاهای کارگری و شناسایی آنها از سوی رستوران های زنجیره ای بزرگ هستند.

یکی از تظاهرکنندگان می گوید: ما خواهان دستمزد حداقلی پانزده دلار در ساعت هستیم. این مبلغ زیاد نیست، تنها می خواهیم حقوقی داشته باشیم که با آن بتوانیم در نیویورک زندگی کنیم و زنده بمانیم.

دیگری می افزاید: من برای درخواست دستمزد بیشتر اینجا هستم زیرا می خواهم در زندگی رشد کنم. با حقوق کنونی پیشرفت نمی کنم. ما همه در یک وضعیت هستیم، یکی می خواهد شرایطش بهتر شود و یکی دیگر هم می خواهد قادر به پرداخت هزینه های خانوده اش باشد.

اگرچه تظاهرات در اغلب شهرهای آمریکا بدون خشونت پایان یافت، اما در شهر نیویورک نوزده نفر به اتهام اخلال در عبور و مرور خوروها و ایجاد راهبندان دستگیر شدند.

اعتصاب دوباره خلبانهای لوفت هانزا

به گزارش5سپتامبریورونیوز،اعتصاب دوباره کارکنان خطوط هوایی لوفت هانزای آلمان منجر به لغو دهها پرواز شده است.

خلبانان اعتصاب کننده می خواهند که لوفتهانزا اجازه بدهد که افراد داوطلب بتوانند زودهنگام و در سن 55 سالگی بازنشسته شوند.

اعتصاب هفته گذشته کارکنان لوفت هانزا، برای بزرگترین شرکت خطوط هوایی اروپا ده میلیون یورو هزینه داشت.

کشته شدن ۵ کارگرمعدن در بوسنی

به گزارش5سپتامبریورونیوز،پنج تن از کارگرانی که بر اثر وقوع زمین لرزه در عمیق ۵۰۰ متری معدنی در بوسنی محبوس شده بودند جان باختند.

امدادگران توانستند پس از ۱۸ ساعت حدود ۳۰ تن از معدنچیان را نجات دهند. عده ای از نجات یافتگان به بیمارستان منتقل شده اند.

دلیل وقوع این حادثه، مسدود شدن دهانه معدن بر اثر زمین لرزه ای به قدرت ۳ و نیم در مقیاس ریش تر در شهر صنعتی زنیتسا گزارش شده است.

چهاردهم شهریورماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری15شهریور1393

 

- پایان اعتصاب غذای بهنام ابراهیم زاده

- بازگشت بی سروصدای پیش نویس لایحه اصلاح قانون کار ازمجلس به دولت!

- تجمع کارگران نگین سبز خاورمیانه مقابل اداره کل بنادر و کشتیرانی اهواز در اعتراض به تعویق ۳ ماه حقوق

- تجمع کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد مقابل فرمانداری در اعتراض به تعویق ۳ ماه حقوق وحق بیمه

- اخراج دهها کارگردر دو سد "بنیر" و "هیروی" کُردستان

- تجمع اعضای تعاونی مسکن صنایع و معدن تهران در مقابل اداره کل تعاون استان

-۷ ماه تلاش بی‌مزد کارگران ایرانیت کرمان برای تولید ماده جایگزین آزبست

- پرداخت حقوق 5هزارکارگر دولتی سیستان به تاخیر افتاده است

- مرگ مقنی ۷۰ ساله در پی سقوط به عمق ۶ متری چاه

- اعتصاب کارکنان فرودگاههای سراسر ایتالیا

- اعتصاب کارکنان شبکه ریلی در آلمان

اطلاعیه شماره ۳۱ کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده:پایان اعتصاب غذای بهنام ابراهیم زاده

کارگران ، تشکل‌های کارگری ، انسان‌های شریف و آزاده

همانگونه که در اطلاعیه‌های قبلی‌ کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده اعلام کرده بودیم بهنام ابراهیم زاده از روز ۱۷ مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده بود و بعد از اعتصاب غذا هم به زندان رجایی شهر تبعید شد ، بهنام به خاطر عدم پاسخگویی به خواسته‌هایش از سوی مسئول زندان و تبعید به زندان رجایی شهر از روز دوشنبه ۱۰ شهریور ماه اعتصاب غذای خشک را شروع کرده بود که روز چهار شنبه ۱۲ شهریور مسئولان زندان بهنام را به بند ۱۲ که بند سیاسی می‌باشد انتقال دادند و بهنام هم به اعتصاب غذای خود پایان داد.

کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده ضمن تشکر از تمام تشکل‌ها و سازمان‌های کارگری و انسان‌های شریف و آزاده در داخل و خارج ایران که در این مدت برای بهبود شرایط بهنام تلاش کردند اعلام می‌دارد که باید همچنان متحد و یک صدا برای آزادی تمامی‌ فعالین کارگری زندانی و کارگران زندانی تلاش کنیم.

چهاردهم شهریور ماه ۱۳۹۳

شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده آقای محمود صالحی ٠٩٣۵٧٣۵٣۴١٢

k.d.behnam.ebrahimzadeh@gmail.com

بازگشت بی سروصدای پیش نویس لایحه اصلاح قانون کار ازمجلس به دولت!

مهرطی گزارشی بتاریخ 15شهریور،ازبازگشت بی سروصدای پیش نویس لایحه اصلاح قانون کارازمجلس به دولت خبرداد.

برپایه این گزارش، اصلاح ماده به ماده قانون کار هم اکنون در دستور کار شورای سه جانبه ملی است.

این گزارش با اشاره به افزایش اختیارات کارفرمایان و آسان شدن اخراج نیروی کارمی افزاید،بررسی ها نشان می دهد متاسفانه روند اصلاحات قانون کار به نفع کارگران نیست و اختیارات کارفرمایان در حال افزایش است.

تجمع کارگران نگین سبز خاورمیانه مقابل اداره کل بنادر و کشتیرانی اهواز در اعتراض به تعویق ۳ ماه حقوق

۸۰ نفر از کارگران شرکت نگین سبز خاورمیانه بندر امام از ظهر امروز در اعتراض به تعویق ۳ ماه حقوق و محاسبه نشدن ۸ ماه بیمه در مقابل اداره کل بنادر و کشتیرانی اهواز دست به تجمع زدند.

به گزارش15شهریورایلنا،یکی از کارگران معترض که نخواست نامش فاش شود گفت: ما به نمایندگی از تمامی کارگران شرکت نگین سبز اینجا حاضر شده‌ایم و نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق قانونی و صنفی خود اعتراض داریم.

وی با اشاره به تهدید جدی کارفرما در برابر این اقدام اعتراضی کارگران ادامه داد: ۲۰۰ کارگر شرکت نگین سبز خاورمیانه از ابتدای انعقاد قرارداد این شرکت در آبان‌ماه سال ۹۱ دارای معوقات حقوقی و مشکلات بیمه‌ای هستند.

وی در تشریح این موضوع گفت: بیش از ۱۰۰ نفر از کارگرانی که از قبل در استخدام نگین سبز خاورمیانه بودند، ۳۶ ماه در فهرست بیمه تامین اجتماعی کارفرما قرار نگرفته‌اند.

این کارگر شرکت نگین سبز ادامه داد: ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت پیمانکار قبلی (روبیان) نیز دارای ۸ ماه معوقه حقوقی هستند.

این کارگر دلیل دیگر نارضایتی‌ کارگران را را عدم رعایت قانون کار در قرارداد‌هایشان عنوان کرد و گفت: حقوق و دستمزد‌ها بسیار پایین است و حداقل دستمزد قانونی در مواردی رعایت نشده است.

این کارگر معترض ضمن اشاره به تجمع‌های قبلی در مقابل استانداری و بی‌توجهی کارفرما نسبت به خواسته‌های کارگران ادامه داد: با انتقال قرارداد لایروبی کشتی‌ها از شرکت پیمانکار قبلی (روبیان) به شرکت نگین سبز، کارگران جدید و قدیمی این شرکت مشکل بیمه‌ای و پرداخت حقوق و دستمزد دارند.

وی در خاتمه خواستار رسیدگی به مطالبات خود از سوی کارفرما و اداره بنادر استان خوزستان شد.

لازم به یادآوری است، شرکت مهندسی و خدمات دریایی نگین سبز خاورمیانه فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرده و با سرمایه گذاری کلان صندوق بازنشستگی سازمان بنادر و کشتیرانی، به عنوان با سابقه‌ترین مجری لایروبی کشور به حساب می‌آید.

تجمع کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد مقابل فرمانداری در اعتراض به تعویق ۳ ماه حقوق وحق بیمه

صبح امروز حدود ۸۰ کارگر کارخانه سامان کاشی در شهرستان بروجرد در اعتراض به تعویق ۳ماه حقوق و بیمه مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش15شهریورایلنا،نماینده کارگران سامان کاشی با اعلام این خبر گفت: کارخانه سامان کاشی حدود ۴۰۰ کارگر دارد که صبح امروز (۱۵ شهریور ماه) ۸۰ نفر از آنان با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان بروجرد خواستار دریافت مطالباتشان شدند.

او با بیان اینکه این تعداد کارگر از شهریور مهاه سال گذشته در شرف بازنشسته شدن قرار داشتند، افزود: موضوع بازنشستگی کارگران کارخانه سامان کاشی برای کارفرما اهمیتی ندارد به همین دلیل علاوه بر آنکه حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کند، سهم بیمه ۴ درصدی‌اش را نیز برای بازنشسته شدن این کارگران به تامین اجتماعی واریز نمی‌کند.

نماینده کارگران بابیان اینکه مطالبات کارگران به ۳ حقوق و بیمه در ماههای خرداد، تیر و مرداد سال جاری مربوط می‌شود، در ادامه اظهار داشت: ترک کار ۱۷ کارگر از سوی اداره تامین اجتماعی به کارفرما ابلاغ شده اما کارفرما مشکلات بیمه‌ای این تعداد کارگر را برای بازنشسته شدن برطرف نمی‌کند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به مشکلات معیشتی بیش از ۴۰۰ کارگر به تبع تعویق ۳ ماه حقوق، افزود: با آنکه مسئولان استانی به مشکلات کارگران کارخانه سامان کاشی واقف هستند اما اگر امروز هم به خواسته کارگران اهمیتی داده نشود ناچار خواهیم بود برای احقاق حقوق صنفی خود به تجمعاتمان ادامه بدهیم.

اخراج دهها کارگردر دو سد "بنیر" و "هیروی" کُردستان

کارفرمای پروژه‌ی انتقال آب در استان کُردستان شماری از کارگران را اخراج کرد.

به گزارش 15شهریورکُردپا، موسسه "آروندان" در پروژه انتقال آب سد آزاد در روستای "بنیر" از توابع سنندج، ٥٠ تن از کارگران رااز کار بیکار کرده است.

این مؤسسه وابسته به سپاه و زیر مجموعه قرار خاتم‌الانیاء می‌باشد.

انتقال آب این سد به منظور ایجاد اشتغال و ممانعت از تعطیلی کارخانه‌ها و همچنین تامین آب شهر قروه و آب کشاورزی دشت قروه می‌باشد که پروژه انتقال آن به دلیل نبود بودجه و اخراج کارگران در شرف تعطیلی کامل است.

سد خاکی آزاد که از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته‌ی رُسی است در سال ٨٤ به صورت رسمی از سوی شرکت "استراتوس" آغاز به کار کرد و در نزدیکی روستای "بنیر" از بخش کلاترزان شهر سنندج واقع شده است.

بنا بهمین گزارش، طی چند روز اخیر کارفرما پروژه انتقال آب سد "هیروی" در بخش نوسود، ٣٥ کارگر این پروژه را به دلیل کمبود بودجه و "کاهش راندمان کاری روزانه" از کار اخراج کرد.

به گفته کارگران این سد، قرار است که طی چند روز آینده شماری دیگر از کارگران مشغول به کار در پروژە سد و تونل انحرافی هیروی اخراج شوند.

سد هیروی در نزدیکی مرز استان کرمانشاه با استان حلبچه و بر روی رودخانه سیروان احداث می‌شود.

تجمع اعضای تعاونی مسکن صنایع و معدن تهران در مقابل اداره کل تعاون استان

تعدادی از اعضای تعاونی مسکن صنایع و معدن تهران در اعتراض به عدم واگذاری زمین‌هایشان در هشتگرد و همچنین انحلال مجمع برگزاری مشترک اداره کل تعاون با این تعاونی در مقابل اداره کل تعاونی استان تهران تجمع کردند.

به گزارش 15شهریورخبرگزاری دانشجو، صبح امروزتعدادی از اعضای تعاونی مسکن صنایع و معدن در اعتراض به عدم واگذاری زمین هایشان در هشتگرد و همچنین انحلال مجمع برگزاری مشترک اداره کل تعاون با این تعاونی در مقابل اداره کل تعاونی استان تهران تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: هشت سال است که این تعاونی تشکیل شده و متاسفانه مبلغ 18 میلیون تومان از هر عضو دریافت نموده و مقرر شده بود در ازای آن زمین 1000 متری در نزدیکی هشتگرد کرج تحویل بگیرد.

به گفته این عضو معترض تعاونی مسکن صنایع و معدن نه تنها با گذشت هشت سال زمینی دریافت نشده بلکه پولی را که از مردم دریافت کرده اند را به ساخت وساز تخصیص دهند و مردم با گذشت هشت سال همچنان بلاتکلیف هستند که نه پولی به آنها برگردانده می شود نه اینکه زمینی را به آنان تحویل می دهند.

یکی دیگر از تجمع کنندگان اظهار داشت: مقرر شده بود که 13 شهریورماه مجمعی مشترک میان اداره کل تعاون و هیئت مدیره این تعاونی برگزار شود و این موضوع در آن بررسی شود اما متاسفانه این مجمع برگزار نشد و اداره کل تعاون باید پاسخگوی این موضوع باشد.

این عضو تعاونی مسکن صنایع و معدن مدعی شد بیش از دو هزار نفر عضو این تعاونی دارای چنین مشکلی هستند و متاسفانه قوه قضائیه نیز هیچ حمایتی از آنان نکرده و با وجود اینکه بیش از دو سال و نیم است که در این خصوص طرح شکایت شده است و حتی نامه ای به ریاست قوه قضائیه نیز در این خصوص ارسال شده است اما مردم و اعضای این تعاونی همچنان بلاتکلیف هستند.

۷ ماه تلاش بی‌مزد کارگران ایرانیت کرمان برای تولید ماده جایگزین آزبست

نماینده کارگران کارخانه ایرانیت کرمان از تاخیر ۷ ماهه در پرداخت حقوق ۱۰۳ نفر از کارگران این کارخانه خبر داد.

وی در این باره بتاریخ15شهریوربه ایلنا گفت: کارخانه ایرانیت کرمان از فروردین ماه سال ۹۱ به دلیل استفاده از ماده خطرناک آزبست دچار مشکل تولید شده و از ۷ ماه پیش توان مالی خود را برای پرداخت حقوق کارگران از دست داده است.

او با بیان اینکه در این فاصله کارگران بدنبال جایگزین کردن مواد دیگری به جای ماده سمی آزبست (پنبه نسوز) در محصولات این واحد صنعتی بودند افزود: متاسفانه بعد از دو سال تلاش موفق نشدیم تا بدون استفاده از ماده سمی آزبزست ورق‌ و یا لوله‌های سیمانی مرغوبی تولید کنیم.

به گفته این کارگر، آنچه امروز کارگران ایرانیت کرمان از محصولی بنام نانو آزبست بدست آورده‌اند فاقد کیفیت بوده و قابلیت فروش ندارند.

وی افزود: از حدود ۲ سال پیش با دستور دولت فعالیت تمامی کارخانه‌هایی که از آزبست استفاده می‌کنند متوقف شده‌ است و در این شرایط راه نجات این واحد‌ها یا بدست اوردن محصول جدید جایگزین آزبست است یا اینکه به طور کل ساختار کارخانه خود را تغییر کاربری دهند.

او ادامه داد: در صورت اجرای موفقیت آمیز طرح تغییر ساختار و تولید ایرانیت بدون آزبست در این کارخانه‌ها، می‌توان نسبت به بازگشایی این واحد‌ها و فعالیت مجدد کارگران آن‌ها امیدوار بود.

نماینده کارگران ایرانیت کرمان با اشاره به اینکه هفت ماه است که با اتمام ذخایر مالی کارخانه ایرانیت کرمان همین تحقیقات ابتدایی کارگران برای بدست آمدن محصول جایگزین ازبست متوقف شده است، در ادامه اظهار داشت: دانش ساخت مواد جایگزین آزبست در آلمان وجود دارد اما باید منابع مالی کافی برای خرید ماشین آلات جدید وجود داشته باشد.

به گفته این فعال کارگری، بدون تردید ‌توجه‌ مسئولان به کارگران واحد‌های تولید کننده ورقهای سیمانی که تلاش می‌کنند اشتغالشان را حفظ کنند بی تاثیر نیست و آنان با وجود آنکه از بهمن ماه سال گذشته حقوق نگرفته‌اند تنها به دلیل احساس مسئولیت در قبال سلامت مردم، تمام تلاش خود را برای بدست آوردن مواد اولیه جایگزین انجام می‌دهند.

پرداخت حقوق 5هزارکارگر دولتی سیستان به تاخیر افتاده است

ایلنا طی گزارشی بتاریخ15شهریورازتاخیردرپرداخت حقوق حدود پنج هزار کارگر شاغل در بخشهای تولیدی و خدماتی منطقه سیستان با 2 تا 6 ماه خبرداد.

براساس این گزارش،در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کارگران بومی منطقه سیستان و بلوچستان کارگر نهادهایی همچون شهرداری‌ها، اداره نیرو، اداره صنعت، معدن و تجارت و... هستند که این ادارات به دلیل نداشتن منابع مالی کافی حقوق کارگران خود را با تاخیر پرداخت می‌کنند.

درهمین رابطه،کارگران شاغل در شهرداری زابل که ۲ ماه حقوق نگرفته‌اند، روز چهارشنبه (۱۲ شهریور ماه) تجمع اعتراض آمیزی را در مقابل چند نهاد دولتی همچون فرمانداری، شورای شهر و شهرداری زابل انجام دادند.

گفتنی است،سالانه بسیاری از کارگران شاغل در منطقه سیستان، به سن بازنشستگی می‌رسند اما با وجود مشکلاتی که در زمینه سوابق بیمه‌ای این کارگران وجود دارد سال‌ها از زمان بازنشستگی‌شان می‌گذرد اما هنوز امکان بازنشسته شدن ندارند.

مرگ مقنی ۷۰ ساله در پی سقوط به عمق ۶ متری چاه

روز گذشته یک کارگر مقنی ۷۰ ساله بر اثر سقوط به عمق ۶ متری چاه در آدرشهر جان باخت.

به گزارش15شهریور ایلنا، روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: به گفتهٔ شاهد عینی این ماجرا که از همکاران این چاه کن بود، این کارگر ۷۰ ساله در پی سهل‌انگاری و کم‌توجهی با سر، به عمق ۶ متری چاه سقوط کرده بود.

بنا بر این گزارش، پیش از رسیدن عوامل اورژانس به صحنه، این کارگر اقدام به درآوردن همکارش از عمق چاه کرده بود، که متاسفانه اقدامات احیایی تکنسین‌های اعزامی نیز نتیجه نداد و به علت ضربه شدید به سر، کارگر ۷۰ ساله جان باخت.

اعتصاب کارکنان فرودگاههای سراسر ایتالیا

به گزارش6سپتامبریورونیوز،اعتصاب سراسری کارکنان فرودگاههای ایتالیا لغو دهها پرواز و سرگردانی صدها مسافر را در پی داشت.

این اعتصاب در اعتراض به کاهش هزینه هاست که صدمه بسیاری به صنعت هوایی این کشور وارد کرده است.

اعتصاب کارکنان شبکه ریلی در آلمان

به گزارش6سپتامبریورونیوز،کارکنان شبکه ریلی در آلمان با هدف افزایش دستمزدها و درخواست برای کاهش مدت زمان کار از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب روز شنبه دست به اعتصاب زده اند.

به گفته مسئولان اتحادیه کارگری، بیش از ۳۷ هزار راننده قطار دست از کار کشیده اند که این امر سرگردانی صدها مسافر را در پی داشت .

پانزدهم شهریورماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

اخباروگزارشات کارگری16شهریور1393

 

- حمایت فدراسیون یونیسیون انگلیس از بهنام ابراهیم زاده

- تجمع کارگران معدن زغال سنگ البرز غربی در اعتراض به تعویق دو ماه حقوق

هنوزلغو انحلال معدن البرز غربی به کارفرما ابلاغ نشده است

- تجمع اعتراضی ۵۰۰ مربی پیش دبستانی مقابل نهاد ریاست جمهوری

- تجمع اعتراض‌آمیز پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نفت در اهواز برگزار شد

- کارگران کارخانه شهداب ارومیه7 ماه حقوق نگرفته‌اند

- لابی کارفرمایان در مجلس شرایط بیمه کارگران ساختمانی را تغییر داد

-18 ساعت کار روزانه در گرمای سوزان

حمایت فدراسیون یونیسیون انگلیس از بهنام ابراهیم زاده

نا به درخواست سندیکای کارگران فلزکارمکانیک از سندیکاهای کارگری جهان در حمایت از خواسته های بهنام ابراهیم زاده ، دبیرکل فدراسیون کارگری یونیسیون انگلیس نامه ای را برای آقای حسن روحانی رییس جمهور فرستاده اند که متن انگلیسی آن را منتشر می کنیم.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

۱۳/ ۶/ ۱۳۹۳

لینک متن انگلیسی: http://felezkar.com/1393/06/16/507/#more-507

تجمع کارگران معدن زغال سنگ البرز غربی در اعتراض به تعویق دو ماه حقوق

هنوزلغو انحلال معدن البرز غربی به کارفرما ابلاغ نشده است

جمعی از کارگران معدن زغال سنگ البرز غربی در اعتراض به دریافت نکردن دو ماه حقوق، صبح امروز همزمان با سفر استاندار گیلان به منطقه عمارلو در مسیر عبور او در مقابل درب ورودی معدن تجمع کردند.

به گزارش16شهریورایلنا،صبح امروز (۱۶ شهریور ماه) کارگران البرز غربی همزمان با سفر استاندار گیلان و هیئت همراه به منطقه عمارلو در مقابل درب ورودی معدن تجمع کردند و خواستار دریافت دو ماه حقوق معوقه (تیرومردادماه سال جاری)خود شدند.

براساس این گزارش، لغو انحلال معدن البرز غربی بر اساس مصوبه اخیر شورای تامین استان گیلان به کارفرما ابلاغ شود.

منتفی شدن انحلال معدن سنگرود بسته به نظر مثبت سه وزیر کار، صنعت و اقتصاد است، افزود: با وجود آنکه این مصوبه مورد تایید وزیر صنعت، کار و رئیس هیئت مدیره سازمان توسعه معادن کشور قرار دارد، اما هنوز وزیر اقتصاد به دلیل تامین منابع مالی آن، مصوبه شورای تامین استان گیلان را تایید نکرده است.

تجمع اعتراضی ۵۰۰ مربی پیش دبستانی مقابل نهاد ریاست جمهوری

نزدیک به ۵۰۰ مربی پیش دبستانی صبح امروز (یکشنبه ۱۶ شهریور) مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

به گزارش16شهریورایلنا،یکی از مربیان پیش دبستانی که خواست نامش فاش نشود، گفته معترضان به نمایندگی از حداقل ۳۰ هزار مربی پیش دبستانی کل کشور در واکنش به صدور بخشنامه اخراج مربیان پیش دبستانی، اجرا نشدن قانون تعیین تکلیف این مربیان، استنکاف دولت از تخصیص ردیف بودجه استخدامی و توهین آقای عسگری آزاد، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در صحن علنی مجلس - که مربیان پیش دبستانی را بی سواد خوانده بود - تجمع کرده‌اند.

تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی نظیر دولت تدبیر و امید، کو تدبیر کو امید؟، نیروی بازنشسته، به جای ما نشسته، می‌گن وزیر عادل، چرا ز ما غافل؟، نه آزمون نه تبصره، استخدام حق منه و مربی می‌میرد توهین نمی‌پذیرد به بیش از دو سال بلاتکیفی خود برای استخدام در وزارت آموزش و پرورش اعتراض می کرده‌اند.

برپایه این گزارش،مقام مسئولی میان تجمع کنندگان حاضر نشده است.

گفتنی است وزیر آموزش و پرورش پیش‌تر قول داده بود آزمون استخدامی مربیان پیش دبستانی ۱۷ مرداد برگزار شود، اما این آزمون به دلیل آنچه اختصاص نیافتن ردیف بودجه از سوی دولت اعلام شد، برگزار نشده است.

تجمع اعتراض‌آمیز پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نفت در اهواز برگزار شد

جمعی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نفت با حضور در مقابل ستاد مناطق نفت خیز جنوب تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

به گزارش16شهریور تسنیم ، جمعی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نفت با حضور در مقابل ستاد مناطق نفت خیز جنوب تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

در این تجمع که جمعی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی نفت حضور داشتند خواستار حل مشکل استخدام خود از سوی وزیر نفت شدند.

تجمع کنندگان در مقابل ستاد مناطق نفت خیز جنوب پلاکاردهایی با عناوین تخلف در آرمون استخدامی نفت و 2676 نفر کجایند در دست داشتند.

این تجمع اعتراض آمیز در اتوبان آزادگان اهواز برگزار شد.

کارگران کارخانه شهداب ارومیه7 ماه حقوق نگرفته‌اند

ایلنا طی گزارشی بتاریخ16شهریورازعدم پرداخت 7ماه (ماهای مهر تا اسفند سال گذشته به همراه حقوق فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری )حقوق کارگران کارخانه شهداب ارومیه، خبرداد.

بنابهمین گزارش، کارخانه شهداب علاوه بر حقوق، سهم حق بیمه کارگران را نیز از اول آذر ماه سال ۹۲ تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری پرداخت نکرده است، به همین دلیل در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی از تمدید دفترچه بیمه کارگران شهد آب ارومیه خودداری می‌کند.همچنین پاداش و عیدی سال ۹۲ این کارگران هنوزپرداخت نشده است.

با وجود آنکه مسئولان استانی به ویژه مسئولان اداره کار ارومیه از مطالبات معوقه کارگران شهد آب با خبرند اما تا این لحظه در خصوص بازپرداخت مطالبات آن‌ها اقدامی انجام نگرفته است.

بنا به گفته کارگران کارخانه شهد آب، کارفرما با تهدید به اخراج مانع پی گیری مطالبات صنفی کارگران شده است.

گفتنی است، هم اکنون این واحد تولیدی آب میوه و نوشیدنی به دلیل کاستن از ظرفیت تولید خود به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

لابی کارفرمایان در مجلس شرایط بیمه کارگران ساختمانی را تغییر داد

یک فعال حقوق صنفی کارگران ساختمانی با انتقاد از طرح پیشنهادی مجلس برای تغییر ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی گفت اجرای این طرح بر خلاف ادعای طراحانش به رونق بازار مسکن منجر نخواهد نشد.

حسین امیدی با انتقاد از طرح یاد شده که کارفرمایان ساختمانی را از پرداخت بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران ساختمانی معاف می‌کند، گفت: آیا با کاهش درصد پرداختی انبوه سازان، صنعت ساخت و ساز دوباره رونق می‌گیرد؟ بی‌تردید نه، چرا که این صنعت در سالهای گذشته پرسود‌ترین صنعت بود، اما به دلیل بالا و پایین شدن قیمت مصالح ساختمانی، سود در این بخش کم شده است. به همین علت انبوه سازان سرمایه خود را در بخشهای دیگری به کار گرفته‌اند.

او افزود: سرمایه داران ترجیح می‌دهند در زمینه واردات کالا سرمایه گذاری کنند که سود خوبی هم دارد و این باعث بیکاری هرچه بیشتر کارگران ساختمانی شده است و سفره آنان را هر روز خالی تر از قبل می‌کند.

امیدی در ادامه پرسید: کارگران ساختمانی که هنوز بیمه نشده‌اند، چگونه می‌توانند از بیمه بیکاری در روزهای بیکاری و گرسنگی استفاده کنند؟ چرا یک میلیون کارگر ساختمانی هنوز موفق نشده‌اند خود را بیمه کنند؟

به گفته این فعال مستقل کارگری، کارگران ساختمانی قربانی بازی سیاسی کارفرمایان شده‌اند زیرا این کارفرمایان با کمک نمایندگان نزدیک به خود در مجلس دائما مقابل بیمه کارگران سنگ اندازی می‌کنند.

او تغییر ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی را با اصل ۲۹ قانون اساسی مغایر دانست و گفت: این طرح سهم پرداختی کارگران ساختمانی به سازمان تامین اجتماعی را افزایش می‌دهد آنهم در حالی که این کارگران نمی‌توانند از عهده پرداخت حق بیمه فعلی برآیند.

امیدی - که خود کارگر نقاش است - تصریح کرد: رکود در صنعت ساخت و ساز ابتدا تاثیر خود را بر کارگران نقاش ساختمان گذاشته است. از آنجایی که نقاشی یک شغل فصلی است و تابستان‌ها باید رونق داشته باشد، این امکان وجود دارد که کارگران دستمزد خود را بالا ببرند، ولی ما امسال افزایش دستمزد نداشتیم چراکه همه پاتوق‌ها پر از کارگران بیکار بود. انبوه سازان هم از این فرصت استفاده کردند و ‌نرخ دستمزد‌ها را پایین آوردند.

او ادامه داد: ازطرف دیگر کارگران بیکار اغلب به کار ساختمانی روی می‌آورند. شما ببینید هر روز در بخش ساختمانی یک کارگر می‌میرد. چرا؟ بخاطر اینکه این کارگران با مزد کم و بدون لحاظ کردن ایمنی، شغل ساختمانی را می پذیرند.

امیدی در پایان گفت: در بخش ساختمان، کارگران اغلب بیسواد هستند و چون کار دیگری نمی‌توانند بکنند به این شغل وارد می‌شوند. درحرفه نقاشی هم کارگری که بخاطر یک لقمه نان جای کارگر با سابقه را می‌گیرد، بی‌تردید از کارفرما طلب دستکش، ماسک، تهویه و سایر امکانات را نمی‌کند، در نتیجه ما امروز در میان سالمندان این رشته، بیماریهایی مانند آسم و مشکلات پوستی را مشاهده می‌کنیم.

منبع:ایلنا-16شهریور

18 ساعت کار روزانه در گرمای سوزان

عقربه‌های‌ساعت، 9صبح را نشان می‌دهد که به عسلویه می‌رسیم. با اینکه تا رسیدن خورشید به وسط آسمان سه‌ساعتی باقی است اما گرمای کشنده، در فرودگاه عسلویه نفس‌ها را سنگین‌تر می‌کند. بازدید از عرشه فازهای 12، 17و 22 پارس‌جنوبی برنامه‌ای است که وزارت نفت برای 40خبرنگار داخلی چیده. آنطور که برنامه سفر نشان می‌دهد 120کیلومتر راه دریایی در پیش است تا به عرشه B12 برسیم. فازی که قرار است معادل سه فاز پارس‌جنوبی گاز بدهد و یکی از مهم‌ترین فازهای درحال‌توسعه کشور محسوب می‌شود. 3 بعدازظهر، کشتی ما کنار عرشه B12 پهلو می‌گیرد. مدیران و کارکنان در بدو ورود کفش، دستکش و کلاه ایمنی را به دست تک‌تک خبرنگاران می‌دهند تا بازدید با آموزش نکات ایمنی جنبه رسمی به خود گیرد. کارکنان واحد HSE با لباس‌های قرمز در هر جایی دیده می‌شوند؛ آنها با تاکید بر نکات ایمنی و حفظ امنیت عرشه درحال راهنمایی گروه هستند؛ حفظ ایمنی 40خبرنگار کار چندان آسانی نیست. در 30روز گذشته کمتر کسی را می‌توان یافت که برای دیدار با اعضای خانواده‌اش پا را از این سکو بیرون گذاشته باشد. شهاب انوشه، مدیر راه‌اندازی پروژه فاز 12 که در تمامی لحظه‌های بازدید کنارمان است تامین گاز زمستان را دلیل اصلی فراق کارکنان می‌داند: باید گاز را به زمستان برسانیم و به همین دلیل ‌ساعت‌کاری از 12 به 18‌ساعت افزایش یافته است. تاکید وی به کارکنان جوشکار که همان نزدیک‌ها مشغول به کارند، نشان می‌دهد کار از 18‌ساعت هم فراتر رفته چراکه وی اصرار دارد جوشکاری آن بخش باید تا شب تمام شود. مدیران زیرمجموعه انوشه نیز سعی دارند تا هرطور که می‌توانند کارکنان فعال در این واحد را متقاعد به اجرای این دستور کنند. این تاکید محور سوال خبرنگاران قرار می‌گیرد؛ انوشه در پاسخ از برنامه زمانبندی می‌گوید و اینکه برای رساندن گاز به زمستان امسال چاره‌ای جز این نیست؛ کار در این فاز تماما توسط ایرانی‌ها درحال انجام و سرعت عمل آنها به‌حدی است که حتی توتال هم به این سرعت کار دست نیافته است. زندگی روی عرشه چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد. به‌جز تمامی سختی‌هایی که جسته و گریخته همه شنیده‌اند، ارتباط تلفنی هم که تنها دلخوشی کارکنان عسلویه است، ممکن نیست. یکی از کارکنان در این اثنا می‌گوید: اینجا تلفن همراه به هیچ عنوان آنتن نمی‌دهد و تنها وسیله ارتباطی، تلفن ماهواره‌ای است که هر دقیقه تماس با آن سه‌دلار محاسبه می‌شود. البته اینترنت وجود دارد، اما ظاهرا به وصل‌بودن همیشه آن اطمینانی نیست. حضور در عرشه یعنی فقط کار و کار؛ کار برای رساندن گاز به خشکی برای گرم‌ماندن خانه‌های ایرانیان در زمستان سرد. یکی از مهندسان روی عرشه که 37روز است به خانه نرفته، رو به ما با ناامیدی می‌گوید: تا چند روز آینده هم شانسی برای رفتن به خانه نداریم.

حداقل حقوق برای نیروهای داخلی

از تمامی سختی‌ها که بگذریم، دستمزد کارکنانی که در ظل گرما 18‌ساعت کار می‌کنند، معضلی است که عدم‌رضایت از شغل را در پی دارد. پیش‌تر برخی از مسوولان و مجلس‌نشینان بارها تاکید کرده بودند نیروهای اقماری نفتی دستمزد قابل‌ملاحظه‌ای دارند درحالی‌که باید حقوق آنها متناسب با قانون کار باشد. به سراغ یکی از مدیران عرشه می‌رویم تا از نحوه درآمد آنها اطلاعی کسب کنیم. اگرچه درآمد آنها دلاری است و حقوق خود را به دلار دریافت می‌کنند اما به نسبت دیگر همکاران خارجی خود از حداقل حقوق برخوردارند. همواره استنباط این بوده که متخصصان ایرانی در عرشه‌ها خود را با متخصصان خارجی فعال در عرشه‌های کشورهای همسایه مقایسه می‌کنند، اما موضوع چیز دیگری است. حقوق روی تمام عرشه‌ها براساس یک قانون بین‌المللی پرداخت می‌شود. گران‌ترین حقوق متعلق به کارکنان نروژی و کشورهای اسکاندیناوی است. فرقی نمی‌کند نیروهای این کشورها در کجا مشغول به کار باشند چون قانون بین‌الملل بر بالاتربودن دستمزد آنها تاکید دارد. پس از آنها نیروهای کشورهای آمریکایی و اروپای‌غربی بیشترین حقوق را می‌گیرند. در رتبه بعدی اروپای‌شرقی و سپس ایرانی‌ها، البته ارزان‌تر از نیروهای ما هم وجود دارد. فیلیپینی‌ها و هندی‌ها ارزان‌ترین نیروهایی هستند که می‌توان برای کار در عرشه استخدام کرد. شاید برای همین باشد که روی شناور فوق‌سنگین جرثقیل‌دار این فاز، بیشتر نیروهای خدماتی فیلیپینی و هندی هستند. آنطور که کارکنان ایرانی گلایه می‌کنند دستمزد روزانه این نیروها 250 تا 500دلار است. کار برای همه یکسان است اما گویی تبعیض بر عرشه‌ها سایه‌ای سنگین انداخته است. تا جایی‌که برخی از کارکنانی که با ما گفت‌وگو می‌کنند، می‌گویند یکی از مدیران فعال در این فاز کمتر از کارمند خود حقوق می‌گیرد، تنها به این دلیل که کارمند وی متعلق به اروپای‌شرقی است و او ایرانی. با تمامی اینها اواخر آذرماه سکوی B فاز 12 با یک‌میلیون‌فوت‌مکعب وارد مدار تولید خواهد شد. در حال حاضر مرحله راه‌اندازی آن بیش از 90درصد پیشرفت داشته و آنگونه که انوشه مدیر راه‌اندازی این فاز می‌گوید طبق برنامه زمانبندی وزارت نفت، کار اجرایی را آغاز خواهد کرد. بازدید از این فاز با یک نتیجه به پایان می‌رسد، مهاجرت نیروهای نفتی و گازی ایران به کشورهای همسایه روبه افزایش است. یکی از مدیران فعال در این سکو که تمایلی برای انتشار نامش ندارد، می‌گوید از ابتدای سال تاکنون پنج تا شش‌ایرانی فعال در این سکو مهاجرت را به ماندن ترجیح داده‌اند تا از این طریق درآمد خود را بالا ببرند. از این رو شاید چالش اصلی مدیران نفتی ما در سال‌های نه‌چندان‌دور، مهاجرت متخصصان نفتی ایرانی به کشورهای دیگر باشد.

دعوت به سکوت در فاز A17

در ادامه بازدید، اگرچه اجازه بازدید از فازA 17 داده شد اما هیچ‌یک از مدیران این فاز حاضر به پاسخگویی نشدند. حتی اگر مدیری پاسخ کوتاه به سوالات می‌داد مدیری دیگر وی را به سکوت تشویق می‌کرد. یکی از مدیران این سکو از آغاز دوباره کار در این سکو خبر می‌دهد: در دوسال گذشته به‌دلیل نبود تجهیزات، سرچاهی که انحصار آن در اختیار آمریکایی‌هاست و تحریم مانع خرید آن می‌شد، کار در این فاز متوقف شده بود اما ظاهرا چند ماهی است تجهیزات خریداری شده اما در همین دو سال با ایجاد خوردگی در تجهیزات، ادامه کار دشوار شده است. به گفته این مقام مسوول طی این مدت 12نفر روی سکو فعال بوده‌اند در حالی‌که هم‌اکنون بیش از 150نفر به‌طور شبانه‌روزی کار می‌کنند. بر همین اساس پیش‌راه‌اندازی این فاز کمی پیچیده‌تر از دیگر فازها شده با این حال مسوولان سکو امیدوارند تا سال آینده بتوانند این فاز را وارد مدار تولید کنند. با بهره‌برداری از عرشه این فاز بالغ بر 5/14میلیون‌مترمکعب گاز در روز، به تولیدات گاز کشور افزوده خواهد شد. با این حال برنامه‌ریزی‌ها برای تزریق گاز این میدان تا اواخر دی‌ماه به شبکه سراسری اعلام می‌شود.

سایه سنگین قطری‌ها بر فاز 22

بعد از پایان بازدید از عملیات لوله‌گذاری فاز 22 معلوم می‌شود که این فاز هم از برنامه عقب است. اما یک نگرانی درخصوص این فاز وجود دارد. رقم‌های برداشت از این فازها براساس ظرفیت اسمی اعلام می‌شود در حالی‌که باید به انتظار نشست تا زمان تولید دید که قطری‌ها تا چه میزان از گاز میدان برداشت کرده‌اند و چقدر گاز برای ایرانی‌ها باقی‌مانده است. کارشناسان شرکت تاسیسات دریایی از مجموع 110کیلومتر خط لوله این فاز، عملیات لوله‌گذاری حدود 90کیلومتر را با بهره‌گیری از شناور سی‌مستر به انجام رسانده‌اند که تا 18شهریور ادامه خواهد داشت.

امید زنگنه

زنگنه می‌خواهد تا زمستان از پارس‌جنوبی صدمیلیون‌مترمکعب گاز بیشتری نسبت به شرایط فعلی برداشت کند تا شاید حداقل در زمستان به نصف برداشت قطر از این میدان برسیم. از نان شب واجب‌تربودن توسعه فازهای پارس‌جنوبی را تنها زمانی لمس خواهید کرد که پا به عرشه‌ها بگذارید و شاهد زحماتی باشید که کارکنان نفتی به‌صورت شبانه‌روزی در گرمای هوایی وصف‌ناشدنی می‌کشند تا شاید درآمد ارزی ایران را پنج‌میلیارددلار دیگر افزایش دهند.

برگرفته ازشرق16شهریور

شانزدهم شهریورماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری17شهریور1393

 

- نکوداشت پنجاهمین سال ساخت جان پناه کارگر

- تجمع مربیان پیش دبستانی این بار مقابل وزارت آموزش و پرورش

- تجمع کارگران ساوه مقابل فرمانداری دراعتراض به عملکرد اتحادیه اسکان

- اخراج 40 نفر از کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام

- هزار کارگر پروفیل ساوه ۴ ماه حقوق نگرفته‌اند

- عدم پرداخت 3ماه حقوق1850نفرازکارکنان آبفای روستایی خوزستان

- کارگران پتروالکتریک در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی ۳ ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند

-۲۷ ماه حق بیمه کارگران دو کشتی لایروبی در بندرعباس پرداخت نشده است

- مرگ یک کارگرساختمانی دربجنورد

- مرگ دلخراش کارگرجوشکار در لا به لای چرخ های توربین

- یک کارگر ساختمانی در جلفا کشته شد

- یورش پلیس ترکیه به معترضان به وضعیت ایمنی در کار

این یک سانحه یا سرنوشت نیست، این یک قتل است

نکوداشت پنجاهمین سال ساخت جان پناه کارگر

بعد از ساخت پناهگاه اسپید کمر در سال 1325 توسط دکتر گل گلاب ،مهندس میرهادی ، کاظم گیلانپور... و سپس ساخت پناهگاه شیرپلا در سال 1341 با همت کانون کوهنوردان تهران ،در سال 1343 جان پناه کارگر در قله توچال توسط یک گروه کوهنوردی کارگری، بنام گروه کوهنوردان فلزکار ساخته شد.این جانپناه از دو جهت از دیگر پناهگاه ها متمایز است:اول در ارتفاعی بالاتر از دیگر پناهگاههای ساخته شده تا آن زمان بنا گردیده ، دوم بدست یک گروه کوهنوردی کارگری بدون هیچگونه دریافت کمک های مالی از نهادهای دولتی و فقط با همت و کمک مالی کارگران ساخته شد.بردن سنگ، ماسه ، سیمان و مهمتر از همه آب به ارتفاع بیش از 3900 متری قله برای ساختجانپناه، قصه عشق و حماسه است.در ساخت جانپناه کارگر همت و پشتکار کارگران سندیکای کارگران فلزکارمکانیک و مشاوره های ارزنده محمدحسین خوان یغما که بنیان گذار گروه کوهنودان فلزکار در سال 1342 است، بی تاثیر نبود.هرچند که گروههای دیگر کوهنوردی و دانشجویی هم به این حماسه پیوستند اما نقش کارگران فلزکار مکانیک در بناکردن این پناهگاه حماسی است.

بی اغراق می توان گفت که گروه کوهنوردان فلزکار یکی از فنی ترین گروههای کوهنوردی اوایل دهه چهل بود و زبده ترین کوهنوردان در آن عضو بودند. اسکندر صادقی نژاد ناصرگارسچی جلیل انفرادی محمد ولایتی محمد حسین خوان یغما آذر دوست فرغانی محسن عبدلی.... وهمچنین صعود از کلاهک دیواره بند یخچال ، کلاهک تنگ میگون ، سنگ و شکاف بند یخچال و دیواره علم کوه .این صعودها گروه کوهنوردان فلزکار را آنچنان نامدار کرده بود که هنوز صعودهای آنان می تواند درسی برای گروههای کوهنوردی باشد.در جریان حادثه سقوط گروه کاوه در صعود از دیواره بند یخچال و کشته شدن شروین جزایری ، این گروه کوهنوردان فلزکار بود که توانست با درایت و سرعت از کشته شدن دیگر کوهنوردان گروه کاوه جلوگیری کند.در این عملیات نجات محمد ولایتی ،ناصر گارسچی، ومحمد خزایلی شرکت داشتند.

روایت ساخت این جانپناه که بدون پشتوانه مالی و فقط از جیب های فقیرانه کارگران فلزکارمکانیک تامین می شد، روایتی است از عشق و حماسه و ایثار.شاید نوشته کوهنورد بزرگ گیلانپور در مجله کیهان ورزشی ،که به همت و شرف این کارگران درود فرستاده بود،نشان از ارزشی باشد که این پناهگاه و سازندگان آن ایجاد کرده بودند.

هرچه بود عشق بود و فداکاری و آرمان های والای کارگری و انسان دوستانه.

درعکس به یادگار مانده از ساخت این پناهگاه در سال 1343 این افراد شرکت داشتند:

اسکندر صاقی نژاد کارگر میل لنگ تراش رافائل داداش لو نماینده کارگران کارخانه ارج احمد تاجیک کارگر تراشکار محسن عبدلی کارگر فلزکار ابوالقاسم گنجه ای نماینده کارگران کارخانه لیلاند موتور ناصر گارسچی کارگر قالبساز بهمن شهوندی از کانون کوهنوردان تهران ناصر صدری کارگر تراشکار محمد ولایتی کارگر کارخانه پارس آمریکا و مهدی یزدی کارگر فلزکار.

منبع: http://felezkar.com/1393/06/17/516/#more-516

تجمع مربیان پیش دبستانی این بار مقابل وزارت آموزش و پرورش

تعدادی از مربیان پیش دبستانی این بار در مقابل وزارت آموزش و پرورش برای رسیدگی به مشکلاتشان جمع شدند.

به گزارش 17شهریورفارس، وضعیت مربیان پیش دبستانی آموزش و پرورش و عدم شفافیت در برگزاری یا عدم برگزاری آزمون استخدامی برای مربیان پیش دبستانی این بار آنها را مقابل وزارت آموزش و پرورش جمع کرده است.

این مربیان همچنین روز گذشته تجمع چندین ساعته‌ای در مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری داشتند و در نهایت به نتیجه خاصی نرسیدند.

یکی از مربیان پیش دبستانی گفت: هم‌اکنون بیش از 1000 نفر از مربیان پیش دبستانی در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده‌ایم و خواهان احقاق حقوق خود هستیم.

وی افزود: فردی از وزارت آموزش و پرورش که خود را زندی معرفی کرده بود در میان مربیان آمد و می‌خواست که تجمع کنندگان به داخل سالن اجتماعات وزارت آموزش و پرورش منتقل شوند که این کار را انجام ندادیم.

بنابهمین گزارش ، دوسال پیش مجلس شورای اسلامی مصوبه ای مبنی بر برگزاری آزمون استخدامی برای مربیان پیش دبستانی تصویب کرد اما وزارت آموزش و پرورش دلیل عدم برگزاری آزمون را نداشتن ردیف استخدامی عنوان می‌کند و این افراد در بلاتکلیفی به سر می‌بر

تجمع کارگران ساوه مقابل فرمانداری دراعتراض به عملکرد اتحادیه اسکان

صبح امروز جمعی از کارگران در اعتراض به عملکرد اتحادیه اسکان (اتحادیه مرکزی تعاونی‌های مسکن کارگران ایران) در مقابل فرمانداری ساوه و زرندیه تجمع کردند.

به گزارش 17شهریورایلنا، کارگران با تجمع در مقابل فرمانداری ساوه خواستار خاتمه بلاتکلیفی ۶ ساله شان در تحویل مسکن شدند.

بر اساس این گزارش، فرماندار ساوه و زرندیه با حضور در جمع کارگران معترض آنان را به آرامش دعوت کرد و قول داد موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح پیگیری کند.

اخراج 40 نفر از کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام

یکی از شرکت های طرف قرارداد با پتروشیمی ایلام پس از تمام شدن قراردادش اقدام به اخراج40 تن از کارگران کرده است.

به گزارش 17شهریورخاورستان، یکی از شرکت های طرف قرارداد با پتروشیمی ایلام پس از تمام شدن قراردادش اقدام به اخراج کارگران کرده است.

این شرکت پس از اتمام زمان قراردادش با شرکت پتروشیمی ایلام حدود 40 تن از کارگران این مجتمع پتروشیمی را اخراج کرده و از آنان خواسته تا دیگر به محل کار نیایند ؛ چراکه قرار نیست در آن مجموعه فعالیت خاصی صورت بگیرد و نیازی به این تعداد کارگر ندارد.

همین امر موجب نارضایتی کارکنان شده و در همین رابطه برخی از این کارکنان دست به تجمع و اعتراض زدند و خواستار پیگیری مطالباتشان شده‌اند.

اکثر کارگران این مجموعه متاهل بوده و هزینه های یک خانواده را تامین می‌کنند و پس از این اخراج قطعا به مشکلات متعددی بر خواهند خورد.

هزار کارگر پروفیل ساوه ۴ ماه حقوق نگرفته‌اند

۱۰۰۰ نفر از کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه ۴ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.

به گزارش17شهریورایلنا،نماینده کارگران گفت: معوقات حقوقی کارگران ۸ ماه بود که بعد از تجمع نخست کارگران در سوم خرداد ماه سال جاری سه ماه از معوقات حقوقی به همراه عیدی و پاداش سال ۹۲ به حساب‌شان واریز شد.

او در ادامه با بیان اینکه همراه با این تجمع (سوم خرداد ماه)، حدود یک هفته کارگران کارخانه در اعتصاب بودند افزود: دومین تجمع صنفی کارگران پروفیل ساوه دوشنبه هفته گذشته (۱۰ شهریور ماه) رخ داد که در آن حدود ۱۵۰ کارگر در اعتراض به ۵ ماه حقوق معوقه در مقابل ساختمان اداری کارخانه حاضر شدند.

به گفته وی، در این دوره از اعتراضات صنفی، کارگران دوازدهم شهریور پس از دو روز اعتصاب توانستند یک ماه دیگر از معوقات حقوقی خود را که مربوط می‌شود به فروردین ماه سال جاری، دریافت کنند.

نماینده کارگران دلیل اعتراضات مکرر کارگران پروفیل ساوه را بی‌توجهی کارفرما به پرداخت معوقات حقوقی کارگران دانست و گفت: در حال حاضر کارگران این واحد حقوق ماهای اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد سال جاری را از کارفرما طلب دارند.

او با بیان اینکه بعد از تجمع خرداد ماه سال جاری کارفرما در حضور فرمانداری اراک متعهد به پرداخت حقوق کارگران شد افزود: بر اساس صورت جلسه تنظیم شده کارفرما باید در بیستم هر ماه یک ماه از معوقات حقوقی کارگران را واریز کند.

این کارگر همچنین در خصوص معوقات بیمه‌ای کارگران پروفیل ساوه اضافه کرد: کارفرما، از تیر ماه سال جاری حق بیمه کارگران را به تامین اجتماعی واریز نکرده است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به وضعیت ۱۵۰ کارگری که مشمول قانون بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند اشاره کرد و گفت: به دلیل آنکه کارفرما سهم ۴ درصدی بیمه این کارگران را به تامین اجتماعی واریز نمی‌کند این کارگران برای بازنشستگی دچار مشکل شده‌اند.

به گفته وی، شائبه‌ای در بین کارگران این کارخانه ایجاد شده که کارفرما قصد دارد در صورت ادامه تجمعات کارگری ۴۰۰ نفر از کارگران قراردادی کارخانه را اخراج کند و با این کار تعداد شیفت‌های کاری به یک شیفت کاهش دهد.

عدم پرداخت 3ماه حقوق1850نفرازکارکنان آبفای روستایی خوزستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت که کارکنان این شرکت از سه ماه پیش تاکنون حقوق نگرفته اند.

به گزارش17شهریورایرنا،غلامعلی خلیف پور اظهار کرد: یک هزار و 850 نیرو در مناطق مختلف زیر پوشش شرکت برای آبفا روستایی خوزستان فعالیت می کنند که سه ماه است حقوقی دریافت نکرده اند.

وی افزود: مجموع حقوقی که باید برای این مدت به نیروها پرداخت شود 30 میلیارد ریال است .

خلیف پور گفت: با وزیر نیرو، مدیرعامل آبفا و استاندار خوزستان در این زمینه مذاکره شده که قول هایی برای پرداخت حقوق نیروها داده اند.

خلیف پور همچنین اظهار کرد: به دلیل نبود اعتبارات از اعتبارات عمرانی پارسال برای تکمیل پروژه های نیمه تمام هزینه می شود، اما برای پروژه های جدید اعتباری در نظر گرفته نشده است.

وی گفت: اعتبارات تملک دارایی های آبفار (شرکت آب وفاضلاب روستا)خوزستان هم امسال یک سوم اعتبارات پارسال است.

خلیف پور افزود: تملک دارایی های پارسال 570 میلیارد ریال بود که این رقم امسال به 200میلیارد ریال کاهش یافته است؛ مشخص نیست که از این رقم چه میزان اختصاص یافته و پرداخت شود.

کارگران پتروالکتریک در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی ۳ ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند

یکی از کارگران شرکت پیمانکاری پتروالکتریک در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی از عدم پرداخت ۳ ماه حقوق و مزایای کارگران این شرکت خبر داد.

به گزارش17شهریورایلنا،این کارگر که نخواست نامش فاش شود، گفت: حقوق و مزایای بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران شرکت پتروالکتریک از خرداد ماه امسال تاکنون پرداخت نشده است.

این کارگر گفت که حق بیمه‌ کارگران نیز به‌صورت غیرواقعی محاسبه و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده‌ است.

این کارگر شرکت پتروالکتریک ادامه داد: این وضعیت انگیزه کاری را در بین ما پایین آورده و خواستار مشخص شدن سریع وضعیت خود هستیم.

۲۷ ماه حق بیمه کارگران دو کشتی لایروبی در بندرعباس پرداخت نشده است

یکی از کارگران کشتی در شرکت نگین‌سبز خاورمیانه در بندرعباس از عدم پرداخت ۲۷ ماه حق بیمه کارگران و نبود تجهیزات ضروری و نیروی متخصص ایمنی در کشتی‌های لایروبی (هاپرساکشن) شرکت نگین سبز بندرعباس خبر داد.

به گزارش17شهریورایلنا،این کارگر که به نمایندگی از دیگر کارگران این شرکت پیمانکاری سخن می‌گفت، گفت: در دو مقطع حق بیمه ۵۰ تن از کارگران نگین‌سبز خاورمیانه در اسکله بندر شهید رجایی از حقوق آن‌ها کسر شده اما به حساب سازمان تامین اجتماعی بندرعباس واریز نشده است.

این کارگر در تشریح این تخلف کارفرما ادامه داد: در مرحله نخست، از ابتدای مرداد ماه سال ۹۰ تا پایان اسفندماه‌‌ همان سال و در مرحله دوم از ابتدای دی‌ماه سال ۹۱ تاکنون حق بیمه کارگران از حقوق آن‌ها کسر اما به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.

این کارگر افزود: کارگران طی استعلامی که از سازمان تامین اجتماعی گرفتند، متوجه این تخلف کارفرما شدند و مراتب اعتراض خود را هم به تامین اجتماعی و هم به مدیریت شرکت نگین سبز بندرعباس اعلام کردند.

وی درباره پاسخ سازمان تامین اجتماعی به کارگران اظهار داشت: تامین اجتماعی دلیل این اقدام را نداشتن قرارداد شرکت نگین سبز خاورمیانه با تامین اجتماعی بندرعباس اعلام کرده است.

نبود تجهیزات ایمنی عامل حوادث کاری

این کارگر شرکت نگین‌سبز خاورمیانه بندرعباس در ادامه این گفتگو به نبود تجهیزات ایمنی در کشتی‌های لایروبی نگین سبز اشاره کرد و اظهار داشت: نبود تجهیزات حوادث کاری زیادی را برای کارگران به همراه‌ داشته است.

وی ادامه داد: کارگری که با دستگاه سمباده زنگ‌زدگی کشتی را برطرف می‌کرد‌، به‌دلیل نداشتن ماسک‌های مخصوص، دستکش، عینک مخصوص و کلاه ایمنی به‌دلیل پرتاب براده‌های آهن به داخل چشم، از ناحیه چشم آسیب دید و چشمش را از دست داد.

وی نمونه دیگر حوادث را کمبود کپسول‌های آتش‌نشانی در کشتی اعلام کرد و ادامه داد: کپسول‌های اغلب تاریخ گذشته‌اند و آنهایی که برای شارژ به تهران منتقل شده‌اند را هنوز دریافت نکرده‌ایم.

این کارگر در ادامه به کمبود افراد متخصص ایمنی در کشتی‌های لایروبی این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت برای کاستن هزینه‌های خود به تعدیل نیرو می‌پردازد و در میان این تعدیلی‌ها افرادی که امنیت کار در کشتی با آنهاست ترجیح می‌دهند در جای دیگری کار کنند.

این کارگر ادامه داد: تعدیل نیروی متخصص ایمنی به‌معنای چشم‌پوشی از نظارت بر امنیت کار است.

وی با بیان این‌ که گزارشات نقص ایمنی را هر ماه به شرکت مادر طی مکاتباتی اعلام کرده‌ایم، در خاتمه گفت: با وجود این گزارشات تاکنون اقدامی در خصوص برطرف کردن این نواقص انجام نشده است.

مرگ یک کارگرساختمانی دربجنورد

يک کارگر ساختماني هنگام سنگ کاری نمای یک ساختمان 5طبقه در بجنورد سرخوردو جان خود را از دست داد.

به گزارش 17شهریورخراسان،یک کارگرساختمانی هنگام سنگ کاري نماي يک ساختمان 5 طبقه در بجنورد تخته اي که کارگران در طبقه پنجم ساختمان با قرار گرفتن روي آن مشغول کار بودند سر مي خورد و هنگام فرود به سر کارگري که در پايين ساختمان مشغول تهيه مصالح ساختماني بوده است اصابت مي کند و ضربه مغزي مي شود.

بر اساس اين گزارش، هنگام سقوط اين تخته افرادي که در بالا قرار داشتند کارگري را که در پايين قرار داشت، متوجه حادثه مي کنند و او بلافاصله پناه مي گيرد اما تخته رها شده در ميانه راه به ميله هاي فلزي نصب شده در مقابل ساختمان برخورد مي کند و اين موضوع باعث کند شدن فرود اين تخته مي شود اما کارگر ياد شده از مسئله مطلع نمي شود و زود از پناهگاه خود خارج مي شود و به محض خارج شدن تخته دوباره رها مي شود و با سرعت بالا روي سر او فرود مي آيد. پس از اين حادثه، ديگر کارگران او را به بيمارستان منتقل مي کنند اما پس از 3 روز به علت ضربه شديدي که به سرش وارد شده بود فوت مي کند.

مرگ دلخراش کارگرجوشکار در لا به لای چرخ های توربین

مسوول آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی شهرداری سمنان با اشاره به وقوع دو حادثه "گير كردن اعضاي بدن " در یک ماه گذشته در سمنان گفت: متاسفانه يكي از این حوادث منجر به مرگ يك کارگرجوشکاردرسمنان شد.

به گزارش17شهریورایسنا،علی اصغر تاج آبادی در توضیح چگونگی مرگ این کارگر،گفت: این کارگرکه به جوشکاری اشتغال داشته بعد از تعمیر توربین آب شرکت کربنات سدیم سرخه که با مشکل نشت آب مواجه بود بعلت روشن کردن توربین در هنگام تست جان خود را از دست داده است.

وی با بیان اینکه این جوشکار در مسیر انتقال به بیمارستان جان داد ،افزود: پایین تنه این جوشکار که وارد توربین شده بود به شدت آسیب دیده که همین منجر به مرگ وی می شود.

تاج آبادی در پاسخ به پرسشی پیرامون چگونگی این اتفاق، گفت: یکی از کارکنان شرکت مذکور بعد از این که این جوشکار کار تعمیر را انجام می دهد به گمان اینکه کار وی تمام شده و محل را ترک کرده توربین را روشن می کند که متاسفانه جوشکار در داخل محفظه توربین گیر افتاده و به شدت آسیب می بیند بطوریکه خروج وی از محل با سختی انجام می گیرد.

وی، با اشاره به مرگ دلخراش این کارگر، به مدیران شرکت ها و واحدهای تولیدی استان توصیه کرد: هر گونه اقدامات در خصوص تعمیرات و تجهیزات واحدها به صورت مکتوب از سوی مدیران اعلام و زمان دقیق شروع و اتمام کار به اطلاع کلیه واحدهای مرتبط برسد تا از حوادث ناگواری از این دست جلوگیری شود.

یک کارگر ساختمانی در جلفا کشته شد

ریزش آوار حین گودبرداری منجر به مرگ کارگر ۳۷ ساله در شهر جلفا شد.

به گزارش17شهریورایلنا، به گفتهٔ شاهدان عینی حادثه، این کارگر در حال گوبرداری یک ساختمان بود که به علت ریزش دیواره، زیر آوار ماند.

بنا بر این گزارش، این کارگر به دلیل سنگین بودن آوار و کمبود اکسی‍ژن دچار خفگی شده بود که علی‌رغم انجام اقدامات پیش‌بیمارستانی، در محل جان باخت.

یورش پلیس ترکیه به معترضان به وضعیت ایمنی در کار

این یک سانحه یا سرنوشت نیست، این یک قتل است

تظاهرات گسترده مردم استانبول در اعتراض به شرایط نامساعد ایمنی در کار با مقابله پلیس همراه شد.

به گزارش7سپتامبریورونیوز،این تظاهرات پس از مرگ ۱۰ کارگری رخ داد که درپی سقوط از یک بالابر از طبقه سی و دوم یک برج جان باختند.

پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.

تظاهرکنندگان خشمگین که در مقابل ساختمان محل حادثه تجمع کرده بودند، یکصدا فریاد می زدند که این یک سانحه یا سرنوشت نیست، این یک قتل است.

این نخستین تظاهرات گسترده در استانبول از زمان آغاز به کار رجب طیب اردوغان در سمت رئیس جمهوری ترکیه است.

علت دقیق این حادثه مشخص نیست اما برخی شاهدان عینی می گویند بالابر طی روزهای قبل دچار مشکل شده بوده و کارگران در انتظار دریافت پول برای تعمیر آن بوده اند.

مقامات وزارت کار ترکیه وعده داده اند که تحقیقات درباره دلایل وقوع این حادثه را آغاز خواهند کرد.

هفدهم شهریورماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com