این آقا دوست دخترش را کتک زده!

 

ناصر اصغری

 

اگر در آمریکا شمالی زندگی می کنید، حتما خبر کتک خوردن دوست دختر ری رایس (Ray Rice)، بازیکن معروف فوتبال آمریکایی را از دست ری شنیده اید. و یا هم خبر رأی دادگاه آفریقای جنوبی در مورد قهرمان دو میدانی، اسکار پیستوریوس (Oscar Pistorius)، و اخبار حول و حوش اذیت و آزار زنان در دست مردان را دنبال کرده اید.

اخبار قتل و کتک کاری و اذیت و آزار زنان در دست مردان زمانی به صدر اخبار رسانه ها راه پیدا می کند که هنرپیشه و یا ورزشکاری دست به چنین اعمالی زده باشد؛ منتها اذیت و آزار زنان در دست مردان یک رکن جدائی ناپذیر جامعه امروز است.

فعلا به قتلگاهی که جریانات اسلامی در ایران و عراق و افغانستان و غیره از زنان درست کرده اند کاری ندارم. در این جوامع و در دست حاکمان این ممالک، زن انسان نیست و فقط ابزاری است در خدمت مردان و فراهم کردن خوشی و لذت آنها. منتها در قلب جوامعی مثل آمریکا و آفریقای جنوبی و اروپا هم زنان به دلائلی که ریشه هایش اجتماعی است، قربانی اذیت و آزار روزانه هستند. سئوال این است که چرا در همین جوامع هم، که با مبارزات طولانی که منجر به دست آوردهای مهمی برای زنان شده است، اذیت و آزار زنان این چنین متداول است؟ چرا اذیت و آزار زنان در جامعه از اخبار مهم رسانه های جمعی نیستند؟ چرا زنان حاضر به تن دادن به چنین روابطی می شوند؟

 

۱) تا زمانی که زنان از نظر اقتصادی به مردان وابسته اند، ترس از دست دادن منبع درآمد، آنها را مجبور به تن دادن به روابط ناسالم، abusive و غیر عاشقانه می کند. فحش و کتک خوردن و مورد بی احترامی قرار گرفتن را به گرسنگی و فقر ترجیح می دهد.

 

۲) ترس از دست دادن کودکان زنان زیادی را به تن دادن به روابط خشونت بار می کشاند.

 

۳) رسانه های جمعی بخاطر سودآور نبودن خبرهایی چون اذیت و آزار جنسی زنان در دست مردان، علاقه زیادی به دامن زدن به بحث و گفتگو در این مورد نشان نمی دهند. در موارد ری رایس و اسکار پیستوریوس، این نه خبر قتل و اذیت و آزار زنان، که نفس شخصیتهایی چون ری رایس و اسکار پیستوریوس بودند که برای رسانه ها مهم بودند!

 

۴) عدم دسترسی به مسکنی مناسب و مقرون به صرفه، عدم دسترسی به مهد کودکی با هزینه پائین، ترس از اینکه زن باید خانه بماند تا از فرزندش نگهداری کند و کارش را از دست بدهد، دلائل دیگری هستند که زنان زیادی را در روابط ناسالم ساکت نگه می دارد!

 

۵) تحمیق مذهبی و تن دادن دولتها و رسانه های مهندسی افکار به مذهب و اداب و رسوم مذهبی، و احساس گناه مذهبی و شرم و دیگر آداب، رسوم و سنن عصر جهالت دلائل مهم دیگری هستند که زنان ساکت به روابط خشونت آمیز تن می دهند. آموزش و پرورش امروزه باید یک رکن اصلی کار و آموزش خود را تدریس مذهب زدائی از جامعه تعریف کند که دست مذهب به مرور زمان تماما از سر جامعه کوتاه شود.

 

۱۲ سپتامبر ۲۰۱۴