اخباروگزارشات کارگری 24 - 23 - 22 آذر1393

 

اخباروگزارشات کارگری22آذر1393

 

- ریبوار عبداللهی بر اثر ضرب و شتم مامورین امنیتی به بیمارستان منتقل گردید!

- دستگيري تعدادي از فعالان كارگري در سنندج

- گفتگو با همسر کارگر زندانی ریبوار عبدالهی

- درخواست ازدادسرا جهت احضاربیش از 100 نفر دررابطه با پرونده تخلفات سازمان تامین اجتماعی!

- اعتصاب مجدد در بزرگترین معدن مس پرو

ریبوار عبداللهی بر اثر ضرب و شتم مامورین امنیتی به بیمارستان منتقل گردید!

بنا به گزارش ارسالی جمعه 21 آذر ریبوار عبدالهی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی به بیمارستان توحید منتقل گردیده است. این گزارش حاکی از آن است که نامبرده بر اثر ضرب و شتم مامورین دچار مصدومیت شدید شده و از نظر جسمی در وضعیت بدی به سر می برده به طوری که قادر به حرف زدن نبوده است و مامورین وی را در ساعت 2 شب در حالی که سرم به وی وصل بوده است به محل نامعلومی انتقال داده اند.

لازم به ذکر است که ریبوار عبدالهی در روز چهارشنبه 19 آذر درپی تماس های مکرر مامورین امنیتی و در خواست آنان برای پاره ای توضیحات به اداره اطلاعات شهر سنندج مراجعه نموده و توسط مامورین بازداشت گردید.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن ابراز نگرانی در رابطه با وضعیت سلامت ریبوار عبداللهی، نیروهای امنیتی را مسئول حفظ سلامت و جان وی دانسته و خواهان آزادی فوری انامبرده می باشد.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

22 آذر 1393

دستگيري تعدادي از فعالان كارگري در سنندج

به دنبال دستگيري فردين ميركي فعال كارگري كه پس از دو هفته همچنان از سر نوشت وي خبري نيست ،اكنو ن فعالان كارگري ديگري نيز به اتهام هاي نامعلوم هم چنان بازداشت ميشوند . هفته گذشته فرزاد مرادي نيا نيز دستگير شده و همچنان از سرنوشت او نيز خبري در دست نيست . در چند روز گذشته ريبوار عبدالهي هم به اتهام نامعلوم بازداشت شد . او پس از ضرب و شتم شديد اكنون در بيمارستان تو حيد سنندج بستري است.

کانون مدافعان حقوق کارگر

رادیوآوانگارد:گفتگو با همسر کارگر زندانی ریبوار عبدالهی

گوش کنید: https://soundcloud.com/radio-avangard/bhrvxjlcya5d

رضارخشان:به معدنچیان مبارز دنباس

رفقا وکارگران مبارز در معدن دنباس دونتسک" ما از همین جا شاهد مبارزه شما بر علیه بورژِوازی حاکم در کیف وسایر دولتهای غربی هستیم. از همین جا بشما درود میفرستیم وامیدواریم که سرانجام کارگران با همبستگی واتحاد خود در مبارزه با مظاهر نفرت انگیز سرمایه داری نظیر" نازیسم و فاشیست که امروزه سکان امور را در کیف بدست گرفته اند به پیروزی نائل شوید. قطعا این موفقیت برای تمامی پرولتاریای جهانی الهام بخش خواهد بود. از طرف دیگر مدیا ورسانه های سرمایه داری صبح تا شب بر طبل روس هراسی و اینکه دولت اوکراین سرگرم مبارزه با نیروهای اهریمنی صادره از روسیه است زمینه مساعد روانی واخلاقی در شکل دهی افکار عمومی در کشورهای مختلف ولی بواقع بعنوان جاده صاف کن دولت اوکراین که در توسل به هر شیوه جنایت آمیز بر علیه کارگران مبارز وسایر انسانهای ازادیخواه ابایی ندارد را بر عهده دارند.اینجانب بعنوان قطره ای از طبقه بزرگ کارگر دست شما را به رفاقت می فشارم و امیدوارم که در سایه اتحاد کارگران سرانجام پیروزی از آن شما خواهد شد.

زنده باد مبارزه معدن چیان دلاور دنباس

مرگ بر فاشیسم.مرگ بر نازیسم

رضارخشان

کارگر

آذرماه/1393

درخواست ازدادسرا جهت احضاربیش از 100 نفر دررابطه با پرونده تخلفات سازمان تامین اجتماعی!

وکیل شکات مرتضوی در پرونده تخلفات تامین اجتماعی از تنظیم لایحه ای درباره درخواست احضار عوامل دولت قبل، هیات مدیره سابق بانک رفاه کارگران و شرکت های زیر مجموعه تامین اجتماعی در این پرونده خبر داد.

به گزارش22آذرایرنا،خلیل بهرامیان روز شنبه افزود: در مجموع، این افراد بیش از 100 نفر هستند که از دادسرا تقاضا کردم، دستور احضار همه آنها را صادر کند.

وکیل شکات مدیر عامل اسبق تامین اجتماعی افزود: روز دوشنبه هفته جاری، لایحه خود را به بازپرس شعبه 15 دادسرای کارکنان دولت تقدیم خواهم کرد.

وی ادامه داد: در این لایحه همچنین از بازپرس پرونده درخواست کرده ام، گزارش سال 89 کمیته تحقیق و تفحص مجلس از تامین اجتماعی که اسامی تمامی این افراد در آن گزارش ذکر شده، مورد بررسی قرار گیرد.

بهرامیان همچنین در خصوص معرفی و پیگرد نمایندگانی که از مرتضوی کارت هدیه دریافت کرده بودند، افزود: مرتضوی این افراد را معرفی نمی کند اما ما به دنبال آن هستیم تا نمایندگانی را که تحت هر عنوانی از مرتضوی پول یا کارت هدیه گرفت اند، معرفی تا تحت پیگرد قرار بگیرند.

مرتضوی آخرین بار، سوم آذر ماه در خصوص پرونده تخلفات تامین اجتماعی در دادسرا حضور یافت و پس از پایان جلسه بازپرسی گفت: یکی از سؤالات بازپرس، درباره پرداخت ها به حدود 100 نماینده مجلس بود و کل مبلغ نیز حدود 200 میلیون تومان برآورد می شد که به علت عدم ارائه فهرست نمایندگان گیرنده هدیه اسامی آنان را پرسیدند.

وی افزود، مستندات پرداخت این وجوه، اسناد سازمان تأمین اجتماعی است که آنها را ارائه کردم.

مرتضوی خاطر نشان کرد: درباره علت عدم ارائه مشخصات نمایندگان مجلس توضیح دادم که چون آقای محجوب قصد داشتند از این فهرست استفاده سیاسی کند و با تبلیغات کاذب آبروی برخی نمایندگان را ببرد، این مسئولیت را قبول کردم و فهرست را به آنها ارائه نکردم .

مرتضوی ادامه داد،الآن نیز ارائه نمی کنم و اگر که دستگاه قضایی لازم دانست که این فهرست ارائه شود، در اختیار من است و چون به مقامات قوه قضاییه اطمینان دارم که آنها جنبه تبلیغاتی ندارند و دنبال افشای فهرست نیستند، آن را ارائه می کنم ولی به آقای محجوب ندادم چون می دانستم که وی اهداف سیاسی و حزبی از این ماجرا دارد.

اعتصاب مجدد در بزرگترین معدن مس پرو

کارکنان اتحادیه ای در آنتامینا که بزرگترین معدن مس و روی پرو به شمار می رود، برای دریافت پاداش و مزایای دیگر دست به اعتصاب زدند.

به گزارش 22آذرماین نیوز، رهبر اتحادیه کارگران به نشریه محلی گفت: این اعتصاب که دومین اعتصاب در کمتر از یک ماه گذشته است، بر برخی از فعالیتهای این پروژه تاثیر گذاشته در حالیکه سخنگوی این معدن به رویترز گفت فعالیتهای این معدن عادی است.

این معدن که در منطقه مرکزی آنکاش پرو قرار دارد، حدود یک سوم از تولید مس پرو در سال 2013 را تشکیل داد اما امسال عملکرد خوبی نداشته و تولید آن از ژانویه تا سپتامبر 16.2 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال 2013 کاهش یافت.

آنتامینا که میزان زیادی روی، سرب و نقره تولید می‌کند، سهامداران زیادی شامل بی اچ پی بیلیتون و گلنکور دارد.

بیست ودوم آذرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری23آذر1393

 

- تجمع اعتراضی خانواده های فعالین کارگری بازداشت شده اخیر سنندج - انتقال ریبوار عبدالهی به قرنطینه زندان مرکزی سنندج

- تجمع اعتراضی پرستاران مقابل ساختمان ریاست جمهوری

- تجمع اعتراضی پرستاران مقابل دانشگاه علوم پزشکی مشهد

- تجمع اعتراضی بازنشستگان نساجی مازندران مقابل ساختمان مرکزی بانک ملی ایران

- تجمع اعتراضی بازنشستگان کارخانه نخ پارسیلون مقابل استانداری لرستان

- کارگران ۴ شرکت سرمایه‌گذاری سبز تجمع کردند

- گزارشی از کارگران کوره ‌پز خانه‌های اراک

- تظاهرات سراسری مردم آمریکا برای برابری و عدالت وبازداشت ده ها معترض!

- اعتراض مردم مسکو نسبت به طرح دولت برای کاهش بودجه آموزش و پزشکی

-۱۰ کارگر چینی در معدن زغال سنگ جان باختند

تجمع اعتراضی خانواده های فعالین کارگری بازداشت شده اخیر سنندج - انتقال ریبوار عبدالهی به قرنطینه زندان مرکزی سنندج

بنابه گزارش دریافتی، صبح امروز یکشنبه 23 آذرماه، خانواده های فعالین کارگری بازداشت شده اخیر سنندج در مقابل ستاد خبری سنندج دست به تجمع اعتراضی زدند وخواهان آزادی آنهاشدند.

بنابهمین گزارش،همسر و خواهر "ریبوار عبدالهی" وارد ستادخبری شدند وبه آنان اعلام شد که این فعال کارگری ریبوار عبدالهی را به قرنطینه زندان مرکزی سنندج انتقال داده اند.

تجمع اعتراضی پرستاران مقابل ساختمان ریاست جمهوری

صبح امروز جمعی از پرستاران بیمارستان‌های دولتی و خصوصی که تعدادشان حدود ۷۰۰ نفر برآورد می‌شود، در اعتراض به اختلاف درآمد پرستاران و پزشکان و همچنین تعلل دولت در تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند.

به گزارش 23آذرایلنا، پرستاران که برای شرکت در این تجمع اعتراضی از استان‌هایی چون تهران، اصفهان، مازندران و گیلان خود را به مقابل ساختمان ریاست جمهوری رسانده‌اند، مدعی‌اند پرستاران بیشتری عازم این تجمع بوده‌اند اما بسیاری از آنان پس از تماس یکی از نهادهای دولتی با بیمارستان‌های محل خدمت‌شان از شرکت در این اعتراض منصرف شده‌اند.

پرستاران در تجمع امروز علاوه بر طرح مطالبه اصلی و قدیمی‌شان در ارتباط با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، خواستار توجه به کمبود نیروی پرستاری در بیمارستان‌ها و بخش‌های مختلف کادر پرستاری شدند.

عمده‌ترین شعارهایی که در پارچه نوشته‌های معترضین به چشم می‌خورد شامل ما ۹۳ درصد هستیم، وال استریت واقعی در نظام سلامت ایران، ۵ درصد تیم درمان ۹۵ درصد درآمد را می‌برند، ما به بی‌عدالتی اعتراض داریم، بی‌توجهی مسئولان افزایش، مهاجرت پرستاران و... است.

محمد شریفی مقدم، دبیر کل خانه پرستار نیز که هفته گذشته حکم تبعید شغلی‌اش به اتهام برگزاری تجمع اعتراض آمیز آبان‌ماه پرستاران مقابل مجلس صادر شده بود، در جمع معترضین حضور دارد.

بر اساس این گزارش، علاوه بر تهران، پرستاران برخی از استان‌ها از جمله اصفهان، قم، مازندران و گیلا ن نیز در این تجمع حضور داشتند. بنا بر ادعای تجمع کنندگان، پرستاران در شهرهای دیگر از جمله مشهد، یزد و اصفهان نیز به صورت همزمان تجمعاتی را برگزار کرده‌اند.

به گفتهٔ یکی از پرستاران حاضر در تجمع قرار بود تعدا بیشتری از پرستاران در مقابل نهاد ریاست جمهوری حاضر باشند اما عده‌ای از آن‌ها در شیفت کاری صبح قرار داشتند و عده‌ای دیگر نیز بنابر اطلاعات واصله محدودیت‌هایی از جانب انتظامات بیمارستان‌ها برایشان ایجاد شده تا در تجمع حاضر نشوند.

در همین رابطه، یکی از فعالین جامعه پرستاری حاضر در تجمع امروز ضمن انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با پرستاران در ارتباط با پیگیری مطالباتشان گفت: در طی این مدت هر چقدر صبر و حوصله به خرج دادیم متاسفانه اوضاع بد‌تر شد. پرستاران روز به روز بیشتر مورد استثمار قرار گرفتند و از آن سو کمترین حقوق و دستمزد سهم آن‌ها شد. واقعیت این است که ما چیزی بیش از حق خودمان نمی‌خواهیم.

گفتنی است، برخی از پرستاران حاضر در تجمع امروز، بی‌توجهی مسولان را باعث افزایش مهاجرت پرستاران، افزایش ترک کار آنان و در نتیجه تغییر شغل می‌دانند. یکی از پرستاران حاضر در این باره گفت: بی‌توجهی مسولین سبب می‌شود گروهی زیادی از پرستاران تغییر شغل دهند و در ‌‌نهایت جامعه پرستاری با کمبود نیرو در بسیاری از بخش‌ها مواجه شود لذا باید هرچه سریع‌تر وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام پرستاری وارد عمل شود و دست از شعار بردارد.

این تجمع در ‌‌نهایت با صدور بیانیه‌ و امضای طوماری از سوی خانهٔ پرستار و جامعه پرستاری خاتمه یافت. عمده‌ترین مطالبات طرح شده در این تجمع، اجرایی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و تثبیت اختلاف سه برابری پزشکان و پرستاران و همچنین تعدیل نگرش استثماری به نیروی پرستاری عنوان شد.

تجمع اعتراضی پرستاران مقابل دانشگاه علوم پزشکی مشهد

روز پرستار روز میعاد بعدی ماست ما به دوستان تا روز پرستار مهلت می‌دهیم تا خواسته‌های به حق پرستاران را جامع عمل بپوشانند.

تجمع پرستاران امروز در مقابل ساختمان قریشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور بیش از 100 پرستار برگزار شد.

به گزارش 23آذرخبرگزاری دانشجو ، تجمع دانشجویان پرستاری در اعتراض به دیده نشدن حق و حقوق آنان در طرح تحول نظام سلامت امروز در مقابل ساختمان قریشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

این پرستاران با در دست داشتن پلارکاردهایی با مضمون "ما خواستار برقراری عدالت در پرداخت هستیم"، "اگر پرستار نباشد تامین سلامت بیمار بسیار دشوار است"، از مسئولان دانشگاه و وزارت بهداشت و درمان خواسته شده تا وضعیت حقوقی پرستاران را سامان دهند.

در این تجمع مهدی امیر جانی، یکی از پرستاران معترض با بیان این نکته که این تجمع همزمان با تجمع صورت گرفته در تهران اجرا می‌شود، تصریح کرد: اعتراض ما به نحوه تعرفه گذاری نامناسب انجام شده در بخش پرستاری است.

وی با بیان این نکته که تفاوت فاحشی میان تعرفه حقوقی پرستاران با پزشکان وجود دارد، خاطرنشان کرد: شکاف عمیقی میان تعرفه حقوقی پرستاران و پزشکان وجود دارد و باید عدالت بیان شده در این بخش رعایت و بر اساس وعده داده شده حقوق پرستاران با پزشکان یک به سه شود.

پرستار بخش سوختگی بیمارستان امام رضا در ادامه با بیان این نکته که حقوق یک پرستار در بهترین حالت خود به دو میلیون و 300 هزار تومان می‌رسد، گفت: حقوق یک پزشک از 10 میلیون در کف آغاز و تا 100 میلیون در ماه می‌رسد که این شکاف عمیقی را در بخش پزشکی ایجاد می‌کند.

پرستار بخش سوختگی بیمارستان امام رضا در ادامه با اشاره به مشکلات باز نشستگی گروه پرستاری بیان کرد: متاسفانه قانونی را در بازنشستگی پرستاری کشور ابلاغ کرده‌اند که بر اساس آن سن بازنشستگی پرستاران را 55 سالگی عنوان و این در حالی است که بیان می‌شود سن بازنشستگی پرستاران 25 سالگی است.

وی در ادامه با اشاره به سابقه پرستاری خود در بیمارستان امام رضا گفت: من اکنون مدت 24 سال است که در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا در حال خدمت می‌باشم و 49 سال سن دارم حال اگر بنا باشد پس از 25 سال بازنشست شوم باید سال بعد بازنشسگی من تائید شود؛ اما بر اساس قانون 55 سالگی ناچارم شش سال دیگر خدمت خود را ادامه دهم.

امیر جانی با بیان این نکته که افراد تجمع کننده در این مکان از شهرستان‌های استان و اکثرا پرستاران بخش خصوصی دولتی و دانشجوی پرستاری هستند، افزود: ما در انتظار هستیم مهرابی بهار و دیگر مسئولان برای این مشکلات تصمیمی اتخاذ کنند.

پرستاران در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به بی‌عدالتی‌های وزارت بهداشت و درمان مراتب همراهی و حمایت خود را از برادران و خواهران همکار در تجمع امروز بیان کرده و اعلام داشتند:

1- ما خواستار اجرای بی قیدو شرط قانون تعرفه گذاری پرستاری با تعیین ضریب عملکرد عادلانه در حد عرف جهانی هستیم.

2- ما خواستار اجرای عدالت در پرداخت‌ها هستیم به طوری که حداکثر اختلاف پرداخت بین تیم درمان سه برابر باشد.

3- ما خواستار توقف فوری واریزی‌های شگفت آور مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت هستیم و معتقدیم اگر این شکاف چند صدبرابری اصلاح نشود آسیب جبران ناپذیری به اقتصاد مردم، بیماران و کارکنان تیم سلامت وارد خواهد کرد و اگر اجرایی شود دیگر آب رفته به جوی باز نخواهد گشت.

4- ما هر گونه تهدید، تنبیه و تبعید پرستاران و هر یک از اعضای تیم درمان را که در جهت پیگیری حقوق صنفی باشد محکوم می‌کنیم.

5- روز پرستار روز میعاد بعدی ماست ما به دوستان تا روز پرستار مهلت می‌دهیم تا خواسته‌های به حق پرستاران را جامع عمل بپوشانند و این همان فرصت دو ماهه مورد نظر وزارت است. بدیهی است راهکارهای قانونی دیگری نیز می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد از جمله آن عمل به وظایف در حد قانون اگر قرار باشد پروسیجرهای مشترک بین پزشک و پرستار را تنها پزشک بگیرد پس باید خود انجام دهد.

6- ما از بیانیه مصوب پایانی تجمع همکارانمان در تهران و شهرستان‌های دیگر حمایت کرده و اتحاد بیشتر جامعه پرستاران ایران را تا حصول به خواسته‌هایمان که چیزی جز اجرای عدالت و رعایت حقوق مردم و کارکنان سلامت نیست را خواستاریم.

تجمع اعتراضی بازنشستگان نساجی مازندران مقابل ساختمان مرکزی بانک ملی ایران

با توجه به سوابق گذشته وعده مسئولان، اگر این بار نیز مطالبات ما با بی‌توجه‌ای همراه شود، به تجمعات خود در تهران ادامه خواهیم داد.

بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه نساجی مازندران، صبح امروز (۲۳ آذر ماه) در اعتراض به طولانی شدن وضعیت پرداخت مطالباتشان با سفر به پایتخت در مقابل ساختمان مرکزی بانک ملی ایران واقع در در خیابان فردوسی تهران تجمع کردند.

به گزارش23آذرایلنا،نماینده کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران گفت: تجمع امروز کارگران بازنشسته نساجی مازندران در واکنش به طولانی شدن زمان وصول مطالبات معوقه‌شان از سوی بانک ملی صورت گرفته است. بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی نساجی مازندران می‌خواهد با خرید قطعه زمینی ۱۵ هکتاری به ارزش ۸۳ میلیارد تومان مطالبات کارگران را پرداخت کند. با وجود آنکه همه مراحل ثبت این زمین به نام بانک ملی انجام شده است اما به دلایلی که ما بی‌اطلاعیم هنوز پولی به کارگران پرداخت نشده است.

او گفت: پیش از این زمین‌ها به دلیل بدهی در توقیف سازمان تامین اجتماعی بود که با پیگیری کارگران و همکاری وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، چند وقت پیش این زمین‌ها آزاد شد و شرایط تسهیل فروش‌شان به بانک ملی فراهم آمد.

وی همچنین در خصوص میزان مطالبه بانک ملی از کارخانه نساجی مازندران گفت: در حال حاضر بانک ملی به ازای طلب ۴۰ میلیاردی خود، خود را سهام دار کارخانه می داند و قصد دارد این زمینها را خریداری کند. همچنین این بانک مدعی است این رقم به ۱۷۶ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

نماینده کارگران در ادامه با انتقاد از اینکه مسئولان بانک ملی نسبت به پی گیری مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته نساجی مازندران بی‌تفاوت‌اند و هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات آنان انجام نمی‌‌شود، افزود: زمینهای فروخته شده به بانک ملی دارای موقیت بسیار خوب با کاربری تجاری در بهترین نقطه قائم شهر است که ارزش مالی این زمین‌ها در بازار فروش حدودا متری ۲ میلیون تومان است. اما کار‌شناسان بانک ملی ارزش این زمین‌ها را حدود یک میلیون تومان قیمت گذاری کرده‌اند. با وجود آنکه این زمین‌ها خریدار دیگری نداشت کارفرمای کارخانه و کارگران ناچار شدند با رقم کار‌شناسی بانک ملی موافقت کنند.

اواضافه کرد: هم اکنون مراحل واگذاری این ۱۵ هکتار زمین تجاری (بجای بدهی‌های گذشته کارخانه به بانک) به بانک ملی انجام شده است، اما مدیران ارشد بانک ملی در پرداخت پول شاغلین و بازنشستگان کوتاهی می‌کنند.

او در ادامه سخنان خود در مورد میزان مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه نساجی مازندران گفت: مجموع مطالبات کارگران شاغل و بازنشسته ۱۵ میلیارد تومان است که رقم ۱۱ میلیارد تومان آن بابت حق سنوات حدود ۵۵۰ کارگر بازنشسته در فاصله سال ۸۸ تا پایان سال ۹۲ انباشته شده و مابقی ۴ میلیارد تومان بابت مطالبات معوقه سالهای ۸۸ تا ۹۱، ۳۵۰ کارگر شاغل به وجود آمده است.

به گفته این کارگر، تا این لحظه هربار که این کارگران برای وصول مطالبات خود اجتماع کرده‌اند از سوی مسئولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هایی داده شده است که تمامی این وعده‌ها در عمل برآورده نشده‌اند. امروز نیز تا این لحظه هیچکدام از مسئولان بانک ملی در جمع معترضین حاضر نشده‌اند.

یکی دیگر از نمایندگان کارگران حاضر در تجمع امروز کارگران بازنشسته نساجی مازندران در ادامه سخنان همکارش افزود: ما کارگران نساجی مازندران سالهاست که پی گیر مشکلات خود از مسئولان استانی و کشوری هستیم اما انگار گرسنگی کارگرانی که ۳۰ سال به این کشور خدمت کرده‌اند برای مسئولان مهم نیست.

به گفته وی، کارگران با همکاری برخی مسئولان شهرستان زمینه تسهیل فروش این زمین‌ها را برای دریافت مطالباتشان به بانک ملی فراهم کردند اما بانک ملی به بهانه‌هایی نمی‌خواهد مطالبات کارگران را پرداخت کند.

او گفت: کارخانه نساجی مازندران زمین‌های با ارزش زیادی را در نقاط مختلف استان مازندران در تملک دارد که در سالهای گذشته بیشتر این زمین‌ها از سوی طالبکاران دولتی مصادره شده است.

به گفته وی، ارزش هر یک از زمین‌های تحت مالکیت نساجی مازندران از ۵ میلیارد تومان تا ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که بخشی از آن‌ها بانک ملی، سازمان تامین اجتماعی و اداره دارایی بابت طلبشان از کارخانه توقیف کرده‌اند بخش قابل توجه‌ای از این زمین‌ها نیز از سوی شهرداری قائم شهر بابت ساخت پارک تصرف شده است.

همچنین یکی دیگر از نمایندگان کارگری حاضر در تجمع امروز گفت: امروز ما برای چندمین بار از کار و زندگی خود در مازندران دست کشیده‌ایم و برای مطالبه خواسته‌هایمان به تهران پناه آورده‌ایم تا شاید به مشکلاتمان رسیدگی شود.

این کارگر با بیان اینکه کارگران نساجی مازندران حاضر در تهران خواهان پیگیری برای وصول مطالبات خود و همکارانشان هستند، افزود: تا این لحظه هربار که این کارگران برای وصول خواسته‌های خود اجتماع کرده‌اند از سوی مسئولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هایی داده شده است که تمامی آن‌ها در عمل برآورده نشده است.

این کارگر بازنشسته نساجی مازندران گفت: چند سال است که با تحمل همه سختی‌های کار در نساجی مازندران بازنشسته شده‌ایم. انتظار داشتیم بعد از یک عمر خدمت به این کشور بجای یک تشکر خشک خالی این اندازه اذیتمان نمی‌کردند.

او با بیان اینکه با تجمعاتی که انجام می‌دهیم همه از مشکلات واحد نساجی مازندران و تعویق مطالبات کارگرانش با اطلاع هستند افزود: با تجمع امروزمان در تهران همه رهگذران تا حدودی از مشکلاتمان با خبر بودند اما مسئول حراست بانک ملی بعد از این همه پی گیری از ما می‌پرسد جریان چیست برای چه اینجا آمده‌اید.

او گفت: ما به سنی رسیده‌ایم که دیگر پیر شده‌ایم. فرزندان دانشجو و یا سرباز داریم. در حال حاضر با اندک اندوخته‌ای که از راه کشاورزی و دست فروشی بدست می‌آوریم امرار معاش می‌کنیم. بیشتر وقت‌ها حتی پول نون هم نداریم.

وی درباره شرایطی که شب گذشته به سختی عازم تهران شده بودند گفت: تعداد بازنشستگانی که قرار بود امروز در تهران حاضر باشند بیش از ۲۰۰ نفر بود اما به دلیل کمبود اتوبوس و اینکه توانایی هزینه خودروهای شخصی را نداشتند برگشتند.

او گفت: قرار است تعداد زیادی آنان در صورت تامین اتوبوس امشب به ما ملحق شوند.

او در خاتمه گفت: با توجه به سوابق گذشته وعده مسئولان، اگر این بار نیز مطالبات ما با بی‌توجه‌ای همراه شود، به تجمعات خود در تهران ادامه خواهیم داد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان کارخانه نخ پارسیلون مقابل استانداری لرستان

صبح امروز (یکشنبه ۲۳ آذر) حدود پنجاه نفر از بازنشستگان کارخانه نخ پارسیلون خرم آباد در اعتراض به تعلل مالکان این کارخانه پارسیلون در خصوص پرداخت سنوات بازنشستگی‌شان، در مقابل استانداری لرستان تجمع کردند.

به گزارش 23آذرایلنا، نماینده کارگران بازنشسته نخ پارسیلون که در این تجمع حاضر بود گفت: در پی اعتراضات مکرر بازنشستگان در مقابل کارخانه و نهاد‌های مختلف دولتی در خصوص عدم دریافت سنوات پایان کار و قولهای بی‌عمل مدیرعامل کارخانه، متاسفانه بار دیگر ناچار شدیم اعتراض خود را در مقابل استانداری اعلام کنیم.

وی افزود: میانگین سنوات هر کدام از ۱۳۵ کارگر بازنشسته این کارخانه حدود ۲۰ میلیون تومان است که این رقم بعد از گذشت بیش از ۴ سال از بازنشستگی کارگران و کاهش شدید ارزش پول ملی هنوز به آنان پرداخت نشده است.

این کارگر بازنشسته درباره دلایل تجمع امروز کارگران اضافه کرد: بعد از آخرین تجمع بازنشستگان پارسیلون مقابل ساختمان استانداری لرستان که در هفته گذشته (۱۸ آذر ماه) صورت گرفته بود، قرار شد مسئولان این نهاد دولتی حداکثر تا امروز (یکشنبه) مطالبات‌مان را پی گیری کنند که متاسفانه هیچ اقدامی تا کنون انجام نگرفته است.

او افزود: کارفرما در توجیه عدم پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل کارخانه، کمبود نقدینگی و منابع مالی را بهانه می‌کند. به همین دلیل بیش از ۷ سال است که او به طلب کاران حقیقی و حقوقی خود وعده پرداخت مطالباتشان با وعده فروش ۱۸۰ هکتار از زمین‌های صنعتی تحت مالکیت کارخانه را می‌دهد.

به گفته وی، مجموع بدهی‌های کارخانه پارسیلون حدود ۹۰ میلیارد تومان بر آورد می‌شود که مهم‌ترین طلبکاران دولتی سازمان تامین اجتماعی، اداره دارایی و اداره برق هستند.

او درخاتمه گفت: علاوه بر ۱۳۵ کارگر بازنشسته، پرداخت بخشی از مطالبات حقوقی کارگران شاغل کارخانه نخ پارسیلون نیز نزدیک به ۲ سال است که معوق مانده است.

کارگران ۴ شرکت سرمایه‌گذاری سبز تجمع کردند

صبح امروز حدود یکصد نفر از کارگران شرکت‌های چهارگانه سرمایه گذاری سبز در اعتراض به وضعیت نامشخص مطالبات مزدی خود در محل این شرکت تجمع کردند.

به گزارش23آذرایلنا،این تجمع در داخل شرکت و در اعتراض به وضعیت نامشخص دستمزد‌ها، حقوق و بیمه معوقه برپا شده است.

گزارشی از کارگران کوره ‌پز خانه‌های اراک

دست‌های کارگران کوره‌های آجرپزی هم زبر است و هم خشن، دست‌هایی که به واسطه رفاقت با خاک و آجر این روزها دیگر به درد نوازش صورت فرزندان و نوه‌هایشان نمی‌خورد.

به گزارش 23آذرفارس ، دست‌هایشان را که می‌بینی می‌شود رد پای یک زندگی پر مشقت و زحمت را در آینه به خاک نشسته کف آن دید، کارگران صنعتی که این روزها به واسطه در حاشیه قرار گرفتنش زیر سایه صنعت جدید ساختمان سازی باید در لابلای گل و لای خشت آجرهای سنگین با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کنند.

صحبت بر سر کارگران کوره‌پز خانه‌های اراک است، مردانی که دوشادوش مشکلات زندگی آجر خانه‌های دیگران را درست می‌کنند به امید روزی که خود خانه‌دار شوند.

محمد علی مولایی یکی از این کارگران است که با داشتن 55 سال سن در حالی که از کودکی به کارگری در کوره‌پز خانه‌های مختلف مشغول به کار بوده تنها 17 سال سابقه بیمه دارد و دیگر امیدی برای استفاده از مزایایی که سال‌ها پرداخت کرده ندارد.

چین و چروک صورت خسته‌اش به خوبی گواه سختی کاری که باید در کنار غربت تحمل کند هست، مرد آذری زبانی که این روزها به عنوان مسئول پخت در یکی از کوره‌پز خانه‌های شهر اراک فعالیت می‌کند و معتقد است کار پخت آجر یک کار سخت و تخصصی است که عمدتا تخصصش را اهالی آذربایجان دارند.

مولایی گفت: مسئولان باید چاره‌ای برای کارگران کوره‌پز خانه‌ها بیندیشند، چرا که این کار آن قدر سخت و زیان بار است که یک کارگر عمدتا عمرش به 60 سال برای بازنشستگی نمی‌رسد.وی بیان کرد: کار در کوره از یک سو به واسطه آلایندگی‌ها و از سوی دیگر به واسطه سختی و سنگینی کار موجب از کار افتادگی کارگران می‌شود چرا که یک کارگر کوره‌پز خانه مجبور است در هر روز 30 هزار آجر با وزن تقریبی صد تن را جا بجا کند مطمئنا عمری کمتری از 60 سال دارد.

او که به همراه دیگر همشهری‌هایش 24 ساعت شبانه روز را به کار در کوره‌ها مشغول است از درآمد کم این قشر سخن می‌گوید و اظهار داشت: اگر چه یک کارگر حرفه‌ای کوره این روزها دستمزدی حدود 55 هزار تومان در روز می‌گیرد، اما این حق‌الزحمه در برابر کار شبانه روزی بسیار اندک است.

عیوض عبدی کارگر دیگر این بخش گفت: از سال 70 در کوره‌پزخانه‌ها مشغول کار بودم این در حالی است که سابقه کار ثبت شده برای من تنها 15 سال است.

او که پدری 36 ساله است دوری راه را به جان خریده به امید کسب روزی حلالی که در خشت‌های بر هم سوار آجرها دنبالش می‌گردد، آجرهایی که آرزو می‌کند روزی بتواند با آنها سرپناهی برای خود و خانواده‌اش دست و پا کند.

عبدی از بی‌توجهی مسئولان به کارگران صنعت آجرپزی گلایه کرد و ادامه داد: کارگر صنعت آجرپزی علیرغم سختی فراوان از هر گونه مزایای شغلی دیگر محروم است این در حالیست که کار کارگران کوره‌پزخانه‌ها در قیاس با کارگران سایر صنایع سخت‌تر و پر زحمت‌تر است.

این کارگر صنعت آجر‌پزی افزود: کارگر کوره‌پز خانه نه حق دریافت مسکن دارد نه از امکانات رفاهی و ورزشی برخوردار است در این صنعت فقط کار سخت و زیان‌بار است که سهم شاغلین شده و کسی فریادرس کارگران نیست.

وی اضافه کرد: مسکن مهر به بهانه ارائه به خانوارهای کم درآمد اجرا شد، اما یک آجر این خانه‌ها هم به ما نرسید این در حالی است که افرادی این روزها زیر سقف مسکن مهر سکونت دارند که یک دهم شغل ما سختی نمی‌کشند.

کارگر دیگری که نخواست نامی از او برده شود هم گفت: درآمد کارگران آجرپز فقط نان شب می‌شود و کرایه خانه، ما حتی برای آنکه آخر ماه پول بیشتری برای خانواده خود بفرستیم 5 ماه از دیدن فرزندانمان محروم هستیم، چرا که کارگر روز مزد در مرخصی حقوق ندارد!

تظاهرات سراسری مردم آمریکا برای برابری و عدالت وبازداشت ده ها معترض!

همزمان با تظاهرات گسترده مردم واشنگتن در اعتراض به تبعیض نژادی و قدرت و اختیارات بیش از حد پلیس آمریکا در شهرهای دیگر نیز تظاهراتهایی مشابه برپا شد.

به گزارش14دسامبریورونیوز، درپی حمله پلیس به تظاهرکنندگان در شهر شیکاگو دستکم ۶ تن از معترضان بازداشت شده اند. برخی رسانه های محلی تعداد افراد بازداشت شده را بیش از ۲۰ تن عنوان کرده اند.

خیابان های نیویورک نیز شاهد حضور گسترده مردمی بود که با شعار ما عدالت و برابری می خواهیم، تظاهرات کردند.

اغلب تظاهرکنندگان تصویر اریک گارنر، سیاهپوست را که گفته می شود در جریان بازداشتش از سوی پلیس کشته شد را در دست داشتند.

بر اساس این گزارش، پلیس شهر بوستون نیز حدود ۲۳ تن از معترضانی را که سعی داشتند یکی از بزرگراههای اصلی شهر را مسدود کنند دستگیر کرده است.

در شهر اوکلاند در غرب کالیفرنیا نیز حدود ۴۵ تن از معترضان به اتهام هایی همچون خرابکاری و عدم پذیرش دستور پلیس بازداشت شدند.

اعتراض ها طی هفته های گذشته و پس از مرگ سه شهروند سیاه پوست به دست ماموران سفیدپوست آغاز شد. همزمان تصمیم هیات منصفه دادگاههای نیویورک و فرگوسن در بی گناه تشخیص دادن ماموران پلیسی که عامل کشته شدن سیاه پوستان بودند، اعتراض ها را شدت بخشید.

اعتراض مردم مسکو نسبت به طرح دولت برای کاهش بودجه آموزش و پزشکی

صدها تن از پزشکان همراه با گروهی از طرفداران احزاب چپ با در دست داشتن پرچم های قرمز رنگ ضمن برپایی تظاهرات در شهر مسکو نسبت به تصمیم دولت درباره کاهش بودجه آموزش و پزشکی اعتراض کردند.

به گزارش14دسامبریورونیوز،در پی این تصمیم دولت، تاکنون ۲۸ موسسه آموزش پزشکی و ۱۵ بیمارستان تعطیل شده است. اگرچه مقام های رسمی می گویند، این طرح همچنان در دست بررسی است.

یکی از معترضان می گوید: من نسبت به اقدام صورت گرفته از سوی مقام های مسئول بسیار خشمگین هستم. به نظر من ما مخالفان دولت نیستیم بلکه این دولت است که با ایده و خواسته های ملت مخالف کرده است.

بر اساس آمار درج شده در وب سایت رسمی دولت روسیه، میزان سرمایه گذاری در زمینه بهداشت و درمان در فاصله سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی تنها ۴ درصد خواهد بود و ۶۷ درصد از سرمایه گذاری های دولت نیز به بخشهای توسعه و حمل و نقل اختصاص خواهد یافت.

۱۰ کارگر چینی در معدن زغال سنگ جان باختند

مقامات چینی اعلام کردند 10 کارگری که در پی انفجار گاز در یک معدن زغال سنگ در شهر جیشی در شمال شرقی این کشور زیر زمین گرفتار شده بودند، جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش 23آذرماين نيوز، سازمان نظارت بر ایمنی استان هیلونگ جیانگ اعلام کرد ماموران امداد جسد این کارگزان را از معدن شینگیون خارج کرده‌اند.

به گزارش شين هوا، این انفجار روز یکشنبه رخ داد و تحقیق در مورد عامل حادثه همچنان ادامه دارد.

بیست وسوم آذرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری24آذر1393

- گزارشی از یازدهمین روز اعتصاب غذای بهنام

- اخبار تکمیلی در مورد وضعیت ریبوار عبداللهی

- اخراج۲۰ کارگر در عسلویه پس از اعتراض به عدم پرداخت 4ماه دستمزدشان

- نان گران، سفره ها خالی!

- خطربیکاری بیخ گوش17هزارکارگرمعادن زغال سنگ !

- عدم موافقت کارفرمایان با افزایش مزد کارگران خبازکردستان!

- تجمع پرستاران اصفهانی در اعتراض به عملی نشدن کارانه و عدم کاهش ساعت کاری

- پاسخ نماینده پرستاران معترض به اظهارات وزیر بهداشت

- اعتصاب وتجمع آبداران دشتستان در اعتراض به تعویق شش ماه حقوق

- کارگران بازنشسته نساجی مازندران با وعده بانک ملی تهران را ترک کردند

- عدم پرداخت حقوق ۲۰ کارگر راه‌آهن طبس یک ماه پس از خاتمه قرارداد پیمانکار

- عدم پرداخت دو ماه حقوق کارگران قند کامیاب با وجود انبار پر از محصول

- عدم واگذاری زمین به کارگران اداره ی شهرسازی شهرستان سروآباد

- اعتصاب عمومی دراعتراض به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت، بلژیک را فلج کرده است

- اعتصاب3روزه کارکنان آمازون در آلمان برای افزایش دستمزد

اطلاعیه شماره ۳۷ کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده

گزارشی از یازدهمین روز اعتصاب غذای بهنام

کارگران ، تشکل‌های کارگری ، انسان‌های شریف و آزاده

همانگونه که مطلع هستید بهنام ابراهیم زاده از روز ۱۲ آذر ماه دست به اعتصاب غذا زد و هم اکنون ۱۲ روز است که در اعتصاب غذا به سر میبرد ، روز گذشته مورخ ۲۳ آذر ماه که یازدهمین روز اعتصاب غذای بهنام بود بهنام به خاطر وخامت حال جسمی‌ به بهداری زندان منتقل شد و وقتی‌ پزشک بهداری بهنام را معاینه کرد فشار خون بهنام پائین تر از ۶ بود و به همین علت پزشکان بهداری به شدت به بهنام فشار آوردند که باید سرم وصل کند ولی‌ بهنام به هیچ عنوان این اجازه را به پزشکان بهداری نداد و در حالی‌ که از شرایط جسمی‌ خوبی‌ برخوردار نبود به بند یک زندان گوهر دشت بازگردانده شد.

همانگونه که اطلاعیه قبلی‌ هم اشاره کرده بودیم بهنام تا ۲۸ آذر ماه اگر به خواسته‌ها و مطالباتش رسیدگی نشود دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد.

کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده از تمامی‌ تشکل‌های کارگری و انسان‌های شریف و آزاده در ایران و جهان می‌خواهد که صدای بهنام باشند و نسبت به این وضعیت بی‌ تفاوت نباشند.

بیست و چهارم آذر ماه ۱۳۹۳

شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده آقای محمود صالحی ٠٩٣۵٧٣۵٣۴١٢

k.d.behnam.ebrahimzadeh@gmail.com
komitehbehnam1.blogfa.com

اخبار تکمیلی در مورد وضعیت ریبوار عبداللهی

به گزارش رسیده روز چهارشنبه 19 آذر، ریبوار عبداللهی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی بعد از مراجعه به اداره اطلاعات سنندج و چند ساعت بازجویی در آن اداره به طور موقت آزاد می گردد و سپس چند کوچه آن طرفترمجددا توسط مامورین لباس شخصی اداره اطلاعات دستگیر و به بازداشتگاه مرکزی اداره اطلاعات منتقل می شود. در مدت سه روز بازداشت، این فعال کارگری توسط مامورین مورد شکنجه های بیرحمانه ای قرار گرفته به طوری که بر اثر این شکنجه ها بیهوش شده و روز جمعه 21 آذر توسط مامورین به زندان مرکزی سنندج منتقل و سپس در ساعت هشت و نیم شب به اورژانس بیمارستان توحید منتقل می شود. ظاهرا این فعال کارگری بعد از مداوای اولیه در ساعت 12 شب به زندان مرکزی سنندج منتقل می شود. گزارش حاکی است که ریبوار در اثر شکنجه به شدت از ناحیه شکم و سر آسیب دیده است .

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن این گونه رفتارهای غیر انسانی، مامورین امنیتی را مسئول حفظ جان و سلامت ریبوار عبداللهی دانسته و خواهان آزادی فوری این فعال کارگری می باشد.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

23 آذر 1393

اخراج۲۰ کارگر در عسلویه پس از اعتراض به عدم پرداخت 4ماه دستمزدشان

گروهی از کارگران نقاش شاغل در منطقه ویژه عسلویه می‌گویند که حدود دو هفته پیش، بعد از آنکه به 4 ماه تاخیر در پرداخت دستمزدشان اعتراض کرده‌اند، وادار به امضای برگه تسویه حساب و اخراج شده‌اند.

به گزارش24آذر ایلنا، این کارگران که تعدادشان ۲۰ نفر است در فاصله خرداد تا مرداد ماه سال جاری از طریق شرکت پیمانکاری قنواتی در فازهای ۱۷ و ۱۸ عسلویه به رنگ کاری لوله‌های نفتی مشغول بوده‌اند.

طبق اظهارات کارگران، این اخراج پس از آن صورت گرفته است که کارگران نقاش در اعتراض به انباشته شدن مطالبات مزدی خود به پیمانکار معترض می‌شوند و در واکنش از سوی پیمانکار برای همگی آن‌ها برگه تسویه حساب صادر می‌شود.

براساس سندی که از برگه‌های تسویه حساب این ۲۰ کارگر اخراجی ارسال شده است، پیمانکار علت این تسویه حساب‌ها را شخصی عنوان کرده است.

این کارگران که از نیروهای غیر بومی بلوچ و خوزستانی منطقه ویژه عسلویه هستند پس از تسویه حساب اجباری هنور مطالبات معوقه مزدی خود را دریافت نکرده‌اند.

به گفته منابع آگاه در عسلویه، به دلیل آنکه کارگر تسویه حساب انجام داده اجازه اقامت در خوابگاه پروژه را ندارد، این ۲۰ کارگر اخراجی مورد نظر راهی شهر خود شده‌‌اند و قادر به پیگیری حضوری مطالبات مزدی خود نیستند.

یکی از این کارگران در باره فعالیت خود و همکارنش گفت: کار ما این بود که با سنباده و فرچه لوله‌های ۴۰ تا ۶۰ اینچی نصب شده در تاسیسات نفتی را رنگ بزنیم، ارتفاع این تاسیسات در برخی موارد تا ۷۰ متر هم می‌رسید.

این کارگر اخراجی درباره مطالبات معوقه خود و همکارانش گفت: طبق قرارداد باید هر ماه بابت ۲۴ روز کاری به ما مبلغ ۹۵۰ هزار تومان پرداخت می‌شد، دست کم پیمانکار چهار ماه حقوق به کارگران بدهکار است و پس از آنکه دو هفته پیش نسبت به طولانی شدن تاخیر در پرداخت مزدمان اعتراض کردیم پیمانکار برای همه ما برگه تسویه حساب صادر کرد.

وی ادامه داد: پس از تسویه حساب ما را از خوابگاه بیرون کردند و در نتیجه چون سرپناهی نداشتیم هرکدام روانه شهر خود شدیم؛ پس از اخراج پیمانکار به هر نفر مبلغ ۵۰ هزار تومان بابت هزینه حمل و نقل پرداخت کرد که آنهم بابت کرایه عسلویه تا بندر عباس خرج شد و کارگران باقیمانده مسیر را با هزینه شخصی به شهرشان بازگشتند؛ از آن زمان تاکنون کارفرما حتی یک ریال از مطالبات معوقه را پرداخت نکرده است.

جوانمیر مرادی: نان گران، سفره ها خالی!

دهها سال است داشتن یک زندگی عاری از دغدغه و پریشان خیالی برای اکثریت جامعه ایران تنها به آرزوئی بدل شده است. دولتها یکی بعد از دیگری آمدند و وعده بهبودی اقتصادی و کم شدن فشارها بر عموم مردم و بخصوص کارگران دادند، اما نه تنها ذره ای از بار کمرشکن اقتصادی بر گرده اکثریت جامعه کم نکردند، بلکه با تحمیل فقر و فلاکت بیشتر دوره شان به پایان رسید و رفتند. پایان هر دوره از این دولتها همراه بود با تورم ، گرانی و هزاران معضل بویژه اقتصادی برای مردم. قدرت خرید برای اکثریت جامعه و بخصوص کارگران روزبروز و هر دوره نسبت به دوره قبل کمتر شد، اخراج سازیها همه گیرتر و خیل بیکاران عظیم تر گشت . هر ساله بر تعداد کودکان محروم از تحصیل افزوده و بر شمار کودکان کار و خیابان اضافه گردید. کلیه فروشی در جامع رواج یافت و اعتیاد و از هم پاشیدگی خانوادهای محروم جزء اخبار همیشگی روزنامه ها گردید. اینها فقط گوشه هائی است ازآنچه طی دهها سال گذشته بر جامعه گذشته است و هر دوره وعده از بین بردن یا کاهش دادن شدت آنها داده شده ولی همواره عکس وعده ها اتفاق افتاده. تعیین دستمزد سالیانه با فرسنگها فاصله عقب تر از میزان تورم و گرانی ، اخراجهای دسته جمعی و همیشگی و عدم پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران عوامل اصلی همه مشکلات و خانه خرابیهای میلیونها انسانی هستند که جز از طریق فروش نیروی کارشان هیچ منبع درآمدی دیگری ندارند. این اکثریت عظیم قربانیان شرایط اقتصادی ای هستند که هیچ راه برون رفتی در ورای خود را نمی بیند. اقتصاد ورشکسته ایران باید برای سرپا ماندن از دستمزد کارگر و از سفره مردم زحمتکش و محروم بردارد و با آن کم و کاستی هایش را بپوشاند. یارانه ها را حذف کردند تا با پول حاصل از آن اقتصاد را رونق دهند. اقتصادی که نه رونقش دردی از مردم را دوا می کند و نه عامل رکودش مردم و کارگران هستند اما برای رونق بخشیدن به این اقتصاد ورشکسته به ابتدائی ترین حق بیش از70 میلیون نفر هجوم برده می شود.حاملهای انرژی ، نان و دیگر مایحتاج ابتدائی و ضروری هر سال گرانتر شده و به این ترتیب سفره عموم مردم کوچکتر و بی رونق تر شده است. مردم و کارگران این سالها به تجربه دیده اند که همواره سرمایه داری ایران و دولتهای نماینده آن برای حفظ سودآوری اقتصاد سرمایه داری به زندگیشان هجوم برده و روزبروز سطح زندگیها را پایین آورده اند. در حالیکه تأمین زندگی آحاد جامعه باید بر هر موضوعی دیگر همانند رونق اقتصادی و حفظ سودآوری سرمایه ها ارجحیت داشته باشد. انسانهای هر جامعه ای دارای حقوقی پایه ای هستند که باید جدا از هر ملاحظه ای برسمیت شناخته و برآورده شود، و این حقوق پایه ای همان برخورداری از زندگی انسانی است. اما در کشورهای سرمایه داری و بخصوص ایران آنچه که اولویت و مبرمیت دارد رونق اقتصادی و حفظ سودآوری سرمایه هاست، و تازه بعد از آن است که به کارگران وعده بهبودی اوضاع معیشتی شان را می دهند. در ایران چون وضع اقتصادی به دور از ثبات است، کارگران و اکثر مردم محروم جامعه باید همچنان در انتظار روزی نامحتمل برای تغییر در وضعیت زندگیشان بنشینند و نه تنها همین بلکه زدن از سطح موجود زندگیشان و به فلاکت عمیقتر نشستن خود را از نظر دور ندارند. در دوران دو دولت قبل به بهانه استفاده بهینه از حاملهای انرژی، قیمت انواع این کالاها را که تأثیر مستقیم بر زندگی بیش از 70 میلیون نفر دارد ده برابر افزایش دادند ولی همانطور که به تجربه دیدیم معلوم شد که موضوع اصلا ربطی به استفاده بهینه و جلوگیری از اتلاف و اصراف نبود، بلکه هدف انداختن بار گرانی و تورم بر دوش مردم بود. تورمی که مردم هیچ نقشی در بوجود آوردنش نداشته و اینک باید تاوان آن را با تحمل فقر و نداری بیشتر از پیش بپردازند. و امروز در دولت تدبیر و امید! نان را 30 تا 40 درصد افزایش داده اند که معنایش همراه ساختن کارگران و مردم کم درآمد با کابوس همیشگی گرسنگی است. گرانی نان در جامعه ای که اصلی ترین ماده غذائی سفره شان نان است به معنای به ورطه گرسنگی مطلق و نابودی و فلاکت غیر قابل تحمل سوق دادن انسانهاست. جامعه ای که میلیونها بیکار، دهها میلیون نفر 4 الی 5 برابر زیر خط فقر و بیش از 80 درصد آن زیر خط فقر زندگی می کنند معلوم است که با افزایش قیمت نان چه روزهای سختی در انتظارش است! گرانی نان هیچ توجیهی جز زدن از سفره بی رونق مردم و ریختن آن بر روی سرمایه های سرمایه داران که استثمارگران طبقه کارگر و عاملان اصلی تحمیل فقر و فلاکت بر مردم هستند، ندارد. نان، مایحتاج ضروری زندگی و کالاهائی مانند آب، برق، گاز و بنزین که زندگی آکثریت جامعه به آنها گره خورده اند نباید به بهانه های جورواجورگران شوند و وصله کم و کاستیهای به اصطلاح بنگاههای اقتصادی و غیره گردند. گران شدن هر یک از این کالاها به معنای مواجه ساختن اکثریت جامعه با فقر و گرسنگی و هزار مصیبت و معضل دیگر و به معنای واقعی فدا کردن اکثریت برای حفظ منافع اقلیتی است که در چنین شرایطی سودهای میلیاردی به جیب می زنند.

جوانمیر مرادی 23/9/1393

برگرفته ازسایت اتحادیه آزادکارگران ایران

خطربیکاری بیخ گوش17هزارکارگرمعادن زغال سنگ !

امسال وضعیت معادن زغال سنگ کشور رو به افول بوده است و روند سال جاری نیز بسیار نگران کننده است؛ به طوری که اگر روال به همین صورت پیش رود تعداد زیادی از معادن زغال سنگ تعطیل خواهند شد.

به گزارش 15آذردنیای معدن، دبیر کمیته زغال سنگ خانه معدن امروز - دوشنبه - در نشست خبری افزود: تعطیلی معادن زغال سنگ به معنای بیکاری 8500 نفر در بخش خصوصی و همین تعداد در بخش دولتی است.

وی ادامه داد: تقاضای ما از دولت این است که کمیته زغال سنگ به منظور رسیدگی به مشکلات این حوزه در وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد شود.

دبیر کمیته زغال سنگ خانه معدن میزان سرمایه گذاری برای احداث معادن زغال سنگ را صدها میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: امسال کمتر از یک و نیم میلیون تن زغال سنگ در کشور تولید شد.

مجتهدزاده با بیان این که طی یک سال اخیر تلاش های بسیاری برای ارتقای این حوزه انجام شده است، پیش بینی کرد: اگر روال به همین صورت پیش رود ایران در سال 1395 جزو عمده ترین کشورهای واردکننده زغال سنگ است.وی با اشاره به کاهش قیمت جهانی زغال سنگ گفت: باید برای مقابله با این موضوع و رفع مشکلات پیش آمده استراتژی منظم و هدفمندی ایجاد شود.

عدم موافقت کارفرمایان با افزایش مزد کارگران خبازکردستان!

دبیر انجمن صنفی کارگران خبازی‌های سنندج و حومه گفت جلسه دیروز نمایندگان کارفرمایان و کارگران برای افزایش مزد کارگران شاغل در نانوایی‌های استان کردستان بی‌نتیجه به پایان رسید.

یدالله صمدی در این باره گفت: نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و شماری از مقام‌های دولتی پنج‌شنبه هفته گذشته (۱۹ آذر) به قصد افزایش مزد کارگران شاغل در نانوایی‌های استان کردستان در اداره کار سنندج تشکیل جلسه دادند و طرفین در این جلسه به طرح مواضع خود پرداختند.

او افزود: همانطور که انتظار می‌رفت این جلسه نتیجه چشمگیری نداشت و در ‌‌نهایت مصوب شد که نمایندگان کارگران و کارفرمایان تا پایان وقت اداری دیروز (یکشنبه ۲۳ آذر) به نتیجه مشترکی درباره افزایش مزد برسند.

 

این فعال کارگری افزود: نمایندگان کارگران و کارفرمایان دیروز در دفتر اتحادیه کارفرمایان خبازی‌های سنندج تشکیل جلسه دادند اما نمایندگان کارفرمایان با افزایش مزد کارگران خباز حتی برای چند درصد نیز موافقت نکردند.

او افزود: نمایندگان کارگران در جلسه دیروز هزینه‌های خانواده کارگری را آنالیز کردند و خواهان افزایش دستمزد بر اساس مصوبه شورای عالی کار شدند.

صمدی در عین حال تصریح کرد که نمایندگان کارگران شرح جلسه دیروز را به مقام‌های مسئول گزارش کرده‌اند.

او گفت: دستمزد و مزایای کارگران خباز طبق تبصره ۲ از ماده ۳۵ قانون کار متناسب با محصول تولید شده پرداخت می‌شود. این تبصره قانونی می‌گوید تعیین حداقل دستمزد کارگران مشمول این ماده هر ساله در بخشنامه شورای عالی کار تحت عنوان دستورالعمل محاسبه دستمزد کارگران کارمزد موقت و دائم محاسبه و ابلاغ می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارگران خبازی ‌های سنندج و حومه در پایان گفت: قیمت هر قرص نان لواش در استان کردستان از ۱۲۵ تومان به ۱۶۵ تومان رسیده است یعنی دولت قیمت نان را در این استان نزدیک به ۳۲ درصد گران کرده است و این افزایش قیمت در حالی صورت گرفته که دستمزد کارگران شاغل در نانوایی‌ها از سال ۹۱ افزایشی نداشته است.

منبع:ایلنا-24آذر

تجمع پرستاران اصفهانی در اعتراض به عملی نشدن کارانه و عدم کاهش ساعت کاری

پرستاران اصفهانی با تجمع خود نسبت به عملی نشدن کارانه و عدم کاهش ساعت کاری صدای خود را به گوش مسوولان رساندند.

به گزارش24آذرایمنا،اعتصاب پرستاران اصفهانی همزمان با دیگرکلانشهرهای تبریز، شیراز، مشهد و تهران دراصفهان در حالی انجام شد که به قول وزیر بهداشت تا دو هفته دیگر وضعیت کارانه آنان به صورت کامل مشخص خواهد شد اما پرستاران اصفهانی به علت عدم تجقق این وعده ها و طولانی شدن این وعده ها به اعتراض برخاستند.

به گفته تعداد زیادی از این پرستاران که در این تجمع حضور داشتند هدف اصلی آنان از این کار رساندن صدای اعتراض خود به مسووولان بالادستی برای بهبود وضعیت اشتغال آنان است که پس از گذشت ۹ ماه از دادن این وعده ها هنوز تحقق نیافته است.

در ابتدای سال جاری بود که رییس جمهور وعده افزایش حقوق کارمندان به ویژه پرستاران را مطرح کردند اما سختی شغل آنان و عدم اختصاص کارانه به این قشر زحمت کش اصلی ترین عامل این تجمع به شمار می رود.

پاسخ نماینده پرستاران معترض به اظهارات وزیر بهداشت

نماینده پرستاران معترض گفت: وزیر بهداشت نباید پرستاران معترض را کوچک جلوه دهد بلکه باید به خواسته های این پرستاران توجه کند.

به گزارش24آذرفارس،محمد شریفی مقدم گفت: دیروز جمعی از پرستاران در اعتراض به فاصله حقوق دریافتی بین پرستاران و پزشکان مقابل ریاست جمهوری تجمع کردند.

وی گفت: تعداد این پرستاران بر اساس اسامی ثبت شده شان بیش از هزار نفر است در حالی که وزیر بهداشت این تعداد را حدود 100 نفر اعلام کرد ضمن اینکه تجمعات مشابهی در اصفهان، شیراز و مشهد نیز بر پا شد.

وی ادامه داد: بعد از این تجمع مسئولان ریاست جمهوری از نمایندگان پرستاران خواستند که کمیته ای تشکیل دهند و به این ترتیب یک کمیته 5 نفره با حضور نمایندگان پرستاران تشکیل شد و بنده را به عنوان سخنگوی این کمیته معرفی کردند.

شریفی مقدم گفت: خواسته اصلی پرستاران این است که بر اساس قوانین بالادستی و سیاستهای کلان حوزه سلامت، فاصله حقوق و دریافتی پرستاران و پزشکان به یک رقم منطقی، عرفی و استاندارد برسد و از مسئولان می خواهیم که در فضایی کارشناسی به این خواسته ها رسیدگی کنند.

وی افزود: ما قبلاً از راههایی مثل نامه نگاری مسائل را با مسئولان مطرح کردیم اما چون توجهی نشد مجبور شدیم به سمت تجمع حرکت کنیم تا بتوانیم به نوعی صدایمان را به گوش مسئولان برسانیم.

اعتصاب وتجمع آبداران دشتستان در اعتراض به تعویق شش ماه حقوق

تعدادی ازکارگران قراردادی اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دشتستان، صبح امروز (۲۴ آذر ماه) در اعتراض به عدم دریافت شش ماه حقوق دست از کارکشیده و مقابل ساختمان اداری شرکت آب و فاضلاب روستایی در شهر برازجان تجمع کردند.

به گزارش 24آذر ایلنا، نماینده کارگران آبفار دشتستان که در این تجمع حضور داشت گفت: کارگران آبفای دشتستان چندمین بار است که به دلیل عدم پرداخت مطالبات معوقه‌شان دست از کار کشیده و مقابل دفتر اداری آبفار دشتستان و سایر نهاد‌های دولتی شهرستان و استان تجمع می‌کنند.

او تعداد کارگران آبفار دشتستان را حدود ۶۰ کارگر ذکر کرد که به کارهای تقسیم آب و تعمیرات در سطح شهرستان اشتغال دارند. این کارگران بیش از ۶ ماه است که پرداخت حقوقشان به تاخیر افتاده است.

او در ادامه درباره جزئیات معوقات حقوقی کارگران آبفار دشتستان گفت: معوقات حقوقی کارگران به یک ماه حقوق اسفند سال ۹۲ و فروردین، مرداد، شهریور، مهر و آبان سال جاری مربوط می‌شود. همچنین کارفرما عیدی، پاداش و سنوات سال ۹۲ کارگران آبفار دشتستان را پرداخت نکرده است.

او افزود ما ۶۰ کارگر آبفار دشتستان تا پایان فروردین ماه سال جاری زیر نظر شرکت تعاونی آبداران کار می‌کردیم، اما از ابتدای اردیبهشت زیر نظر شرکت پیمانکاری شقایق برج خلیج فارس مشغول به کاریم.

این کارگر در ادامه اضافه کرد: دو ماه از معوقات حقوقی کارگران در اسفند ۹۲ (به همراه عیدی و سنوات) و فروردین ۹۳ به شرکت تعاونی آبداران مربوط می‌شود و مابقی مطالبات حقوقی کارگران از شرکت پیمانکاری شقایق برج خلیج فارس است.

او با بیان اینکه کارگران آبفار بعد از پایان قرار داد شرکت آبدانان انتظار داشتند زیر نظر شرکت آب وفاضلاب روستایی کار کنند افزود: با وجود شرکت‌های پیمانکاری، بخش قابل توجهی از دستمزد کارگران به حساب کارفرما پرداخت می‌شود.

به گفته وی، این ۶۰ کارگر با قراردادهای یکساله بیش از ۲۰ سال است در مجموعه آب وفاضلاب روستایی کار می‌کنند.

متاسفانه کارفرمای شرکت شقایق برج خلیج فارس علاوه بر تاخیر در پرداخت حقوق، حق بیمه کارگران را هر چند ماه یکبار به حساب تامین اجتماعی پرداخت می‌کند و این موضوع باعث مشکلاتی در زمینه تمدید دفترچه‌های درمانی کارگران شده است.

این کارگر آبفار دشتستان همچنین اظهار داشت: در تجمع امروز تعداد زیادی از آبداران معترض دشتستانی به دلیل کمبود امکانات و بعد مسافتی نتوانستند به همکاران خود ملحق شوند.

نماینده کارگران آبفار دشتستان در خاتمه گفت: در صورت بی‌توجه‌ای مجدد کارفرما به پرداخت مطالباتمان مجددا دست از کار کشیده و به اعتراضاتمان ادامه می دهیم.

کارگران بازنشسته نساجی مازندران با وعده بانک ملی تهران را ترک کردند

کارگران بازنشسته نساجی مازندران که دیروز (۲۳ آذر) با سفر به تهران در مقابل ساختمان مرکزی بانک ملی تجمع کرده بودند، شب گذشته با وعده‌های مسئولان بانک ملی عازم شهرشان شدند.

به گزارش24آذرایلنا،نماینده کارگران بازنشسته نساجی مازندران گفت: تجمع یک روزه ما در حالی خاتمه یافت که در جلسه‌ روز گذشته‌ که نمایندگان کارگری با معاون حقوقی بانک ملی داشتند قرار شد مطالبات‌مان حداکثر تا پایان ماه جاری پرداخت شود.

نماینده کارگران درباره مذاکرات روز گذشته با مسئولان بانک ملی گفت: معاون حقوقی مدیرعامل بانک ملی وجود چند ابهام در معامله خرید ۱۵ هکتار از زمین‌های کارخانه نساجی مازندران را از دلایل تعلل در پرداخت مطالبات کارگران و کارخانه دانست و طی تماسی تلفنی که با فرماندار شهرستان قائم شهر انجام داد قرار شد ظرف یک هفته آینده این چند ابهام با کمک فرمانداری و کمسیون ماده ۵ استانداری برطرف شوند.

این کارگر نساجی مازندران ادامه داد: کارگرانی که برای پی‌گیری مطالبات‌شان در تهران ‌حضور داشتند، پس از شنیدن وعده معاون حقوق بانک ملی و فرماندار شهرستان قائم شهر در خصوص پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته و شاغل، عازم مازندران شدند.

وی همچنین در خصوص میزان مطالبه بانک ملی از کارخانه نساجی مازندران گفت: بانک ملی به عنوان یکی از طلبکاران اصلی نساجی مازندران می‌خواهد با خرید قطعه زمین ۱۵ هکتاری این کارخانه به ارزش ۸۳ میلیارد تومان مطالبات خود را وصول کند.

او گفت: با این وجود قرار است بخشی از پول مازاد این معامله بابت مطالبات معوقه کارگران بازنشسته و شاغل پرداخت شود.

به گفته نماینده کارگران، پیش از این زمین‌ها به دلیل بدهی در توقیف سازمان تامین اجتماعی بود که با پیگیری کارگران و همکاری وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، چندی پیش این زمین‌ها آزاد شدند و شرایط تسهیل فروش‌شان به بانک ملی فراهم آمد.

وی گفت: تا این لحظه هربار که این کارگران برای وصول مطالبات خود اجتماع کرده‌ بودند از سوی مسئولان و کارفرما به آن‌ها وعده‌هایی داده می‌شد که بعد از خاتمه اعتراض محقق نمی‌شدند.

نماینده کارگران بازنشسته نساجی مازندران در خاتمه اظهار کرد: در تجمع دیروز مسئولان بانک ملی قول وصول مطالبات کارگران بازنشسته را حداکثر تا روز دوشنبه (یکم دی‌ماه) دادند به همین دلیل کارگران بازنشسته بعد از یک روز اعتراض با اعتماد به قول معاون حقوقی بانک ملی، به تجمع خود خاتمه دادند.

عدم پرداخت حقوق ۲۰ کارگر راه‌آهن طبس یک ماه پس از خاتمه قرارداد پیمانکار

بیش از ۲۰ نفر از کارگران راه‌آهن طبس که تحت قرارداد با شرکت پیمانکاری نادرکاران فردا مشغول به کار بودند، با وجود سپری شدن یک ماه از اتمام قرارداد کارشان بین ۱ تا ۲ ماه حقوق و بیش از ۴ سال حق سنوات خدمت خود را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش24آذرایلنا،یکی از کارگران این شرکت پیمانکاری گفت: بعد از گذشت نزدیک به ۱ ماه از اتمام قرارداد با شرکت نادرکاران فردا، این شرکت هنوز با کارگران تسویه حساب نکرده است و بیشتر کارگران این شرکت از ۱ تا ۲ ماه حقوق طلبکارند.

وی همچنین به تاخیر در پرداخت حق بیمه‌ها توسط کارفرما اشاره کرد و مدعی شد: وقتی به اداره بیمه مراجعه کردم گفتند از شهریور ماه، حق بیمه‌ای از سوی کارفرما به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.

این کارگر وضعیت سایر کارگران را مشابه دانست و گفت: قریب به اتفاق کارگران این شرکت علاوه بر معوقات حقوقی، بین ۴ تا ۵ سال سنوات نیز از شرکت طلبکارند.

در همین حال یکی دیگر از کارگران این شرکت معوقات مزدی خود را ۵ ماه دانست و گفت: از تیرماه ۹۳ حقوقی از این شرکت پیمانکاری دریافت نکرده‌ام و از سال ۸۹ نیز سنوات طلبکارم. وی در ارتباط با پیگیری‌های صورت گرفته توسط کارگران در خصوص دریافت معوقات حقوقی، گفت: هرچه قدر با شرکت تماس گرفتیم کسی پاسخگو نبود و اصلا معلوم نیست تکلیف حق و حقوقمان چه می‌شود.

این کارگر افزود: از پایان آبان ماه قرارداد این شرکت با کارگران به پایان رسیده اما هنوز تسویه حسابی صورت نگرفته است.

گفتنی است، شرکت نادرکاران فردا ارائه دهنده خدمات به شرکت‌های حمل و نقل ریلی است و به عنوان پیمانکار با شرکت راه آهن سراسری ایران (رجا) کار می‌کند. در همین حال برخی از فعالین کارگری می‌گویند وضعیت رسیدگی به مشکلات حقوقی کارگران در شرکت نادرکاران فردا به دلیل آنچه بی‌توجهی کارفرما به وضعیت کارگران عنوان شده مناسب نیست.

عدم پرداخت دو ماه حقوق کارگران قند کامیاب با وجود انبار پر از محصول

هنگامی که کارگران ضرورت پرداخت دو ماه حقوق معوقه خود را به کارفرما گوشزد می‌کنند او می‌گوید به اداره کار شکایت کنند اما هیچ کارگری جرات نمی‌کند از کارفرما شکایت کند چرا که در این صورت اخراج می‌شود.

به گزارش 24آذرایلنا، منابع کارگری با ارسال تصاویری از انبار پر از محصول کارخانه قند کامیاب در خمینی شهر اصفهان گزارش داده‌اند کارفرما با وجود حجم بالای تولید از پرداخت دو ماه حقوق معوقه نزدیک به ۱۵۰ کارگر این واحد تولیدی خودداری می‌کند.

در حالی که کارفرما بخش قابل توجهی از معوقات کارگران قند کامیاب را در ماه‌های گذشته پرداخت کرده است، اما پرداخت دو ماه حقوق این کارگران در دی و بهمن ماه سال گذشته به تأخیر افتاده است.

بر اساس این گزارش، کارفرما با گذشت بیش از ۲۰ روز از ابتدای آذر ماه هنوز حقوق آبان ماه کارگران را پرداخت نکرده است.

کارگران قند کامیاب پیش‌تر گفته بودند که از معمول شدن رویه یک ماه تاخیر در پرداخت حقوقشان ناراضی‌اند.

در همین رابطه یکی از کارگران گفت که صبح امروز کامیون‌های خاور زیادی به کارخانه آمده‌اند تا قندهای انبار شده را بار بزنند و به دست خریداران برسانند اما معلوم نیست کارفرما چه زمانی معوقات کارگران را پرداخت خواهد کرد.

او در عین حال گفت هنگامی که کارگران ضرورت پرداخت دو ماه حقوق معوقه خود را به کارفرما گوشزد می‌کنند او می‌گوید به اداره کار شکایت کنند اما هیچ کارگری جرات نمی‌کند از کارفرما شکایت کند چرا که در این صورت اخراج می‌شود.

گفتنی است حدود ۱۵۰ کارگر در کارخانه قند کامیاب کار می‌کنند که حداقل ۲۶ نفرشان رسمی هستند اما قرارداد کار مابقی به صورت سه ماهه تمدید می‌شود.

عدم واگذاری زمین به کارگران اداره ی شهرسازی شهرستان سروآباد

بر اساس گزارش رسیده، تعداد 24 نفر از کارگران و پرسنل ثابتِ اداره ی شهرسازیِ شهرستان سروآباد در استان کردستان، به دلیل وجود تبعیض در سیستم اداری سازمان شهرسازی این شهرستان، و عدم رسیدگی به تخلفات موجود از جانب مسئولان ذیربط، از امتیاز برخورداری از زمین جهت احداث منزل مسکونی محروم گشته، و عملاً با توجه به مصوبه ی مجلس در سال 92 جهت واگذاری زمین به تمامی کارکنان این سازمان، کارگران مزبور از حق برابرِ بهره مندی از امتیاز مسکن این سازمان بی بهره گشته اند.

شایان ذکر است کارگران مذکور با توجه به رانت های موجود در اداره ی شهرسازی شهرستان سروآباد، و اِعمال نفوذِ افراد خارج از حوزه ی اداریِ این سازمان در واگذاری زمین های تحت پوشش، و تبعیض در واگذاری آنها به بستگان و اشخاص سفارش شده، و اِعمالِ سیاست رشوه گیری آشکار مسئولین مربوطه، از این امتیاز مسلم محروم شده اند. اما این رویه موجب اعتراض مکرر کارگران به وضعیت موجود در سازمان شهرسازی شده، که در مقابل، با برخوردِ غیر مسئولانه ی رئیس سازمان مذکور، و تهدید به اخراج تمامی کارگران از جانب وی روبرو شده است.

 

(ضمنا لازم به ذکر است تمامی این کارگران از سوابق طولانی 3 الی 10 سال کار در این سازمان برخوردار می باشند))

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

23/9/93

اعتصاب عمومی دراعتراض به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت، بلژیک را فلج کرده است

روز دوشنبه، سراسر بلژیک بدنبال یک اعتصاب عمومی فلج شد.

فرودگاهها، ایستگاههای قطار و وسایل ایاب و ذهاب عمومی در پاسخ به تقاضای اتحادیه های کارگری که به اقدامات ریاضتی دولت معترضند، از کار باز ایستادند. با پیوستن برج کنترل فرودگاه به اعتصاب، کلیه پروازهای هواپیماها لغو شد.

اعتصابیون برخی از خیابانها و جاده های اطراف بروکسل را هم مسدود کردند.

اقدامات ریاضتی دولت شامل عدم افزایش دستمزدها، افزایش سن بازنشستگی و مالیاتهاست.

به گزارش15دسامبریورونیوز،یکی از اعتصاب کنندگان گفت: کارگران و کارمندان جوان و سالمند داریم. سالمندان باید تا شصت و پنج سالگی کار کنند و حالا می خواهند دو سال دیگر هم به آن اضافه کنند.

براساس این گزارش،معترضان می گویند:

اگر به تقاضاهایشان پاسخ داده نشود، به اعتصابهایشان ادامه خواهند داد.

اعتصاب3روزه کارکنان آمازون در آلمان برای افزایش دستمزد

کارمندان مراکز نگهداری و توزیع کالای شرکت آمازون در آلمان روز دوشنبه به یک اعتصاب سه روزه دست زدند. اعتصاب کنندگان خواهان افزایش میزان حقوق و دستمزد همچنین بهبود شرایط کاری خود هستند.

به گزارش15دسامبریورونیوز،کارکنان آمازون درست زمانی اعتصاب می کنند که میزان سفارشهای این شرکت برای تعطیلات کریسمس افزایش قابل توجهی پیدا می کند. آمازون ۱۵ دسامبر سال گذشته ۴ میلیون ۶۰۰ هزار سفارش معادل هر ثانیه ۵۳ سفارش دریافت کرده بود.

با وجود این مدیران این شرکت می گویند تا ۲۳ و حتی ۲۴ دسامبر مشکلی برای ارسال سفارشها وجود ندارد.

بیست وچهارم آذرماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com