اخبار و گزارشات کارگری از 4 بهمن تا 15 بهمن 1393

 

اخباروگزارشات کارگری4بهمن1393

زنده با یاد بخون خفتگان 4 بهمن 1382 شهربابک

روز چهارم بهمن ماه 1382 ،نیروهای امنیتی- نظامی دولت هشتم(دولت اصلاحات) بر روی تجمع اعتراضی کارگران اخراجی مس خاتون آباد وخانواده هایشان آتش گشودند وجمعی ازمعترضین بخون درغلطیدند و4کارگر (جاویدی،ریاحی،مومنی ومهدوی) ویک نوجوان(پورامینی)جان باختند.

یادشان زنده باد

- برگزاری مراسم گرامی داشت یاد جانباختگان معدن مس خاتون آباد

- محاکمه ناعادلانه و افزایش محکومیت فعالان سندیکایی زندانی را محکوم می کنیم

- اخراج کارگر شهرداری سی سخت بعد از یک مصاحبه دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

- احضار و بازداشت سلیمان عبدی فعال صنفی مدنی معلمان سقز

- اعتصاب کارگران کارخانه کمپرسور سازی تبریز

تجمع کارگران درمقابل درب کارخانه برای جلوگیری از خروج ماشین آلات و سوخت موجود

- تجمع اعتراضی کارگران نانوا مقابل فرمانداری سنندج

- تجمع کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود در اعتراض به ۴ ماه بی‌حقوقی

- کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام با وجود تغییر کارفرما به کار بازنگشتند

- مستمری کارگران بازنشسته نی‌بُر کارون شوشتر کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد

-2خبردرباره واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی

* تاكيد دوباره شرکت فولاد خوزستان بر مالكيت سهام شرکت سنگ‌آهن مركزي(معدن سنگ آهن بافق)

* واگذاري 28.5 درصد سهام شركت سنگ آهن مركزي با نظر مسئولان استاني!

-درباره درگذشت خانم زرین نجاتی مادر شاهرخ زمانی

* مرگ خانم زرین نجاتی مادر شاهرخ زمانی را تسلیت می گوییم!!!

* پیام تسلیت به شاهرخ زمانی

- قانون کار در اقلیم کردستان وجود ندارد/ نیروی کار ایرانی با جان خود بازی می‌کنند

- مرگ کارگر میانسال بر اثر ریزش آوار خانه‌ای در کاشان

برگزاری مراسم گرامی داشت یاد جانباختگان معدن مس خاتون آباد

بنا به گزارش رسیده روز جمعه 3/11/93 جمعی از کارگران و فعالین کارگری و جمعی از اعضای کمیته هماهنگی و اتحادیه آزاد کارگران ایران در یازدهمین سالگرد کشتار کارگران معدن مس خاتون اباد مراسمی را در گرامی داشت یاد این جانباختگان در شهر سنندج برگزار نمودند.

مراسم با خواندن سرود انترناسیونال (سرود همبستگی جهانی طبقه کارگر )آغاز شد و با اعلام یک دقیقه سکوت به یاد تمامی جانباختگان راه آزادی و برابری انسانها ادامه یافت.سپس بیانیه ای از طرف کمیته هماهنگی در مورد محکومیت کشتار کارگران معدن مس خاتون اباد توسط یکی از حاضرین قرائت گردید .

در ادامه این مراسم یکی از حاضرین در مورد وضعیت حال حاضر جنبش کارگری وشرایط اسفبار کار و معیشت کارگران و راه هایی که پیشروان کارگری بتوانند اعتماد به نفس کارگران را در محل کار و زیستشان برای رهایی از مصائب و مشکلات حال حاضر انان به کار گیرند سخنانی ایراد نمود.سپس یکی دیگر از حاضرین بر ضرورت هوشیاری و جلوگیری از هرگونه تفرقه افکنی و شکاف بین فعالین کارگری تاکید ورزید و تنها راه را در اتحاد عمل طبقاتی تمامی کارگران و فعالین کارگری در رسیدن به خواستها و مطالباتشان دانست .

لازم به ذکر است این مراسم از ساعت 30/9صبح شروع و بعد از یک ساعت و نیم در فضایی صمیمی و دوستانه با یادی دوباره از کارگران جانباخته مس خاتون آباد و همدلی و همراهی دوباره با خانواده های داغدار این عزیزان به پایان رسید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

3 بهمن 1393

محاکمه ناعادلانه و افزایش محکومیت فعالان سندیکایی زندانی را محکوم می کنیم

فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر

2 بهمن 1393

(23 ژانویه 2015)

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فوری در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

لینک متن کامل فراخوان :

https://www.fidh.org/fa/%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/16853-%D9%85%D8%AD%D8%A7%DA%A9%D9%85%D9%87-%D9%86%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%AA

اخراج کارگر شهرداری سی سخت بعد از یک مصاحبه دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

یکی از کارگران شهرداری سی سخت که در پی اعتراض به وضعیت حقوقی شهرداری با سایتها و خبرگزاری های محلی و کشوری مصاحبه هایی داشته از شهرداری سی سخت اخراج شد.

به گزارش3بهمن سفیر دنا، این کارگر با سابقه که در پی بیان مشکلات شهرداری و عدم پرداخت حقوق کارگران اقدام به مصاحبه با خبرگزاریهای کشوری و محلی داشته که در اقدامی عجیب از شهرداری سی سخت اخراج شده است.

وی که در مصاحبه خود مواردی چون عدم پرداخت معوقات ،عیدی و پرداخت حقوق به صورت علی الحساب در سالیان گذشته را عنوان کرده بود در یک اقدام عجیب از این نهاد اخراج شد.

درهمین رابطه:

۱۰۰ کارگر شهرداری سی سخت ۵ ماه حقوق نگرفته‌اند/ معرفی کارگران به کمیته امداد

پرداخت حقوق ۱۰۰ نفر از کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری سی سخت واقع در استان کهکیلویه و بویر احمد ۵ ماه به تاخیر افتاده است.

به گزارش29دی ایلنا،این کارگران که تحت مسئولیت شهرداری سی سخت در نقاط مختلف شهر به کارهای خدماتی و فضای سبز مشغول‌اند، علاوه بر حقوق اسفند ماه سال گذشته حقوق شهریور، مهر، آبان و آذر سال جاری را دریافت نکرده‌اند.

به گفته این کارگران، علاوه بر تعویق ۵ ماه حقوق، کارگران حق سنوات، عیدی و  پاداش سال گذشته را نیز هنوز دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران خدماتی شهرداری سی سخت در خصوص مطالبات معوقه خود و سایر همکارانش گفت: تاخیر در پرداخت حقوق قانونی کارگران خدماتی باعث شده این کارگران در شرایط سخت معیشتی قرار گیرند به طوری که در تامین مایحتاج روزانه خود ناتوان شده‌اند.

او در ادامه بیان کرد: اقساط معوقه و دغدغهٔ تامین معیشت ما کارگران خدماتی آنقدر زیاد است که نمی‌توانیم مدت طولانی به این وضعیت ادامه بدهیم. متاسفانه در حال حاضر این موضوع به اعتبار، منزلت و کرامت کارگران خدماتی شهرداری ضربه‌های جبران ناپذیری وارد کرده است.

وی با بیان اینکه شهرداری هر ۵ تا ۶ ماه یکبار به کارگران خدماتی و فضای سبز حقوق پرداخت می‌کند در ادامه گفت: شهرداری سی سخت از ۷ سال پیش حقوق کارگران را به صورت علی‌الحساب می‌پردازد، یعنی هیچ وقت ما حقوق کامل نگرفته‌ایم. آخرین حقوقی که چند روز پیش به حساب کارگران ریخته شد حقوق مردادماه بود که آنهم ناقص پرداخت شد.

این کارگر شهرداری سی سخت در بخش دیگری از سخنان خودگفت: شهرداری سی سخت بجای پرداخت کردن حقوق معوقه کارگران در اقدامی عجیب تعدادی از کارگران خدماتی که نیازمند پول بودند را برای اخذ وام ۵۰ هزار تومان به کمیته امداد معرفی کرده است. این کارگران به سبب سختی کار روزانه‌شان مبتلا به انواع بیماری‌های جسمی شده‌اند و قرار بود آنان با اخذ این وام به پزشک معالج مراجعه کنند.

این کارگر خدماتی شهرداری سی سخت با بیان اینکه کارگران با سوابق بالا (۶ تا ۱۲ سال) به دلیل نداشتن امنیت شغلی و ترس از اخراج قدرت بیان مشکلاتشان را ندارند در ادامه دلیل به تعویق افتادن حقوق کارگران خدماتی و فضای سبز را ناشی از نبود امکانات مالی در شهرداری سی سخت عنوان کرد.

او گفت: به گفته مسئولان شهرداری درآمد ماهانه شهرداری سی سخت در حدی نیست که بتواند هزینه‌های جاری شهرداری و مطالبات معوقه کارگران خدماتی و فضای سبز را پرداخت کند، به همین دلیل شهرداری به دنبال افزایش اعتبارات و کسب در آمد است.

او در این زمینه تصریح کرد: به ما گفته‌اند منابع مالی شهرداری سی سخت را چند کارخانه (سنگ شکنی و آب معدنی) تامین می‌کردند که از چند سال پیش تولیدات این کارخانه‌ها متوقف شده است.

وی افزود: در حالی شهرداری سی سخت به مشکلات کارگران زیر مجموعه خود بی‌تفاوت‌ است که این کارگران حداقل حقوق را دریافت می‌کنند.

این کارگر در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مزد کارگران شاغل در این کارخانه بر مبنای رقم حداقل دستمزد محاسبه می‌شود، در ادامه گفت: کارگران روزانه از ۸ تا ۱۰ ساعت کار شبانه روزی هیچ گونه مزایای جانبی همانند اضافه کاری و... برای بالا بردن مبلغ دریافتی خود ندارند.

احضار و بازداشت سلیمان عبدی فعال صنفی مدنی معلمان سقز

سلیمان عبدی فعال صنفی و مدنی، معلم خوشنام و زحمتکش عضو انجمن اولیا و مربیان در شورای آموزش و پرورش سقز؛ از سوی اداره اماکن سقز احضار و به جرم تشویش اذهان عمومی به دادگاه معرفی شد.

آخرین خبرها حاکی از آن است که ایشان با قرار دادن وثیقه ی بیست میلیون تومانی آزاد شده اند. یکی از همکاران صنفی مدنی شهرستان سقز طی تماسی با حقوق معلم و کارگر گفت: ایشان هیچ یک از اتهامات را نپذیرفته است.

بر اساس نظرات بیشتر همکاران مدنی و صنفی معلمان در سقز این پرونده بی ارتباط با اعتراضات چند روز اخیر معلمان به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش و انتقاد از ابقای مدیر دوازده ساله این شهرستان در آموزش و پرورش نیست.

برخی دیگر می گویند که نماینده ی فعلی شهرستان سقز درمجلس شورای اسلامی در این پرونده نقش آفرین بوده است.

مرجع: حقوق معلم و کارگر-اسماعیل عبدی

اعتصاب کارگران کارخانه کمپرسور سازی تبریز

تجمع کارگران درمقابل درب کارخانه برای جلوگیری از خروج ماشین آلات و سوخت موجود

به گزارش 4بهمن آناج، کارگران کارخانه کمپرسور سازی تبریزازساعت 20 پنج شنبه تا ساعت 2 نيمه شب دست به تجمع در جلوي کارخانه كمپرسور سازي تبريز زدند.

بنابهمین گزارش،کارگران برای جلوگیری از خروج ماشین آلات و سوخت موجود در این کارخانه توسط مسئولین آن، برای انتقال به تهران،دست به این تجمع زدند.

گفتنی است، بيش از 30 خودروي نيروي انتظامي درمحل تجمع اعتراضی کارگران دیده میشود.

براساس این گزارش، اعتصاب کارگران ادامه دارد.

درهمین رابطه:

اعتصاب کارگران کمپرسورسازی تبریزدراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

کارگران شرکت کمپرسور سازی تبریز وارد اعتصاب شدند.

به گزارش2آذرآناج، عدم پرداخت حقوق سه ماه، عدم پرداخت یک سال و نیم حق غذا و بیمه از دلایل اعتصاب کارگران کمپرسورسازی می باشد.

براساس این گزارش،کارگران بلبرینگ سازی، ماشین آلات صنعتی و لیفتراک سازی نیز با چنین مشکلی رو به رو هستند و کارفرمایان معوقات چند ماهه آنان را پرداخت نکرده اند.

تجمع اعتراضی کارگران نانوا مقابل فرمانداری سنندج

نزدیک به ۱۵۰ کارگر نانوا در سنندج عصر امروز (شنبه ۴ بهمن) مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. این کارگران به ثابت ماندن دستمزدشان از سال ۹۱ تاکنون معترض‌اند.

به گزارش4بهمن ایلنا، مسئولان فرمانداری سنندج دقایقی پیش کارگران را برای مذاکره به داخل ساختمان این نهاد دولتی هدایت کرده‌اند.

هم اکنون نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرما و مقامات محلی درباره میزان افزایش مزد کارگران شاغل در نانوایی‌های سنندج مذاکره می‌کنند.

تجمع امروز کارگران در پی آن برگزار می‌شود که مذاکرات نمایندگان کارگران و کارفرمایان در هفته‌های گذشته درباره افزایش مزد کارگران نانوا بی‌نتیجه مانده بود.

کارگران پیش از این گفته بودند که نمایندگان کارفرمایان با افزایش مزد کارگران خباز حتی برای چند درصد نیز موافقت نمی‌کنند.

گفتنی است دولت از اوایل آذر ماه قیمت نان را نزدیک به ۳۰ درصد گران کرده است اما دستمزد کارگران شاغل در نانوایی‌های سنندج از سال ۹۱ افزایشی نداشته است.

این در حالی است که دولت یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت نان را افزایش دستمزد کارگران نانوا عنوان کرده بود.

تجمع کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود در اعتراض به ۴ ماه بی‌حقوقی

صبح امروز (چهارم بهمن) جمعی از کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌شان طی چهارماه گذشته در مقابل واحد اداری این کارخانه تجمع کردند.

کارگران حاضر در این تجمع که تعدادشان ۵۰ نفر برآورد می‌شود حقوق ماه‌های مهر، آبان، آذر و دی‌ماه را دریافت نکرده‌اند.

کارگران فولاد و چدن دورود پیش از این گفته بودند علاوه بر تعویق حقوق، نسبت به جذب نیروی جدید در شرایطی که به گفته ی آنها وضعیت مالی شرکت مناسب نیست هم معترض‌اند. به گفتهٔ این کارگران، در حالیکه بسیاری از کارگران این شرکت علی رغم ۱۰ تا ۱۵ سال سابقهٔ کار همچنان در خطوط تولید باقی مانده‌اند، عده‌ه‌ای که به تازه گی به شرکت وارد شده‌اند به بهانهٔ جذب نیروی متخصص استخدام می‌شوند.

شرایط سخت کار به رغم تولید مطلوب و از طرفی عدم پرداخت حقوق و مزایا در آستانه پایان سال باعث شده تا کارگران فولاد و چدن دورود نسبت به ادامه روند موجود اظهار نگرانی کنند. کارگران می گویند در طول ماه‌های گذشته بارها به ما وعده داده شده اما این وعده‌ها محقق نشده‌اند.

این در حالی است که مدیریت این کارخانه بزرگ صنعتی، کمبود نقدینگی و مطالبات معوقه شرکت فولاد و چدن دورود را یکی از عوامل اصلی تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران فولاد و چدن می‌داند. وی روز پنجشنبه وعده داد، تا قبل از پایان سال کلیه معوقات کارگران وصول شود.

لازم به یادآوری است، بیش از ۱۴۰ کارگر قراردادی و رسمی این شرکت به دلیل آنچه رکود بازار فروش قطعات فولاد و چدن و بدهی‌های کلان این شرکت به شرکت‌های دیگر سیمانی عنوان می‌‌شود بیش از ۴ ماه است حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام با وجود تغییر کارفرما به کار بازنگشتند

در حالی که حدود یک ماه از تغییر مدیرعامل پتروشیمی ایلام می‌گذرد، بیش از یکصد کارگر اخراجی این واحد تولیدی هنوز به کار بازنگشته‌اند.

به گزارش4بهمن ایلنا،کارگران می‌گویند با گذشت حدود یک ماه از آغاز به کار مدیرعامل جدید پتروشیمی ایلام، هنوز موفق نشده‌اند او را ملاقات کنند. این کارگران از ابتدای تابستان امسال اجازه ندارند به این واحد تولیدی وارد شوند.

این کارگران با وجود نزدیک به ۵۰ میلیون تومان حقوق معوقه و حکم اداره کار مبنی بر الزام کارفرما برای انعقاد قرارداد مستقیم با آنان بار‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند که در صورت تضمین امنیت شغلی حاضرند با پیمانکار نیز قرارداد امضاء کنند، البته با این شرط که مدت زمان قرارداد کارشان کمتر از یکسال نباشد و امنیت شغلی‌شان در صورت تعویض پیمانکار به خطر نیافتد اما کارفرما با شکایت در دیوان عدالت اداری، اجرای حکم اداره کار را به تعویق انداخته و به کارگران گفته است با آنان قرارداد کار یک ماهه یا در ‌‌‌‌نهایت ۴۵ روزه منعقد می‌کند.

این در حالی است که کارفرما در پی تجمع کارگران مقابل مجلس در تاریخ ۱۴ مهر ماه وعده داده بود تمامی ۱۰۴ کارگر اخراجی را به صورت پیمانی و تا پایان اسفند ماه امسال استخدام کند و متعهد شود امنیت شغلی همه کارگران بعد از اتمام این قرارداد تضمین شود و با تغییر احتمالی پیمانکار کارگری اخراج نشود.

برپایه این گزارش، کارگران می‌گویند نمایندگان ایلام در مجلس به آنان وعده داده بودند که همه کارگران اخراجی به محض تغییر کارفرما به کار بازگردند.

کارگران می‌گویند نمایندگان ایلام در مجلس نهم این وعده را در جریان تجمع اعتراضی کارگران اخراجی مقابل مجلس مطرح کرده بودند. کارگران اخراجی پتروشیمی ایلام در تاریخ ۲۵ آبان سال جاری با سفر به تهران مقابل مجلس تجمع کرده بودند.

مستمری کارگران بازنشسته نی‌بُر کارون شوشتر کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد

حدود ۵۰۰ نفر از کارگران فصلی نی بُر در مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر که بعد از برطرف شدن فواصل بیمه‌ای‌شان از چند ماه پیش بازنشسته شده‌اند از میزان مستمری بازنشستگی خود رضایت ندارند.

به گزارش4بهمن ایلنا،کارگران بازنشسته کارون شوشتر گفته‌اند که با محقق شدن مطالبات بیمه‌ای حدود ۱۸۰۰ نفر از کارگران فصلی نی بُر که بعد از اعتراضات سال گذشته آنان انجام شد، حدود ۵۰۰ نفر از کارگران تحت قانون بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور بازنشسته شدند. اما این گروه از کارگران به میزان مستمری‌شان معترض‌اند و می‌‌گویند این مستمری به اندازه نیمی از حقوق کارگران دائمی است و هیچ تناسبی با وضعیت معیشتی‌شان ندارد.

یکی از این کارگران فصلی (نی بُر) در مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر در تشریح جزئیات بازنشستگی همکارانش گفت: کارگران فصلی پیش از این به دلیل وجود فاصله در پرداخت حق بیمه فصول بیکاری بعد از ۲۵سال، امکان بازنشسته شدن نداشتند، اما پس از پی گیری کارگران، کارفرما متعهد به پرداخت بیمه فصول بیکاری کارگران نی بر به تامین اجتماعی شد و این امکان هم اکنون برای کارگران نی بر فراهم شده است.

او افزود: به طور عادی یک کارگر فصلی شاغل در مشاغل سخت و زیان آورکه ۶ ماه از سال را کار می‌‌کند بعد از ۵۰ سال امکان بازنشسته شدن دارد. در ضمن بیمه تامین اجتماعی این کارگران در فصل بیکاری به صورت عادی پرداخت شده است.

او گفت: محاسبات بازنشستگی کارگران فصلی که ۶ ماه از سال را بیکار بوده‌اند بر مبنای محاسبات بازنشستگی دو سال پایان خدمت، یکسال به بصورت سخت و زیان آور و یکسال به صورت عادی محاسبه می‌شود. به همین طریق میزان حقوقی که بعد از بازنشستگی می‌گیرند نیمی از حقوق کارگران دائمی است..

تاكيد دوباره شرکت فولاد خوزستان بر مالكيت سهام شرکت سنگ‌آهن مركزي(معدن سنگ آهن بافق)

از نكات جالب توجه در تازه‌ترين گزارش بورسي فولاد خوزستان مي‌توان به تاكيد دوباره اين شركت مبني بر خريد سهام شركت سنگ آهن مركزي ايران (بافق) اشاره كرد.

به گزارش4بهمن ماين نيوز، در بخشي از گزارش فولاد خوزستان آمده است: "شركت در سال 1393 اقدام به خريد 27.07 درصد سهام شركت سنگ آهن مركزي از طريق بازار سوم فرابورس كرده است. به دليل عدم دسترسي به اطلاعات مالي شركت سنگ آهن مركزي سود يا زيان احتمالي سرمايه‌گذاري در اين گزارش ديده نشده است و به محض اطلاع تعديل لازم صورت گرفته و از طريق سامانه كدال اعلام خواهد شد."

واگذاري 28.5 درصد سهام شركت سنگ آهن مركزي با نظر مسئولان استاني!

به گزارش4بهمن ماین نیوز،عباسی بافقی سخنگو و نائب رئيس شوراي اسلامي شهر بافق بااشاره به اینکه، شهر بافق آبستن تشنج است و مردم احساس نگراني مي‌كنندافزود: براساس دستور چندي پيش معاون اول رئيس جمهوري و شوراي تامين استان قرار شد واگذاري 28.5 درصد سهام شركت سنگ آهن مركزي با نظر مسئولان استاني انجام شود. در همين راستا در آخرين كارگروه مطالبات خصوصي سازي متشكل از نمايندگان كارگران، شوراي شهر، شوراي شهرستان، مجلس، فرماندار و امام جمعه نتيجه‌گيري شد كه از پنج، شش سرمايه‌گذار دعوت شود تا اگر مايل بودند 28.5 درصد سهام سنگ آهن مركزي را به صورت كنسرسيومي يا شخصي بخرند، منوط به اينكه درصدي را نيز به شهرداري بافق اختصاص دهند تا جبران عقب ماندگي اين شهر شود.

مرگ خانم زرین نجاتی مادر شاهرخ زمانی را تسلیت می گوییم!!!

خانم زرین نجاتی مادر شاهرخ زمانی پس از چندین ماه مبارزه و مقاومت در مقابل بیماری سرطان که به دلیل وجود جمهوری اسلامی هر روز بیش گسترش می یابد امروز 4/11/1393 در گذشت .

زرین نجاتی طی دو رژیم ضد انسانی که هر گونه ظلم و ستم را علیه مردم تحمیل کرده اند هر گز سکوت نکرد و دائما" در تلاش و مبارزه در جهت کمک و برای آزادی زندانیان بوده است ، او در رژیم سلطنت به خاطر تلاش و سازماندهی خانواده زندانیان سیاسی دو بار دستگیر شد که با حمایت های خانواده ها مجبور شدند آزادش کنند در دهه شصت نیز به دلیل سرکوب های ددمنشانه رژیم اسلامی که شاهرخ و خواهرش برای اینکه دستگیر نشوند مجبور بودند از خانه متواری شوند و پدر و عموی شاهرخ که در زندان بودند زرین نجاتی مبجور شد از خانواده آنها نیز نگهداری نماید در همین حال بسیاری از آشنایان و دوستانشان نیز که در مقابل سرکوب های دهه شصت از بچه و خانواده هایشان دور بودند زرین نجاتی به عنوان مادر به آنها نیز رسیدگی می کرد.

این مادر طی سالهای متمادی در دوره سلطنت که بهمن زمانی و اسرافیل زمانی ( پدر و عموی شاهرخ ) در زندان بودند برای آزادی آنها و حمایت و دفاع از حق زندانیان هر روز در ادارات ، دادگاه ها ، و زندانها برای ملاقات بود و پس از سرنگونی رژیم ضد انسانی سلطنت و بر قراری رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی همچنان تا زمانی که بیماری سرطان سوغاتی نظام اسلامی نتوانسته بود از پا در آوردش برای آزادی و دفاع از بهمن زمانی و اسرافیل زمانی که این بار توسط جمهوری اسلامی زندانی شده بودند هر روز راهی ادارات و دادگاه ها بود و پس از آنها نیز برای دفاع از شاهرخ زمانی و خواهر ش چه در سالهای دهه شصت و چه در سالهای 1372 ، 1373 و ... و چه در طی سه سال اخیر که شاهرخ در زندان است همچنان پاشنه کفش هایش را ور می کشید و با ماموران و قاضی ها و زندان بانهای ضد انسان رو در رو بود . امروز ما چنین مادری را از دست دادیم .

ما در کمیته حمایت از شاهرخ زمانی مرگ مادرمان زرین نجاتی را به بهمن زمانی، شاهرخ زمانی و دیگر اعضای خانواده زمانی و همچنین جمع خانواده زندانیان و مردم ستم دیده ایران تسلیت گفته از همه فعالین جنبش کارگری و دیگر جنبش های اجتماعی می خواهیم به صورت سازمان یافته و با کمک کردن به متشکل شدن کارگران و توده ها جهت مبارزه با نظام ضد انسانی جمهوری اسلامی کمک کنند و دست به ایجاد تشکل های مبارز بزنند چرا که مبارزه و فعالیت سازمان یافته تحت رهبری تشکل های مبارز است که می تواند ضمن حمایت های عملی و ممکن باعث آزادی زندانیان سیاسی شوند و در همین حال نظام سرکوبگر جمهوری اسلامی را مجبور به پذیرش حق و حقوق انسانها نمایند.

شاهرخ عزیز ما را در غم وارده شریک خود بدان ، زرین نجات یکی از هزاران مادری بود که عمر خود را در راهرو ها و دالان های ساختمانهای ادارات ، دادگاه ها و زندانها و در راه های آنها گذراند و همیشه برای آزادی زندانیان از زندگی خود گذشتند و هر از چندگاهی یکی از این فدا کاران خاموش می شوند و ما را تنها می گذارند بیاید در کنار دیگر مادرانی که هنوز زنده هستند و برای آزادی زندانیان مبارزه می کنند قرار بگیریم و دستان پر مهر و فداکارشان را به گرمی در دست بگیریم .

کمیته حمایت از شاهرخ زمانی

4/11/1393

پیام تسلیت به شاهرخ زمانی

شاهرخ زمانی عزیز !

درگذشت مادر بزرگوارت را صمیمانه تسلیت می گوئیم و برایت شکیبائی و سربلندی آرزومندیم .

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک

۴ بهمن ۹۳

قانون کار در اقلیم کردستان وجود ندارد/ نیروی کار ایرانی با جان خود بازی می‌کنند

اقلیم کردستان عراق پس از سقوط صدام به مقصد مهاجرت نیروی کار ایرانی و به خصوص نیروی کار استان‌های کردنشین ایران تبدیل شد اما این نیروی کار با مشکل نبود قانون‌ حمایتی کار و نهادهایی که از حقوق آنها دفاع کنند، روبه‌رو هستند.

به گزارش4بهمن آنا،روز سیزدهم دی ماه امسال یک مهندس برق ایرانی در شهر بازیان اقلیم کردستان عراق مورد هدف گلوله سلاح کمری نگهبان کارخانه محل کارش قرار گرفت و در نهایت کشته شد. نام این جوان شورش محمدی و اهل یکی از روستاهای اطراف شهر دیواندره در استان کردستان بود. این حادثه پس از مشاجره لفظی او با نگهبان کارخانه شیشه بازیان روی داد. شورش محمدی که زخمی شده بود برای درمان به کردستان ایران منتقل می‌شود و در آنجا هم با تصمیم کادر پزشکی و به خاطر کمبود امکانات درمانی با آمبولانس به سمت شهر تبریز حرکت داده می‌شود اما در مسیر انتقال آن هم در حالی که وضعیت جسمانی نسبتا مطلوبی داشت به خاطر مشکلات فنی آمبولانس که باعث طولانی‌تر شدن سفر شد و دو بار قطع جریان کپسول اکسیژن، جان سپرد.

بر اساس آمارهای غیر رسمی، سال گذشته دستکم 12 کارگر ایرانی در حوادث کار گوناگون در اقلیم کردستان عرق جانشان را از دست داده‌اند اما پیگیری امور مربوط به این حوادث با شرایط فعلی تقریبا ممکن نیست.

کار بدون قانون کار

وضعیت کشور عراق پس از سقوط صدام و اشغال این کشور توسط آمریکا و همچنین نامشخص بودن شرایط حقوقی و انسانی در این کشور که سال‌هاست روز بدون جنگ را تجربه نکرده است، وضعیت بسیار ویژه‌ای را برای زندگی شهروندان عراقی به وجود آورده است و عجیب نیست اگر حقوق کارگر خارجی در این کشور رعایت نشود. این مساله البته جدای از رونق اقتصادی منطقه اقلیم کردستان است که تا پیش از بروز پدیده داعش، سال‌های امنیت و سرمایه‌گذاری خارجی از ایران و سایر کشورها را تجربه کرده است.

آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که حتی تا 50 هزار نفر کارگر ایرانی در اقلیم کردستان مشغول به کار هستند. نیروی کار ایرانی بخشی از هیزم کوره گرم رونق بازار اقتصاد اقلیم کردستان است اما حقوق این نیروی کار از لحاظ قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

ایرانی‌ها سه برابر حقوق می‌گیرند ولی بیمه نیستند

ازهار فاضلی، مدیر ایرانی که کسب و کار خود را در اقلیم کردستان عراق به راه انداخته، درباره شرایط کارگری ایرانیان در این منطقه می‌گوید: در اینجا برای نیروی کار ایرانی بیمه‌ای وجود ندارد اما برخی از کارگران در اینجا درآمدی تا سه برابر ایران دارند. البته این مساله به تفاوت ارزش واحد پولی دو کشور هم مرتبط است.

با وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی در سوریه و عراق، نیروی کار جنگ زده از مناطق جنگی هم به اقلیم کردستان عراق آمده‌اند و این تصور دور از ذهن نیست که نیروی کار پناهجوی سوری یا عراقی در اقلیم کردستان با حقوق پایین‌تر و شرایط کاری سخت‌تر و بدون حمایت قانونی مشغول کار شود. خود این پدیده می‌تواند سطح نازل رعایت حقوق کارگر را در اقلیم کردستان پایین‌تر هم بیاورد.

ازهار فاضلی ارزان بودن نیروی کار سوری را تائید می‌کند اما می‌گوید که ایرانی‌ها معمولا در کارهای تخصصی‌تر مشغول می‌شوند: در اقلیم کردستان به خاطر نبود تولید در طی سال‌ها و همچنین کمبود نیروی کار با تجربه، از نیروی خبره ایرانی استفاده می‌شود. نیروی کار ایرانی معمولا نیروی کار متخصص مانند گچ‌بر و آهنگر است و دستمزد بهتری هم دارد. علاوه بر این ایرانی‌ها در مشاغلی مثل آرایشگری هم حضور گسترده‌ای دارند و آرایشگرها ایرانی اینجا معروف هستند.

او درباره وضعیت قانونی نیروی کار ایرانی در اقلیم کردستان می‌گوید: فرد برای دریافت اقامت باید کفیل داشته باشد و پس از به هم ریختن اوضاع امنیتی، سخت‌گیری برای اقامت بیشتر هم شد و تقریبا کسی دنبال گرفتن اجازه کار نمی‌رود.

قانون کار دوران صدام رنگ باخته است

محمود صالحی، فعال کارگری اهل کردستان ایران نیز در اینباره می‌گوید: در اقلیم کردستان قانون کاری که بخواهد از حقوق نیروی کار خارجی دفاع کند، وجود ندارد و قانون کار دوران صدام هم رنگ باخته است. در ایران ما یک قانون کار داریم که بر اساس آن می‌توان روی مسائل صنفی مربوط به حقوق نیروی کار فعال بود. اما حتی حقوق کارگران عراقی هم در کشور خودشان مورد توجه نیست چه برسد به کارگران مهاجر ایرانی، افغان، پاکستانی یا سوری!

به گفته وی آنجا هر کسی به میل خودش رفتار می‌کند، مثلا چند سال پیش اعتراض کارگران کارخانه سیمان سلیمانیه که بزرگ‌ترین کارخانه سیمان خاورمیانه است با به گلوله بسته شدن کارگران معترض خاتمه یافت. در آنجا اینکه کارگر اعتراض کند و یا نهاد مستقلی از حقوق آنها دفاع کند، چندان معنایی ندارد و خود سندیکاهای کارگری هم جرات چنین کارهایی ندارند.

ایران خود میزبان جمعیت بزرگی از نیروی کار خارجی و به خصوص افغان‌هاست. صالحی با مقایسه وضع کارگران ایرانی در عراق و نیروی کار افغان در ایران می‌گوید: این مسائل باید تحت قوانین بین‌المللی کار باشند. مشکل وضعیت کاری برای کارگران خارجی شاغل در ایران هم وجود دارد اما دستکم در ایران برخی از کارگران افغان و خود عراقی‌ها، کارت‌هایی را دریافت می‌کردند که مزایایی هم داشت. به خاطر دارم در موردی که دو کارگر عراقی در یک مرغداری در سقز ایران جان باختند پیگیری‌هایی انجام شد و در نهایت دیه آن دو نفر از کارفرما وصول شد.

 

با وجود اتفاقی که برای شورش محمدی روی داد، وضعیت کارگران کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق با توجه به همزبانی با مردم بومی آن منطقه متفاوت است. محمود صالحی در اینباره می‌گوید: در آنجا برخورد با کارگران ایرانی نسبتا بهتر است به خصوص در سلیمانیه که اکثر مردم از اقوام کرد سورانی‌ هستند و با ایرانی‌ها برخورد خوبی دارند اما گاهی با کارگران کشورهای دیگر برخورد نامناسبی می‌شود. حتی نمونه‌های برخورد نژادپرستانه با کارگران عراقی هم دیده می‌شود.

تدارک ملاقات وزرای کار ایران و اقلیم کردستان

ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران درباره وضعیت نیروی کار ایرانی در این منطقه می‌گوید: شما وقت مناسبی تماس گرفته‌اید چون ما به دعوت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران به این وزارتخانه رفتیم و مسائلی را مطرح کردیم و توافقات اولیه انجام شد تا وزیر کار ایران و وزیر کار اقلیم کردستان ملاقاتی با هم داشته باشند و مسائلی که نیاز است را مورد بررسی قرار دهند. هدف این است تا مسائل مربوط به نیروی کار و مهاجرت به اقلیم کردستان بین دو کشور ساماندهی شود و انتظار داریم این ملاقات به زودی انجام شود.

نماینده اقلیم کردستان در ایران با اعلام اینکه از حادثه پیش آمده برای شورش محمدی مهندس ایرانی، اطلاع نداشته، درباره شرایط کارگران در اقلیم کردستان گفت: مشکلات کارگری وجود دارد و فقط هم محدود به کارگران خارجی نیست، در اقلیم کردستان حتی برای کارگران بومی هم بیمه اجتماعی نداریم و در این‌باره رسانه‌های کردستان و مسوولان کرد برنامه‌هایی را مطرح کرده‌اند.

دست بسته نهادهای دولتی ایرانی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در برخی کشورها مانند کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نمایندگی و وابسته کار دارد و قراردادهایی هم در این زمینه با تعدادی از کشورهای خارجی منعقد کرده‌است. به طور کلی در صورت بروز حادثه کار در یک کشور خارجی و در صورت وجود امکان سفر و بررسی موضوع، نمایندگان بازرسی اداره کار که مسوول این موضوع در حوادث کار هستند به آن کشور اعزام می‌شوند.

یک سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در اینباره می‌گوید: بحث حادثه کار در خارج روالی دارد و بایستی از طریق مراجع قضایی شکایتی توسط شاکی تنظیم شود و با تهیه شهود پزشکی قانونی، بازرسی وزارتخانه به محل حادثه سفر کرده و موضوع را بررسی کند.

 

در بحث خسارت آسیب وارده و یا در موارد منجر به فوت که انتقال جسد لازم است هم این وزارتخانه از طریق وزارت خارجه روال کار را به انجام می‌رساند.

بخش امور ایرانیان کنسولگری ایران در سلیمانه کردستان در گفت‌وگویی تلفنی با اعلام اینکه از حادثه روی داده برای این مهندس ایرانی مطلع نبوده چون از نظر جغرافیایی در محدوده آن کنسولگری قرار ندارد اینگونه اظهار نظر می‌کند که در موارد اختلاف بر سر مسائل کارگر و کارفرما، کنسولگری مکاتباتی انجام می‌دهد اما تقریبا همه نیروی کار عادی ایرانی شاغل در اقلیم کردستان به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند و حتی برخی اقامت هم ندارند یا اقدام به تمدید آن نکرده‌اند و به همین دلیل به مکاتبات ما درباره مسائل مربوط به حقوق کارگری ترتیب اثر داده نمی‌شود. اما اگر حادثه کار منجر به صدمه بدنی و فوت در کار باشد براساس قانون مرتبط با حوادث سنگین کار در اقلیم کردستان موضوع قابل پیگیری قانونی است و در صورت شکایت، دادگاه دستکم به این علت که کارفرما نیروی کار را به صورت غیرقانونی جذب کرده به نفع شاکی ایرانی رای می‌دهد.

کنسولگری ایران در سلیمانیه عراق درباره خدماتی که در صورت بروز حادثه به ایرانی‌ها ارائه می‌دهد می‌گوید: اگر مورد فوت باشد ما مدارک و گواهی فوت را تائید می‌کنیم و اگر مرگ طبیعی نباشد برای پیگیری امر به شاکیان مشاوره می‌دهیم. به طور کلی در همه موارد نقص بدنی و فوت در اقلیم کردستان در صورت شکایت افراد متضرر شده دادگاه به سود آنها رای می‌دهد چون براساس مقررات اقلیم کردستان، کارفرما هم در شرایط استخدام قانونی و هم در شرایط استخدام غیرقانونی موظف است همه امکانات و پیش‌بینی‌ها را برای حفظ سلامت نیروی کار انجام داده باشد.

بر اساس آمارهای رسمی استان‌های کردستان و کرمانشاه در میان استان‌های ایران جزو استان‌های با نرخ بالای بیکاری محسوب می‌شوند و سهولت رفت و آمد به اقلیم کردستان عراق و امتیاز هم‌زبانی و هم‌نژادی، عده بیشتری از نیروی کار کرد ایرانی را به عبور از مرز میان دو کشور و کار در کشور همسایه تشویق می‌کند. وجود چنین واقعیت‌هایی، ضرورت حمایت از جمعیت چند هزار نفری نیروی کار ایرانی را در اقلیم کردستان بیشتر نمایان می‌کند.

مرگ کارگر میانسال بر اثر ریزش آوار خانه‌ای در کاشان

ظهر امروز یک کارگر ساختمانی میانسال در کاشان بر اثر ریزش آوار ساختمان کشته شد.

به گزارش 4بهمن ایلنا ، داوود داوودی کارگر ۵۳ ساله ظهر امروز (چهار بهمن) هنگام کار کردن در ساختمانی واقع در ابتدای خیابان امیر کبیر کاشان به علت ریزش آوار جان باخته است.

چهارم بهمن ماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری5بهمن1393

 

- بازداشت 3کارگر وتهدید به اخراج2کارگر کارخانه فولاد و چدن دورود بدنبال تجمع اعتراضی!

- یاد جانباختگان معدن مس خاتون آباد گرامی باد !

- مجلس قانون کار را اصلاح کرد

- تعدادی از کارگران اعتصابی ایران خودرو:

اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو و درس های آن

- اعتصاب 1400کارگر معدن طزره در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوقشان

- وعده مزدی فرماندار سنندج در پی تجمع دیروز کارگران نانوا

- اخراج ۱۲۰۰ کارگر در آران و بیدگل طی سال جاری

- عدم پرداخت دو ماه حقوق ۳۰۰ کارگر قوطی ایران با وجود حجم بالای تولید

- درج عنوان شغلی اشتباه در پرونده بیمه کارگران پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی ماهشهر

- یکسال سرگردانی کارگران شهرداری آبادان برای دریافت هزینه‌های بیمه تکمیلی

- زمینه سازی جهت واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی به بخش خصوصی

- پیام های تسلیت به شاهرخ زمانی وخانواده

- سقوط منجر به مرگ کارگر دکل کار شرکت همراه اول

- مرگ 120نفردرسال جاری براثرحوادث کاردراستان خراسان رضوی

حوادث کاری دراین استان طی این دوره یک هزار و 712 مصدوم برجاگذاشت

- مصدومیت5کارگربدنبال انفجار مخزن رنگ در یک کارگاه شهرک صنعتی شمس آباد

بازداشت 3کارگر وتهدید به اخراج2کارگر کارخانه فولاد و چدن دورود بدنبال تجمع اعتراضی!

در پی تجمع روزگذشته کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود، صبح امروز کارت دو نفر از کارگران پیمانی این شرکت به نشانه تهدید به اخراج برداشته شده است.

به گزارش5بهمن ایلنا،در پی تجمع روز گذشتهٔ بیش از ۵۰ نفر از کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود که در اعتراض به تعویق ۴ ماهه در پرداخت مطالبات کارگران انجام شد کارت ورود و خروج دو نفر از کارگران حاضر در تجمع توسط کارگزینی ضبط شد.

منابع کارگری همچنین از بازداشت چند ساعته سه کارگر به دلیل شرکت در تجمع خبر دادند. به این کارگران اخطار داده شده در صورت برگزاری تجمعی دیگر با آنان برخورد جدی‌تری صورت خواهد گرفت.

یکی از کارگران درباره دلایل این اقدام تهدید آمیز گفت: به دلیل فضایی که در شرکت وجود دارد حق هرگونه اعتراضی از کارگران گرفته شده است. بنابراین با کوچک‌ترین اعتراضی برخورد می‌شود.

کارگران فولاد وچدن دورود در چند ماههٔ گذشتهٔ به دلیل تعویق به وجود آمده در پرداخت مطلباتشان شرایط سختی را سپری کرده‌اند. شرایط سخت کار به رغم تولید مطلوب و از طرفی عدم پرداخت حقوق و مزایا در آستانه پایان سال باعث شده تا کارگران فولاد و چدن دورود نسبت به ادامه روند موجود اظهار نگرانی کنند.

کارگران می‌گویند ماه‌ها تحمل کردیم تا اوضاع بهتر شود اما هرچه می‌گذرد امیدی به بهبود شرایط نداریم. اردیبهشت ماه بود که کارفرما از ما قول گرفت اگر ۶ ماه شرایط را تحمل کنیم اوضاع بهتر می‌شود. ما هم نه تنها ۶ ماه بلکه نزدیک به ۹ ماه شرایط سخت را تحمل کردیم و تولید را به حداکثر رساندیم، اما علی رغم تولید مطلوب نتوانستیم فروش خوبی داشته باشیم.

بدهی‌های کلان این شرکت صنعتی بابت خرید قراضه به شرکت‌های سیمانی و رکود در بازار فروش محصولات و در عین حال تجهیز و راه اندازی پروژه‌های جدید در کارخانه باعث شده شرکت دچار کمبود نقدینگی شود و در پی آن کارگران نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.

یکی از کارگران معترض ضمن اشاره به این که پرداخت مطالبات کارگران باید جز اصلیترین الویت‌های مسئولین شرکت باشد گفت: در طول ماه‌های گذشته بار‌ها به ما وعده داده شده اما این وعده‌ها محقق نشده‌است. به جای اینکه مطالبات کارگران را پرداخت کنند، سرمایه کارخانه را صرف خرید مواد اولیه می‌کنند تا تولید بیشتر شود و چرخ پروژه تجهیز کارخانه بچرخد در حالیکه الویت اول پرداخت مطالبات معوقه کارگران است.

به گفتهٔ کارگران، وعده‌های داده شده در خصوص بهبود شرایط حفاظت و ایمنی کارخانه محقق نشده و برنامه توزیع شیر روزانه که قرار بود مجددا برقرار شود هنوز اجرایی نشده است.

یکی از کارگران در اینباره گفت: موادی که درکارخانجات فولاد برای قالب سازی استفاده می‌شود، سرطان زاست و برای ریه و حنجره مضر است و کارگران باید برای دفع مضرات ناشی از استنشاق این مواد، به صورت روزانه شیر مصرف کنند ولی چند وقتی است که شیر مصرفی روزانه کارگران قطع شده است. توزیع شیر روزانه و تجهیز کارگران به لباس کار مناسب حداقل کاری است که باید در شرایط فعلی برای کارگران انجام دهند.

کارخانه فولاد و چدن دورود زیرمجموعهٔ هلدینگ فارس خوزستان است و عمده‌ترین خریدار محصولات شرکت فولاد وچدن دورود، شرکت‌های سیمانی هستند که قطعات سنگ شکن و سیمانی مورد استفادهٔ خود را از این طریق تامین می‌کنند

یاد جانباختگان معدن مس خاتون آباد گرامی باد !

یاد جانباختگان معدن مس خاتون آباد را گرامی می داریم و از مطالباتشان حمایت می کنیم .

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکار مکانیک

۵ بهمن ۹۳

مجلس قانون کار را اصلاح کرد

به گزارش 5بهمن خبرگزاری مجلس،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه 5 بهمن) در جریان بررسی لایحه خروج غیرتورمی از رکود ماده الحاقی 16 این لایحه را با 164 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر تصویب کردند.

طبق مصوبه مجلس، اصلاحات زیر در قانون کار مصوب 1369 صورت می‌گیرد:

1 - به ماده 7 قانون، دو تبصره به شرح زیر الحاق می‌گردد:

تبصره 3- قراردادها به صورت کتبی و در فرم مخصوصی است که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات تهیه می‌شود و در اختیار طرفین قرار می‌گیرد.

تبصره 4- کارفرمایان موظفند به کارگران با قرارداد موقت به نسبت مدت کارکرد مزایای قانونی پایان کار به مأخذ هر سال یک‌ ماه آخرین مزد پرداخت نمایند.

2- بند ذیل به عنوان بند (ح) به متن ماده 10 قانون الحاق ‌شود:

ح- شرایط و نحوه فسخ قرارداد (در مواردی که مدت تعیین نشده است)

3- بند ذیل به عنوان بند(ز) به متن ماده 21 قانون الحاق شود:

ز- فسخ قرارداد به نحوی که در متن قرارداد (منطبق با قانون کار) پیش‌بینی شده است.

4- متن زیر به عنوان بند (ح) به ماده 21 قانون الحاق می‌شود:

ح- به منظور جبران کاهش تولید ناشی از ساختار قدیمی، کارفرمایان می‌توانند بر مبنای نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید و افزایش قدرت رقابت‌پذیری تولید، اصلاح ساختار انجام دهند، در آن صورت وزارت کار مکلف است طبق قرارداد سه‌جانبه (تشکل کارگری کارگاه، کارفرما و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل) کارگران کارگاه را به مدت شش تا دوازده ماه تحت پوشش بیمه بیکاری قرار دهد و بعد از اصلاح ساختار کارگران را به میزان ذکر شده در قرارداد سه‌جانبه به محل کار برگرداند و یا کارفرمایان می‌توانند مطابق مفاد ماده 9 قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل و نوسازی صنایع کشور و قانون بیمه بیکاری عمل کنند.

تعدادی از کارگران اعتصابی ایران خودرو:

اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو و درس های آن

چنان که در خبرها آمده است، اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو در پی اعتصاب غذای موفق کارگران پارس خودرو شکل گرفت که در روزهای 7 تا 10 دی ماه 1393 روی داد. ما در اینجا چگونگی شکل گیری اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو و ادامه ی آن طی 10 روز را گزارش می کنیم، و سپس به درس هایی که باید از این جنبش اعتراضی کارگران بگیریم، می پردازیم.

لینک متن کامل:

https://derabaa.wordpress.com/2015/01/25/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%A8-%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%D9%87/

اعتصاب 1400کارگر معدن طزره در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوقشان

صبح امروز (۵ بهمن ماه) کارگران معدن طزره، از معادن ذغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از ۳ ماه حقوق دست از کار کشیده و در محوطه معدن تجمع کردند. این کارگران سپس به دلیل آنچه بی‌توجهی کارفرما به این اعتراض ذکر کرده‌اند، برای ادامه اعتراض به مقابل فرمانداری شاهرود رفتند.

به گزارش5بهمن ایلنا،یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: در تجمع امروز حدود هزار نفر از مجموع ۱۴۰۰ کارگر این واحد معدنی در اعتراض به وصول نشدن مطالبات چند ماهه‌شان دست از کار کشیدند و در مقابل ساختمان امور اداری تجمع کردند.

به گفته این کارگرعلاوه بر تعویق بیش از سه ماه حقوق کارگران در ماهای آبان، آذر و دی‌، حق بیمه ۱۴۰۰ کارگر این واحد معدنی با تاخیر چند ماهه به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و در حال حاضر ۴ ماه است که حق بیمه کارگران معادن البرز شرقی پرداخت نشده و به تبع آن دفترچه‌های درمانی تعداد زیادی از کارگران فاقد اعتبار شده است.

براساس این گزارش، یکی دیگر از دلایل اعتراض امروز کارگران خوداری کارفرما از ابلاغ رسمی شدن حدود ۱۰۰ نفر از کارگران قرار دادی است. به گفته وی اگر این حکم سریعا ابلاغ شود حقوق و سایر مزایای قانونی کارگران تا پایان سال افزایش می‌یابد.

او در ادامه افزود: همچنین کارگران معدن طزره به تهدیداتی که از سوی کارفرما متوجه نمایندگان کارگری در این واحد معدنی شده است معترضند.

به گزارش همین منبع بنقل ازکارگران، بعد از اجتماع کارگران مقابل ساختمان فرمانداری شاهرود، فرماندار با حضور در جمع معترضین وعده پی گیری مطالبات کارگران را حداکثر تا ده روز آینده داد و کارگران پس از شنیدن سخنان این مقام مسئول به اجتماع اعتراضی خود خاتمه دادند و به محل کار خود بازگشتند.

وعده مزدی فرماندار سنندج در پی تجمع دیروز کارگران نانوا

رئیس انجمن صنفی کارگران خبازی‌های سنندج و حومه از قول شفاهی فرماندار مبنی بر فیصله دادن به موضوع افزایش دستمزد کارگران نانوای این شهرستان تا دو هفته آینده خبر داد.

یدالله صمدی با اشاره به تجمع عصر دیروز (شنبه ۴ بهمن) کارگران نانوا مقابل فرمانداری سنندج در اعتراض به ثابت ماندن دستمزدشان از سال ۹۱ گفت: در پی برگزاری این تجمع اعتراضی، جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و مقامات محلی در ساختمان فرمانداری برگزار شد.

او که خود از حاضرین در این جلسه بوده است، افزود: فرماندار در این جلسه به صورت شفاهی قول داد که موضوع افزایش دستمزد کارگران نانوای سنندج را تا دو هفته آینده فیصله دهد.

این فعال کارگری در ادامه بیان کرد: ما در این جلسه علاوه بر مذاکره برای افزایش دستمزد نسبت به حمایت مسئولان دولتی از مکانیزه شدن کارگاه‌های خبازی هشدار دادیم.

صمدی گفت: در حالی که مقام‌های دولتی استان کردستان می‌گویند نرخ بیکاری در این استان ۲۸ درصد است، مکانیزه کردن خبازی‌ها حداقل ۲ کارگر نانوا را در هر کارگاه بیکار می‌کند.

منبع:ایلنا-5بهمن

اخراج ۱۲۰۰ کارگر در آران و بیدگل طی سال جاری

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران و بیدگل از اخراج ۱۲۰۰ نفر ار کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان از ابتدای سالجاری تاکنون خبر داد.

به گزارش5بهمن ایلنا،مرتضی رحیمی رکود بازار فرش، تغییر دستگاه‌های بافندگی و تغییرات ساختاری واحدهای تولیدی و صنعتی را مهم‌ترین دلیل اخراج این تعداد کارگران عنوان کرد و افزود: کارگران اخراجی تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته‌اند.

وی همچنین از افزایش ۵۰ درصدی تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در این شهرستان خبر داد و گفت: تنها در دو ماه اخیر بالغ بر ۴۰۰ نفر از کارگران به دلیل اخراج از کار تحت پوشش بیمه بیکاری قرارگرفته‌اند.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران و بیدگل قرارداد‌های موقت و سفید امضا را مهم‌ترین مشکل جامعه کارگری این شهرستان عنوان کرد و اظهارداشت: اعتباد، نبود امنیت شغلی، نوسانات بازار فروش و عدم پایداری شغل از دیگر مشکلات کارگری این شهرستان می‌باشد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آران و بیدگل همچنین از کشته شدن یک کارگر و نقص عضو ۱۶ کارگر در حین کار از ابتدای سالجاری تاکنون خبر داد و افزود: طی ده ماه گذشته ۱۵۰ حادثه و ۴۸۰ مورد براشتغال کارگران مهاجرنظارت و بازرسی شده است.

این مقام دولتی همچنین از کاهش مدت زمان رسیدگی به شکایات از ۲۷ روز به ۱۲ روز نسبت به مدت مشابه سال قبل سخن گفت و یادآور شد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون به ۲۵۰ شکایت از ۲۸۰ شکایت واصل شده به این اداره رسیدگی شده که ۷ نفر از آن‌ها حکم بازگشت به کار دریافت کرده‌اند.

وی تعداد معافیت حق بیمه کارفرما از ابتدای سالجاری تاکنون در این اداره را بالغ بر ۹۶۳ نفر عنوان کرد و اظهارداشت: از ابتدای سالجاری تاکنون نیزعلاوه بر ۶۸ مورد بارزسی و نظارت بر تعاونی‌ها، تعداد ۵ تعاونی در این شهرستان تشکیل داده‌ایم.

شایان ذکراست درحال حاضر بیش از ۱۶ هزار نفر در واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان آران و بیدگل مشغول به کار می‌باشند که ۱۳ هزار نفر آن‌ها فقط در شهرکهای صنعتی این شهرستان فعالیت می‌کنند.

عدم پرداخت دو ماه حقوق ۳۰۰ کارگر قوطی ایران با وجود حجم بالای تولید

در کارخانه قوطی ایران که یکی از شرکتهای معتبر در زمینه تولید انواع قوطی مواد غذایی فعالیت دارد، حدود ۳۰۰ کارگر کار می‌کنند که هر ماهه حقوق خود را با چند ماه تاخیر دریافت می‌کنند اما در دو ماه اخیر (آذر و دی) حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش5بهمن ایلنا،کارگران قوطی ایران گفته‌اند در این واحد تولید کننده انواع قوطی‌های مواد غذایی، حدود ۳۰۰ کارگر مشغول به کارند که هر ماه حقوق خود را با تاخیر دریافت می‌کنند. با این حال کارگران در دو ماه اخیر (آذر و دی) حقوقی دریافت نکرده‌اند.

بر اساس سخنان کارگران، علاوه بر حقوق، بخشی از مطالبات کارگران مربوط به تاخیر در پرداخت یک‌ساله عیدی است. به عنوان مثال قرار است کارفرما عیدی سال ۹۲ را پایان سال جاری به کارگران پرداخت کند.

کارگران می‌گویند تاخیر در پرداخت حقوق و عیدی در این کارخانه بصورت روال در آمده و کارگران از ترس از دست دادن شغلشان توان اعتراض به کارفرما را ندارند.

کارگران قوطی ایران همچنین نسبت به فقدان نهاد تاثیر گذار کارگری در این واحد تولیدی معترضند.

درج عنوان شغلی اشتباه در پرونده بیمه کارگران پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی ماهشهر

کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر می‌گویند در پرونده بیمه‌ای کارگرانی که مشمول مقررات مشاغل سخت و زیان آور قرار می‌گیرند عنوان شغلی متفاوتی ثبت شده است.

به گزارش5بهمن ایلنا،فعالان کارگری در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در این باره گزارش کرده‌اند در این واحد کارگاهی که بخشی از وظیفه جابجایی، توزیع و نگهداری مواد اولیه وارداتی و فرآورده‌های صادراتی مجتمع‌های پتروشیمی بندر ماهشهر را برعهده دارد، حدود ۳۰۰ کارگر به واسطه سه شرکت پیمانکاری تامین نیروی انسانی نصب و تعمیرات نیروگاه‌های خوزستان، بهینه سبز خدمات و تجارت و نگهداری پیام پازان در زمینه امور تعمیراتی، خدماتی و نگهبانی مشغول فعالیتند.

به گفته این منابع خبری، بیشتر کارگرانی که هم اکنون در شرکت پایانه‌ها و مخازن بندر ماهشهر در سمت‌های شغلی یاد شده بصورت پیمانکاری مشغول کارند از نظر نوع و شرایط شغلی مشمول مقررات مشاغل سخت و زیان آور قرار می‌گیرند اما پیمانکار شرکت مطابق قانون برای آن‌ها در سازمان تامین اجتماعی پرونده بیمه تشکیل نداده است.

کارگران مورد نظر می گویند که طبق پیگیری‌هایی که توسط آن‌ها از سازمان تامین اجتماعی به عمل آمده است در پرونده بیمه‌ آن‌ها عنوان شغلی غیر از عنوان شغلی واقعی‌شان ثبت شده است.

چنانچه این ادعای کارگران درست باشد آن‌ها با وجود داشتن شغل سخت و زیان آور نمی‌توانند از امکان بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.

بر اساس مقررات کار و تامین اجتماعی، کارگران شاغل در مشاغل سخت و زیان آور به شرط تایید شدن سوابق بیمه‌ای خود در سازمان تامین اجتماعی می‌توانند پس از ۲۰ سال کار متوالی یا ۲۵ سال کار متناوب بصورت پیش از موعد بازنشسته شوند.

این کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر می‌گویند از آنجا که هم اکنون در پرونده‌های بیمه‌ای آن‌ها ردیف شغلی به غیر از مشاغل سخت و زیان آور ثبت شده است سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگی پیش از موعد آن‌ها موافقت نخواهد کرد.

بابت پاداش بهره‌وری سالهای ۹۱ و ۹۳ طلبکاریم

این کارگران همچنین از تاخیر پیمانکار خود در پرداخت پاداش‌هایی بهره‌وری سالهای ۹۱ و ۹۳ خود و سایر کارگران شاغل در این واحد کارگاهی خبر می‌دهند.

به گفته آن‌ها در حالی که برابر دستور وزارت نفت می‌بایست در سالهای ۹۱ و ۹۳ به ترتیب مبالغ ۳۳۰ و ۷۵۰ هزار تومان بابت پاداش بهره‌وری پرداخت شود اما در حال حاضر هنوز این پاداش به آن‌ها پرداخت نشده است.

طبق ادعای این کارگران رئیس امور اداری شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر در مواجه با کارگران مراجعه کننده موضوع پرداخت نشدن این مطالبه را تایید کرده و گفته است که این مبلغ در محل دیگری هزینه شده و پس از تامین اعتبار مالی بابت این بدهی با کارگران بستانکار تسویه حساب خواهد شد.

کمترین دریافتی در مقایسه با سایر کارگران منطقه

در ادامه کارگران پیمانکاری شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر مدعی هستند که کارفرمای آن‌ها در مقایسه با سایر کارفرمایان کمترین هزینه را برای پرداخت غیر مزدی آن‌ها اختصاص می‌دهد.

یکسال سرگردانی کارگران شهرداری آبادان برای دریافت هزینه‌های بیمه تکمیلی

ایلنا طی گزارشی بتاریخ5بهمن،از پرداخت نشدن هزینه‌های درمان تکمیلی حدود ۶۰۰ نفر از کارگران مناطق سه گانه شهرداری آبادان در سال ۹۲ خبر داد.

براساس این گزارش،حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شاغل در مناطق سه گانه شهرداری آبادان که سال گذشته (۹۲) تحت پوشش بیمه تکمیلی سینا قرار گرفته بودند بعد از گذشت ۱۰ ماه از سال جاری (۹۳) هنوز نتوانسته‌اند هزینه‌های درمانی سال گذشته خود را از این شرکت بیمه گر وصول کنند.

زمینه سازی جهت واگذاری سهام شرکت سنگ آهن مرکزی به بخش خصوصی

به گزارش 5بهمن روابط عمومي فرمانداري بافق ، با حضور نماينده بافق در مجلس شوراي اسلامي ، فرماندار شهرستان و اعضاي شوراي شهر بافق نشستي در خصوص نحوه سرمايه گذاري و سهام شركت سنگ آهن مركزي در محل فرمانداري بافق برگزار شد.

در ابتدا حجت الاسلام دخيل عباس زارع زاده نماينده مجلس شوراي اسلامي توضيحاتي در خصوص سهام 5/28 در صد و 5/71 درصد شركت سنگ آهن مركزي ارائه نمود.

فرماندار شهرستان نيز توضيحات خود را در خصوص نحوه سرمايه گذاري شركت سنگ آهن مركزي بيان كرد و نماينده مجلس شوراي سلامي خواست تا ضمن دعوت از شركتهاي كاني كاوان ، شهداب ، فكو صنعت ، فولاد يزد ، مجتمع فولاد بافق و آسفالت طوس در نشستي موضوع خريد 5/28 درصد و نحوه تعامل با شهرستان مطرح شود.

پیام تسلیت به شاهرخ زمانی

مرگ هر انسان شریفی پاره ای از وجود مرا با خود می برد هرگز مپرس تابوت چه کسی را به گورستان می برند .تابوت مرا و آرزوهای تو را می برند

با خبر شدیم مادر دوست گرامی مان کارگر زندانی ،شاهرخ زمانی عضو موسس سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران، فوت نموده است. این مادر دردمند با چشمانی که در آرزوی دیدار فرزند می سوخت ،چشم بر این دنیا بست و آرزوی دیدار درآزادی شاهرخ زمانی را با خود برد. ما ضمن تسلیت به خانواده این کارگر زندانی ،امیدواریم که حداقل این امکان برای شاهرخ زمانی فراهم شود که در مراسم مادر دلبندش شرکت کند.

رفیق عزیز شاهرخ زمانی در غم از دست دادن مادرت با تو همدردیم.

هیات موسس سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه

سندیکای کارگران نقاشان استان البرز

سندیکای کارگران رفوگر فرش تهران

اتحادیه نیروی کار پروژه ای

کانون صنفی معلمان ایران

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

۱۳۹۳/۱۱/۰۵

پیام تسلیت به خانواده کارگر مبارز شاهرخ زمانی و خانواده محترم زرین خانم نجاتی

ما امروز اطلاع پیدا کردیم که مادر کارگر مبارز شاهرخ زمانی چشم از جهان فرو بست.

ما ضمن تسلیت به کارگران و خانواده های نجاتی و زمانی ، خود را در غم از دست دادن این مادر مبارز( زرین نجاتی ) شریک می دانیم و آروزی سلامتی برای همه عزیزان آن خانواده ها را داریم.

از طرف خانواده محمود صالحی

سقوط منجر به مرگ کارگر دکل کار شرکت همراه اول

سه روز پیش، یکی از کارگران دکل کار شرکت همراه اول در اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد. مسئولین و کارفرمایان این شرکت تمام سعی خود را کردند تا مانع از انتشار این خبر در خبرگزاریها شوند. این اولین باری نیست که کارگری بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست می دهد و قطعا آخرین بار هم نخواهد بود. طی سالهای گذشته حوادث ناشی از کار روندی صعودی داشته است. طبق آمار منتشر شده، تنها در تیر ماه امسال ١٩٦ نفر جان خود را در حوادث ناشی از کار از دست داده اند که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، رشدی ١٢ درصدی داشته است. این اعداد بدان معنی است که در هر روز تقریبا ٨ نفر جان خود را از دست داده اند. اگر چه همین ارقام منتشر شده خود نشان دهنده وضعیت دهشتبار نیروی کار در کشور است اما تعداد واقعی کشته شدگان بسیار بیشتر از آن است. چراکه کشته شدگان فاقد پوشش تامین اجتماعی و کشته شدگان ناشی از بیماری های شغلی در این آمار لحاظ نشده اند.

وضع زندگی و شرایط کار کارگران هر روز رو به بدتر شدن است و کارگران به ناچار و برای زنده ماندن، به هر کاری تن می دهند. جان و زندگی خود را به خطر می اندازند تا در ازای فروش نیروی کارشان به قیمتی ناچیز، هزینه ی زنده ماندن خود و خانواده شان را تامین کنند. این گفته به دور از واقعیت نیست که بسیاری از کارگران، به کار شبه رایگان مشغولند که حتی برای زنده ماندن نیز کفاف نمی دهد. کارگران دکل کاری که در شرکت همراه اول کار می کنند در ازای هشت ساعت کار بر روی دکل های مخابراتی این شرکت، بین ٨٠٠ تا ٩٠٠ هزار تومان در ماه مزد دریافت می کنند. ناگفته پیداست این مبلغ حتی برای بازآفرینی نیروی کار این کارگران نیز کافی نیست. این کارگران عمدتا از شهرستان گلوگاه به این شهر آمده اند و قراردادهایشان با پیمانکاران این شرکت سه ماهه است.

طبق آمار ارائه شده ۴۵ درصد مرگ و میر حین کار، در اثر سقوط از بلندی اتفاق می افتد. تنها در تهران بالغ بر ١٢ هزار دکل مخابراتی وجود دارد که بیش از ٩٠ درصد آنها فاقد شاخص های ایمنی می باشند. سرمایه جز به سودآوری و افزودن بر کوه سرمایه های خود نمی اندیشد و در این مسیر جان کارگران هیچ درصدی از اهمیت را ندارد. صاحبان سرمایه یا به زبان بهتر سرمایه تشخص یافته، بنا بر هستی اجتماعی و طبقاتی خود، جان و عمر کارگران را فدای دستیابی به سرمایه های عظیم تر می کنند. دولت سرمایه نیز با وضع قوانین ضد کارگری و سرکوب کارگران، موانع را از سر راه صاحبان سرمایه بر می دارد و با سرشکن کردن تبعات ناشی از بحران های نظام سرمایه بر دوش کارگران، تلاش می کند بر این بحران ها فائق آید. سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهای درگیر، در بسیاری از موارد مرتبط با حوادث کار، دلیل این اتفاقات را سهل انگاری و یا عدم رعایت نکات ایمنی در کار توسط کارگر عنوان می کنند. در حالی که صاحبان سرمایه هرگونه هزینه در زمینه ایمنی و بهداشت کار را هزینه و خرج اضافه تلقی می کنند. دکل های مخابراتی اپراتورهای تلفن همراه و دکل های وایرلس هیچکدام مجهز به طناب لایف لاین نبوده و امکانات لازم جهت صعود ایمن نیز در اختیار دکل نوردان قرار داده نمی شود.

در حالی که مطابق با استانداردهای جهانی ایمنی و کار در ارتفاع (که مطابق با تعاریف آن، ارتفاع بالاتر از دو متر، کار در اتفاع به حساب می آید) نصب لایف لاین و تجهیزات مرتبط با کار در ارتفاع نظیر کمربند ایمنی، MGO و ... برای صعود از این دکل ها الزامیست. کارفرما و دولت سرمایه تنها زمانی تن به تصویب قوانین و یا تامین این امکانات برای نیروی کار خواهند داد که یا ناچار شوند در مقابل اعتراض متحدانه کارگران عقب نشینی کنند و یا برای کاستن از هزینه های مترتب بر این حوادث و استمرار مناسبات و ملزومات بهره کشی از کارگران، آینده نگرانه و محتاطانه گام بردارند. بد نیست اشاره ای کنیم به قوانینی که در زمینه ایمنی محیط کار پس از رشد و گسترش صنعت در اروپا شکل گرفت. در نیمه اول قرن ١٩ دولت سرمایه پس از مشاهده ضرر و زیان های ناشی از مصدوم و نقص عضو شدن تعداد بیشماری از کارگران در حین کار و البته مشاهده صف آرایی نیرومند طبقه کارگر پیش روی سرمایه، واحدی به نام ایمنی محیط کار و بازرسی را ایجاد نمودند. در ایران نیز گاهی از زبان بعضی از مسئولین و مدیران نظام سرمایه شنیده می شود که دولت و جامعه و حتی صاحبان سرمایه چه ضرر و زیان هایی را به دلیل حوادث و بیماری های ناشی از کار متحمل شده است. در ایران اما به دلیل فقدان صف مستقل طبقاتی کارگران و نیروی کار شبه رایگان، صاحبان سرمایه به زحمت حاضر به تخصیص بخشی از ارزش اضافی حاصل از کار کارگران در این زمینه می شوند. دولت و نهادهای حاکمیت سرمایه نیز به انحاء مختلف از زیر بار پرداخت غرامت ناشی از این حوادث شانه خالی می کنند. مطابق آمار ارائه شده تنها ١٠ درصد از فوت شدگان حوادث کاری در سال ٩٢ زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده اند. هر کارگری حتی اگر تحت پوشش بیمه نیز بوده باشد و به نوعی با حادثه ای در حین کار مواجه شده باشد و گذرش به اداره کار و تامین اجتماعی افتاده باشد خوب می داند که گرفتن غرامت و از کار افتادگی و سایر تسهیلات مربوطه نیز چندان راحت و آسان نیست. گذر از دالان های تو در توی قوانین و روند فرسایشی ماجرا بسیاری از کارگران را ناگزیر می سازد تا عطای گرفتن هر حقی را به لقایش ببخشد. حتی اگر تاب مسیر را طاقت بیاورد، کارفرما با زیرمیزی و صحنه سازی و هزار دوز و کلک، دادگاه را مجاب خواهد کرد که سهل انگاری و عدم رعایت نکات ایمنی توسط کارگر سبب ساز این فاجعه بوده است و حداکثر چیزی که نصیب کارگر خواهد شد، اخراج او با پایان قراردادش است.

کارگران جز با توسل به نیروی خود و جز با ایجاد صف مستقل طبقاتی شان قادر نخواهند بود شرایط دیگری را برای خود و هم طبقه ای هایشان رقم بزنند. دولت و صاحبان سرمایه هر روز بر فشار و مصیبت های وارد شده بر کارگران می افزایند. چشم داشت و انتظار از دولت و صاحبان سرمایه که کاری برای ما انجام دهند، خیالی عبث و بیهوده است و ذره ای در بهبود شرایط دشوار زندگی مان تاثیری نخواهد گذاشت. اینکه منتظر شویم تا این دولت یا هر دولت دیگری قانونی تصویب کند تا جلوی زیاده خواهی صاحبان سرمایه را بگیرد، راه به جایی نخواهد برد. تنها راه برون رفت از این شرایط، ایستادگی متحدانه و یکپارچه رودرروی سرمایه است.

یک کارگر

برگرفته ازسایت افق روشن

مرگ 120نفردرسال جاری براثرحوادث کاردراستان خراسان رضوی

حوادث کاری دراین استان طی این دوره یک هزار و 712 مصدوم برجاگذاشت

اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی، با انتشار آمار فوت شدگان و مصدومین حوادث ناشی از کاربتاریخ5بهمن، از وقوع میانگین ماهیانه 13 مرگ و 190 مورد مصدومیت به دنبال حوادث کار در استان خبر داد.

مدیر کل پزشکی قانونی استان در تایید این خبر گفت: طی 9 ماهه ابتدایی امسال 120 نفر به دنبال حوادث ناشی از کار جان خود را ازدست داده اند که 117 نفر از آنها مرد بوده اند.

دکتر سید آریا حجازی در ادامه افزود: اگر چه آمار در گذشتگان حوادث کار نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته کاهش 4 درصدی داشته، اما نیازمند توجه بیشتر دستگاههای ذیربط در این خصوص می باشد.

وی همچینین در خصوص مصدومین حوادث کار از ابتدای فروردین تا ابتدای زمستان امسال بیان داشت: یک هزار و 712 نفر مصدوم حوادث کار در مراکز پزشکی قانونی استان معاینه شدند که 95 درصد آنان مردان هستند و این موضوع بیانگر مصدوم شدن 190 نفر به صورت میانگین ماهیانه است.

سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت از قبیل سنگ و برق گرفتگی بیشترین علل فوت حوادث کار هستند.

مصدومیت5کارگربدنبال انفجار مخزن رنگ در یک کارگاه شهرک صنعتی شمس آباد

عصر روز شنبه 4 بهمن بدنبال انفجار مخزن رنگ در یک کارگاه شهرک صنعتی شمس آباد 5کارگرمصدوم شدند.

بنابه گزارش 5بهمن مرکزاورژانس تهران، بدنبال انفجار مخزن رنگ در یک کارگاه ، پنج نفر دچار حادثه شدند که بلافاصله توسط همکاران تکنسین اقدامات اوليه براي نجات جان مصدومین شروع شد.

اکیپ های درمانی اورژانس تهران با انجام اقدامات مناسب درمانی سه نفر از مجروحان را به صورت سر پایی درمان نموده و دونفر از آنها که نیاز به اقدامات تکمیلی درمانی داشتند را بلافاصله به بیمارستان شهدای هفت تیر انتقال دادند.

پنجم بهمن ماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

اخباروگزارشات کارگری6بهمن1393

 

-۷ کارگرمعترض دیگر معدن چشمه پودنه اخراج شدند

تعدادکارگران اخراجی این معدن پس ازاعتصاب به 9نفررسید

- کارت کاریکی از کارگران معترض کارخانه فولاد و چدن دورود کماکان ضبط است

- یاد کارگران جان باخته خاتون آباد گرامی باد!

- تجمع کارگران اخراجی کارخانه نورد نوشهر مقابل اداره کار - اخراج170کارگراین کارخانه طی یکسال اخیر

- ادامه اعتصاب کارگران معدن طزره برای دومین روز متوالی

- بیکاری 400کارگربدنبال تعطیلی کارخانه قند ورامین

-۱۱۲ کارگرکارخانه پارس سرام اخراج شدند - ۶۰کارگر دیگر در لیست اخراجی‌ها

-۴ ماه بیکاری کارگران کارخانه قند قهستان بدون دریافت ۸ ماه حقوق و بیمه بیکاری

- کارگران کارخانه گسترش مانا ساز ۲ ماه حقوق نگرفته‌اند

- نشریه ی صدای آزادی در اعتراض به آمار بالای بیکاری درکرمانشاه ،سفید منتشر شد

- اعتراضات صنفی معلمان، ریشه ها و امیدها

- گزارش مراسم تدفین و ترحیم خانم زرین نجاتی

- مرگ خاموش سه کارگر در کارگاه مبل‌سازی در تبریز

- برخورد مرگبار يک دستگاه خودرو با کارگرشهرداري

۷ کارگرمعترض دیگر معدن چشمه پودنه اخراج شدند

تعدادکارگران اخراجی این معدن پس ازاعتصاب به 9نفررسید

کارگراخراجی معدن چشمه پودنه: درست مانند یک برده با ما رفتار می‌شود و کارفرما می‌خواهد هرچه بگوید ما بگوییم چشم!

پس از اخراج ۲ کارگر در پی اعتصاب کارگران معدن ذغال سنگ چشمه پودنه، ۷ کارگر دیگر طی هفته گذشته به جمع کارگران اخراجی معدن چشمه پودنه اضافه شدند. کارگران این معدن در اعتراض به دریافت نکردن ۴ ماه حقوق دست از کار کشیده و اعتراض کرده بودند.

به گزارش 6بهمن ایلنا، در پی اعتصاب بیش از ۲۹۰ نفر از کارگران معدن چشمه پودنه در تاریخ ۱۴ دی ماه، اینک تعداد کارگران اخراجی این معدن به ۹ نفر رسیده است.

یکی از کارگران اخراجی معدن چشمه پودنه که نخواست نامش منتشر شود درباره دلایل اخراج خود و همکارانش گفت: پس از اتمام قرارداد کارمان در تاریخ ۳۰ آدرماه سال جاری، از جانب کارفرما گفته‌اند دیگر قراردادی با ما تمدید نمی‌شود و هنوز هیچ تسویه حسابی هم با ما صورت نگرفته است و ما در بلاتکلیفی کامل به سر می‌بریم.

وی گفت: هنوز مشخص نیست دلیل ممانعت کارفرما از ورود ما به معدن چبست اما دلیلی که فعلا به ما گفته‌اند این است که به خاطر راه اندازی تجمع و برگزاری اعتصاب نباید به معدن بازگردیم.

وی درباره اعتراض همکارانش توضیح داد: کارگران از این وضعیت خسته شده‌اند. اقساط معوقه و دغدغهٔ تامین معیشت برای کارگران آنقدر زیاد است که نمی‌توان مدت طولانی به این وضعیت ادامه داد.

این کارگران با قرارداد موقت مشغول به کار بودند و بین ۵ تا ۱۰ سال سابقهٔ کار دارند.

گفتنی است، ۲۹۰ کارگر معدن چشمه پودنه ۱۴ دی ماه جاری، در اعتراض به تعویق ۴ ماهه در پرداخت حقوق و دستمزد به مدت یک هفته دست از کار کشیدند. در پی این اعتصاب، ۲ نفر از کارگران به نام‌های مهدی محمدی و علی علیزاده با شکایت کارفرما بازداشت و سپس از کار اخراج شدند. پس از آن به دنبال وعده‌های داده شده مبنی بر پرداخت معوقات، کارگران به کار بازگشتند اما در یک هفتهٔ اخیر در پی اتمام قرارداد‌های موقت، ۷ نفر دیگر از کارگران شرکت کننده در اعتراضات بیکار شده‌اند.

بنا بر این گزارش، در پی این تجمع اعتراضی حقوق مهرماه کارگران پرداخت شده است و ۷ کارگر نیز پس از اتمام قراردادشان اخراج شده‌اند. اگرچه هنوز دلیل اصلی اخراج این کارگران اعلام نشده است، اما یکی از کارگران اخراجی گفت: دلیل اصلی عدم تمدید قرارداد این ۷ کارگر سردستگی آن‌ها در اعتراضات کارگران معدن چشمه پودنه در ماه گذشته عنوان شده است.

این کارگر در ارتباط با وضعیت پیگیری مطالبات کارگران اخراجی گفت: فعلا به اداره کار شکایت کرده‌ایم اما به دلیل اینکه مشکل عدم تمدید قرارداد است فعلا پیگیری در مورد کار ما انجام نمی‌شود و حق را به کارفرما می‌دهند.

وی ادامه داد: نه سختی کار به ما تعلق می‌گیرد و نه حق زیر زمین کارکردن. کارگران امنیت شغلی ندارند. قرارداد‌ کار همه کارگران 29 روزه است. از همهٔ معادن اطراف تولیدمان بیشتر است اما علی رغم این حتی حقوقمان را به موقع در یافت نمی‌کنیم. به محض اینکه اعتراضی هم صورت بگیرد اخراج می‌شویم. درست مانند یک برده با ما رفتار می‌شود و کارفرما می‌خواهد هرچه بگوید ما بگوییم چشم!

عدم وجود نماینده و نهاد کارگری و همچنین در نظر گرفتن شرایط سخت کار از دیگر دلایل اعتراض کارگران معدن چشمه پودنه است.

گفتنی است، معدن چشمه پودنه یک معدن نوپاست که ۱۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد. به گفتهٔ کارگران، این معدن تا سالهای آینده ذخیرهٔ بالایی جهت استخراج دارد. معدن چشمه پودنه در ۴۵ کیلومتری شهر کوهبنان در شمال استان کرمان قرار دارد.

کارت کاریکی از کارگران معترض کارخانه فولاد و چدن دورود کماکان ضبط است

در ارتباط با وضعیت دو کارگری که پس از اعتراض کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود در روز چهارم بهمن، توسط کارفرما از ورود آن‌ها به کارخانه ممانعت به عمل آمده بود،یکی از کارگران به کار بازگشته اما وضعیت دیگر کارگری که کارت‌اش توسط مسولین ضبط شده است هنوز مشخص نیست.

به گزارش 6بهمن ایلنا،نزدیک به ۷۰ درصد از مطالبات حقوقی مهرماه کارگران فولاد و چدن دورود امروز پرداخت شده و به این ترتیب مطالبات حقوقی کارگران به ۳ ماه کاهش یافته است.

در پی اعتراض دو روز گذشته بیش از ۵۰ نفر از کارگران فولاد و چدن دورود در مقابل واحد اداری این کارخانه حدود 900 هزار تومان از حقوق مهرماه همهٔ کارگران واریز شده اما هنوز تکلیف مطالبات ماه‌های آبان و آذر و دی ماه کارگران مشخص نیست.

برپایه این گزارش،معلوم نیست قرار است باقی مطالبات کارگران چه زمانی پرداخت شود ، شرایط فعلی به شدت کارگران را خسته کرده است.

گفتنی است کارخانه فولاد وچدن دورود نزدیک به ۱۴۰ کارگر رسمی و پیمانی دارد. کارگران این کارخانه به دلیل عدم دریافت به موقع مطالباتشان با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند. کمبود نقدینگی و رکود در بازار فروش قطعات فولاد وچدن و همچنین راه‌اندازی و تجهیز کارخانه فولاد وچدن به دستگاه‌های پیشرفته، عمده‌ترین دلایلی است که باعث تعویق در پرداخت مطالبات کارگران شده است. مدیریت فولاد و چدن دورود ، وعده تا پیش از پایان سال کلیه مطالبات کارگران فولاد و چدن دورود وصول شود و شرایط کارخانه به وضعیت مطلوب برسد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری:

یاد کارگران جان باخته خاتون آباد گرامی باد!

به مناسبت کشتار کارگران مس خاتون آباد در 4 بهمن سال 82

یازده سال از کشتار وحشیانه کارگران کارخانه ذوب مس خاتون آباد، در اعتراض به از دست دادن شغل و بیکار شدن آنان می گذرد و این در شرایطی است که اخراج و بیکار سازی کارگران در سرتاسر ایران همچنان ادامه داشته و بیش از پیش سایه شوم خود را بر سر ِ کارگران گسترده است و می رود تا هست و نیست آنان را به نابودی بکشاند. در یک چنین روزی (چهارم بهمن ماه سال ۱٣٨۲) حدود ۲۰۰ نفر از کارگران اخراجی این شرکت (شرکت ملی صنایع مس ایران) که در پی حرص و آز سیری ناپذیر صاحبان سرمایه و اهداف سود پرستانه ی آن ها و به اصطلاح "تعدیل نیرو"، اخراج و از کار بی کار شده بودند به همراه خانواده های شان، با خواست برخورداری از حق داشتن شغل جهت گذران زندگی و دراعتراض به بیکارسازی کارگران ،پس از چند روز تحصن و بی جواب ماندن خواست و مطالبه ی برحق آنان و در نهایت عدم نتیجه گیری، در قالب یک راهپیمایی اعتراضی به سوی فرمانداری شهر بابک حرکت می کنند و در مقابل این فرمانداری تجمع می نمایند. اما مسئولین بازهم از پاسخ گویی به این کارگران اجتناب کرده و با کمک نیروهای امنیتی و انتظامی، در نهایت بی رحمی و شقاوت این کارگران و خانواده های آنان را با استفاده از ابزارهای سرکوب ، از جمله یک فروند هلیکوپتر از زمین و هوا به گلوله بسته و در خون غرقه می کنند. در این حمله ناجوانمردانه چهار نفر از کارگران به نام های مهدوی، ریاحی، مومنی و جاویدی به همراه دانش آموزی به نام پور امینی، جان خود را از دست می دهند و تعداد زیادی از کارگران و خانواده های آن ها نیز زخمی و دستگیر می شوند.

لینک متن کامل:

http://komitteyehamahangi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2044:-l--------r&catid=14:1389-12-23-23-57-18&Itemid=27

تجمع کارگران اخراجی کارخانه نورد نوشهر مقابل اداره کار - اخراج170کارگراین کارخانه طی یکسال اخیر

کابوس بیکاری این بار به سراغ ۴۰ کارگر کارخانه نورد نوشهر آمد و کارگران را مجبور کرد برای دریافت حقوق خود مقابل اداره کار شهرستان گردهم آیند.

به گزارش 6بهمن مهر، روز5بهمن در حالی که بسیاری از کارکنان و کارگران به محل کار خود حرکت می کردند، بیش از ۴۰ کارگر اخراجی کارخانه نوردنوشهردر مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان، گردهم آمدند تا شاید بتوانند حقوق خود را مطالبه کنند.

این کارگران شرکت گروه صنعتی نورد نوشهر، خواستار پرداخت حقوق معوق خود و همچنین حق سختی کار خود شدند.

شركت گروه صنعتی نورد نوشهر که انواع ميلگرد ساده و آجدار را تولید می کند پیش از این دارای ۶۰ هزار تن در سال ظرفیت تولید است .

الیاس یکی از کارگران زحمتکش این کارخانه می گوید: این شرکت علیرغم وعده هایی که در ابتدای تاسیس داده بود تا بیش از ۷۰۰ فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند اما تنها به ۲۰۰ کارگر بسنده کرد و تا سالها پیش همین تعداد کارگر طی سه شیفت کاری در کارخانه مشغول به کار بودند.

وی افزود: ظرف یک سال اخیر به دلایل مختلف به صورت ماهانه تعدادی از کارگران به بهانه تعدیل نیرو اخراج شدند و امروز تنها ۳۰ نفر در این کارخانه مانده اند و تکلیف این تعداد نیز نامشخص است.

الیاس افزود: مهمترین مشکل ما اکنون دریافت حق سختی کار است. کارگران این کارخانه با توجه به شرایطی مانند ذوب آهن و تولید میلگرد و آلاینده هایش همواره در معرض آسیب بوده اند اما امروز هم کارخانه و هم اداره کار نسبت به پرداخت این سختی کار تمکین نمی کند.

یکی دیگر از کارگران گفت: ما چند بار نزد مسئولین شهرستان رفته ایم و نامه نگاری های زیادی هم با مسئولان داشته ایم، اما کارفرما از پرداخت حقوق و حق سختی کارمان طفره می رود.

وی افزود: اداره کار هیچگاه سختی کار ما را لحاظ نکرده است.

کاظم پور گفت: محوطه این شرکت شاید برای آنکه از موقعیت طبیعی و خوبی برخوردار است قابلیت تغییر کاربری را داشته باشد اما این واحد یک سرمایه ملی است و نباید با تغییر کاربری به گردشگری، زیر واحدهای ویلایی دفن شود.

وی با اشاره به سختی کار در این کارخانه گفت: انگشت دست بیشتر کارگران این کارخانه به دلیل ناامنی دستگاه ها دچار آسیب شده و قطع شده و جالب آن است که اداره کار و خود مالکیت کارخانه هنوز نسبت به سختی کار بی تفاوت هستند.

وی افزود: متاسفانه یکی از همکارانمان بنام محمد خزائی جانش را در همین غلطک استند یک و دو از دست داده است.

یکی دیگر از کارگران می گوید: در کارخانه ای که تا سالهای گذشته بیش از ۵۰۰ نفر پرسنل مشغول کار بودند حالا ۳۰ نفر باقی مانده اند و در آستانه تعطیلی قرار دارد.

رضا. ق می افزاید: در این روزهای که به عید و سال نو نزدیک می شویم شرمنده خانواده مان شده ایم، هر وقت اعتراض می کنیم تهدید می کنند که کارخانه را تعطیل می کنیم.

در این تجمع، عمده‌ترین مطالبات کارگران این شرکت تولیدی اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در کارخانه، پرداخت حق سختی کار، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، برخورداری از امنیت شغلی و افزایش مدت قراردادهای منعقده، عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده و همچنین استاندارد سازی سیستم‌ها و پرداخت اضافه کاری طبق قانون و مواردی از این دست عنوان شده بود.

شایان ذکر است با حضور معاون فرماندار نوشهر در این اجتماع از کارگران خواسته شد تا ضمن حفظ آرامش، پیگیری این امور را به مسئولان بسپارند و از سوی دیگر معافی رئیس اداره کار نوشهر وعده داد تا مشکلات کارگران اخراجی کارخانه ظرف یک هفته برطرف شود.

ادامه اعتصاب کارگران معدن طزره برای دومین روز متوالی

کارگران معدن ذغال سنگ طزره که طی ۳ ماه گذشته حقوق دریافت نکرده‌اند در ادامه اعتصاب روز گذشته، امروز (ششم بهمن) نیز در محوطه معدن تجمع کردند.

به گزارش 6بهمن ایلنا، کارگران معدن طزره (از معادن البرز شرقی واقع در سمنان) که تعدادشان ۱۴۰۰ نفر گزارش شده است در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ ماه حقوق و تاخیر در پرداخت ۴ ماه حق بیمه سهم کارگران به سازمان تامین اجتماعی، صبح دیروز دست از کار کشیدند و ابتدا در محوطه کارخانه و سپس با تعداد کمتری در مقابل فرمانداری شاهرود تجمع کردند.

دیروزفرماندار شاهرود با حضور در جمع معترضان به آنان وعده داد که طی ۱۰ روز آینده مطالبات حقوقی آنان پرداخت شود، اما امروز کارگرانی که برای تمدید دفترچه‌های بیمه‌ خانواده‌های‌شان به اداره تامین اجتماعی دامغان مراجعه کرده بودند، پاسخ دلسرد کننده دریافت کرده‌اند و دفترچه‌های بیمه‌شان تمدید نشده است.

کارگران می‌گویند در گذشته نیز چنین وعده‌هایی دریافت کرده‌اند اما به دلیل محقق نشدن‌، به وعده‌های جدید نیز امیدوار نیستند.

درهمین رابطه:

کارگرانی که در معادن البرز شرقی کار می کنند بیمه نیستند- کارگران این معدن سه ماه است حقوقی دریافت نکرده اند

پس از تجمع روز5بهمن کارگران البرز شرقی در محوطه فرمانداری،درب فرمانداری بسته شد و به هیچ کس علی الخصوص خبرنگاران اجازه ورود به فرمانداری داده نشد. خبرنگاران پشت درب های بسته منتظر ماندند تا ببینند حاصل تجمع این بار کارگران چه خواهد شد و آیا تجمع کارگرانی که به جهت مطالبه حق و حقوق خود انجام شده، نتیجه ای نیز خواهد داشت؟؟؟!!!!!

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود در جمع کارگران حاضر و مشغول صحبت با آنها شد پس از گذشت حدود 30 دقیقه چند نفر از کارگران از فرمانداری بیرون آمدند و خبرنگار ما برای جویا شدن نتیجه به سمت آنها رفت که متاسفانه ماموران نیروی انتظامی مستقر در جلو درب ورودی فرمانداری با برخوردی نامناسب از مصاحبه این کارگران با خبرنگار ما جلوگیری کرد و دست کارگران را گرفته و آنها را به داخل حیاط فرمانداری کشیدند.

برخورد نامناسب ماموران نیروی انتظامی با خبرنگاران به همین جا ختم نشد و حتی پس از خروج کارگران از فرمانداری نیز به خبرنگار ما اجازه مصاحبه در جلو فرمانداری ندادند و با لحنی نامناسب گفتند: "حق مصاحبه گرفتن در جلو فرمانداری ندارید جای دیگری بروید".

تعدادی از کارگران به محض دیدن خبرنگاران به سمت آنها رفته و پس از تجمع در پارکینگ و پیاده رو اداره فرهنگ و ارشاد با خبرنگاران به گفت و گو پرداختند.

یکی از کارگران البرز شرقی با اشاره به این که از برج 8 امسال حقوقی دریافت نکرده و به سختی در حال گذراندن زندگی خانواده اش است گفت: مسئولان این مملکت کجا نشسته اند که حق یک کارگر باید اینگونه پایمال شود.

وی با بیان این مطلب که آخرین حقوقی که دریافت کرده سه ماه پیش آن هم نه به صورت کامل بلکه تنها 60 درصد حقوق بوده افزود: ما در معادن به سختی جان کندن انسان کار می کنیم تا روزی حلال سر سفره زن و بچه هایمان بگذاریم ولی الان سه ماه است حقوقی دریافت نکرده ایم و بعد از این همه مدت وعده واریز حقوق و معوقات را برای ده روز دیگر می دهند.

کارگر دیگری در اعتراض به عدم رد شدن لیست بیمه کارگران در این مدت خاطر نشان کرد: آن مسئولی که شعار داد با واگذار شدن البرز شرقی به اصفهان آرامش و امید و دلگرمی به این بخش وارد شده کجاست ببیند این آرامش و دلگرمی به جیب او رسیده یا به دل کارگران.

وی بیان کرد: ما در معادنی کار می کنیم که چند صد متر زیر زمین است اگر اتفاقی برای ما بیفتند در صورتی که حتی بیمه نیستیم چه کسی پاسخگوست؟؟؟ آن وقت آیا همین مسئولین نمی گویند شما که بیمه نبودید چرا کار کردید؟؟حقوقمان را پرداخت نمی کنند حداقل لیست بیمه مان را رد کنند.

کارگر دیگری با اشاره به این که فرزند بیماری دارد که مخارجش کمر شکن شده تصریح کرد: به امید این که آخر ماه بتوانم مخارج درمان فرزندم را تامین کنم طول ماه به سختی و با صداقت کار می کنم ولی آخر ماه باید ترس و لرز داشته باشم که نکند حقوقم واریز نشود، اسمم در لیست بیمه نباشد یا به لیست اخراج بخورم.

یک کارگر دیگر البرز شرقی با یادآوری تحصن زمان واگذاری شرکت به مجموعه شهرداری عنوان کرد: آن زمان اصلی‌ترین محور مشکلات این کارگران واگذاری مجموعه البرز شرقی، اجبار به تخلیه خانه‌های مسکونی سازمانی، بلاتکلیفی در بحث پرداخت‌ها و بیمه‌های کارگران، عدم امنیت شغلی برای کارگرانی که با پیمانکار جدید قرارداد بسته‌اند و همچنین عقد قرارداد احتمالی با پیمانکاری که به عقیده کارگران اوضاع معیشتی آنها را به شدت تهدید می‌کند، بود.

وی اذعان داشت: دقیقا بعد از گذشت هفت ماه تمام دلهره های کارگران روی واقعی خود را نشان داد و وعده های دلگرم کننده مسئولان در حد وعده باقی ماند و حق و حقوق کارگران پرداخت نشد و مسئولان هم پاسخگو نیستند.

گفتنی است شرکت البرز شرقی با توجه به معادن و مناطقی که تحت پوشش دارد می تواند به تنهایی تامین کننده مواد اولیه شرکت ذوب آهن اصفهان و کک سازی زرند کرمان باشد.

ذوب آهن اصفهان خریدار معادن شرکت البرز شرقی و پیمانکاری این شرکت را بر عهده دارد

یک مقام مسئول در فرمانداری ویژه شاهرود با اشاره به این که شرکت ذوب آهن اصفهان پیمانکاری شرکت البرز شرقی را بر عهده دارد و باید حقوق کارگران را پرداخت کند گفت: عموما مطالبات با یک ماه تاخیر پرداخت می شده ولی تاخیر پرداخت اینبار به دو ماه چند روز رسیده است.

وی با یادآوری این که بخش دیگر مشکلات این کارگران تامین اجتماعی، تغییر و تمدید دفترچه های بیمه بود اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده مشکلات مربوط به شهرستان شاهرود تا حدودی مرتفع شده، فقط کمی مشکلات دامغان هنوز باقی است که در حال رایزنی برای حل آن هستیم.

واریز حقوق کارگران به عهده شرکت ذوب آهن اصفهان است/ حقوق کارگران تا ده روز آینده بروز می شود

وی با بیان این مطلب که آخرین صبحت های انجام شده معاون استاندار و فرماندار ویژه شاهرود با دکتر سعد محمدی مدیر عامل ذوب آهن اصفهان تا کنون به این نتیجه رسیده که تا ده روز آینده حقوق این کارگران بروز می شود و مشکلاتشان برطرف شود تصریح کرد: رسیدگی به این موضوع عملا از حیطه فعالیت های شهرستان خارج شده و حساب و کتاب کارگران به عهده شرکت ذوب آهن اصفهان است.

بخشی ازیک گزارش نسل شاهواربتاریخ6بهمن

بیکاری 400کارگربدنبال تعطیلی کارخانه قند ورامین

با تعطیلی کارخانه قند ورامین ۴۰۰ کارگر بدون دریافت حقوق آخرین ماه کارشان بیکار شدند.

به گزارش6بهمن ایلنا بنقل ازکارگران،پیش از تعطیلی قند ورامین، ۱۱۰ کارگر دائمی و ۲۹۰ کارگر قرارداد موقت در این کارخانه مشغول کار بودند.

کارگران می‌گویند دلیلی که کارفرما برای تعطیلی کارخانه به آنان ذکر کرده کمبود مواد اولیه تولید (شکر خام) بوده است.

کارفرما به کارگران گفته است اخیرا وزارت جهاد کشاورزی مانع ورود شکر خام به کشور شده و این واحد تولید قند، بدون وجود شکر خام امکان ادامه حیات ندارد.

در چند سال اخیر این کارخانه در بعضی از ماهای سال به دلیل نداشتن شکر خام موقتا تعطیل می‌شده اما حقوق کارگران در ایام بیکاری پرداخت می‌شده است اما این بار با وجود آنکه زمان پایان قرارداد کارگران تا پایان اسفند ماه است، کارفرما پس از اعلام اخراج، آنان را برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کرده است.

کارگران قند ورامین می‌گویند بیکاری ۴۰۰ کارگر قرارداد موقت و دائمی با چندین سال سابقه کار در آستانه پایان سال، شرایط زندگی را برای خانواده‌های‌شان سخت کرده است.

۱۱۲ کارگرکارخانه پارس سرام اخراج شدند - ۶۰کارگر دیگر در لیست اخراجی‌ها

منابع خبری در کارخانه پارس سرام واقع در قرچک ورامین از اخراج ۱۱۲ کارگر این واحد تولید محصولات چینی بهداشتی خبر می‌دهند.

به گزارش6بهمن ایلنا،کارگران کارخانه پارس سرام گفته‌اند در این واحد تولیدی ۴۵۰ کارگر مشغول به کار بودند اما طی یک هفته گذشته به دلیل آنچه از سوی کارفرما رکود بازار فروش محصولات عنوان شده است، تعداد ۱۱۲ نفر از نیروی کار این کارخانه پس از خاتمه قرارداد موقت کارشان اخراج شده‌اند.

کارگران پارس سرام می‌گویند علاوه بر این ۱۱۲ کارگری که اخراج شده‌اند، کارفرما اسامی ۶۰ کارگر قرارداد موقت دیگر که ۲ تا ۶ سال در این کارخانه سابقه کار داشته‌اند را در لیست اخراجی‌ها قرار داده است. این ۶۰ کارگر ماه آینده پس از خاتمه قرارداد کارشان بیکار می‌شوند.

۴ ماه بیکاری کارگران کارخانه قند قهستان بدون دریافت ۸ ماه حقوق و بیمه بیکاری

۲۸۰ کارگر کارخانهٔ قند قهستان پس از گذشت چهار ماه از تعطیلی کامل این کارخانه، هنوز موفق به دریافت مطالبات حقوقی خود نشده‌اند.

به گزارش 6بهمن ایلنا، کارخانه قند قهستان واقع در استان خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی‌های متوالی و تامین نشدن نقدینگی در مهرماه سال جاری تعطیل شد و ۲۸۰ کارگری که به صورت مستقیم با این کارخانه قرارداد کار داشتند بدون دریافت ۸ ماه حقوق بیکار شدند. این کارگران از فرودین تا مهر ۹۳ حقوق دریافت نکرده‌‌ بودند.

براساس این گزارش،علی رغم اینکه ۳ماه از معرفی کارگران به بیمه بیکاری گذشته است اما مستمری بیمه بیکاری کارگران هنوز برقرار نشده چون هنوز وجهی از جانب کارفرما بابت حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

عدم تمدید دفترچه‌های درمانی در ۳ ماههٔ اخیر باعث شده کارگران تمام مخارج درمان خانواده‌های‌شان را به صورت آزاد پرداخت کنند و طبیعتا این مسئله باعث می‌شود فشار سنگینی به کارگران که در حال حاضر شغلی هم ندارند وارد شود.

برخی از کارگران برای پیگیری معوقاتشان به اداره کار شکایت کرده‌اند و از طرق قانونی پیگیر دریافت مطالباتشان شده‌اند که یا از طریق فروش اموال و اثاثیه کارخانه معوقات پرداخت شود و یا به هر شکلی که می‌توانند با فروش سهام کارخانه حقوق و مزایای کارگران را بپردازند.

گفتنی است، کارخانه قند قهستان تنها کارخانه قند منطقهٔ خراسان است که نزدیک ۵۳ سال از عمر آن می‌گذرد اما شاید در ده سالهٔ اخیر بد‌ترین سالهای فعالیت خود را سپری کرده باشد. کارگران این کارخانه گفته‌اند مشکلات قند قهستان تقریبا از ده سال قبل شروع شده است. آنان خشکسالی‌های متوالی و عدم تامین نقدینگی را دلیل اصلی توقف فعالیت این واحد تولیدی که تنها کارخانه تولید قند خراسان جنوبی و اولین کارخانهٔ قند منطقهٔ خراسان است می‌دانند.

گفته می‌شود برخی معضلات از جمله سوء مدیریت‌، فرسوده بودن تجهیزات، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، بدهی به چغندرکاران و در نتیجه عدم پرداخت حقوق و مطالبات کارگران، از جملهٔ مشکلات این مجموعه است.

کارگران کارخانه گسترش مانا ساز ۲ ماه حقوق نگرفته‌اند

۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه گسترش مانا ساز در استان قزوین ظرف ۲ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش6بهمن ایلنا،معوقات حقوقی کارگران مربوط به آذر و دی ماه سال جاری است. علاوه بر تعویق حقوق، بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران روز مزدی نیز سال گذشته به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است به طوری که ۹ نفر از کارگران روزمزدی به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند و پرونده آنان از سوی نمایندگان کارگری کارخانه در دست پی گیری است.

نشریه ی صدای آزادی در اعتراض به آمار بالای بیکاری درکرمانشاه ،سفید منتشر شد

شماره418نشریه صدای آزادی دراعتراض به آماربالای بیکاری درکرمانشاه سفید منتشرشد.

استان کرمانشاه همواره در آمارهای مختلف رتبه ای عجیب در بیکاری داشته است. آماری که اگر چه نمی تواند بازگو کننده ی مشکلات جوانان این استان باشد، اما هر فصل گوشه ای از رنج های آنان را به همه گوشزد می نماید. مدتهاست که برخی از نویسندگان و نیز تعدادی از رسانه های استانی به این معضل می پردازند اما هر سالی که می گذرد، این آمارها تمام قد در مقابل دیدگان هم استانی هایمان رژه می روند. دست اندرکاران صدای آزادی خواسته اند به شکلی متفاوت به مسئولان این معضل را متذکر شوند . شاید با سفید خوانی این صفحات گرهی از مشکلات حل شود.

در حقیقت این کار نوعی اعتراض بمتولیان امور است.

لینک مشاهده صفحات نشریه:

دراعتراض به نبودعزمی جدی برای مبارزه بابحران بیکاری درکرمانشاه شماره418نشریه آزادی سفیدمنتشرمیشود:

http://seday-e-azadi.ir/%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C/485-%C2%AB%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%C2%BB-%D9%86%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%87-%DB%8C-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DA%A9%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%A7%D9%87-%D8%8C%C2%AB%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%C2%BB-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%D8%B4%D8%AF.html

اعتراضات صنفی معلمان، ریشه ها و امیدها

جعفر ابراهیمی- معلم

اعتراضات منطقی معلمان با طی یک روند رو به جلو به نقطه مهم و حساسی رسیده است بطوری که مطالبات و خواست های انسانی این قشر زحمت کش در اعتصابات سراسری روزهای 30 بهمن و اول دی متبلور گردید. در این یادداشت کوتاه می کوشم ضمن بررسی زمینه های شکل گیری این اعتراضات نگاهی داشته باشم به وظایف و مسئولیت های کسانی که دغدغه تغییر شرایط آموزش ایران دارند.

بی شک کانونی ترین و اصلی ترین علت اعتراضات ماههای اخیر که با نامههای سرگشاده شروع و به تحصن روزهای اخیر منتهی گردید ریشه در سیاست‌های تبعیض آمیز حاکمیت نسبت به معیشت معلمان دارد که با سرکوب مستمر و سیستماتیک دستمزد معلمان انجام می گیرد. این سیاست مختص به دولت فعلی نیست اما در سایه سیاست‌های نئولیبرالی و کالایی سازی و خصوصی سازی آموزش در دولت روحانی شکل و روند رو به رشدی به خود گرفته است.

در سایه این سیاست‌ها و با توجه به ساختار غیر دموکراتیک، متمرکز و غیر پویا و متصلب نظام آموزشی و در غیاب تشکل‌های صنفی مستقل فعال در عرصه عمومی، معلمان چاره‌ای جز اعتراض اولیه به‌صورت نامه‌پراکنی نداشتند. نامه سرگشاده جمعی از معلمان در شروع سال تحصیلی، نامه فعالین صنفی سبزوار و از همه مهم‌تر نامه اعتراضی معلمان و برخی از تشکل‌های صنفی به مرگ دل‌خراش محسن خشخاشی هر یک ابعادی از فاجعه در نظام آموزشی را نشان می‌دادند.

در این میان فعالیت رسانه‌ای برخی معلمان و فعالان صنفی در ارتباط با وضعیت آموزش در ایران و وضعیت نابسامان معیشت معلمان، برای روشنگری و آگاهی بخشی به جامعه نقش مهم و تأثیرگذاری داشته است فعالانی که با سلایق سیاسی مختلف و با حفظ فاصله خود از بلوک‌های قدرت و ثروت با رویکردی صنفی، ساختار نظام آموزشی را مورد نقد و واکاوی قرارداده اند. اما در میان نامه های اعتراضی خون نابحق ریخته محسن خشخاشی در شکل‌گیری یک اتحاد سراسری بین معلمان نقش تعیین‌کننده‌ای داشت و نشان داد که ضریب امنیت شغلی معلمان در ابعاد مختلف تا چه حد کاهش ‌یافته است.

در تمام این تحولات برخی تشکل‌های منسوب به معلمان، نه‌تنها در صف مقدم قرار نداشتند بلکه برخی از این تشکل‌ها در نقش جاده‌صاف‌کن سیاست‌های دولت[1] عمل نمودند. عدم انتشار اخبار اعتراضات معلمان و یا انتشار گزینشی اعتراضات، حمایت بی‌چون‌وچرا از سیاست‌های دولت فعلی، استفاده از پایگاه معلمان برای رسیدن به رانت‌های حکومتی و ارجاع ریشه تمام مشکلات و ناکارآمدی‌های به دولت بی‌شک پوپولیست و ناکارآمد قبلی مسیری بود که برخی از این تشکل‌ها در طی 17 ماه اخیر پیموده‌اند.

اما از سوی دیگر برخی از فعالان صنفی باسابقه و کانون‌های صنفی در کشور نیز کوشیده‌اند با نزدیک ساختن مواضع خود به بدنه واقعی معلمان و به پشتوانه اعتبار گذشته و هزینه‌هایی که درگذشته در راستای منافع صنفی پرداخت‌ نموده‌اند موقعیت خود را به‌عنوان نماینده بخشی از بدنه معلمان تثبیت نمایند. در حالی که در فضای کنونی هیچ تشکلی در ایران در موقعیت نمایندگی صنفی سراسری نیست، اما فضای پیشرو فرصت مناسبی ایجاد نموده است تا صف تشکل‌ها و فعالان صنفی مترقی از صف افراد و تشکل های فرصت طلب جدا گردد.

احتمالا در روزهای پیش رو و با توجه به اختصاص بودجه ناعادلانه به بخش آموزش‌وپرورش ،که به‌احتمال‌ زیاد با اصلاح بودجه به خاطر قیمت نفت بدتر نیز خواهد شد، آموزش عمومی در ایران و معیشت معلمان به‌صورت خاص دچار بحران جدی خواهد شد لذا برای مقابله با هجمه پیش رو چاره‌ای جز اتحاد سراسری معلمان بر محور مطالبات صنفی با تأکید بر دستمزد بالای خط فقر، آموزش کیفی و برابر برای همه دانش آموزان، و حق تشکل یابی مستقل برای معلمان وجود ندارد. همان چیزی که امروز به خواست معلمان متحصن در سراسر کشور بخصوص معلمان پیشروی مریوانی، کرمانشاهی و شاهرودی بدل شده است.

در مسیر پیش رو جاده صافکن های ثروت و قدرت در عرصه آموزش، که بقای خود را در استثمار هر چه بیشتر طبقات فرودست و زحمتکش می‌دانند به کمک حمایت‌های مالی فرادستان خواهند کوشید مسیر اعتراضات به‌حق معلمان را منحرف و یا سد نمایند. احضار، تهدید و متهم ساختن فعالان و همکارانی مانند حسین رمضانی سراجاری در شهرقدس و سلیمان عبدی در سقز، در کنارِ از دسترس خارج ساختن سایت مهدی بهلولی ، هک و فیلتر کردن سایت جواد لعل محمدی در همین راستا قابل تحلیل است. بی شک همکاران فعالی که در راستای حقوق صنفی معلمان قدم بر می دارند نیازمند همراهی و حمایت معلمان سراسر کشور هستند.

1.برای مطالعه مقاله جاده صافکن های نئولیبرالیسم در عرصه آموزش به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://www.kanoonm.com/1269

گزارش مراسم تدفین و ترحیم خانم زرین نجاتی

مراسم تدفین خانم زرین نجاتی، مادر کارگر دربند شاهرخ زمانی صبح دیروز ۵ بهمن ماه ۱۳۹۳ با حضور پرشور اقشار مختلف مردم، فعالین سیاسی و اعضا و فعالین تشکل‌های کارگری و سندیکاهای کارگری در گورستان وادی رحمت تبریز برگزار شد.

هم‌چنین مراسم شام غریبان وی نیز عصر همان روز در مسجد امام علی تبریز به صورت پرشور برگزار شد.

مراسم ترحیم خانم نجاتی نیز عصر امروز، ۶ بهمن ماه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷:۳۰ در مسجد جوادالائمه تبریز برگزار شد.

در این مراسم بسیاری از فعالین سیاسی از طیف‌های مختلف، جوانان و دانش‌جویان، اعضا و فعالین سندیکاها حضور یافته و ضمن تسلیت به خانواده‌ی شاهرخ برای آنان طلب صبر کردند.

تصاویر زیر از مراسم ترحیم خانم نجاتی به دست‌مان رسیده است.

لینک مشاهده تصاویر:

http://www.chzamani.blogspot.fr/2015/01/blog-post_26.html

مرگ خاموش سه کارگر در کارگاه مبل‌سازی در تبریز

شب گذشته،به دنبال آتش‌سوزی در کارگاه مبل سازی در خیابان عباسی، روبروی بیمارستان شمس تبریزی، سه کارگر در یکی از اتاق‌های این کارگاه محبوس شده و به علت استشاق گازهای سمی جان باختند.

به گزارش6بهمن ایسنا،مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تبریز و حومه با اعلام این خبر گفت: با توجه به گستردگی این حادثه در کارگاه مبل‌سازی به علت وجود مواد قابل اشتعال همچون تینر و گالن‌های رنگ، و گزارشات مردمی مبنی بر این‌که سه کارگر در یکی از اتاق‌های این کارگاه محبوس شده‌اند، عملیات برای نجات آنها آغاز شد.

حسن مطلبی با بیان این‌که اتاقی که این کارگران در آن محبوس شده بودند، فقط یک راه خروجی داشت ، گفت: نیروهای امدادی بعد از یک ساعت تلاش موفق شدند، این سه کارگر را با علائم حیاتی تحویل عوامل اورژانس حاضر در صحنه بدهند، اما متاسفانه این سه نفر پس از مدتی فوت کردند و مرگ آنها تائید شد.

رئیس ایستگاه 18 آتش نشانی تبریز علت این حادثه را متصاعد شدن بخارات تینر، رنگ و روغن و مجاورت آنها با سیستم گرمایشی غیراستاندارد در محل عنوان کرد.

علیرضا نوری یادآور شد: انبار نگهداری مایعات سریع‌الاشتعال در این کارگاه در مجاورت شعله گاز غیراستاندارد قرار گرفته بود و با توجه به این‌که آتش‌سوزی در ابتدای درب ورودی کارگاه مبل‌سازی رخ داده و تنها راه خروج را بسته بود، افراد توانایی خروج از آتش را نداشتند و در محل محبوس شدند.

برخورد مرگبار يک دستگاه خودرو با کارگرشهرداري

معاون آموزش و فرهنگ و ترافيک پليس راهور تهران بزرگ از برخورد يک دستگاه خودروي سواري با رفتگر شهرداري در صبح امروز خبر داد.

به گزارش6بهمن پايگاه خبري پليس، سرهنگ عين‌اله جهاني معاون آموزش و فرهنگ و ترافيک پليس راهور تهران بزرگ در تشريح اين خبر گفت:ساعت 6 صبح امروز در مسير جنوب به شمال شيخ فضل‌الله نوري 100 مانده به ميدان صنعت يک دستگاه سواري با رفتگر شهرداري که مشغول کار بود برخورد کرد.

اين مقام مسئول پليس در ادامه عنوان کرد:پس از اين برخورد سواري از محل متواري شده و رفتگر شهرداري نيز در اين حادثه جان خود را از دست داده است.

همچنين مدير روابط عمومي مرکز اورژانس تهران نيز درباره اين حادثه گفته است:کارگر مصدوم حادثه که رفتگر شهرداري بود پس از بررسي توسط نيروهاي اورژانس و با وجود نداشتن علايم حياتي، به بيمارستان بهمن اعزام و پس از معاينه کامل و تلاش پزشکان، فوت وي تاييد شد.

ششم بهمن ماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری7بهمن1393

 

- دومین روزاعتصاب کارگران کارخانه سیمان تجارت مهریز دراعتراض به رفتارتوهین آمیزمدیران

- گرامی باد خاطره مبارزات و اعتصابات زمستان ۸۴رانندگان حق طلب شرکت واحد

- گفتگویی درباره اعضای زندانی کانون صنفی معلمان ایران!

- سومین تجمع اعتراضی کارگران مجتمع مس خاتون آباد مقابل فرمانداری شهربابک

- گزارش کارگر فلزکار از پارس جنوبی

- تجمع کارگران اخراجی کشتارگاه دربال مقابل ساختمان فرمانداری میاندورود

- تجمع کارگران آبفای اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق وحق بیمه

- بیکاری800کارگرمعادن استان مرکزی طی یکسال اخیر

- عدم پرداخت 6ماه حقوق بخشی ازکارگران کارخانجات شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد

- هفت کارگر قدیمی کارخانه ساراول اخراج شدند

- تجمع اعتراضی صاحبان مسکن مهر پرند مقابل مجلس

- دردستورکارقرارگرفتن ایجاد 10 منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی جدید!

- وعده پرداخت حدود یک درصد از طلب دولت به تأمین اجتماعی!!!

- با این قانون کار، اشتغال کارگران به مویی بند است

- پیام های تسلیت به شاهرخ زمانی

- مرگ کارگر جوانی در حادثه سقوط اتاقک کارگری به عمق محل گودبرداری

دومین روزاعتصاب کارگران کارخانه سیمان تجارت مهریز دراعتراض به رفتارتوهین آمیزمدیران

کارگران کارخانه سیمان تجارت مهریز در اعتراض به آنچه توهین دو تن از مدیران این کارخانه به کارگران می‌خواندند، صبح امروز برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند و تولید را متوقف کردند.

به گزارش7بهمن ایلنا،کارگران معترض، خواهان اخراج این دو مدیر به دلیل رفتار توهین آمیز با کارگران هستند.

به گفته آن‌ها، رفتار توهین‌آمیز این دو مدیر کارخانه سیمان تجارت مهریز سابقه داشته است و این اولین بار نیست که از سوی آنان به کرگران توهین می‌شود.

کارگران معترض این واحد تولیدی می‌‎‎گویند تا زمانی که این دو مدیر از کار برکنار نشوند بر اعتراض خود پافشاری خواهیم کرد.

آن‌ها معتقدند که مسئولان اداره کار نیز بیشتر هوادار کارفرمایان هستند و سخنان نماینده آن‌ها متقاعد کننده نیست.

گرامی باد خاطره مبارزات و اعتصابات زمستان ۸۴رانندگان حق طلب شرکت واحد

با توجه به اینکه از اولین اعتصاب سندیکای کارگران شرکت واحد هنوز چهل روز نگذشته بود کلید دومین اعتصاب با اکثریت آرا توسط اعضای هیئت مدیره سندیکادر هشتم بهمن ماه زده شد ،هر چند که مامورین اطلاعاتی و امنیتی تلاش های زیادی برای متوقف کردن این اعتصابات کارگری انجام دادند و از هرگونه فشار و تهدیدی در مورد اعضای فعال سندیکا یی و اعضای هیئت مدیره جهت جلوگیری از این اعتصابات کوتاهی نکردند .اما در هشتم بهمن ماه هشتادو چهار این اعتصاب کارگری شکل گرفت .و تقریبا برای دو روز در سیستم حمل ونقل پایتخت مشکلات جدی بوجود آمد ، البته سندیکای کارگران شرکت واحد دو هفته قبل از اعتصاب با پخش تراکت بین رانندگان و کارگران شرکت واحد از رانندگان برای رسیدن به خواسته هایشان در خواست کرده بود در هشتم بهمن ماه دست از کار بکشند و اتوبوس ها را استارت نزنند به همین دلیل مامورین اطلاعاتی وامنیتی وقت کافی برای تهدید و فشار برای اعضای سندیکا و رانندگان فعال سندیکا یی را داشتند و احتمال می دادند که با روش های هویج و چماق که از طریق مذاکرات مختلفی که با اعضای هیئت مدیره سندیکا ی کارگران شرکت واحد و مدیران مسئول شرکت واحد و شهرداری که توسط عوامل اطلاعاتی برگزار می شد، بتوانند با هزینه های حداقلی از هزینه های سرکوب کم کنند و تا آخرین لحظه هم موفق نشدند و حتی کوچکترین تاثیری نتوانستند بروی کارگران و رانندگان شرکت واحد بگذارند. چرا که تعداد صدها تن از دستگیر شدگان از ششم بهمن تا هشتم بهمن ماه هشتادو چهار خود گواه بر این ادعا می باشد و درست در اولین ساعات هشتم بهمن روز اعتصاب حدود ساعت دو ونیم بامداد تعدادی از همسران وفرزندان اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد را با هجوم گسترده به منازلشان دستگیر کردند و این دستگیری های فله ای قبل از اعتصاب نشانگر هزینه های بیشماری بود که حاکمیت برای سرکوب رانندگان معترض پرداخت می کرد. اما کارگران و رانندگان آگاه که بیش از شش ماه در جلسات هفتگی سندیکا شرکت داشتند و بطور سازماندهی شده توسط سندیکا در مورد حقوق خود آموزش های لازم را دیده بودند و توانایی و رویارویی با سرکوب از طرف عوامل اطلاعاتی وامنیتی را داشتند واز تجربه اعتصاب اول که در۴دی ماه چهل روز قبل انجام شده بود بهره برده بودند. دستگیری اکثریت اعضای فعال سندیکا و اعضای هیئت مدیره قبل از اعتصاب هم ،خود شاهدی بر این سخنان می باشد . اگر بخواهیم واقع بینانه به شکل گیری سندیکای کارگران شرکت واحد نظری بیاندازیم در واقع وجود و تشکیل چنین سندیکای کارگری که هیچگونه وابستگی به دولت و کارفرمانداشته و با رای مستقیم کارگران بوجود آمده، خود موفقیتی چشمگیر برای جامعه کارگری ایران بوده زیرا بعد از سرکوب تشکل های مستقل کارگری در دهه شصت و تحمیل شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر در دهه هفتاد به کارگران که خود عامل سرکوب و عدم شکل گیری تشکیلات مستقل کارگری در کشوربوده اند احیای این تشکیلات سندیکایی کارگری ،در جامعه کارگری روزنه ای را ایجاد کرد تا نقطه ی امیدی برای ایجاد دیگر تشکل های مستقل کارگری باشد . همانطور که شاهد بودیم سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ازجمله تشکیلات کارگری مستقل سندیکایی بوده که در دهه هشتاد بعد از شکل گیری سندیکای واحد بوجود آمده است و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم این اعتراضات و اعتصابات عرصه ای بود برای فعالیت آشکار فعالین کارگری و اعتراضات کارگری در جامعه ، در واقع شاید بتوان گفت پیوندی محکم ،در بین دیگر فعالین صنفی و دانشجویی همراه با اعتراضات و اعتصابات سندیکایی شرکت واحد تا به امروز بوجود آمد ه و می توان گفت که در اوج این اعتراضات ما شاهد پیوند دانشجویان و معلمان و کارگران هم بوده ایم. و این اعتراضات باعث گردید تا تعداد زیادی از فعالین کارگری بطور آشکارا در جامعه کارگری فعالیت داشته باشند ، بطوری که قبل از اعتراضات سندیکای کارگران واحد به این شکل بطور آشکارا و به این گسترده گی شاهد آن نبوده ایم به همین دلیل هم اکثر فعالین کارگری از این فضا بهره بردند و از سندیکای واحد حمایت گسترده ای به عمل آوردند .این اعتصابات موفقیت ها و دست آوردهای بیشماری برای کارگران و رانندگان شرکت واحد داشته و نه تنها بخشی از حقوق دست نیافتنی همچون اجرای طرح طبقه بندی مشاغل که تا سقف ۵۰۰۰تومان اضافه حقوق را در روز برای رانندگان و کارگران به ارمغان آورده ،و یا برداشتن بلیط که از وظایف تحمیلی و اجباری رانندگان بودو طرح مسکن برای کارگران وگرفتن لباس و شیر رایگان و . بلکه ماهیت ضد کارگری شوراهای اسلامی کار برای رانندگان و کارگران شرکت واحد بطور و ضوح آشکار شد ،بطوری که در روز اعتصابات دی ماه و بهمن ماه ۸۴ همین شوراهای به اصطلاح کارگری با شناسایی ومعرفی رانندگان سندیکایی به عوامل امنیتی مستقر در توقفگاه های شرکت واحد ،دستور دستگیری رانندگان معترض را صادر می کردند که امروز دیگر کوچکترین جایگاهی در بین بدنه اتوبوسرانی ندارند .هر چند که هنوز هم وزارت کار و عوامل بالا دستی اصرار زیادی برای نگه داشتن این شوراها در شرکت واحد دارند .اما در بین کارگران هیچ مشروعیتی ندارند و رانندگان و کارگران شرکت واحد با آگاهی به اینکه سندیکای کارگران شرکت واحد مورد تایید دولت و کارفرما نمی باشد، اما همچنان تمامی اعتراضات و خواسته ها و مطالبتشان را از طریق سندیکای کارگران شرکت واحد پیگیری می کنند و نمایندگان سند یکایی درسامانه های اتوبوسرانی برای چانه زنی و گرفتن مطالبات با مدیران و کارفرما های سامانه های مختلف شرکت واحد چانه زنی می کنند و همچنان جلسات سندیکایی در منازل خود کارگران بطور منظم برقرار است و تمامی هزینه های سندیکا توسط اعضایش تامین می شود و تا حدودی هم از کارگران اخراجی سندیکایی که در حال حاضر یک تن زندانی است و۴تن بیکار می باشند،مورد توجه و حمایت قرار می گیرند.این خود نشانگر این است که نمایندگان واقعی کارگران مشروعیت خودشان را از بدنه کارگری می گیرند ،نه کارفرما و دیگر عوامل وابسته به آن؟ هر چند که هنوز هم اعضای فعال سندیکایی توسط عوامل امنیتی و حراستی تحت فشار هستند اما ما توصیه می کنیم برای اینکه اعتراضات کارگران پایدار و منسجم و متحدانه باشد کارگران چاره ای جزء اتحاد و همبستگی ندارندو در وهله اول باید تشکیلات کارگریشان را سازماندهی کنند زیرا حضور و ادامه مبارزات سندیکای کارگران شرکت واحد بعد از گذشت بیش ازیک دهه سرکوب و موفقیت در رسیدن به خواسته ها و مطالباتشان ،نشانگر این است که اهمیت داشتن تشکیلات مستقل کارگری برای رسیدن به خواسته های کارگران ضرورتی حیاتی است.

داوود رضوی از فعالین سندیکایی

۷بهمن ۹۳

گفتگویی درباره اعضای زندانی کانون صنفی معلمان ایران!

پس از اعتراضات صنفی گسترده معلمان در زمستان 1385 در تهران و برخی شهرهای دیگر، برخوردهای انتظامی و امنیتی شدیدی با معلمان صورت گرفت که به سال های بعد نیز کشیده شد. از سال های بعد اتهام جدیدی به اتهامات اعضای بازداشت شده کانون صنفی معلمان ایران اضافه شد مبنی بر عضویت در تشکل غیرقانونی و یا منحله ی کانون صنفی معلمان که بر همین اساس احکام زندان سنگینی نیز برای برخی اعضای کانون مانند رسول بداقی، سید محمود باقری، محمود بهشتی لنگرودی، علی اکبر باغانی و اسماعیل عبدی صادر گردید.

در همین ارتباط گفت و گویی داشته ایم با جناب آقای پیمان حاج محمود عطار، وکیل کانون صنفی معلمان و همچنین وکیل آقایان بداقی و باقری که در زیر مشاهده می نمایید:

جناب عطار ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما گذاشته اید لطفا در ارتباط با اتهام غیرقانونی بودن فعالیت ها و یا منحله بودن کانون صنفی معلمان بفرمایید آیا این اتهام مبنای قانونی دارد؟ به عبارت دیگر به چه دلایلی فعالیت های کانون قانونی است؟

در بیشتر احکام دادگاه ها که در رابطه با محکومیت اعضای کانون صنفی معلمان صادر گردیده است، یکی از دلایل صدور حکم عضویت آن فرد در کانون صنفی غیرقانونی معلمان یا کانون منحله ی صنفی معلمان ایران، عنوان شده است. در حالی که قضات رسیدگی کننده به پرونده های این معلمان،به هیچ دلیل و موردی که دلالت بر انحلال یا غیرقانونی بودن تأسیس و فعالیت کانون داشته باشد در پرونده اتهامی خود و حکم صادره اشاره ننموده اند. مشخص نیست که رئیس دادگاه به استناد چه مدرک و سندی حکم به غیر قانونی بودن و یا منحل بودن کانون معلمان داده است که عضویت در آن را جرم و مستوجب مجازات دانسته است.

کانون صنفی معلمان در سال 1378 پس از تشکیل پرونده در کمیسیون ماده 10 احزاب مستقر در وزارت کشور و پیمایش مراحل و تشریفات قانونی موفق به دریافت پروانه تأسیس و فعالیت از شخص وزیر کشور وقت گردید. همه فعالیت ها، جلسات، مجامع عمومی سالیانه کانون با نظارت و حضور نماینده وزارت کشور برگزار شده است و کلیه ی آن مصوبات به وزارت کشور اعلام گردیده است. علاوه بر این ها نه تنها تاکنون هیچ مرجع قانونی و قضایی حکمی مبنی بر انحلال کانون صنفی معلمان صادر نکرده است؛ بلکه در سال 1389 که نماینده حقوقی وزارت کشور دادخواستی مبنی بر انحلال کانون صنفی معلمان تقدیم دادگاه عمومی تهران نمود، این دادگاه رأی به رد دادخواست وزارت کشور صادر کرد. وزارت کشور نیز در مهلت قانونی به رأی صادره اعتراضی ننمود. در نتیجه رأی دادگاه مبنی بر ابقای کانون قطعی شد.

لذا از حیث محکوم نمودن اعضای کانون صنفی معلمان به جهت حضور در کانون رأی دادگاه انقلاب مخدوش می باشد.

موضوع دیگر این که اخیراً شمابه عنوان وکیل اقداماتی را برای آزادی آقایان رسول بداقی و سید محمود باقری دو تن از اعضای کانون انجام داده اید و اعلام شده که ادامه ی زندانی بودن این دو معلم غیر قانونی است. لطفاً در این باره نیز توضیح دهید.

در این باره نخست باید بگویم که هر محکومی دارای حقوقی قانونی است که این حقوق در قوانین آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی درج شده است. برابر مواد قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 که لازم الاجرا است، هر محکوم به زندان دارای حقوق غیرقابل سلب می باشد. از جمله این که چنانچه اتهامات متهم متعدد باشد و دادگاه احکام کیفری متعدد برای وی صادر کند؛ بایستی همه ی محکومیت ها تجمیع شده و براساس فرمول مندرج در ماده 134 قانون مجازات اسلامی این محکومیت ها محاسبه و اجرا شود.

دوم اینکه، هر محکومی پس از سپری کردن یک دوره زندان می تواند از آزادی مشروط برخوردار شود یا اینکه از عفو رهبری در عدم اجرای حکم محکومیت بهره مند گردد. نکته ی آخر اینکه حتی اگر محکوم از هیچیک از حقوق قانونی اشاره شده استفاده نکند؛ می تواند با سپردن تأمین مناسب برای رفتن به مرخصی و یا بازگشت نزد خانواده اش اقدام کند.

متأسفانه، آقای رسول بداقی در طول شش سال حبس خود در زندان رجایی شهر از هیچیک از حقوق قانونی خود بهره مند نشده و حتی از اعزام به مرخصی و ملاقات با همسر و فرزندان معصومش در بیرون از زندان و در خانه محروم بوده است. هردو این بزرگواران به طور کلی از این حقوق قانونی خود بهره ای نبرده اند. در حالی که مشمول همه ی حقوق و مزایای قانونی یاد شده بوده و بر اساس قاعده ی مشهور حبس زدایی، نماینده محترم دادستان می بایستی ادامه ی حبس آنان را به مجازات های جایگزین و حتی لغو مجازات تبدیل کند. اما متأسفانه تا کنون چنین اقدامی صورت نگرفته است.

تشکر از شما به خاطر شرکت در این گفت و گو.

مرجع:سایت حقوق معلم وکارگر

سومین تجمع اعتراضی کارگران مجتمع مس خاتون آباد مقابل فرمانداری شهربابک

از صبح امروز کارگران اقماری شرکت ذوب خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری تجمع خود را آغاز کردند.

به گزارش7بهمن بابک آنلاین، صبح امروز کارگران شرکتهای تابع شرکت ذوب خاتون آباد بار دیگر در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

درهمین رابطه: اخباروگزارشات کارگری28دی1393

http://etehadbinalmelali.com/HTML_2015/28_Day_93.html

گزارش کارگر فلزکار از پارس جنوبی :

کارگران یکی از پیمانکارهای فاز 17 و 18 به نام شرکت مهندسی و ساختمانی تناوب از 3 روز پیش دست به اعتصاب زدند. این کارگران حقوق آبان ماه را هنوز دریافت نکردند .

گس ترین gas train 3 , 4 ناحیه کار این شرکت هست که اهمیت زیادی دارد .

پارسال هم درست در اواسط بهمن اعتصاب مشابهی رخ داد ، گمان بر این است که این اعتصابات از بالا هدایت می شود تا پیمانکار قبل از سال از کارفرما (شرکت oiec) و شرکت ملی گاز پارس جنوبی معوقات خود را دریافت کند .

قرارداد 300 تا 400 کارگر با شرکت تا پایان سال تمام می شود و شرکت هر روز در حال کم کردن نیروها می باشد .

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

تجمع کارگران اخراجی کشتارگاه دربال مقابل ساختمان فرمانداری میاندورود

جمعی از کارگران اخراجی شرکت دربال صبح امروز سه شنبه (۷ بهمن ماه) در اعتراض به اخراج و تعطیلی این واحد صنعتی مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان میاندورود مازندران تجمع کردند.

به گزارش7بهمن ایلنا، یکی از کارگران درباره دلایل اعتراض گفت: کارفرمای واحد کشتارگاهی دربال به بهانه انجام تعمیرات ساختمانی از یک هفته قبل علاوه بر اخراج ۱۰۰ نفر از کارگران، این واحد تولیدی را موقتا تعطیل اعلام کرده است.

او میانگین سوابق کار کارگران دربال را ۱۵ سال ذکر کرد و افزود: کشتارگاه دربال بیش از ۱۲۰ کارگر دارد که همه آنان در آستانه سال نو بیکار شده اند. نگرانی کارگران تامین معیشت خانواده‌هایشان بعد از دست دادن شغل است.

وی در خصوص وضعیت بازنشستگی تعدادی از همکاران خود تصریح کرد: ۱۵ نفر از کارگران شاغل در شرکت دربال تا پایان سال جاری مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور خواهند شد.

او اظهار داشت: در طول سال تعدادی از همکارانمان بازنشسته شدند اما کارفرما راضی به جایگزین کردن نیروی کار جدید به جای کارگران بازنشسته نمی‌شد. به این ترتیب کار در برخی از بخش‌ها به دلیل کمبود نیروی کار فشار مضاعفی به کارگران وارد می‌کرد.

یکی دیگر از کارگران در ادامه سخنان همکارش درباره نوع قرار داد کاری نیروی کار دربال گفت: قرار داد کارگران دربال هر چند ماه یکبار موقتا تمدید می‌شد اما کارگران با سابقه انتظار داشتند کارفرما به دلیل سابقه زیادشان در کارخانه با آنان قرار داد دائمی امضاء می‌کرد.

به گفته وی، بعد از اجتماع کارگران دربال پیرامون مشکلات کارگران جلسه‌ای با حضور نمایندگان نهاد‌های دولتی در محل ساختمان فرمانداری برگزار شد و قرار شده است این جلسه در روز ۵ شنبه مجددا تکرار شود. طبق اظهارات حاضرین در جلسه، اگر شرکت دربال قصد تعمیرات دارد باید نامه‌ای به اداره کار ارسال کند تا در زمینه پوشش بیمه بیکاری کارگران اقدام شود. همچنین کارفرما باید متعهد به بازگرداندن کارگران بعد از انجام کار تعمیرات شود.

به گفته وی، مدیران شرکت دربال در جلسه دیگری که روز گذشته در محل فرمانداری برگزار شده بود، ۴ ماه فرصت خواسته‌اند تا این واحد صنعتی را دوباره راه اندازی کنند.

تجمع کارگران آبفای اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق وحق بیمه

جمعی از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهواز صبح امروز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود در مقابل ساختمان اداره آب و فاضلاب غرب اهواز تجمع کردند.

به گزارش7بهمن ایلنا،نماینده کارگران معترض گفت: صبح امروز سه شنبه (۷ بهمن ماه) جمعی از کارگران پیمانی آبفای اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری پرتو داچک کار می‌کند در اعتراض به تعویق ۴ ماه حقوق و پرداخت نشدن ۵ حق بیمه‌شان به سازمان تامین اجتماعی دست به تجمع زدند.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود ادامه داد: معوقات بیمه‌ای کارگران مربوط به ماهای فروردین، مرداد، آبان، آذر و دی ماه سال جاری است. به گفته وی، از یکسال پیش دستمزد و بیمه کارگران پیمانی به صورت نامنظم پرداخت می‌شده است، به همین دلیل این وضعیت کارگران آبفا و خانواده‌های‌شان را دچار مشکل کرده است.

او همچنین تصریح کرد: شرکت پیمانکاری پرتو داچک در حال حاضر به عنوان آخرین پیمانکار آبفای اهواز از مرداد ماه مسئولیت حدود ۳۰۰ کارگر را به عنوان موتورچی و پمپ چی آب در سطح شهر اهواز بر عهده گرفته است، پیش از این کارگران تحت مسئولیت چند شرکت پیمانکاری دیگر مشغول کار بودند.

به گفته این کارگر آب و فاضلاب اهواز، همزمان با اجتماع کارگران، مدیر عامل اداره آبفای اهواز در جمع معترضین حاضر شد و وعده پرداخت بخشی ازمطالبات کارگران را تا چند روز آینده داد.

بیکاری800کارگرمعادن استان مرکزی طی یکسال اخیر

رئیس هیئت مدیره انجمن معدنکاران استان مرکزی ازبیکاری800کارگربدنبال تعطیلی50 درصد معادن استان خبر داد.

به گزارش7بهمن ایسنا،حسین پورحسنی ضمن تاکید بر کاهش تولید معادن استان به 30 تا 40 درصد، گفت: رکود حاکم بر بازار منجر به تعطیلی برخی معادن استان شده است.

وی اظهار کرد: در استان مرکزی حدود 436 پروانه بهره‌برداری معدن صادر شده است و در حال حاضر حدود 200 معدن از چرخه تولید خارج شده‌اند.

پورحسنی گفت: سال گذشته تعداد کارگران مشغول به کار در معادن استان حدود چهار هزار نفر بوده است اما، با تعطیلی معادن 20 درصد کارگران این بخش خانه‌نشین شده‌اند.

وی افزود: در سال گذشته حدود 22 میلیون تن سنگ از معادن استخراج شد که این میزان در سال جاری 30 تا 40 درصد کاهش داشته است.

پورحسنی گفت: 50 درصد معادن تعطیل شده استان شامل سنگ‌های تزئینی و 50 درصد معادن را کانی‌های فلزی تشکیل می‌دهند.

وی ضمن تاکید بر عدم رونق در بازار سنگ‌های ساختمانی و تزئینی گفت: سنگ، آخرین محصولی است که در ساختمان کاربرد دارد بر این اساس، زمانی که وضعیت اقتصادی مردم نامناسب است سنگ‌های تزئینی نیز جایگاه خود را از دست می‌دهند.

پورحسنی در ادامه، مشکلات موجود بر سر راه صادرات سنگ را متذکر شد و ضمن اشاره به نقش موثر تحریم‌ها در اینباره و موانع موجود بر سر راه صادرات سنگ از جمله LC گفت: متاسفانه کانی‌هایی که از استان مرکزی توسط واسطه‌ها از گمرکات و بنادر دیگر صادر می‌شود به نام دیگران رقم می‌خورد، بر این اساس آمار دقیقی در این راستا وجود ندارد.

عدم پرداخت 6ماه حقوق بخشی ازکارگران کارخانجات شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد

ایرناطی گزارشی بتاریخ7بهمن، از عدم پرداخت 6ماه حقوق بخشی ازکارگران کارخانجات ساوجبلاغ و نظرآباد،خبرداد.

براساس این گزارش، کارگران شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد از بی توجهی کارفرمایان و مسوولان منطقه در خصوص پرداخت نشدن حقوق به آنان شکایت دارند.

کارگران طی شش ماه گذشته بارها برای پرداخت حقوق معوقه خود به مدیران مراجعه کرده اند اما پس از گذشت چند ماه نتیجه ای نگرفته اند.

بنابهمین گزارش، کارگران شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد به رغم تحمل ساعات طولانی کار، نبود ایمنی و بهداشت کامل در فضای کاری ،بدون غذای گرم مناسب و ...حقوق وحق بیمه شان پرداخت نمی شود.

گفتنی است، در شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد بیش از 70 هزار کارگر در مراکز تولیدی ، صنعتی و کارگاههای کوچک و بزرگ فعالیت دارند که شرایط پرداخت حقوق به کارگران به ویژه در کارخانه ها و شرکت های بزرگ مطلوب نیست.

شهرستانهای ساوجبلاغ و نظرآباد به ترتیب با جمعیت 250 و 150 هزار نفر درغرب کرج مرکز استان البرز قرار دارند.

هفت کارگر قدیمی کارخانه ساراول اخراج شدند

در یک هفته گذشته هفت نفر از کارگران قراردادی کارخانه ساراول واقع در جاده مخصوص کرج به دلیل اتمام قرارداد کار اخراج شده‌اند.

به گزارش7بهمن ایلنا،کارگران کارخانه ساراول با اعلام این خبر گفته‌اند که همکاران اخراج شده آن‌ها در قسمت‌های مختلف، اداری و خط تولید این واحد سازنده دستگاه‌های تهویه مطبوع مشغول کار بوده‌اند.

به گفته این منابع خبری، کارگران تازه اخراج شده تا پیش از اتمام اعتبار قرارداد کار، به مدت ۵ تا ۲۲ سال با قرارداد موقت در این واحد صنعتی مشغول کار بوده‌اند.

در عین حال یکی از کارگران اخراج شده ساراول با تایید خبر اخراج خود و شش نفر از همکارانش گفت که حکم اخراجش هفته گذشته بصورت شفاهی به وی ابلاغ شده است.

این کارگر اخراجی بابیان اینکه بصورت قراردادی در ۱۶ سال گذشته به عنوان نگهبان و راننده برای شرکت ساراول فعالیت می‌کرده است، افزود: عصر سه‌شنبه (30 دی) به من گفتند که قرارداد کاری‌ات امروز تمام می‌شود و دیگر نیازی نیست که از فردا در کارخانه حاضر شویم.

این کارگر اخراجی افزود: شاید از نظر قانونی بتوانند من را اخراج کنند اما هنوز نمی‌توانم متوجه شوم که دلیل اخراج من چه بوده است؟

این کارگر قدیمی کارخانه ساراول در پایان گفت: وقتی به گذشته فکر می‌کنم که دوران جوانی خود را چگونه گذراندم حس می‌کنم عادلانه نیست پس از 16 سال کار امروز با داشتن همسر و فرزند تنها به دلیل اتمام قرارداد بیکار شوم.

تجمع اعتراضی صاحبان مسکن مهر پرند مقابل مجلس

جمعی از صاحبان مسکن مهر پرند در اعتراض به درخواست واریز مجدد وجوهی جهت واگذاری مسکن خود مقابل مجلس تجمع کردند.

به گزارش 7بهمن خبرگزاری مجلس،امروز (سه‌شنبه 7بهمن‌ماه) جمعی از صاحبان مسکن مهر پرند در اعتراض به درخواست واریز مجدد وجوهی جهت واگذاری مسکن خود مقابل مجلس تجمع کردند.

به گفته یکی از تجمع کنندگان در حالی که چند سال پیش تمامی وجوه برای خرید مسکن مهر در پرند پرداخت شده اما در حال حاضر درخواست پرداخت مبلغی در حدود 10 الی 17 میلیون تومان از صاحبان این مسکن‌ها شده در حالی که این با قانون مغایر است.

به گفته یکی از تجمع کنندگان در حالی که صاحبان مسکن مهر همزمان با خرید واحدها در پرند هزینه پکیج٬ کابیت و سایر امکانات این‌چنینی را پرداخت کرده‌اند اما در حال حاضر این امکانات به صاحبان تحویل داده نخواهد شد.

دردستورکارقرارگرفتن ایجاد 10 منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی جدید!

جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ظهر امروز (سه‌شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزارشد.

به گزارش7بهمن مهر،در این جلسه مقرر شد لوایحی از سوی شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ‌ صنعتی و ویژه اقتصادی جهت ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مهران، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد و ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی در استان اردبیل و 8 منطقه دیگری که پیش از این شرایط آن برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی تایید شده بود، تهیه و برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

در این جلسه وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، راه و شهرسازی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران اردبیل و ایلام نیز حضور داشتند.

وعده پرداخت حدود یک درصد از طلب دولت به تأمین اجتماعی!!!

در شرایطی که پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری حجم بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی به حدود ۹۶ هزار میلیارد تومان برسد؛ به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قرار است دولت به زودی معادل هزار میلیارد تومان از مطالبات این سازمان را پرداخت کند.

به گزارش7بهمن ایلنا، سید تقی نوربخش امروز اعلام کرد: با ابلاغ تصویب نامه هیات وزیران معادل یک‌ هزار و پانزده میلیارد تومان (۱۰هزار و ۱۵۰میلیارد ریال) از مطابات این سازمان پرداخت خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تصویب‌نامه مورد نظر توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی ابلاغ شده است.

در متن تصویب نامه هیأت وزیران که توسط روابط عمومی تامین اجتماعی منتشر شده چنین آمده است:

مبلغ ده هزار و یکصد و پنجاه میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای از محل اعتبارات جزء (۹) ردیف (۱۰۱۰۰۰) جدول شماره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور با عنوان اعتبارات موضوع فروش سهام، سهم الشرکه، اموال، دارایی‌ها و حقوق مالی و نیروگاه‌های متعلق به دولت و موسسات و شرکت‌های دولتی وابسته و تابعه بابت پرداخت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی موضوع ردیف‌های (۱۵) و (۲۴) جدول شماره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور در اختیار دستگاه ذی‌ربط قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات هزینه شود.

ابلاغ و اجرای تصویب‌نامه هیات وزیران در خصوص پرداخت هزار میلیارد وپانزده میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی در حالی است که برابر مستندات موجود پیش بینی می‌شود حجم این بدهی‌ها تا پایان سال ۹۳ به حدود ۹۶ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

به گفته کار‌شناسان صرف نظر از اینکه هنوز تکلیف زیا‌ن‌هایی که به دلیل تخلفات مالی مدیران دولت گذشته سازمان تامین اجتماعی به وجود آمده است مشخص نیست؛ دولت در تمامی سالهای اخیر بزرگ‌ترین بدهکار این سازمان بوده است.

با این قانون کار، اشتغال کارگران به مویی بند است

مجلس روز یکشنبه در جریان بررسی لایحه رفع موانع تولید، تغییراتی را در قانون کار کشور تصویب کرد. فعالان کارگری انجام این تغییرات را به سود کارگران نمی‌دانند و معتقدند: با این قانون کار، اشتغال کارگران به مویی بند است.

عبدالله وطن‌خواه، فعال کارگری، درباره این مصوبه جدید می‌گوید: در این مصوبه تاکید شده که قراردادها مکتوب شود و یک نسخه به وزارت کار برود اما این شرایط فرقی با گذشته ندارد. در عقب‌نشینی که با انتقاد فعالان کارگری درباره این مصوبه انجام شده این جمله اضافه شده است که قراردادهای بالای 30 روز باید مکتوب شود. با شرایط فعلی کارگران از این تغییرات فقط متضرر می‌شوند. اینکه پس از پایان قرارداد و در صورت اخراج، به ازای یک سال کار، حقوق یک ماه به کارگر داده شود قبلا هم بوده و اجرا می‌شده است.

این فعال کارگری قدرت لابی‌گری گروه‌های کارگری را ضعیف ارزیابی می‌کند و می‌گوید: حالا این مصوبه باید در شورای نگهبان تائید یا رد شود و در صورت تائید کارگران آسیب می‌بینند. کارگران باید قدرت لابی‌گری داشته باشند تا بتوانند خواست خود را روشن بیان کنند. لحاظ قرارداد کتبی و استخدام رسمی جزو خواست‌های پایه‌ای کارگران است.

او رقم بالای بیکاری را اهرم کارفرما در پیگیری منافع خود در رابطه کارگر و کارفرما می‌داند و می‌گوید: کارگران امنیت شغلی ندارند چون با وجود لشکر بیکاران دست کارفرما باز است و هر جور که می‌خواهد قرارداد را می‌بندد چون اگر کارگری تن به شرایط ندهد به راحتی به او می‌گویند که برود. کار کارگری مثل من به مویی بند است. اگر من با مدرک دیپلم در حال انجام کاری هستم کسی پشت در هست که با لیسانس و حقوق پایین‌تر همین کار را انجام دهد.

وطن‌خواه درباره تاثیر اصلاح قانون کار بر شرایط کارگران ایران می‌گوید: حتی در صورت اجرای بدون انحراف همین قانون کار طبقه کارگر ایران متضرر می‌شود. این دو بند جدید هم تاثیری ندارد. در جامعه ما کارفرما آن کاری را که می‌خواهد در عمل انجام می‌دهد. پس از اصلاحیه‌های قانون کار تا سال 73 و از آن زمان تاکنون 97 درصد نیروی کار در ایران تبدیل به نیروی کار قراردادی شده‌اند.

او روند اصلاحیه‌های قانون کار را به ضرر کارگران می‌داند و علت بروز این روند را نبود تشکل‌های کارگری مستقل بیان می‌کند: ابتدا کارگاه‌های زیر پنج نفر را از قانون کار مستثنی کردند و سپس سراغ کارگاه‌های زیر 10 نفر رفتند. بعد هم دیدند که جامعه کارگری مقاومتی از خود نشان نمی‌دهد کار خود را ادامه دادند و مناطق ویژه اقتصادی را از شمول قانون کار خارج کردند. همه این کارها برای این است که حاشیه سود کارفرما بیشتر شود اما اگر تشکل‌های کارگری مستقل در کشور وجود داشت قدرت چانه‌زنی کارگران بالا می‌رفت.

وطن‌خواه می افزاید: براساس قوانین ILO و سایر سازمان‌های بین‌المللی، اعتصاب حق کارگر است و با انجام آن حاشیه سود کارفرما در خطر قرار می‌گیرد و در نتیجه مجبور می‌شود مثلا درصدی روی حقوق کارگرش بگذارد یا شرایط کار را بهتر کند.

او به شکایت یکی از کارخانه‌های سیمان از کارگرانش اشاره می‌کند و این شکایت را نشان‌دهنده سود سرشار کارفرما می‌داند: مدیران این شرکت سیمانی در شکایتی به خاطر دو روز اعتصاب، یک میلیارد تومان خسارت از کارگران اعتصابی طلب کرده‌اند. این یعنی 500 میلیون تومان برای هر یک روز. معنی دیگر آن این است که این کارخانه ماهانه 15 میلیارد تومان سود دارد و شاید با کم کردن هزینه‌های کارخانه این رقم به مثلا 10 میلیارد تومان برسد اما سوال اینجاست که کدام یک از کارخانه‌های بزرگ ایران بخشی از این سود میلیاردی را به کارگران خود سهیم شده‌اند؟

وطن‌خواه درباره جلسه شورای تعیین دستمزد کارگران هم می‌گوید: تشکل‌های مستقل کارگری باید شکل بگیرند و نمایندگان آنها در چنین جلساتی حضور داشته باشند. امسال هم شاهد این هستیم که جلسات این شورا به سوی پایان سال می‌رود و احتمالا در نهایت در روزهای پایانی سال رقمی اعلام می‌شود که با توجه به زمان اعلام جلوی انتقاد گرفته شود. یعنی من کارگر پس از تعطیلات نوروز و در اردیبهشت ماه عملا با تغییر روی داده در حقوقم روبرو خواهم شد. در خبرها هم گفته می‌شود که مثلا حق مسکن کارگران امسال 100 درصد افزایش خواهد یافت اما گفته نمی‌شود که این حق مسکن مثلا ماهانه 10 هزار تومان بوده است که حالا به 20 هزار تومان می‌رسد.

بخشی ازیک گفتگومندرج درآنابتاریخ7بهمن

پیام های تسلیت به شاهرخ زمانی

مادر همرزمان شاهرخ زمانی در گذشت،

شاهرخ جان ما را شریک غم خود بدان

خانم زرین تاج نجاتی مادر شاهرخ زمانی سه روز قبل دیده بر جهان فروبست ، مادر شاهرخ طی سه سال گذشته که شاهرخ زمانی در زندان است و برای آزار و اذیت او را از زندانی به زندان دیگری می بردند ، هر دو هفته یک بار برای دیدن شاهرخ مجبور بود مسیر طولانی بین شهر های مختلف از جمله تبریز تا تهران و قبلا" از تبریز تا یزد را طی کند و بیشتر مواقع نیز به او اجازه ملاقات نمی دادند اما مادر شاهرخ هر گز نا امید و خسته نمی شد ، بعدها طی صحبت های مختلف متوجه شدیم که خانم نجاتی بیش از 40 سال است که دائمان در مسیر زندانها ، دادگاهها و ... برای دیدن عزیزانش فعالیت و مبارزه کرده است ، و تجربه دارد که هرگز نباید خسته شد ، امید واریم بتوانیم از او یا بگیریم استقامت ، پشتکار داشته و فداکار باشیم.

به شاهرخ زمانی عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری و عضو هیات باز گشایی سندیکای نقاشان تهران فوت مادرش را تسلیت گفته و ضمن اعلام اینکه خانم نجاتی را همچون مادر خود دانسته ، تلاش و کوشش ، اراده و فداکاری های او را الگوی خود می دانیم ، همچنین اعلام می کنیم برای اینکه دیگر انسانها بخصوص خانواده زندانیان از این همه ظلم و ستم نجات یابد ، تنها یک راه وجود دارد همه تلاش و فعالیت در تمامی عرصه ها را متشکل پیش ببریم، لذا از تمامی فعالین می خواهیم در جهت متشکل شدن اقدام نمایند ، و اقدام به ایجاد تشکل های خود کنند، بدون شک اگر کارگران متشکل باشند هیچ حکومتی نمی تواند کارگران را زندانی کند،

به امید روزی که کارگران متشکل باشند ،

و هیچ کارگری زندانی نباشد،

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری

6/11/1393

فعالان نهادهای همبستگی با جنبش كارگري ايران - خارج كشور

به رفيق دربند شاهرخ زمانی و همه فعالین کارگری و زنان مبارز

ستم را لرزاندي و رفتي !

ياد و خاطره بانوي مبارز زرين نجاتي گرامي باد

زرین نجاتی مبارز و زنداني زمان شاه و مادر كارگر زنداني ( شاهرخ زمانی) در ٤ بهمن ماه ١٣٩٣ بر اثر بیماری سرطان در گذشت .

مادر زرین نجاتی در مقابل هر دو رژیم سرمايه داري شاه و جمهوري اسلامي استوار ايستاد و براي احقاق حقوق زندانيان سياسي كوشيد. او در زمان رژیم شاه دž