اخباروگزارشات کارگری از4 تا 15 اسفند1393

 

اخباروگزارشات کارگری4اسفند1393

 

- اعتصاب کارگران معدن کوشک در اعتراض به اخراج همکاران خود سومین روزراپشت سرگذاشت

- تجمع کارگران آبفای اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه مزد معوقه

- نیمه تعطیل شدن سنگبری های یزدبا150کارگر!

- نگرانی ۱۰۰ کارگر کارخانه نورد و پروفیل گل‌نرده از اخراج پایان سال/ ۸ نفر در بهمن‌ماه اخراج شدند

- شیب تورم بهمن‌ صعودی شد

- قیمت برق از اول اسفند ناگهان گران شد

- تحصن سوم اسفند، نقش تشکل ها، درس ها و امیدها

اعتصاب کارگران معدن کوشک در اعتراض به اخراج همکاران خود سومین روزراپشت سرگذاشت

اعتراض ۲۵۰ نفر از کارگران معدن کوشک بافق در حالی وارد سومین روز خود شده است که به گفتهٔ کارگران، از صبح امروز دوشنبه، چهارم اسفند ماه کار در بخش‌های مختلف معدن متوقف شده و کارگران دست از کار کشیده‌اند.

به گزارش4اسفندایلنا،کارگران معترض معدن کوشک که از دو روز گذشته در حمایت از همکاران اخراجی خود تولید را متوقف کرده و اجتماعات اعتراضی برپا کرده بودند، گفته‌اند: در ادامه اعتراضات دو روز گذشته، از دیشب (یکشنبه، سوم اسفند) دستگاه ثبت ورود خروج کارگران توسط عوامل کارفرما برداشته شده است تا روزهایی که کارگران معترض کار را متوقف کرده‌اند به عنوان غیبت برای آنان محسوب شود.

یکی از این کارگران در این باره گفت: یکی از دلایل اعتراض سه روز گذشته کارگران از یکسو واکنش به اخراج ۱۷ نفر از همکارانمان است و از سوی دیگر پاسخی به محقق نشدن وعده‌هایی است که توسط کارفرما در خصوص حذف غیبت‌های مربوط به اعتراضات دو ماه گذشته داده شده بود.

وی ادامه داد: دو ماه پیش، در روز‌هایی که کارگران معدن در واکنش به تعویق پرداخت مطالبات خود اعتصاب کرده بودند، واحد اداری این معدن برای تمامی کارگران ۴ روز آخر آذر و ۶ روز اول دی را غیبت محاسبه کرده است. این در حالیست که بنا بر ادعای این کارگر، کارفرما در جلسه شورای تامین وعده کرده بود که غیبت کارگران در روزهای اعتراضات را حذف می‌کند.

یکی از کارگران معدن کوشک گفت: اعتراض دسته جمعی کارگران معدن کوشک در واقع پس از اخراج ۱۷ نفر از کارگران صورت گرفت که ابتدای ماه جاری (اسفند ماه) توسط کارفرما از کار اخراج شدند.

به گفتهٔ کارگران از این ۱۷ نفر از جمله ۱۲ نفر کارگرانی بودند که پس از اعتراضات در آذر ماه سال جاری ابتدا توسط کارفرما از کار اخراج و مجددا به کار بازگشته بودند اما همزمان با موج جدید اخراج‌ها ۵ کارگر دیگر نیز همراه آنها اخراج شده‌اند.

این کارگران در معادن زیرزمینی و روباز در بخش‌های انتظامات، سنگ شکن و... مشغول به کار بودند. کارفرما با این بهانه که این کارگران در جریان اعتراضات کارگری آذر و دی ماه دست داشته و فراهم کننده زمینه اغتشاش و ناامنی در معدن بوده‌اند آن‌ها را اخراج کرده است.

به گفتهٔ کارگران، شرایط معدن کوشک اصلا مناسب نیست. هیچکدام از وعده‌هایی که با وساطت اداره کار در زمان اعتراضات آذرماه توسط کارفرما به آنها داده شده بود عملی نشده و وضعیت معدن هنوز به‌‌ همان روال قبلی دوماه پیش ادامه دارد.

کارگران می‌گویند یکی از مطالبات، کارگران معدن کوشک تشکیل انجمن صنفی بود؛ درخواست تشکیل انجمن صنفی به اداره کار رسید اما شنیده‌ها حکایت از این دارد که کارفرمای معدن کوشک راضی به تشکیل انجمن صنفی کارگران نیست و شدیدا با تشکل آن مخالفت کرده است.

یکی از کارگران معد ن کوشک در همین رابطه گفت: یکی از خواسته‌های اصلی ما تشکیل انجمن صنفی برای کارگران بود و قرار بود انتخاباتمان هم در ۶ اسفند ماه برگزار شود اماچون بیشتر نامزدان شرکت در این انتخابات از کارگران اخراجی هستند، برگزاری انتخابات بعید به نظر می‌رسد. به گفتهٔ این کارگر، سنگ اندازی‌های کارفرما در راه تشکیل انجمن صنفی کارگری باعث شد تا به نتیجه رسیدن مطالبات کارگران کوشک به تعویق بیفتد.

عمده‌ترین مطالبات کارگران معدن کوشک بافق اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت حق سختی کار و حق پله و تونل، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، برخورداری از امنیت شغلی و افزایش مدت قراردادهای منعقده، عدم استفاده از دستگاه‌های فرسوده در معدن و همچنین استاندارد سازی سیستم‌های برق و آب و تهویه و نامناسب بودن امکانات خانه بهداشت، پرداخت اضافه کاری طبق قانون و مواردی از این دست عنوان شده بود

کارگران می‌گویند نه تنها هیچ یک از این مطالبات به نتیجه نرسیده بلکه در برخی موارد اوضاع بد‌تر از قبل شده است. یکی از کارگران درباره به نتیجه نرسیدن پیگیری مطالباتشان گفت: قبل از جریان اعتراضات کارگران در دو ماههٔ گذشته، قرارداد‌ها سه ماه بسته می‌شد اما بعد از آن قرارداد‌ها را به صورت یک ماهه می‌بندند و حقوق و دستمزد کارگران هم، هم اکنون با تعویق دو ماهه مواجه است.

به گفتهٔ منابع آگاه این کارگران اخراجی از طریق اداره کار یزد و استانداری یزد و فرماندرای بافق و سایر نهادهای ذیربط پیگیر مطالباتشان هستند اما تاکنون هیچ واکنشی از سوی مقام‌های مسول جهت پیگیری خواسته‌های آنان صورت نگرفته است.

تجمع کارگران آبفای اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه مزد معوقه

حدود 70 نفر از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهواز که ۵ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند صبح امروز در مقابل دفتر شرکت پیمانکاری پرتو داچک واقع در خیابان کیان پارس اهواز تجمع کردند.

به گزارش4اسفندایلنا، امروز نیز کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهواز در ادامه اعتراضات ماه های گذشته تجمع کرده‌اند.

براساس اخباری که به نقل از کارگران منتشر شده است؛ برپایی تجمع امروز پاسخی به بی‌تفاوتی پیمانکار در خصوص پرداخت نشدن مطالبات ماهای مرداد، شهریور، آذر، اسفند و بهمن ماه کارگران بوده است.

به گفته کارگران معترض؛ از سال گذشته در این حدود ۳۰۰ کارگر شرکت آبفای اهواز تحت مسئولیت پنج شرکت پیمانکاری سولار مکانیک، اسکله ساز، عمران سازان بردیا، شباهنگ و پرتو داچک فعالیت می‌کردند و در عین حال بخشی از مطالبات این کارگران هنوز توسط پیمانکاران قبلی پرداخت نشده است.

کارگران پیمانکاری آبفای اهواز همچنین در مورد معوقات بیمه‌ای خود گفتند؛ به غیر از مزد پرداخت نشده در سوابق بیمه تامین اجتماعی آنها نیز مشکلاتی دیده می‌شود چنانچه بخشی از سوابق آنان به صورت نامنظم پرداخت شده است.

به نقل از معترضان گفته می‌شود که کارگران پیمانکاری اداره آبفای اهواز علاوه بر تعویق ۵ ماه حقوق و ناقص بودن سوابق بیمه‌ای از بابت امنیت شغلی خود نیز نگران هستند چرا که به تازگی از طرف پیمانکار به تعداد ۲۵ نفر از کارگران گفته شده است در لیست اخراج قرار دارند و این در حالیست که در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳ کارگر پیمانی شرکت آب و فاضلاب اهواز به دلیل عدم نیاز کارفرما به آنان اخراج شده بودند.

بنا بر این گزارش، کارگران پیمانی آبفای اهواز خواستار دریافت مطالبات معوقه هستند، اما نه مسئولان و نه کارفرما پاسخ قانع‌کنده‌ای به کارگران نمی‌دهند و در این بین کارگران بلاتکلیف بیشترین خسارت را دیده‌اند.

به گفته آنان در شرایطی که همه مسئولان استانی و شهرستانی از مشکلات کارگران پیمانی آب وفاضلاب با خبرند اما هنوز بی‌تفاوتی‌ کارفرما در خصوص پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها ادامه دارد.

نیمه تعطیل شدن سنگبری های یزدبا150کارگر!

ایسنا طی گزارشی بتاریخ4اسفند از نیمه تعطیل شدن سنگبری های یزدبا150کارگر،خبرداد.

براساس این گزارش،بنقل از محمد علی امینی رییس اتحادیه صنف سنگبر استان یزد، در شهرک صنعتی مهریزیزد بیش از 14 واحد سنگبری با اشتغال‏‏زایی 150 نفر به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند.

به گفته وی،به تازگی از سوی اداره راه و شهرسازی، مکانی برای تخلیه ضایعات مشخص شده است که به دلیل بعد مسافت برای واحدهای سنگبری به صرفه نیست و هزینه مالی زیادی را بر این واحدها تحمیل می‏‏‌کند و به همین خاطر هیچ کدام از پیمانکاران حاضر به جابه‌جای ضایعات به محل مشخص شده نیستند چرا که با توجه به رکود بازار و مشکلات زیاد بر سر راه صنعت، این هزینه کمرشکن خواهد بود.

وی افزود،چرا مسئولان متولی شهرک صنعتی در هنگام واگذاری مکان کارخانجات سنگبری در شهرک بدون در نظر گرفتن تخلیه ضایعات مجوز و پروانه صادر می‎‎کنند که هم‌اکنون این صنعت دچار مشکل شود. در حال حاضر تمام گود نخاله‎‎های 14 واحد صنعتی سنگبری موجود در شهرک صنعتی مهریز انباشته از ضایعات است و عملاً کار در تمام این واحدها به صورت نیمه تعطیل انجام می‎‎شود.

وی با اشاره به رکود بازار سنگ‎‎، تصریح کرد: تعدادی از سنگ‌کوبی‏‎‎های شهرستان به دلیل رکود بازار و نبود مشتری به صورت نیمه فعال در حال فعالیت هستند.

نگرانی ۱۰۰ کارگر کارخانه نورد و پروفیل گل‌نرده از اخراج پایان سال/ ۸ نفر در بهمن‌ماه اخراج شدند

منابع کارگری در کارخانه نورد و پروفیل گل‌نرده از کاهش امنیت شغلی‌ بیش از ۱۰۰ کارگر قرار موقت این واحد تولید کننده لوله و پروفیل‌های فولادی در شهرستان ری خبر می‌دهند.

به گزارش4اسفندایلنا،کارگران این کارخانه گفته‌اند کارفرما اخیرا تولید‌ات این کارخانه را با حداقل رسانده است. در ادامه این رویه در بهمن‌ماه ۸ نفر از کارگران قرارداد موقت این واحد تولیدی بعد از اتمام قرارداد کاری‌شان با سوابق یک تا ۱۰ سال تعدیل شده‌اند. همچنین حدود ۲۵ نفر از کارگران قرار دادی نیز از تاریخ ۲۵ بهمن ماه تا پایان قرادادکاری‌شان در ۱۵ اسفند به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

کارگران این واحد صنعتی می‌گویند با وجود آنکه کارفرمای این کارخانه دستمزد کارگران را به موقع پرداخت می‌کند اما کارگران با قراردادهای کوتاه مدت یک ماهه کار می‌کنند و در پایان هر ماه نگران از دست دادن شغلشان هستند.

به گفته کارگران، پیش از این قرار داد کاری همه کارگران یکساله تمدید می‌شد، بعد از آن کارفرما به تدریج مدت قرار داد کارگران را به شش ماه، سه ماه و در ‌‌نهایت یک ماهه کاهش داد.

کارگران در ادامه می‌گویند کارفرما به کارگران ساده که حدود ۸۰ نفر هستند هشدار داده در صورت رفع نشدن مشکلات کارخانه ناچار است پایان سال جاری قرارداد کارگران را تمدید نکند.

کارگران لوله و پرفیل گل نرده در ادامه با بیان اینکه کارفرما ۱۵ روز اول هر سال را با کارگران قرارداد امضا نمی‌کند افزود: به همین دلیل کارگران در فروردین ماه هر سال در صورت تمدید قرار داد کاریشان حقوق نیمی از ماه را دریافت می‌کنند.

شیب تورم بهمن‌ صعودی شد

تورم ماهانه در بهمن ماه امسال با رشد 0.5 درصدی نسبت به دی ماه به 0.8 درصد رسید.

به گزارش4اسفند ایسنا، بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در ماه گذشته به 214.1 رسید که بیانگر تورم 0.8 درصدی بهمن‌ماه است. این در حالی است که تورم ماهانه در دی ماه حدود 0.3 درصد گزارش شده بود.

همچنین تورم دوازده ماهه در بهمن‌ماه با حدود 0.5 درصد کاهش به 15.8 درصد رسید و تورم نقطه به نقطه یعنی تغییر شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نسبت به بهمن ماه سال گذشته 16.2 درصد گزارش شد که نسبت به دی ماه 0.5 درصد رشد دارد.

بر این اساس تورم نقطه به نقطه و ماهانه در بهمن ماه با افزایش نسبت به دی ماه همراه بوده است.

 

این در حالی است که مرکز آمار ، تورم ماهانه بهمن ماه را صفر، نقطه به نقطه 14.4 و تورم دوازده ماهه را 15.2 درصد اعلام کرده است.

قیمت برق از اول اسفند ناگهان گران شد

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام کرد: قیمت برق خانگی و کشاورزی ۱۰ درصد و قیمت برق تجاری ، صنعتی و عمومی ۲۰ درصد از اول اسفندماه افزایش یافت.

به گزارش 4اسفن مهر، هوشنگ فلاحتیان در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه هزینه برق ۷۰ درصد مشترکان برق کشور کمتر از ۷ هزار تومان در ماه است، افزود : با این افزایش، قیمت برق این مشترکان حدود ۷۰۰ تومان افزایش خواهد یافت که مبلغ ناچیزی است.

فلاحتیان اظهار داشت: قرار بود براساس قانون ۳۰ درصد به قیمت برق افزوده شود که با آن موافقت نشد و به طور میانگین با افزایش قیمت ۱۷ درصدی موافقت شده است.

وی درباره عوارض برق که در طرح قبوض درج می شود، گفت: عوارض برق که در سال جاری ۳۰ ریال به ازای هر کیلووات است، تغییر نمی‌کند.

وی افزود: عوارض برق از همه مشترکان به غیر از مشترکان روستایی و کشاورزی دریافت می شود.

تحصن سوم اسفند، نقش تشکل ها، درس ها و امیدها

تحصن موفقیت‌آمیز سراسری، مستقل و خودجوش معلمان در روز یکشنبه تیر خلاصی بود بر اندیشه کسانی که می‌خواهند معلمان را به عقبه سیاسی باندهای قدرت و ثروت تبدیل نمایند. سوم اسفند در حالی بسیار از معلمان با تحصن در مدارس، از حضور در سر کلاس‌ها امتناع نمودند که بعد از تحصن اول بهمن دولت و جاده‌صاف‌کن‌های سیاست‌هایش با تمام رسانه‌هایشان به میدان آمده بودند تا با اشکال مختلف معلمان را از تحصن سوم اسفند منصرف نمایند.

همزمان با وعده‌های دولت برای پرداخت معوقات، برخی تشکل‌های منتسب به معلمان با القای سیاسی بودن مطالبات می‌کوشیدند ریشه معضلات را به دوران 8 ساله احمدی‌نژاد تقلیل دهند و معلمان را خطاب قرار می‌دادند که مبادا اسیر و بازیچه دست رقبای سیاست دولت موسوم به تدبیر و امید شوند. متأسفانه آن‌ها از درک پویایی و دینامیسم مطالبات عاجز بودند و چون خود در مناسبات باندی صاحبان قدرت و ثروت تعریف و بازتولید شده‌اند نتوانستند از حرکت بالنده و رو به رشد جنبش معلمان که ناشی از انباشت مطالبات در اثر سرکوب مستمر دستمزد و حقوق معلمان است در ک درستی ارائه نمایند. سهم خواهی از قدرت و وابستگی به آن‌ها اجازه نمی‌داد تا منافع صنفی معلمان را به معنای واقعی کلمه نمایندگی نمایند طبیعی است که نیرویی که بر حول تضادهای معلمان شکل نگرفته باشد نمی‌تواند برای حل تضادها و چالش‌های آموزش در ایران راهکار عینی و مترقی ارائه نماید.

این تشکل‌ها چاره‌ای نداشتند جز اینکه با فرعی کردن مسائل اصلی، ناکارآمدی دولت را توجیه نمایند و به‌واسطه برخورداری از نیروهای خود در بدنه مدیریت آموزش‌وپرورش ضمن مسموم نمودن فضا بر طبل بی‌حاصل بودن اعتراض و تحصن بکوبند بدین‌وسیله دو طیف از جریانات منتسب به معلمان از گردونه خارج شدند.

اولین طیف: تشکل‌ها و جریانات منتسب به باندهای مخالف دولت هستند برخی از این تشکل‌ها که در دوره 8 ساله احمدی‌نژاد شکل‌گرفته‌اند نه جایگاهی در بین معلمان دارند و نه می‌توانند ادعایی برای تغییر شرایط داشته باشند و چون خود این تشکل‌های صوری محصول دوره تشکل زدایی احمدی‌نژاد هستند بیشتر به محافل باندی شباهت دارند تا تشکل صنفی. ازقضا طبل رسوایی این دسته در همه‌جا به صدا درآمده و سونامی فساد آنان اعتباری برای آنان به‌جا نگذاشته است هرچند در اثر سیاست معتدل فانی این افراد هنوز در پست‌های کلیدی و مدیریت میانی قرار دارند.

دومین طیف : تشکل‌ها و جریانات منتسب به دولت فعلی هستند حامیان و جاده‌صاف‌کن‌های سیاست‌های نئولیبرالی و انقباضی دولت یازدهم که از رانت قدرت و ثروت به‌واسطه وفاداری دولت برخوردارند. این تشکل‌ها به خاطر تعادل قوا در سپهر سیاسی ایران به سود دولت، از ابزار و رسانه کافی برای تبلیغ و پیشبرد اهداف خود برای حمایت تمام‌قد از دولت برخوردارند و به اتکای مجوز دار بودن حتی می‌کوشند به افراد منتقد دولت برچسب زده و زمینه بایکوت و حذف فعالان مستقل صنفی را نیز مهیا نمایند. در طی 10 روز گذشته این تشکل‌ها کوشیدند با تحلیل‌های وارونه معلمان را از مسیر پیگیری مطالبات منحرف نمایند اما ناکام ماندند.

در میان این دو طیف اما وضعیت و مواضع کانون‌های صنفی متناقض و پر ابهام است. آن‌ها نه مانند انجمن اسلامی معلمان و برخی دیگر از تشکل‌ها حامی تمام‌عیار دولت‌اند و نه قادرند بدنه معلمان را به‌درستی هدایت و حمایت نمایند. ازیک‌طرف در بیانیه رسمی خود می‌کوشند بر پایه اساسنامه خود، کانون را مدافع حقوق صنفی معلمان معرفی نمایند از طرف دیگر نمی‌توانند به‌درستی منافع و خواسته‌ها و جهت‌گیری معلمان را تشخیص دهند. به خاطر همین کانون‌ها با دو بیانیه آخری که دادند نشان دادند برداشت و شناخت خوبی از بدنه صنفی معلمان، مطالباتشان و میزان جدیتشان ندارند و املا در روز سوم اسفند از خیل عظیم معلمان متحصن عقب ماندند.

اگرچه ممکن است اعضای کانون‌های صنفی به‌صورت انفرادی در تحصن روز سوم اسفند حضور پیداکرده باشند اما انفعال تشکیلاتی کانون‌ها آن‌ها را در کنار سایر تشکل‌های موجود قرارداد. که می‌توان از آن به‌عنوان ناکامی کانون‌ها در هدایت و رهبری معلمان نام برد. این ناکامی کانون‌ها درس‌هایی برای کانونی‌ها و تمام کسانی که می‌خواهند نماینده بخشی از بدنه معلمان باشند به دنبال داشت که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

اول: استقلال از تمام بلوک‌های قدرت و ثروت یک شرط پایه‌ای برای هر تشکلی است که می‌خواهد بر مدارِ مطالبات صنفی حرکت نماید.

دوم : درک درست از شرایط و حرکت بر مدار مطالبات به‌حق معلمان، نیازمند مطالعه، پژوهش و کار جدی تئوریک و پراتیک در عرصه آموزش است.

سوم: در شرایطی که فرصت برابر برای برخورداری تمام سلایق از حق تشکل یابی وجود ندارد تشکل‌های موجود نباید دچار توهم شوند و این اصل و قانونمندی را به خاطر بسپارند که هر تشکلی که در موقعیت فراخوان قرار دارد لزوماً در جایگاه رهبری و نمایندگی صنفی معلمان نیست.

چهارم : آگاهی صنفی معلمان به مرحله‌ای از بلوغ رسیده است که با استفاده از دستاوردهای عصر اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی قادر است فراتر از تمام تشکل‌ها و صاحبان قدرت و ثروت، معلمان را در یک روز مشخص، حول یک مطالبه خاص متحد نماید تا تحصن سوم اسفند به ثمر بنشیند.

پنجم: همزمان با معلمان، پرستاران نیز در مقابل مجلس تحصن نمودند و طی هفته گذشته تشکل‌های کارگری از مطالبات معلمان حمایت کردند. این امر نشان‌دهنده اوج گرفتن مطالبات برحق طبقات فرودست جامعه است و حاکی از آن دارد که نیروهای کار در ایران که به‌واسطه کارِ مزدی مورد استثمار مداوم و مستمر واقع می‌شوند بایستی از منظر طبقاتی جبهه متحدی در مقابل فرادستان برخوردار از ثروت و قدرت تشکیل دهند.

نگارنده به‌عنوان یک معلم که دل درگرو آموزش برابر، کیفی، مشارکتی و پویا دارد با تمام کاستی‌های موجود نسبت به آینده جنبش به‌حق معلمان امیدوار است و آرزو می‌کنم تمام کنشگران صادق و مستقل بتوانند حول مطالبات صنفی به یک اتحاد سراسری دست پیدا نمایند و تشکل یابی مستقل را به یک خواسته صنفی اصلی بدل نمایند چراکه ریشه بسیاری از هجمه‌ها به معیشت و منزلت معلمان و ساحتِ آموزش در فقدان تشکل‌های صنفی مستقل نهفته است.

از سویی امیدوارم ظرفیت کانون‌های صنفی در راستای پیوند با بدنه معلمان سمت‌وسو پیدا نماید تا بتوانند نقش خود را به‌درستی ایفا نمایند و با نقد عملکرد خود زمینه‌های بالندگی کانون‌ها را فراهم نمایند. بی‌شک تاریخ در مورد عملکرد ما در آینده قضاوت خواهد نمود و نشان خواهد داد که چه کسانی به خاطر منافع باندی و شخصی، خواسته و مطالبات به‌حق معلمان را در پای اربابان قدرت و ثروت ذبح نمودند و چه کسانی صادقانه برای تحقق آرمان‌های انسانی فداکاری کردند.

جعفر ابراهیمی- معلم

نشر توسط:حقوق معلم و کارگر

چهارم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

اخباروگزارشات کارگری5اسفند1393

 

- تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به شرایط فلاکتبار معیشتی و حداقل مزد

- تجمع بازنشستگان فولاد کشور مقابل مجلس دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوقشان!

- فردا بازنشستگان فولادی ومعدنی سراسر کشور مقابل مجلس تجمع می‌کنند

- اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق به چهارمین روز رسید- تعدادکارگران اخراجی 17نفرشد

- تجمع کارگران شرکت مهندسی ساخت و تاسیسات دریایی خرمشهر مقابل فرمانداری پس از5روزاعتصاب دراعتراض به پرداخت نشدن 3ماه حقوق ومزایا!

- تجمع کارگران کارخانه شیشه آبگینه مقابل اداره کاردراعتراض به تعویق ۴ ماه حقوق

- تجمع کارکنان بیمه توسعه مقابل وزارت کار دراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق ومزایاشان!

- نامه سرگشاده کارگران کارخانه فولاد البرزپس از 5بارتجمع مقابل مقابل اداره کار و فرمانداری تاکستان

- تجمع ۵۰ کارگر کارخانه کرمانیت مقابل فرمانداری/ سه سال است که عید نداریم

- تعویق ۳ ماه حقوق کارگران یخچال سازی مهر ایران نیشابور

- میوه یکساله ۵۰ درصد گران شد، مرغ گران‌تر شد، قیمت مواد پتروشیمی هم گران شد و...

- مرگ دردناک کارگر معدن شن و ماسه شاهرود در دستگاه سنگ خردکن

- کشته وزخمی شدن 2کارگردرپی انفجار کپسول گاز ال پی جی درشهرستان رباط کریم

تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به شرایط فلاکتبار معیشتی و حداقل مزد

اتحادیه آزاد کارگران ایران: امروز پنجم اسفند ماه کارگرانی از برخی مراکز کارگری تهران با تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی با اعتراض به شرایط فلاکتبار معیشتی کارگران خواهان پر کردن فاصله حداقل هزینه بالای سه میلیون تومانی با حداقل مزد 608 هزار تومانی شدند. در این تجمع تعدادی از فعالین اتحادیه آزاد کارگران ایران از شهر سنندج و کارگرانی از شرکت ایرانخودرو، لاستیک البرز، کارگران ساختمانی، بازنشستگان زن و مرد، شرکت واحد تهران، نورد لوله صفا و ... شرکت داشتند.

در این تجمع که به ابتکار هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران برگزار شد تجمع کنندگان بنر و پارچه نوشته های متعددی در اعتراض به زندگی سه برابری زیر خط فقر و همچنین اعتراض به محاکمه جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی از هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران در دست داشتند. بر روی دو بنر بزرگ این تجمع نوشته شده بود: تحمیل حداقل مزد خفت بار را تحمل نمی کنیم، حداقل هزینه زندگی 3500000 هزار تومان ، حداقل مزد 608 هزار تومان - تعقیب قضائی جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی از کارگران معترض به حداقل مزد را متوقف کنید

همچنین بر روی پلاکاردهای این تجمع مطالبات و شعارهای اعتراضی زیر به چشم میخورد: ارزش افزوده = دزدی از سفره کارگران معیشت منزلت حق مسلم ماست حداقل هزینه زندگی 3500000 تومان ، حداقل مزد 608000 تومان - آیا اعتراض به سطح معیشتمان جوابش زندان است نه به فلاکت نه به تورم و...

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در این تجمع شاپور احسانی راد، نامه تنظیم شده از سوی هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری کارگران خطاب به نایب رئیس مجلس، هیات رئیسه و نماینده های مجلس را در بین تجمع کنندگان قرائت کرد که با استقبال آنان مواجه شد.

بنا بر این گزارش در پی این تجمع خبرنگارانی از برخی رسانه های کشور از جمله ایسنا در محل حضور پیدا کردند که یکی از آنها توسط مامورین امنیتی مورد بازخواست قرار گرفت. خبرنگاران حاضر در محل با کارگران تجمع کننده حول خواستهایشان صحبت کردند. در این بین مامورین امنیتی نیز بطور مرتب مشغول عکاسی و فیلمبرداری از تجمع بودند و کارگران نیز با قرار گرفتن در مقابل دوربینهایش، آنان را به عکاسی و فیلمبرداری واضح تر و بهتر دعوت میکردند.

این تجمع که از ساعت 30/8 صبح آغاز شده بود در ساعت 30/9 و با تحویل گرفتن نامه کارگران تجمع کننده پایان گرفت. از آنجا که حین این تجمع کارگری مجلس جلسه داشت مقرر شد نماینده های کارگران تجمع کننده برای رسیدگی به خواست هایشان بعدا به مجلس دعوت بشوند.

در بخشی از نامه کارگران تجمع کننده که با امضای نماینده های آنان تحویل مجلس شده آمده است: امروز هر انسان شریف و منصفی بر این واقعیت غیر قابل انکار واقف است که میلیونها خانواده کارگری به مثابه اکثریت عظیم مردم ایران در بدترین وضعیت معیشتی ممکن در تاریخ 35 ساله اخیر کشور قرار دارند. طوریکه بنا بر اذعان کارشناسان و نهادهای رسمی دولتی در حال حاضر زندگی آنان به سه برابر زیر خط فقر سقوط کرده است و فاصله بسیار فاجعه باری بین هزینه بالای سه میلیون تومانی حداقل زندگی یک خانوار چهار نفره با حداقل مزد 608 هزار تومانی یک کارگر ایجاد شده است. وجود چنین فاصله ای از میزان حداقل هزینه زندگی با حداقل مزد کارگران، از نظر ما نه نتیجه صرف وجود بحران اقتصادی و یا تحریمها، بلکه حاصل رویکرد قانون شکنانه و ضد کارگری دولتهای مختلف در برخورد به دسترنج و حق حیات کارگران بوده است.

در پایان این نامه کارگران تاکید شده است: ما به عنوان نماینده ها ی بخشهای مهمی از کارگران کشور با یادآوری وظیفه مجلس در نظارت بر اجرای قانون، خواهان: 1- اجرای بی کم و کاست ماده 41 قانون کار 2- پر کردن فاصله هزینه بالای سه میلیون تومانی حداقل زندگی با حداقل مزد 608 هزار تومانی 3- استیضاح وزیر کار به عنوان رئیس شورایعالی کار به دلیل زیر پا گذاشتن این ماده قانونی در تعیین حداقل مزد کارگران 4- لغو مصوبه مجلس در مورد وارد کردن تبصره هایی به مواد 7، 10 و 21 قانون کار در اصلاحیه ماده ۱۶ لایحه خروج از رکود و منع تعقیب قضائی آقایان جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران هستیم و مصرانه بر تحقق فوری این خواستها پای می فشاریم.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

از: هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران

به: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی جناب آقای ابوترابی

موضوع: اعتراض به معیشت فلاکتبار و تحمیل حداقل مزد زیر خط فقر

با سلام

امروز هر انسان شریف و منصفی بر این واقعیت غیر قابل انکار واقف است که میلیونها خانواده کارگری به مثابه اکثریت عظیم مردم ایران در بدترین وضعیت معیشتی ممکن در تاریخ 35 ساله اخیر کشور قرار دارند. طوریکه بنا بر اذعان کارشناسان و نهادهای رسمی دولتی در حال حاضر زندگی آنان به سه برابر زیر خط فقر سقوط کرده است و فاصله بسیار فاجعه باری بین هزینه بالای سه میلیون تومانی حداقل زندگی یک خانوار چهار نفره با حداقل مزد 608 هزار تومانی یک کارگر ایجاد شده است. وجود چنین فاصله ای از میزان حداقل هزینه زندگی با حداقل مزد کارگران، از نظر ما نه نتیجه صرف وجود بحران اقتصادی و یا تحریمها، بلکه حاصل رویکرد قانون شکنانه و ضد کارگری دولتهای مختلف در برخورد به دسترنج و حق حیات کارگران بوده است.

اما تا آنجا که به هزینه های زندگی و معیشت کارگران در طول چهار سال گذشته از زمان اجرای طرح موسوم به هدفمندی یارانه ها بر میگردد، باید به اطلاع برسانیم در این مدت و بر اساس مستندات غیر قابل انکار موجود: قیمت نان 35/8 برابر قیمت بنزین بر اساس مصرف سرانه 9/ لیتر با توجه به دو نرخی بودن آن 33/8 برابر قیمت برق بر اساس مصرف و قبض دریافتی یک خانواده در فصل و ماه مشابه سال 89 نسبت به سال نود و سه 3/6 برابر قیمت آب بر طبق روالی که در مورد برق ذکر گردید 27/3 برابر و قیمت گاز به همین منوال 5/6 برابر شده است.

علاوه بر اینها بر اساس مقایسه متوسط قیمت خرده فروشی اعلامی توسط بانک مرکزی در ماه قبل از اجرای هدفمندی یارانه در سال 1389 نسبت به بهمن ماه سال 1393 قیمت لبنیات، برنج، انواع میوه و انواع گوشت حدود سه برابر- قیمت روغن و قند و شکر حدود 5/2 برابر و قیمت انواع سبزیجات و حبوبات بیش از 5/3 برابر شده است. گذشته از اینها، دیگر هزینه های زندگی نیز از قبیل بهداشت و درمان، پوشاک، اجاره مسکن، ایاب و ذهاب و هزینه تحصیل و ... تا نزدیک به 4 برابر افزایش داشته است.

تمامی این افزایش قیمتها که بر اساس آمار بانک مرکزی و مستندات قبوض آب، برق، گاز، و قیمت نان و بنزین و دیگر اقلام زندگی بیان شد، نشانگر افزایش نزدیک به چهار برابری هزینه های زندگی در طول فقط چهار سال گذشته است و این در حالی است که در این مدت حداقل مزد ما کارگران از 303 هزار تومان به 608 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

چنین وضعیت فلاکتباری، فقط کارنامه افت زندگی و معیشت ما کارگران در طول چهار سال گذشته میباشد که چنانچه بخواهیم به همین روال و بر اساس مستندات غیر قابل انکار، به سالها و دهه های گذشته برگردیم عمق فاجعه ای که بر زندگی و معیشت ما کارگران تحمیل شده است وجدان هر انسان منصف و شریفی را بشدت تکان خواهد داد.

با عنایت به این واقعیات غیر قابل انکار، حال این سوال مطرح میشود که آیا مبلغ 608 هزار تومان کفاف پول تو جیبی و خرج روزمره فرزندان جوان شما نمایندگان را میدهد که حال با افزودن چندین درصد به این مبلغ در سال 94، ما خانواده های کارگری قادر به ادامه حیات باشیم و مهم تر اینکه در کشوری که دارای نیروی کار جوان، تحصیل کرده، ماهر و منابع سرشاری از ذخایر عظیم نفت و گاز و دیگر معادن ارزشمند است آیا کارگران آن کشور باید تن به کار روزانه ی 12 ساعته و 18 ساعته بدهند و با اینهمه قادر به تامین بدیهی ترین نیازمندیهای خود نباشند و هر روز بر چیدن گوشت و میوه و اقلام اولیه زندگی از سفره های میلیونها خانواده کارگری سر تیتر روزنامه ها و خبرگزاریهای کشور بشود و مجلس اش به جای عمل به وظیفه اش نسبت به اجرای حداقلهای موجود درمواد قانون کار، نه تنها اقدامی در این زمینه انجام ندهد بلکه با تصویب اصلاحیه ماده ۱۶ لایحه خروج از رکود، دست به حمایت از دولت و کارفرمایان بزند و با وارد کردن تبصره هایی به برخی مواد قانون کار شرایط اخراج صدها هزاران نفری کارگران را تسهیل نماید؟

ما این واقعیات را از سال 1391 با طومار اعتراضی 40 هزار نفری کارگران بارها از طریق اجتماع در محل وزارت کار و مجلس شورای اسلامی بیان کردیم و به رغم اینکه در ملاقات با نایب رئیس مجلس جناب آقای ابوترابی و اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس که با حضور وزیر وقت کار انجام شد و همچنین برگزاری نشستهای متعدد با معاونین رده اول وزیر کار وقت و وزیر کار فعلی، همه مسئولین نسبت به بر حق بودن خواست ما کارگران مبنی بر افزایش واقعی حداقل مزد اذعان کردند اما در طول این مدت نه تنها حتی گام کوچکی در این راستا بر نداشته شده است بلکه وزارت کار در برخورد به این خواستها و اعتراضات بر حق، طی گزارشی به وزارت اطلاعات خواهان برخورد با ما شد و در نتیجه ی آن دو نفر از ما هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران روانه زندان شدیم و اینک در انتظار محاکمه هستیم.

لذا ما به عنوان نماینده ها ی بخشهای مهمی از کارگران کشور با یادآوری وظیفه مجلس در نظارت بر اجرای قانون، خواهان: 1- اجرای بی کم و کاست ماده 41 قانون کار 2- پر کردن فاصله هزینه بالای سه میلیون تومانی حداقل زندگی با حداقل مزد 608 هزار تومانی 3- استیضاح وزیر کار به عنوان رئیس شورایعالی کار به دلیل زیر پا گذاشتن این ماده قانونی در تعیین حداقل مزد کارگران 4- لغو مصوبه مجلس در مورد وارد کردن تبصره هایی به مواد 7، 10 و 21 قانون کار در اصلاحیه ماده ۱۶ لایحه خروج از رکود و منع تعقیب قضائی آقایان جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی چهل هزار نفری کارگران هستیم و مصرانه بر تحقق فوری این خواستها پای می فشاریم.

هماهنگ کنندگان طومار 40 هزار نفری کارگران در تهران و نماینده های کارگران تجمع کننده در مقابل مجلس

شاپوراحسانی راد09192550737- پروین محمدی0912244990- جعفر عظیم زاده 09123368772

رونوشت به هیات رئیسه و نماینده های مجلس شورای اسلامی وزیر کار نهاد ریاست جمهوری

تصاویر تجمع امروز کارگران در مقابل مجلس در اعتراض به فلاکت معیشتی و حداقل مزد:

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=4234

تجمع بازنشستگان فولاد کشور مقابل مجلس دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوقشان!

جمعی از بازنشستگان فولاد کشور با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار دریافت به موقع حقوق و مطالبات خود شدند.

به گزارش 5اسفند خبرگزاری مجلس، جمعی از بازنشستگان فولاد کشور امروز سه شنبه (5 اسفند) در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان با تاکید بر اینکه سه ماه است حقوق دریافت نکرده اند، با تجمع مقابل مجلس خواستار اجرای کامل بودجه 91 و 92 بویژه بند 59 شدند.

همچنین این تجمع کنندگان اعلام کردند: ما بازنشستگان فولاد کشور خواستار دریافت به موقع حقوق خود هستیم. این مهم امکان ندارد مگر از خزانه به صندوق قرض داده شود.

فردا بازنشستگان فولادی ومعدنی سراسر کشور مقابل مجلس تجمع می‌کنند

دبیر کانون های فولادی و معدنی سراسر کشور از برگزاری تجمع روز آینده (چهارشنبه) کانون های فولادی مستقل سراسر کشور مقابل مجلس خبر داد و گفت: انتقال صندوق بازنشستگی فولاد از وزارت صنعت به وزارت تعاون و کار نه تنها اوضاع بازنشستگان را بهتر نکرد که اکنون بدتر از گذشته شده است.

به گزارش5اسفندایمنا،ابراهیم دستمزد در خصوص تجمع جمعی از بازنشستگان صندوق فولاد در اعتراض به عدم پرداخت حقوق شان مقابل مجلس، اظهار داشت: حدود دو ماه و به طور دقیق تر ۶۵ روزی است که حقوق بازنشستگان صندوق فولاد پرداخت نشده و بازنشستگان این صندوق هیچ دریافتی نداشته اند.

وی با بیان اینکه صندوق فولاد حقوق برخی از بازنشستگان تا سقف یک میلیون ۳۰۰ را پرداخت کرده و بقیه بازنشستگان هیچ دریافتی نداشته اند، افزود: متاسفانه وضعیت بازنشستگان صندوق فولاد اکنون مناسب نیست.

دبیر کانون های فولادی و معدنی سراسر کشور افزود: صندوق فولاد در برخی از شهرها پرداخت های خود را به طور کامل انجام داده اما برخی از استان ها را تا سقف یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای برخی از استان ها هیچ پرداختی نداشته است.

وی تاکید کرد: کانون های فولادی مستقل سراسر کشور با توجه به نامه نگاری های خود طی یک ماه گذشته با مجلس فردا در تجمعی مقابل مجلس خواستار این هستند که مطالبات، گروه ها و سختی کار آنها پرداخت شود.

دستمزد افزود: این کانون ها مطالبات خود را به مجلسی ها از جمله لاریجانی رئیس مجلس و ۲۵۰ نفر از نمایندگان اعلام کرده اند.

وی با بیان اینکه تجمع فردا از استان های مختلف مقابل مجلس خواهد بود، تاکید کرد: تجمع کنندگان خواستار این هستند که تکلیف آنها با صندوق فولاد روشن شود چرا که مدیران این صندوق حقوق های آنچنانی خود را دریافت کردند اما بازنشستگان به دلیل عدم دریافت حقوق شان در مضیقه هستند.

دبیر کانون های فولادی و معدنی سراسر کشور در خصوص اینکه چرا صندوق فولاد هیچ پرداختی به بازنشستگان ندارد، گفت: به گفته معاون مالی این صندوق آنها به دنبال دریافت وام برای پرداخت حقوق دی ماه بازنشستگان فولاد هستند.

وی با تاکید بر اینکه صندوق فولاد حقوق حدود ۳۵ هزار نفر از بازنشستگان این مجموعه را پرداخت نکرده است، تصریح کرد: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان مجموع بدهی صندوق فولاد به بازنشستگان خود است.

دستمزد بیان داشت: بازنشستگان در نامه های خود از مجلس خواستار این هستند که تکلیف آنها روشن شود

به گفته دستمزد با بیان اینکه انتقال صندوق بازنشستگی فولاد از وزارت صنعت به وزارت تعاون و کار نه تنها اوضاع بازنشستگان را بهتر نکرد که بدتر از گذشته شده است.

دبیر کانون های فولادی و معدنی سراسر کشور ادامه داد: خواسته بازنشستگان این است که هزار میلیارد تومان مابه تقاوت مطالبات سال های گذشته آنها را پرداخت کنند همچنین این صندوق را به وزارت صنعت، معدن و تجارت برگردانده یا اینکه با منحل کردن این صندوق، بازنشستگان را تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دهد و سهم واگذار شده توسط دولت نیز به خود دولت بازگردد و در این پروسه حقوق آنها سر موعد مقرر پرداخت شود.

وی گفت: این مطالبات از طریق دبیرخانه کانون های مستقل به طور کتبی به ۲۵۰ نماینده ابلاغ شده است.

اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق به چهارمین روز رسید- تعدادکارگران اخراجی 17نفرشد

اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق امروز در حالی به چهارمین روز متوالی رسید که روز گذشته همزمان با سومین روز اعتصاب این کارگران ،به دستور کارفرما از ورود ۱۷ کارگر اخراجی به داخل معدن جلوگیری شده است.

به گزارش 5اسفند ایلنا،یک منبع آگاه در معدن کوشک بافق گفت: امروز (سه شنبه ۵ آذرماه) چهارمین روزی است که کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان و همچنین اخراج ۱۷ کارگر، کار در بخش‌های مختلف معدن را متوقف کرده‌اند. این درحالیست که به گفتهٔ کارگران، به دستور کارفرما از صبح امروز از ورود کارگران اخراجی به داخل معدن ممانعت به عمل آمده است.

گفتنی است، در ادامه اعتصاب سه روز گذشته، از یکشنبه شب (سوم اسفند ماه)، دستگاه ثبت ورود و خروج کارگران توسط عوامل کارفرما برداشته شده است تا روزهایی که کارگران معترض کار را متوقف کرده‌اند به عنوان غیبت برای آنان محسوب شود.

کارگران نگران این هستند که با توجه به در اختیار نداشتن نسخهٔ سوم قراردادکار که باید در اختیار کارگران باشد، امنیت شغلی سایر کارگران نیز به خطر بیافتد. یکی از کارگران در این باره گفت: نسخه ی قرارداد اسفندماه به کارگران داده نشده و مشخص نیست ثبت قراردادها در اداره کار انجام شده است یا خیر. این مسئله نگرانی کارگران را در خصوص اخراج تشدید کرده است.

گفتنی است، اعتصاب کارگران معدن کوشک پس از اخراج ۱۷ نفر از کارگران صورت گرفت که ابتدای ماه جاری (اسفند ماه) توسط کارفرما از کار اخراج شدند و قراردادشان تمدید نشده است.

به گفتهٔ کارگران از این ۱۷ نفر، ۱۲ نفراز جمله کارگرانی بودند که پس از اعتراضات در آذر ماه سال جاری ابتدا توسط کارفرما از کار اخراج و مجددا به کار بازگشته بودند اما همزمان با موج جدید اخراج‌ها ۵ کارگر دیگر نیز به همراه آن‌ها اخراج شده‌اند.

کارگران اخراجی در معادن زیرزمینی و روباز در بخش‌های انتظامات، سنگ شکن و... مشغول به کار بودند. کارفرما با این بهانه که این کارگران در جریان اعتراضات کارگری آذر و دی ماه دست داشته و فراهم کننده زمینه اغتشاش و ناامنی در معدن بوده‌اند آن‌ها را اخراج کرده است.

تجمع کارگران شرکت مهندسی ساخت و تاسیسات دریایی خرمشهر مقابل فرمانداری پس از5روزاعتصاب دراعتراض به پرداخت نشدن 3ماه حقوق ومزایا!

جمعی از کارگران شرکت مهندسی ساخت و تاسیسات دریایی خرمشهر روز سه شنبه، با تجمع مقابل فرمانداری خواستارپرداخت حقوق و معوقات خود از پیمانکار این شرکت شدند.

به گزارش5اسفند ایرنا، حدود 40 کارگر شرکت مهندسی، ساخت و تاسیسات دریایی یارد خرمشهر با حضور، مقابل فرمانداری خرمشهر پرداخت مطالبات خود را خواستار شدند.

کارگران این شرکت گفتند که از آذرماه سال جاری تاکنون به مدت سه ماه حقوق و مزایایی دریافت نکرده اند و برای مطالبه حقوق خود به مدت پنج روز در شرکت دست از کار کشیده اند و امروز، تحقق اهداف خود را از مسئولان محلی خواستارند.

سعید حاجیان معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری خرمشهر نیز با تایید این خبر، گفت:برای رفع مشکل دریافت حقوق کارگران، نشست مشترکی با حضور نماینده کارگران، پیمانکار مربوطه و یکی از مدیران شرکت تاسیسات دریایی برگزار شد که بر اساس تصمصم، مقرر شد که حقوق برج 9 و 10 این کارگران تا نیمه اسفندماه و حقوق بهمن ماه نیز تا 25 اسفند تسویه شود.

وی اضافه کرد: پیمانکار مربوطه 11 میلیارد ریال از شرکت تاسیسات دریایی طلبکار است و این شرکت طلب این پیمانکار را به تاخیر انداخته که باعث عقب افتادن حقوق کارگران این شرکت شد.

تجمع کارگران کارخانه شیشه آبگینه مقابل اداره کاردراعتراض به تعویق ۴ ماه حقوق

حدود ۱۲۰ کارگر کارخانه شیشه آبگینه واقع در شهرک صنعتی البرز در استان قزوین، صبح امروز در اعتراض به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق مقابل ساختمان اداره کار این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش5اسفند ایلنا،کارگران معترض با تجمع مقابل ساختمان اداره کار از مسئولان دولتی خواستند پی‌گیر معوقات مزدی‌شان در روز های پایانی سال باشند.

به گفته کارگران شیشه آبگینه، آنان علاوه بر ۴ ماه حقوق، خواستار دریافت حقوق اسفند ماه و عیدی و پاداش پایان سال طبق روال سالهای گذشته شدند.

کارگران می‌گویند هر سال کارفرما در روز‌های چهارم و پنجم اسفند ماه با محاسبه میانگین حقوق هر یک از کارگران، حقوق اسفند ماه آنان را به همراه عیدی و پاداش پایان سال پرداخت می‌کرد اما امسال در آستانه نوروز چهار ماه حقوق دریافت نکرده‌ایم.

بنا به گفته کارگران، همچنین نماینده کارفرما در آخرین تجمع کارگران که در تاریخ ۲۰ بهمن ماه در نماز خانه کارخانه انجام شده بود وعده پرداخت همه مطالبات معوقه کارگران را حداکثر تا پایان ساعت اداری روز جاری (۵ اسفند ماه) داده بود که در این مورد نیز کارفرما بد قولی کرده است.

منابع خبری در شیشه آبگینه همچنین در خصوص پرداخت نشدن سنوات خدمتی ۶۰ نفر از همکاران‌شان که در سال جاری بازنشسته شده‌اند می‌گویند: رقم سنوات هر یک از این کارگران ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان است که طبعا پرداخت نشده است.

تجمع کارکنان بیمه توسعه مقابل وزارت کار دراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق ومزایاشان!

کارکنان بیمه توسعه برای دومین بار در یک ماه گذشته در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایای معوق خود تجمع کردند.

به گزارش 5اسفندآنا، پس از اعمال محدودیت‌های جدی از سوی بیمه مرکزی برای شرکت بیمه توسعه و در نهایت لغو پروانه بیمه‌های زندگی و شخص ثالث این شرکت، نمایندگی‌های بیمه توسعه نیز تعطیل شده‌اند.

همچنین با تصویب شورای عالی بیمه، تعهدات این شرکت در رشته بیمه عمر و شخص ثالث به بیمه ایران منتقل شده‌ است.

در پی وقوع این اتفاقات، شرکت بیمه توسعه که با بدهی سنگینی مواجه شده است و و از سوی دیگر امکان وصول حق‌بیمه‌های جدید را نیز ندارد، در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکلات تازه‌ای مواجه شده‌ است.

به گفته طاهر خوش‌روش رئیس اداره رفاه بیمه توسعه، برخی کارکنان این شرکت 7 ماه حقوق معوقه دارند و از سوی دیگر مزایای آخر سال و عیدی خود را نیز دریافت نکرده‌اند.

در حال حاضر تعداد قابل توجهی از کارکنان بیمه توسعه جلوی ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی تجمع کرده‌اند تا مشکل خود را با مقام‌های مسئول این وزارتخانه مطرح کنند.

خوش‌روش با اعلام این تجمع، گفت: پیش از این شکایتی را به اداره کار مجتمع سعادت‌آباد ارسال کرده بودیم، اما پس از تعلل در بررسی، این موضوع را به شخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعکس کردیم و ایشان دستور پیگیری دادند.

وی افزود: در حال حاضر کار ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گره خورده‌ است و ما می‌خواهیم پیش از فرارسیدن عید، حقوق مزایای عقب افتاده خودمان را از شرکت بیمه توسعه بگیریم.

نامه سرگشاده کارگران کارخانه فولاد البرزپس از 5بارتجمع مقابل مقابل اداره کار و فرمانداری تاکستان

جمعی از کارگران کارخانه فولاد البرز که در ۴ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند،پس از 5بارتجمع مقابل مقابل اداره کار و فرمانداری تاکستان، طی نامه‌ای خطاب به نماینده تاکستان در مجلس اعتراضشان رانسبت به وضعیت موجودکارخانه وبخطرافتادن امنیت شغلی،عدم پرداخت 4ماه حقوق و معوقات بیمه‌ای خود ،اعلام کردند.

به گزارش5اسفند ایلنا، در این نامه که از سوی ۱۹۰ کارگر فولاد البرز در تاکستان با امضا رسیده است، با یاد آوری مشکلاتی که باعث شده است تا این واحد معدنی به بهانه غیر اقتصادی بودن توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشته باشد، آمده است: در حال حاضر شرایط تولید در این کارخانه مهم صنعتی بسیار نامناسب و بحرانی است و در صورت بی‌توجهی به مشکلات به زودی شاهد تعطیلی و بیکاری کارگران خواهیم بود.

به گفته کارگران، شرایط فوق تهدیدی برای امنیت شغلی حدود ۱۹۰ کارگری است که در کارخانه کار می‌کنند. به همین دلیل طی یک ماه گذشته کارگران فولاد البرز بیش از ۵ بار مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری تاکستان تجمع کرده‌اند، اما بی‌فایده بوده است.

کارگران شرکت فولاد البرز در این نامه درباره معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند علاوه بر تعویق چهار ماه حقوق، بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز با مشکلات زیادی روبروست به طوری که چهار الی ۵ ماه از سال دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.

همچنین انعقاد قرار داد‌های کوتاه مدت یک ماهه از دیگر مشکلات کارگران است که در این نامه به آن اشاره شده است.

تجمع ۵۰ کارگر کارخانه کرمانیت مقابل فرمانداری/ سه سال است که عید نداریم

صبح امروز، نزدیک به ۵۰ کارگر کارخانه کرمانیت کرمان، دراعتراض به پرداخت نشدن حقوق و معوقات ۹ ماهه گذشته خود در مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. این کارگران به نمایندگی از ۱۰۰ کارگر کارخانه کرمانیت در مقابل فرمانداری جمع شده بودند.

به گزارش5اسفندایلنا،کارگران معترض کرمانیت گفته‌اند، صبح امروز ابتدا به استانداری کرمان مراجعه کردند اما مسولین استانداری آن‌ها را به فرمانداری کرمان ارجاع داده است.

این کارگران از خرداد ماه ۹۳ تاکنون حقوق و معوقات بیمه‌ای طلبکارند و از مرداد ماه ۹۲ نیز مزایا (شامل حق لباس، حق شیر و...) و بن کارگری به کارگران پرداخت نشده است. یکی از کارگران در این باره گفت: همهٔ کارگران نزدیک به ۱ میلیون تومان بن کارگری طلبکارند و عیدی سال گذشته هم به آن‌ها پرداخت نشده است.

یکی از کارگران معترض در خصوص دلایل این تجمع توضیح داد: شرکت کرمانیت به دلیل ممنوعیت ورود آزبست در سال ۹۱ برای مدتی تولید را متوقف کرد و پس از آن خوشبختانه بعد از دو سال تلاش موفق شدیم تا بدون استفاده از ماده سمی آزبست ورق‌ و یا لوله‌های سیمانی مرغوبی تولید کنیم. اما تجهیزات و ماشین آلات مجهزی برای تولید انبوه نداریم و این هم به دلیل عدم سرمایه گذاری سهامداران برای تامین مواد اولیه است که موجب شده فروش خوبی هم نداشته باشیم. در طول این مدت هیچ حمایتی از کارگران شرکت نشده است و علاوه بر اینکه حقوق و مزایای کارگران از خرداد ماه پرداخت نشده، دفترچه‌های درمانی کارگران هم از آذر ماه تمدید نشده است و کارگران هزینه‌های درمان خانواده‌شان را با نرخ آزاد پرداخت می‌کنند.

وی همچنین به وضعیت کارگران بازنشسته این شرکت اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۵۰ کارگری که امسال بازنشسته شده‌اند از ابتدای سال ۹۲ سنوات دریافت نکرده‌اند، و ۳۰ نفر دیگری که در ماههای اخیر بازنشسته شده‌اند به دلیل رد نشدن ۴درصد حق بیمه اضافه در مشاغل سخت و زیان آور توسط کارفرما مستمری‌شان برقرار نمی‌شود. وی دلیل این امر را بدهکاری شرکت کرمانیت به تامین اجتماعی کرمان عنوان کرد.

سه سال است که عید نداریم

این کارگران می‌گویند، از سه سال گذشته که شرکت دچار فرازو نشیب‌های بسیاری شده مشکلات بسیاری گریبانگیر کارگران شده است. یکی از کارگران در این باره به پرداخت نشدن مزایا و مطالبات عید کارگران اشاره کرد و گفت: سه سال است که به دلیل اوضاع نابسامان شرکت کرمانیت و پرداخت نشدن به موقع حق و حقوقمان عید نداریم. کارگران چه گناهی کرده‌اند که باید این وضعیت را تحمل کنند.

این کارگر ادامه داد: به همهٔ این مشکلات تمدید نشدن دفترچه‌های درمانی را هم اضافه کنید. به گفتهٔ این کارگر، مشکلات تمدید نشدن دفترچه‌های درمانی کارگران باعث شده مشکلات عدیده‌ای گریبانگیر کارگران شود. برخی از کارگران به دلیل کار در محیط آلوده، دچار مشکلات تنفسی شده‌اند و هزینه‌های درمان بالایی را متحمل می‌شوند. بسیاری از این هزینه‌ها به سختی از جیب کارگران پرداخت می‌شود. بی‌پولی و شرایط بد مالی باعث از هم پاشیده شدن زندگی خانوادگی تعدادی از کارگران شده و برخی از کارگران برای تامین نیازمندی‌های روزمرهٔ تحصیلی فرزندانشان مجبور شده‌اند زیر بار قرض‌های کلان بروند.

کارگران با ابراز نگرانی از آینده شغلی خود و ۱۰۰ کارگر کارخانه کرمانیت می‌گویند، ادامهٔ شرایط با چنین وضعیتی قابل تحمل نیست.

یکی از کارگران وضعیت این روزهای کارخانه کرمانیت را ناشی از بی‌توجهی سهامداران به وضعیت شرکت و کارگران دانست و گفت: سهامداران ما بانک صنعت و معدن، سازمان تامین اجتماعی، سازمان بازنشستگی کشور و آستان قدس رضوی هستند که همه از جملهٔ بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشورند و می‌توانند به راحتی مطالبات کارگران را پرداخت کنند و مجددا کرمانیت را احیا کنند اما نمی‌دانیم چرا علی رغم گذشت چند ماه از تولید ورق‌هایی که کارگران به سختی با کمترین مواد اولیه اقدام به تولید آن‌ها می‌کنند، هیچ حمایتی از سوی این نهاد‌ها صورت نمی‌گیرد.

این کارگر تاکید کرد، اگر مواد اولیه برای تولید ورق‌های ایرانیتی تامین شود، کرمانیت می‌تواند دوباره به روزهای خوب خود بازگردد. وی گفت: کارگران با دست خالی اقدام به تولید ورق‌هایی کرده‌اند که از ورق‌های آزبستی به مراتب مرغوب‌تر است اما هیچ حمایتی از سوی سهامداران این شرکت نمی‌شود.

تغییرات مدیریتی این شرکت به عنوان یکی از عواملی که وضعیت کرمانیت را با فراز و فرودهای بسیاری مواجه کرده، از دیگر نکاتی است که کارگران را دچار سردرگمی و بلاتکلیفی کرده است. به گفتهٔ کارگران معترض، از مهرماه سال ۹۲ تاکنون ۴ مدیرعامل در این شرکت تغییر کرده‌اند و این مسئله اثرات منفی روی ثبات وضعیت شرکت و کارگران گذاشته است. به گفتهٔ یکی ازمعترضین، کارگران قربانی دعوا‌ها و بازی‌های مدیریتی شده‌اند و آوار تمام مشکلات و گرفتاری‌های شرکت در ‌‌نهایت با پرداخت نشدن به موقع مطالباتشان بر سر آنان خراب می‌شود.

'گفتنی است، کارخانه کرمانیت تولید کننده ورق‌های ایرانیتی در استان کرمان در سال 91 به دلیل آلایندگی محیط زیست تعطیل شد و هم اکنون با تولید ورق های غیر آزبستی به فعالیت خود ادامه می دهد. تولیداتی که به گفته ی کارگران علی رغم کمبود مواد اولیه بسیار مرغوب تر از ورق های آزبستی است.

تعویق ۳ ماه حقوق کارگران یخچال سازی مهر ایران نیشابور

حدود ۵۰ نفر از کارگران کارخانه یخچال سازی مهر ایران نیشابور در استان خراسان رضوی طی ۳ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش5اسفندایلنا،معوقات حقوقی کارگران مربوط به، آذر، دی وبهمن ماه سال جاری است. علاوه بر تعویق حقوق، بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.

کارگران می‌گویند طی چند سال اخیر تعویق سه تا چهار ماهه حقوق کارگران به دلیل کمبود نقدینگی به روال عادی تبدیل شده است.

به گفته آنان؛ مطالبات معوقه کارگران مهر ایران در حالی است که ماه گذشته (بهمن ماه) یکی از بانکهای معتبر کشور قصد داشت این واحد تولیدی را به دلیل عقب افتادگی اقساط بانکی و تجمیع میزان بدهی‌ها، پلمب و تعطیل کند اما با وساطت مسئولان شهرستانی این بانک با صرف نظر از تعطیلی کارخانه موعد سررسید وام کارخانه را ۴ ماه تمدید کرد.

به گفته کارگران کارخانه یخچال سازی مهر ایران، بخشی از مشکلات مالی این کارخانه مربوط به حادثه آتش سوزی این واحد تولیدی در خرداد ماه سال جاری می‌شود که باعث افزایش مشکلات مالی کارخانه شده است.

میوه یکساله ۵۰ درصد گران شد

بانک مرکزی، متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ابتدای اسفندماه ۹۳ را اعلام کرد.

به گزارش 5اسفندمهر، بر اساس اعلام بانک مرکزی، قیمت ۵ قلم کالا در هفته مورد بررسی نسبت به هفته مشابه ماه قبل افزایش، ۵ قلم کاهش و یک قلم نیز ثابت مانده است. لبنیات نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۱ درصد، برنج ۶.۲ درصد، حبوبات ۵.۵ درصد، میوه های تازه ۵۰.۷ درصد، گوشت قرمز ۵.۸ درصد، گوشت مرغ ۱۱.۴ درصد، قند و شکر ۵.۱ درصد و چای نیز ۹.۴ درصد افزایش قیمت نشان می دهد.

در این بخش قیمت تخم مرغ ۵.۱ درصد، سبزی های تازه ۲۲.۸ درصد و روغن نباتی نیز ۰.۲ درصد کاهش قیمت یافته است.

مرغ گران‌تر شد

به گزارش 5اسفندمهر،قیمت مرغ که قرار بود از پنجم اسفندماه روندی نزولی را طی کند، امروز نسبت به دو روز قبل گران‌تر شده و هرکیلوگرم آن به ۸۱۰۰ تومان رسیده است.

قیمت مواد پتروشیمی هم گران شد

به گزارش 5اسفند مهر، پس از افزایش قیمت حامل‌های مختلف انرژی همچون آب، برق، بنزین، گازوئیل و افزایش بار مالی قبوض گاز مشترکان خانگی، قیمت انواع محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری بر خلاف جریان قیمت گذاری در بازارهای جهانی گران شد.

مرگ دردناک کارگر معدن شن و ماسه شاهرود در دستگاه سنگ خردکن

سقوط یک کارگر 45 ساله معدن به داخل دستگاه سنگ خرد کن مرگ دردناک وی را در شهرستان شاهرود رقم زد.

به گزارش5اسفند ماین نیوز، سرهنگ دوم حسین پیوندی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان،از وقوع یک مورد حادثه حین کار در یکی از معادن این استان خبر داد و افزود: این حادثه در معدن شن و ماسه شاهرود رخ داده و بلافاصله موضوع به مرکز فوریت های پلیسی اعلام و ماموران کلانتری 16 بسطام به محل اعزام شده اند.

وی اظهار کرد: در این حادثه کارگر 45 ساله معدن که در حال تخلیه کیسه شن در دستگاه سنگ خرد کن بوده ، تعادل خود را از دست داده و به داخل دستگاه سقوط می کند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان با بیان اینکه بارندگی و خیس بودن سطح دستگاه موجب لغزش این کارگر شده است تصریح کرد: متاسفانه این کارگر پس از سقوط بر روی نوار دستگاه و به علت ضربات وارده و خفگی در دم فوت می کند.

کشته وزخمی شدن 2کارگردرپی انفجار کپسول گاز ال پی جی درشهرستان رباط کریم

درپی انفجار کپسول گاز ال پی جی درشهرستان رباط کریم2کارگرکشته وزخمی شدند.

به گزارش5اسفندرباط نیوز،سرهنگ جعفر علیزاده، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان رباط کریم با اشاره به این انفجار اظهار کرد: انفجار کپسول گاز ال پی جی در رباط کریم دو کشته و زخمی بر جای گذاشت.

وی افزود: متولیان باید به کسانی مجوز توزیع گاز دهند که عاملیت و صلاحیت توزیع را داشته باشند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان رباط کریم با اشاره به حادثه انفجار بلوار شهید ترکاشوند، ابراز کرد: این حادثه شب گذشته در حدود ۳۰: ۱۹ اتفاق افتاد، که یک نفر از کارگران به دلیل جراحات وارد شده در بیمارستان تهران درگذشت و یک نفر دیگر هم مجروح شد که جراحت او سنگین نبود و در این حادثه دو دستگاه خودرو هم آسیب دید.

پنجم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

اخباروگزارشات کارگری6اسفند1393

 

- تجمع بازنشستگان فولاد کشور مقابل مجلس

- صدها کارگر فازهای ۱۵ و ۱۶ منطقه ویژه عسلویه در اعتراض به طولانی شدن مطالبات مزدی خود از چهار روز پیش تاکنون دراعتصاب بسرمی برند لیست سیاه پیمانکاران

- تصمیم نهایی هیات مدیره کانون صنفی معلمان: تجمع 10 اسفند برگزار می شود

- حضورگسترده فرهنگیان در دیوان عدالت برای اعتراض به عدم اجرای صحیح امتیاز فوق‌العاده شغل

- اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق وارد پنجمین روز شد

- تجمع کارکنان شرکت پالایش و پخش خون مقابل مجلس دراعتراض به بلاتکیفی پس ازواگذاری به بخش خصوصی

- بیکاری ۱۰۰ کارگر بدنبال تعطیلی موقت کارخانه قند کرج بدون دریافت دو ماه حقوق

- سه سال انتظار کارگران اخراجی کارخانه یخچال سازی البرزبرای دریافت سنوات پایان کار

- دست خالی کارگران فصلی زنجان در آستانه نوروز

- گفتگوی خسرو غلامی با جوانمیر مرادی پیرامون اعتراضات و مسائل جنبش کارگری

- معمای تعیین حداقل دستمزد و موضوع خط فقر

تجمع بازنشستگان فولاد کشور مقابل مجلس

پرداخت حقوق‌های میلیاردی به اعضای هیأت مدیره صندوق فولاد کشور

جمعی از بازنشستگان فولاد کشور برای دومین روز با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار دریافت به موقع حقوق و مطالبات خود شدند.

بازنشستگان فولاد کشور دیروز، امروز و دیشب با وضعیت دردناکی جلوی مجلس تجمع داشتند زیرا بسیاری از آنها کهولت سن دارند.

به گزارش 6اسفند خبرگزاری مجلس، جمعی از بازنشستگان فولاد کشور امروز (چهار شنبه 6 اسفند) در مقابل مجلس شورای اسلامی برای دومین روز تجمع کردند.

تجمع کنندگان با تاکید بر اینکه سه ماه است حقوق دریافت نکرده اند، خواستار اجرای کامل بودجه 91 و 92 بویژه بند 59 شدند.

همچنین این تجمع کنندگان اعلام کردند: ما بازنشستگان فولاد کشور خواستار دریافت به موقع حقوق خود هستیم. این مهم امکان ندارد مگر از خزانه به صندوق قرض داده شود.

گفتنی است روز گذشته نیز بازنشستگان فولاد در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع داشتند و پیرو تجمع این افراد نمایندگان اعلام کردند اگر مشکل این بازنشستگان در اسرع وقت حل نشود استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را کلید خواهند زد.

پرداخت حقوق‌های میلیاردی به اعضای هیأت مدیره صندوق فولاد کشور

بنابه گزارش همین منبع،بدنبال بررسی پرونده‌های حقوق دریافتی چند نفر از اعضای هیأت مدیره صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد روشن شد فقط یک نفر از اعضای هیأت مدیره این صندوق در سال 93 حدود یک میلیارد و 800 میلیون تومان و در سال 92 حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان و یکی دیگر از آنها 360 میلیون تومان در سال 93 و 150 میلیون تومان در سال 92 با عناوین مختلف دریافت کرده است.

به گزارش6اسفند ماین نیوزدرهمین رابطه، در پلاکاردهایی که بازنشستگان با خود حمل می کردند نوشته شده است تصویب 2 هزار میلیارد تومان جهت پرداخت مطالبات معوقه از سال 88 و حقوق دی، بهمن، اسفند، عیدی و هزینه های درمانی سال جاری در اختیار ذی حساب وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار گیرد تا به دست بازنشستگان مظلوم برسد.

تجمع کنندگان همچنین پلاکارد دیگری با این مضمون که چرا تبصره 5 ماده 109 که توسط کارشناسان مجرب فولاد و مدیران صندوق فولاد تایید شده است، اجرا نمی شود.

صدها کارگر فازهای ۱۵ و ۱۶ منطقه ویژه عسلویه در اعتراض به طولانی شدن مطالبات مزدی خود از چهار روز پیش تاکنون دراعتصاب بسرمی برند لیست سیاه پیمانکاران

جمعی از کارگران پیمانکاری فازهای ۱۵ و ۱۶ منطقه ویژه عسلویه در اعتراض به طولانی شدن مطالبات مزدی خود از چهار روز پیش تاکنون از انجام کار خودداری کرده‌اند.

کارگران عسلویه ازلیست سیاه پیمانکاران خبر میدهند. این لیست که محتوای آن در میان پیمانکاران مشترک است به نوعی حاوی اسامی کارگرانی است که به دلایل مختلفی از جمله پیگیری مطالبات کارگران مسئله دار شناخته شده‌اند و پس از اتمام آخرین قرارداد کار به سختی توسط پیمانکاران استخدام می‌شوند.

به گزارش6اسفندایلنا،تعداد کارگرانی که در این اقدام اعتراضی شرکت کرده‌اند به صدها نفر می‌رسد که در شرکت‌های پیمانکاری مجری طرح‌های فاز‌های ۱۵ و ۱۶ منطقه عسلویه کار می‌کنند.

پنج شرکت پیمانکاری آذران گس‌تر، ارشک مکانیک، توانمند، ونوسان و ژرفا از جمله کارفرمایانی هستند که کارگران آن‌ها در چهار روز گذشته در اعتراض به دریافت نکردن سه تا پنج ماه معوقات مزدی از انجام کار خودداری کرده‌اند.

در همین رابطه یکی از کارگرانی که به واسطه شرکت توانمند در فاز ۱۵ و ۱۶ عسلویه مشغول کار است گفت: این شرکت حدود ۳۵۰ کارگر هستیم که بابت سه ماه مزد دریافت نشده از کارفرما طلبکاریم.

این کارگر افزود: در منطقه عسلویه وجود تاخیر چند ماهه در پرداخت مطالبات مزدی کارگران پیمانکار امری رایج است اما همیشه در ماه‌های پایانی سال مسئولان شرکت‌های پیمانکاری دست‌کم پرداخت بخش عمده‌ای از مطالبات معوقه کارگران را پرداخت می‌کردند که امسال این اتفاق نیفتاده است.

به گفته این کارگر شرکت توانمد در چهار روز گذشته کارگران او همکارنش به اتفاق سایر کارگرانی که مطالبات مزدی آن‌ها پرداخت نشده است یا درب ورودی کمپ‌ها را به روی خود بسته‌اند و از آن خارج نمی‌شوند و یا پس از ورود به سایت پروژه از داخل شدن به کارگاه خودداری می‌کنند.

همچنین یکی دیگر از کارگرانی که به واسطه شرکت پیمانکاری ارشک مکانیک در پروژه‌های فاز ۱۵ و ۱۶ منطقه عسلویه مشغول فعالیت است در رابطه با جزئیات این اعتراض گفت: حدود ۱۵۰ نفر کارگر هستیم که بابت چهار ماه دستمزد معوقه از مدیران ارشک مکانیک طلب داریم.

وی ادامه داد: درب‌های کمپ جزء برای ورود و خروج ماشین حامل غذا و یا در موارد خیلی ضروری دیگری مانند اعزام آمبولانس بسته شده است و کارگران شرکت‌هایی که بابت معوقات مزدی طلبکار هستند از ورود و خروج ماشین‌ها به داخل کمپ خودداری می‌کنند.

وی ادامه داد: این وضعیت حتی باعث شده تا معدود شرکت‌های پیمانکاری که مطالبت کارگران خود را پرداخت کرده‌اند نیز برای نقل و انتقال کارگران به محل پروژه با مشکل مواجه شوند.

یکی دیگر از کارگران شرکت پیمانکاری ونوسان نیز در این باره گفت: حدود ۵۰ نفر هستیم که بابت سه ماه مزد از کارفرما طلبکاریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر پروژه‌های فاز ۱۵ و ۱۶ عسلویه در آستانه بهره‌برداری قراردارند و به همین دلیل فعالیت بیشتر پیمانکاران نیز رو به اتمام است اما معلوم نیست که به چه دلیلی پرداخت مطالبات کارگران با تاخیر روبرو شده است.

بنابهمین گزارش،در این اقدام اعتراضی کارگران شرکت‌های پیمانکاری دیگری نیز حضور دارند اما برای اینکه هویت آن‌ها مشخص شود حاضر نیستند تا به صورت مستقیم گفت‌گو داشته باشند؛ دلیل این احتیاط ترسی است که این کارگران از قرار گرفتن نامشان در لیست سیاه پیمانکاران دارند.

کارگران می‌گویند: این لیست که محتوای آن در میان پیمانکاران مشترک است به نوعی حاوی اسامی کارگرانی است که به دلایل مختلفی از جمله پیگیری مطالبات مسئله دار شناخته شده‌اند و پس از اتمام آخرین قرارداد کار به سختی توسط پیمانکاران استخدام می‌شوند.

تصمیم نهایی هیات مدیره کانون صنفی معلمان: تجمع 10 اسفند برگزار می شود

در جلسه سه شنبه پنجم اسفند 93 در جلسه ی هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان تصویب شد که تجمع 10 اسفند معلمان در اعتراض به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش با استناد به اصل بیست و هفت قانون اساسی برگزار گردد.

این کانون با تاکید بر صنفی بودن این اعتراض، اعلام کرده است که چهارشنبه ششم اسفند اعضای هیات رییسه ی کانون صنفی معلمان آقایان محمد تقی فلاحی، اسماعیل عبدی و علی اکبر باغانی به وزارتخانه ی آموزش و پرورش رفته و برای گرفتن یک محل مناسب برای اعتراض مسالمت آمیز معلمان اقدام می نمایند.

اگر موافقت لازم در این باره انجام نپذیرد، کانون صنفی معلمان درباره ی محل برگزاری تجمع مسالمت آمیز معلمان ایران اطلاعیه صادر می نماید.

منبع:حقوق معلم و کارگر

حضورگسترده فرهنگیان در دیوان عدالت برای اعتراض به عدم اجرای صحیح امتیاز فوق‌العاده شغل

دیوان عدالت اداری طی روزهای اخیر شاهد حضور تعداد کثیری از فرهنگیان در اعتراض به نحوه اجرای مصوبه فوق العاده شغل است به گونه‌ای که روزانه ۲۰۰ دادخواست از سوی فرهنگیان ثبت شده و این موضوع تعجب و واکنش مسئولان این دیوان را برانگیخته است.

به گزارش 6اسفند تسنیم، اجرای مصوبه افزایش فوق‌العاده شغل کارکنان دولت این روزها مورد اعتراض تعداد زیادی از فرهنگیان کشور قرار گرفته است و دیوان عدالت اداری طی روزهای اخیر شاهد حضور گسترده فرهنگیان برای ثبت دادخواست و اعتراض نسبت به اعمال امتیاز فوق‌العاده شغل توسط وزارت آموزش‌وپرورش است.

براساس این گزارش،با مراجعه به دبیرخانه دیوان عدالت اداری جمع کثیری از معلمان مشاهده‌ می‌شوند که برای ثبت دادخواست خود و اعتراض نسبت به نحوه ارائه امتیاز فوق‌العاده شغل به دیوان عدالت اداری مراجعه کرده‌اند.

یکی از این فرهنگیان ، در خصوص مراجعه به دیوان عدالت اداری، عنوان کرد: هم اکنون آموزش و پرورش امتیاز فوق‌العاده شغل برای فرهنگیان را کمتر از مصوبه تعیین شده از سوی دولت اعمال می‌کند. این درحالی است که طبق مصوبه دولت برای مدرک کاردانی 700 امتیاز، کارشناسی 1500 امتیاز و فوق لیسانس و دکتری 2000 امتیاز باید اعمال شود اما آموزش و پرورش برای فرهنگیان دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد 700 امتیاز را لحاظ می‌کند.

طبق گفته یکی از این فرهنگیان وی با 20 سال سابقه کار و داشتن مدرک کارشناسی ارشد هم‌اکنون از امتیاز فوق العاده شغل 800 برخوردار است در حالی که طبق مصوبه دولت این امتیاز باید برای وی 2000 اعمال شود و اگر این امتیاز به درستی اعمال شود میزان حقوق دریافتی بنده با توجه به سابقه کار 20 ساله، افزایش خوبی می‌یابد. ادارات آموزش و پرورش نیز در پاسخ به مشکل معلمان عنوان می‌کنند به دیوان عدالت اداری شکایت کنید.

وی افزود: برای مدیران و معاونان مدارس امتیاز 1200 اعمال می‌شود درحالی که برای معلمان امتیاز 800 لحاظ می‌شود.

برپایه این گزارش، این رویه که موجب اعتراض تعدادی از فرهنگیان کشور شده و منجر به حضور روزانه آنها در دیوان عدالت اداری می‌شود واکنش مسئولان دیوان عدالت اداری را نیز به همراه داشته است.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز هفته گذشته در پاسخ به اعتراض فرهنگیان مبنی براینکه هم اکنون امتیاز فوق العاده شغل برای افراد دارای مدرک کارشناسی 800 اعمال می‌شود در حالی که طبق مصوبه دولت این امتیاز 1500 است، گفت: هم اکنون درحال بررسی این موضوع هستیم و تلاش می‌کنیم درسال 94 این روند اصلاح شود.

اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق وارد پنجمین روز شد

در حالی که اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق وارد پنجمین روز خود شده‌است؛ این کارگران صبح امروز موفق به دریافت حقوق دی‌ماه خود شدند اما هنوز تکلیف دستمزد بهمن ماه و سایر مطالبات آنها روشن نشده است.

به گزارش6اسفندایلنا،یکی از کارگران معد ن کوشک بافق در رابطه با اتفاقاتی که از روز گذشته تاکنون در معدن سرب و روی کوشک به وقع پیوسته است گفت: در چهارمین روز اعتراض، مدیریت معدن از کارگرانی که قصد کار در این معدن را دارند خواسته است تا خود را به سرپرستان قسمت معرفی ‌کنند.

وی افزود: براساس گفته‌های کارفرما معدن کوشک، کارگران تا پایان وقت اداری امروز (چهارشنبه ششم بهمن) فرصت داشته‌اند تا اگر قصد ادامهٔ همکاری با معدن را دارند، خود را معرفی کنند.

این کارگر در عین حال گفت: از نظر کارفرما ۱۷ کارگری که توسط کارفرما اخراج شده‌اند مجاز به ادامهٔ همکاری نیستند.

اقدام اخیر کارفرمای معدن کوشک برای دادن مهلت اعلام آمادگی به کارگرانی که خواستار ادامه فعالیت خود در این واحد معدنی هستند در حالی است که به گفته کارگران همه آنها در ابتدای ماه جاری قراردادهای جدید کار را امضا کرده بودند.

به ادعای کارگران در حال حاضز نزدیک به یک هفته از زمانی که آنها قراردادهای کاری یک ماهه تنظیم شده توسط کارفرما را امضا کرده‌اند می‌گذرد و به اعتبار همین توافق از ابتدای ماه اسفند در معدن کوشک به انجام کار مشغولند.

از نظر کارگران معدن کوشک که به تازگی قرارداد کاری جدید خود را امضا کرده‌اند، بر اساس مواد 10 و 12 قانون کار (موضوع چگونگی انعقاد قرارداد کتبی کار و شرایط تغییر قراردادکار) نامه اخیر کارفرما بعید است که اعتبار قانونی داشته باشد.

در ماده 10 قانون کار آمده است: تمامی نسخه‌های هر قرارداد کتبی كار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین، باید حاوی اطلاعاتی در مورد نوع كار یا حرفه، میزان و نحوه محاسبه مزد، ساعات كار، محل انجام كار، تاریخ انعقاد قرارداد، مدت قرارداد و موارد دیگری كه عرف و عادت شغل یا محل، ایجاب می کند باشد.

همچنین در ماده 12 همین قانون آمده است: هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالكیت كارگاه، از قبیل فروش یا انتقال به هر شكل، تغییر نوع تولید، ادغام درموسسه دیگر، ملی شدن كارگاه، فوت مالك و امثال اینها، در رابطه قراردادی كارگرانی كه قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمی‌باشد و كارفرمای جدید، قائم مقام تعهدات و حقوق كارفرمای سابق خواهد بود.

لازم به یادآوری است،بیش از 280 نفر از کارگران معدن سرب و روی کوشک در بافق یزد،در 5 روز گذشته نسبت به عدم پرداخت معوقات حقوقی شان و اخراج 17 کارگر دست از کار کشیدند.این کارگران در ماههای گذشته بارها نسبت به اجرایی نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل، بی توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت نشدن حق سختی کار و حق پله و تونل، عدم پرداخت حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی، افزایش پیدا نکردن مدت قراردادهای منعقده و موارد دیگر اعتراض کرده اند و علی رغم پیگیری های بسیاری که از طریق اداره کار شهرستان و استان،فرمانداری و سایر نهادهای مربوطه انجام داده اند هنوز به نتیجه ی مطلوب نرسیده اند.

تجمع کارکنان شرکت پالایش و پخش خون مقابل مجلس دراعتراض به بلاتکیفی پس ازواگذاری به بخش خصوصی

جمعی از پرسنل شرکت پالایش و پخش خون صبح امروز در مقابل مجلس تجمع کردند.

به گزارش 6اسفند خبرگزاری مجلس، جمعی از پرسنل شرکت مادر تخصصی پالایش و پخش خون امروز در اعتراض به نحوه واگذاری این شرکت به بخش خصوصی در مقابل مجلس تجمع کردند.

نماینده تجمع‌کنندگان در تشریح دلایل اعتراض خود گفت: هم‌اکنون پرسنل این شرکت با 15 تا 25 سال سابقه، به علت واگذاری غیرقانونی شرکت مادر تخصصی پالایش و پخش خون به بخش خصوصی در بلاتکلیفی قرار دارند.

وی با بیان اینکه واگذاری غیرقانونی شرکت مادر تخصصی پالایش و پخش خون به بخش خصوصی غیرقانونی بوده است، تصریح کرد: پرسنل این شرکت در اثر این اقدام در آستانه بیکاری قرار دارند.

بیکاری ۱۰۰ کارگر بدنبال تعطیلی موقت کارخانه قند کرج بدون دریافت دو ماه حقوق

با تعطیلی موقت کارخانه قند کرج حدود ۱۰۰ کارگر بدون دریافت حقوق دو ماه آخر کارشان بیکار شدند.

به گزارش6اسفندایلنا،کارگران قند کرج گفته‌اند این واحد تولیدی بیش از ۲۵۰ کارگر دارد که حدود ۱۰۰ کارگر قرارداد موقت با تعطیلی کارخانه بیکار شده و برای دریافت مستمری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده‌اند.

کارگران می‌گویند دلیلی که کارفرما برای تعطیلی کارخانه به آنان ذکر کرده کمبود مواد اولیه تولید (شکر خام) بوده است.

این کارگران با اشاره به پرداخت نشدن حقوق دی و بهمن‌ماه، درباره سایر مطالبات‌شان می‌گویند: عیدی و پاداش پایان سال همه کارگران که هر ساله در همین موقع از سال پرداخت می‌شد هم اکنون پرداخت نشده است.

به گفته آنان مشکلات کارخانه قند کرج از مهر ماه سال جاری با کمبود مواد اولیه آغاز شد تا اینکه اواخر آذر ماه به سبب افزایش مشکلات فعالیت کارخانه به طور کامل متوقف شد. طی دو ماه گذشته نیز کارگران در محیط کار خود حاضر شده بودند اما با ادامه یافتن کمبود مواد اولیه تولید، حدود ۱۰۰ کارگر قرارداد موقت به بیمه بیکاری معرفی شده‌اند.

سه سال انتظار کارگران اخراجی کارخانه یخچال سازی البرزبرای دریافت سنوات پایان کار

با گذشت سه سال از تعطیلی کارخانه یخچال سازی البرز در شهرستان نیشابور هنوز ۷۶ کارگر بیکار شده این واحد تولیدی موفق به دریافت سنوات پایان کار خود نشده‌اند.

به گزارش6اسفندایلنا،کارگران کارخانه تعطیل شده یخچال سازی البرز گفته‌اند با وجود پیگیری‌های حقوقی از طریق اداره کار و سایر نهادهای دولتی در طول سه سال گذشته، هنوز موفق به دریافت سنوات پایان کار خود از کارفرما نشده‌اند.

بر اساس قانون کار، سنوات پایان کار مزایایی است که بابت سال‌های سپری شده از زندگی کارگر در کارگاه، باید به عنوان سرمایه‌ای هنگام خاتمه همکاری در اختیار کارگر قرار گیرد. کارگران کارخانه یخچال‌سازی البرز می‌گویند با کاهش شدید ارزش پول ملی طی سه سال اخیر، ارزش ریالی سنوات آنان به همان میزان کاهش یافته است.

به گفته این کارگران، با وجود آنکه نماینده کارفرما آراء هیات‌های تشخیص و حل اختلاف را پذیرفته است اما تا این لحظه اقدامی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران نشده است.

به گفته کارگران؛ کارفرما علاوه بر بدهی ۵۲۵ میلیونی بابت سنوات پایان کار ۷۶ کارگر، به چند بانک نیز بدهی دارد و کارگران نگرانند این بانک‌ها بابت طلب میلیاردی خود اموال کارخانه را توقیف کنند.

کارگران می‌گویند این واحد تولیدی در سال ۹۰ به دلیل سیاست گذاری‌های غلط اقتصادی دولت و ناتوانی در رقابت با محصولات مشابهه وارداتی تعطیل شده است.

دست خالی کارگران فصلی زنجان در آستانه نوروز

یکی از کارگران فصلی زنجان اظهار داشت: مشکلات کارگران فصلی و روزمزد را نمیتوان در چند جمله خلاصه کرد، کل زندگی ما دارای مشکلاتی است که از نبود شغل مناسب و دایمی به وجود میآید.

وی با بیان اینکه نبود شغل موجب شده تا به عنوان کارگر روز مزد به دنبال کار باشم، گفت: دو فرزند دارم که واقعا شرمنده آنها هستم.

این کارگر زنجانی با بیان اینکه ایام عید نزدیک است و من حتی قادر نیستم لباسی برای فرزندانم تهیه کنم، افزود: گرانی و نبود کار واقعا به قشرهایی همچون کارگران ساختمانی فشار مضاعف وارد میکند.

مجتبی محمدی با اشاره به اینکه زندگی سختی دارم و واقعا از زندگی خودم به دلیل مشکلات و دعواهای هر روزه خسته شدهام، گفت: چارهای ندارم باید هر روز به دنبال کار باشم که در حال حاضر ساخت و ساز به شدت افت کرده و کارفرمایی وجود ندارد که بخواهد از کارگر استفاده کند.

 

وی گفت: تا سه سال قبل هر لحظه که اراده میکردم و به میدان میآمدم در عرض دو ساعت کار پیدا میکردم اما در حال حاضر چند روز باید منتظر ماند تا شاید کسی پیدا شود که آنهم گزینشی عمل میشوند و معمولا جوانترها را انتخاب میکنند.

یک کارگر فصلی نیز که از روستاهای اطراف زنجان آمده است، گفت: متاسفانه وضعیت کشاورزی خوب نیست و نمیتوانم در آمدی از این طریق داشته باشم به ناچار به شهر میآیم تا حداقل از طریق کارگری درآمدی داشته باشم.

*بسیاری از کارگران فصلی بیمه نیستند

علی مرادی با اشاره به اینکه بیمه نیستم و درآمد آنچنانی هم ندارد، گفت: کارگران حتی در زمان کارکردن هم به دلیل نداشتن بیمه در معرض خطرهای جدی هستند.

وی با بیان اینکه بسیاری از روستاییان همچون من گرفتار هستند،یادآور شد: هیچ کس به داد ما نمیرسد و با این مزدهای ناچیز همواره شرمنده خانواده هستیم.

این کارگر خاطرنشان کرد: در حال حاضر کار برای بسیاری از کارگران فصلی از جمله کارگران ساختمانی به شدت افت کرده و هر روز نیز وضعیت نامطلوب میشود.

وی با اشاره به اینکه کارگران ساختمانی زیر پوشش هیچ قانونی نیستند، افزود: به ناچار در این جا جمع میشویم بسیاری از کارگرانی که در اینجا مشاهده میکنید، دارای مشکلاتی همچون مشکلات من هستند.

در واقع روزمزد بودن قراردادهای شفاهی بین کارگر و کارفرما و نبود امنیت شغلی از دیگر مشکلات کارگران فصلی است که لزوم توجه به موضوع کارگران فصلی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

افزایش بیکاران در کشور و به تبع آن در استان زنجان را به راحتی میتوان در میدانهایی که کارگران فصلی در آنجا جمع میشوند، مشاهده کرد تا جاییکه که بیشتر افرادی که به دنبال کار هستند، جوانانی هستند که در گذشته کمتر در چنین فضاهایی دیده میشدند.

متناسب نبودن نیروی کار با فرصتهای شغلی موجود موجب شده تا افراد بیکار بدون قرارداد و هیچگونه تضمینی برای تامین مخارج زندگی تلاش کنند و از طرفی دیگر کارهای فصلی، دایمی نیست و روابط کاری به صورت توافقی است و این امر موجب میشود تا کارفرما هر دستمزدی که بخواهد به کارگران پرداخت کند.

کارگران فصلی زنجان امسال نیز بدون عیدی به استقبال عید نوروز میروند و معلوم نیست با این گرانی و تورم چگونه شرمندگی در مقابل خانواده خود را تحمل خواهند کرد.

منبع:بخشی ازیک گزارش فارس بتاریخ6اسفند

گفتگوی خسرو غلامی با جوانمیر مرادی پیرامون اعتراضات و مسائل جنبش کارگری

تحلیل و بررسی وضعیت جنبش مطالباتی کارگران همواره مورد بحث و گفتگوی فعالین عرصه اعتراض های جاری این طبقه بوده است. بدون تردید طرح مباحثی مانند چگونگی سازمانیابی کارگران، موضوع افزایش دستمزدها، مقابله علیه اخراج و بیکارسازی و یا اعتراض به تعویق انداختن حقوق ها می تواند در راه محقق شدن این مطالبات، راهگشای کارگران باشد. اما جنبش اعتراضی کارگری در سالی که در روزهای پایانی آن قرار داریم، در چه موقعیتی قرار دارد؟ شرایط کار و زیست کارگران، وضعیت تشکل یابی و طرح خواسته های آنها چگونه است؟ برای تعیین دستمزد و افزایش آن در سال 94 چه باید کرد؟ آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی من با جوانمیر مرادی کارگر و فعال کارگری، در باره این موضوع ها و دیگر مباحث مرتبط با آن است.

در این میان اما ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که نمی توان اعتراض های کارگری و مباحث پیرامون آن را با کلی گوئی، ذهنی گرائی و استفاده از مفاهیم کلیشه ای تئوریک و انتزاعی تفسیر کرد. زیرا که جنبش مطالباتی موجود پیش از هر چیز یک واقعیت عینی در یک بستر تاریخی معین است و باید بر این اساس به آن نگاه کرد. همچنین نگاه موردی به این جنبش و تعمیم دادن یک استنتاج مشخص به کلیت آن، فعالین کارگری را به بیراهه می برد و لازم است با نگاهی جامع به آن پرداخت. ما در این مصاحبه تلاش کرداه ایم که به بخشی از واقعیت های شرایط کار و زیست و مبارزه کارگران در ایران نگاهی داشته باشیم.

در آخر این مقدمه کوتاه، یادآوری این نکته لازم است که پیش شرط رسیدن فعالین کارگری به نگاه مثبت و مشترک به جنبش جاری، داشتن تعامل بیشتر، همراه با منطق، استدلال و ایجاد دیالوگ و بحث های سازنده در بین فعالین و دوری جستن از جدل های خصمانه و توهین آمیز است. هر یک از ما روزانه مشاهده می کنیم که کارگران با زبان، ملیت و باورهای متفاوت در زیر یک سقف کار می کنند و بدون تردید اختلاف نیز پیدا می کنند و مجادله هم دارند؛ اما دردها و دغدغه های مشترکی آنها را به هم پیوند می دهد تا در یک حرکت کارگری در کنار هم قرار بگیرند و یا مجمع عمومی تشکیل دهند و نماینده منتخب خودشان را برای پیگیری مطالبات شان انتخاب کنند. پس اگر ما هم خود را بخشی از طبقه کارگر می دانیم، لازم است از شرایط کار و زیست و مبارزه طبقه کارگر بیاموزیم و علی رغم اختلاف نظر، به دنبال رسیدن به سرفصل های مشترک باشیم. و به قول احمد شاملو با تقسیم کردن این جمع شریف انسانی به " من و تو و او "، آنها را به پراکندگی فراخوان ندهیم.

با این امید که این مصاحبه مورد توجه کارگران و فعالین کارگری قرار بگیرد. ما پیشاپیش دست همه منتقدان این مباحث را می فشاریم.

خسرو غلامی بهمن 1393 kh.gholami@hushmail.com

لینک متن کامل گفتگو: http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=4236

معمای تعیین حداقل دستمزد و موضوع خط فقر

آزاده حسینی

در روزهای پایانی سال گذشته با همان رویه ی تعیین حداقل دستمزدی روبرو شدیم که سال‌های پیش از آن شاهد بودیم. بخشنامه‌ای که به طورمسخره‌آمیزی از متنی مشابه بخش نامه‌های سال‌های قبل کپی‌برداری شده و دست اندرکاران آن فقط به خود زحمت دادند تا اعداد آن را کمی تغییر دهند. شعبده‌بازان شورای عالی کار و نمایندگان سه‌جانبه آن هر ساله در آخرین روزهای پایانی سال بخش‌نامه‌ی تعیین حداقل دستمزد را اعلام و ابلاع می‌کنند.

لینک متن کامل: http://www.kanoonm.com/1698#more-1698

ششم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

اخباروگزارشات کارگری7اسفند1393

 

- اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

- اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از خواست‌های معلمان، پرستاران و کارگران

- ششمین روز اعتصاب کارگران کوشک بافق باتجمع مقابل درب ورودی معدن ادامه پیداکرد

-۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

- افزايش61.5 درصدی تلفات حوادث كار ده ماهه سال جاري استان سمنان

- سقوط مرگبار کارگر جوان به چاهک آسانسور

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

به نام خداوند جان و خرد

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی سکوت:

1- تجمع روز 10 اسفند برگزار می شود.

2- در تهران تجمع از ساعت 14 الی 16 مقابل مجلس شورای اسلامی و در شهرستانهای شعبه ی کانون در ادارات آموزش و پرورش برگزار می گردد.

3- تجمع معلمان مقابل پارلمان به شکل سکوت برگزار می شود.

کانون صنفی معلمان-اسفند 93

اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از خواست‌های معلمان، پرستاران و کارگران

شرایط زندگی مزدبگیران درایران روز به روز دشوار‌تر می‌شودو فاصله میان دریافتی آن‌ها و آهنگ تورم هر دم فزونی می‌گیرد. معلمان، پرستاران و کارگران از سختی زیستن در چنین موقعیتی به جان آمده‌ و در روزهای اخیر به اعتراض‌های گسترده‌تر دست زده‌اند.

کانون نویسندگان ایران ضمن حمایت از خواست‌های بحق این زحمت‌کشان خواهان آزادی فعالیت تشکل‌های مستقل آن‌ها برای دست‌یابی به حقوق صنفی و انسانیشان است.

کانون نویسندگان ایران

۶ اسفند ۱۳۹۳

ششمین روز اعتصاب کارگران کوشک بافق باتجمع مقابل درب ورودی معدن ادامه پیداکرد

اعتصاب کارگران معدن کوشک صبح امروز با تجمع نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران در مقابل درب ورودی این معدن به ششمین روز کشیده شد.

به گزارش7اسفندایلنا،این کارگران که در ابتدای هفته جاری (دوم اسفند) در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق ماه های دی و بهمن سال جاری و همچنین اخراج ۱۷ کارگر این معدن، در اقدامی اعتراضی، کار در بخش های مختلف معدن را متوقف کرده اند، صبح امروز با تجمع در مقابل درب ورودی معدن کوشک خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی شان شدند.

در پی این تجمع، امروز تعدادی از کارگران دادخواست مربوط به پیگیری مطالباتشان را تحویل اداره کار دادند. برخی از موارد مورد اشاره در این دادخواست عبارت است از پرداخت حقوق و مزایا در موعد قانونی، افزایش دستمزد، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت فوق العاده اضافه کاری، پرداخت حق سختی کار، حق پله و تونل و تامین امنیت شغلی از جمله ی مطالباتی است که در این دادخواست مطرح شده است.

۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

پرداخت حقوق ۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان طی ۳ ماه گذشته به تعویق افتاده است.

به گزارش7اسفندایلنا،کارگران این کارخانه گفته‌اند کارفرمای کارخانه قطعات بتنی گیلان از آذر ماه سال جاری به دلیل آنچه کمبود نقدینگی عنوان شده، حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. همچنین تولیدات این کارخانه از حدود ۴ ماه پیش به یک سوم کاهش یافته است.

برپایه این گزارش،بنقل ازکارگران۱۳۰ نفر از همکارانشان با عنوان شغلی کارگر خدماتی بیش از ۱۶ سال است که با حداقل دریافتی ماهانه ۷۰۰ هزار تومان، تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری گیلان آفتاب یکتا به کارهای تخصصی آرماتوربندی، قالب گیری، بتن ریزی و... مشغول‌اند اما در طول این سال‌ها برخی مزایای شغلی این کارگران پرداخت نشده است.

کارگران قطعات بتنی گیلان در باره این مطالبات معوقه می‌گوبند؛ علاوه بر حقوق، بخشی از مشکلات کارگران مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه از جانب کارفرماست. در حال حاضر دو ماه بیمه کارگران در ماهای آذر و دی به تعویق افتاده و مشکلاتی نیز از ساهای پیش در سوابق بیمه‌ای کارگران دیده می‌شود که در هنگام بازنشستگی برای‌شان دردسرساز خواهد شد.

به گفته کارگران، همچنین بخشی دیگر از مطالبات کارگران مربوط به حق سنوات سال ۹۲ آنان است که از یکسال پیش پرداخت نشده است.

کارگران می‌گویند پاسخی که کارفرما برای پرداخت نشدن مطالبات معوقه به آنان داده است وصول نشدن ۵ میلیارد تومان طلب این کارخانه از استانداری گیلان است.

کارگران قطعات بتنی گیلان همچنین درباره مشکلات بازنشستگی‌شان می‌گویند: با وجود آنکه شرکت قطعات بتنی جزء اولین واحد‌های تولیدی استان گیلان است که سخت و زیان‌آور بودن نوع کار کارگرانش توسط سازمان تامین اجتماعی تایید شده است اما کارفرما با درج عنوان شغلی خدماتی در سوابق بیمه آنان، از پرداخت ۴ درصد سهم اضافه حق بیمه در مشاغل سخت و زیان‌آور سر باز می‌زند و به تبع امکان بازنشستگی با قانون سخت و زیان‌آور برای کارگران سلب شده است.

افزايش61.5 درصدی تلفات حوادث كار ده ماهه سال جاري استان سمنان

در ده ماهه سال جاري 21 نفر در حوادث ناشي از كار جان خود را از دست داده اند اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات 13 نفر بود، 61.5 درصد افزايش يافته است.

به گزارش اسفند ماه روابط عمومي اداره كل پزشكي قانوني استان سمنان، از كل تلفات حوادث كار در ده ماهه امسال همگي مرد بودند، اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل 12 مرد و 1 زن در حوادث كار جان خود را از دست دادند.

براساس اين گزارش در حوادث كار ده ماهه امسال 296 مصدوم حوادث كار به ادارات پزشكي قانوني استان سمنان مراجعه كرده اند كه در مقايسه سال قبل كه 300 مصدوم بودند 1.3 درصد كاهش داشته است.

مطابق آمارهاي موجود در حوادث كار ده ماهه امسال استان سمنان سقوط از بلندي با 48 درصد بيشترين علت مرگ در حوادث كار را به خود اختصاص مي دهد، پس از آن اصابت جسم سخت با 28 درصد بيشترين دلايل مرگ در حوادث كار را در بر مي گيرند به بيان ديگر از كل تلفات حوادث كار ده ماهه امسال 10 نفر به دليل سقوط از بلندي، شش نفر بر اثر برخورد جسم سخت، يك نفر انسداد مجاري تنفسي و فشار به قفسه سينه و شكم، يك نفر بر اثر سوختگي، يك نفر بر اثر برق گرفتگي و دو نفر به دليل ساير موارد جان خود را از دست داده اند.

براساس اين گزارش در حوادث كار ده ماهه امسال بيشترين آمار تلفات مربوط به شهرستان سمنان با 9 مورد فوتي و در مدت مشابه سال قبل، شهرستان هاي سمنان و شاهرود هركدام با 6 مورد فوتي بالاترين آمار را داشته اند.

سقوط مرگبار کارگر جوان به چاهک آسانسور

روزگذشته،سقوط کارگر جوان به داخل چاهک آسانسور ساختمان در حال ساخت در خیابان پاسداران خیابان گل نبی، کوچه مرمر مرگ وی را رقم زد.

به گزارش 6اسفند پایگاه خبری 125، بنا به گفته مهران محمودی افسرآماده منطقه دو عملیات آتش نشانی تهران: در یک ساختمان 7 طبقه در حال ساخت یک کارگرافغانی به نام صاحب-گ 25 ساله در طبقه پنجم مشغول کار بود که به علت نامعلوم به داخل چاهک آسانسور طبقه منفی دو سقوط کرده بود.

وی افزود: آتش نشانان بلافاصله محل حادثه را ایمن سازی کردند و سپس این کارگر را که به تائید امدادگران اورژانس به طرز دلخراشی جان سپرده بود، از داخل چاهک آسانسور خارج کرده و تحویل عوامل انتظامی دادند.

ششم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری7اسفند1393

 

- اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

- اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از خواست‌های معلمان، پرستاران و کارگران

- ششمین روز اعتصاب کارگران کوشک بافق باتجمع مقابل درب ورودی معدن ادامه پیداکرد

-۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

- افزايش61.5 درصدی تلفات حوادث كار ده ماهه سال جاري استان سمنان

- سقوط مرگبار کارگر جوان به چاهک آسانسور

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

به نام خداوند جان و خرد

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی سکوت:

1- تجمع روز 10 اسفند برگزار می شود.

2- در تهران تجمع از ساعت 14 الی 16 مقابل مجلس شورای اسلامی و در شهرستانهای شعبه ی کانون در ادارات آموزش و پرورش برگزار می گردد.

3- تجمع معلمان مقابل پارلمان به شکل سکوت برگزار می شود.

کانون صنفی معلمان-اسفند 93

اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از خواست‌های معلمان، پرستاران و کارگران

شرایط زندگی مزدبگیران درایران روز به روز دشوار‌تر می‌شودو فاصله میان دریافتی آن‌ها و آهنگ تورم هر دم فزونی می‌گیرد. معلمان، پرستاران و کارگران از سختی زیستن در چنین موقعیتی به جان آمده‌ و در روزهای اخیر به اعتراض‌های گسترده‌تر دست زده‌اند.

کانون نویسندگان ایران ضمن حمایت از خواست‌های بحق این زحمت‌کشان خواهان آزادی فعالیت تشکل‌های مستقل آن‌ها برای دست‌یابی به حقوق صنفی و انسانیشان است.

کانون نویسندگان ایران

۶ اسفند ۱۳۹۳

ششمین روز اعتصاب کارگران کوشک بافق باتجمع مقابل درب ورودی معدن ادامه پیداکرد

اعتصاب کارگران معدن کوشک صبح امروز با تجمع نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران در مقابل درب ورودی این معدن به ششمین روز کشیده شد.

به گزارش7اسفندایلنا،این کارگران که در ابتدای هفته جاری (دوم اسفند) در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق ماه های دی و بهمن سال جاری و همچنین اخراج ۱۷ کارگر این معدن، در اقدامی اعتراضی، کار در بخش های مختلف معدن را متوقف کرده اند، صبح امروز با تجمع در مقابل درب ورودی معدن کوشک خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی شان شدند.

در پی این تجمع، امروز تعدادی از کارگران دادخواست مربوط به پیگیری مطالباتشان را تحویل اداره کار دادند. برخی از موارد مورد اشاره در این دادخواست عبارت است از پرداخت حقوق و مزایا در موعد قانونی، افزایش دستمزد، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت فوق العاده اضافه کاری، پرداخت حق سختی کار، حق پله و تونل و تامین امنیت شغلی از جمله ی مطالباتی است که در این دادخواست مطرح شده است.

۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

پرداخت حقوق ۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان طی ۳ ماه گذشته به تعویق افتاده است.

به گزارش7اسفندایلنا،کارگران این کارخانه گفته‌اند کارفرمای کارخانه قطعات بتنی گیلان از آذر ماه سال جاری به دلیل آنچه کمبود نقدینگی عنوان شده، حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. همچنین تولیدات این کارخانه از حدود ۴ ماه پیش به یک سوم کاهش یافته است.

برپایه این گزارش،بنقل ازکارگران۱۳۰ نفر از همکارانشان با عنوان شغلی کارگر خدماتی بیش از ۱۶ سال است که با حداقل دریافتی ماهانه ۷۰۰ هزار تومان، تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری گیلان آفتاب یکتا به کارهای تخصصی آرماتوربندی، قالب گیری، بتن ریزی و... مشغول‌اند اما در طول این سال‌ها برخی مزایای شغلی این کارگران پرداخت نشده است.

کارگران قطعات بتنی گیلان در باره این مطالبات معوقه می‌گوبند؛ علاوه بر حقوق، بخشی از مشکلات کارگران مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه از جانب کارفرماست. در حال حاضر دو ماه بیمه کارگران در ماهای آذر و دی به تعویق افتاده و مشکلاتی نیز از ساهای پیش در سوابق بیمه‌ای کارگران دیده می‌شود که در هنگام بازنشستگی برای‌شان دردسرساز خواهد شد.

به گفته کارگران، همچنین بخشی دیگر از مطالبات کارگران مربوط به حق سنوات سال ۹۲ آنان است که از یکسال پیش پرداخت نشده است.

کارگران می‌گویند پاسخی که کارفرما برای پرداخت نشدن مطالبات معوقه به آنان داده است وصول نشدن ۵ میلیارد تومان طلب این کارخانه از استانداری گیلان است.

کارگران قطعات بتنی گیلان همچنین درباره مشکلات بازنشستگی‌شان می‌گویند: با وجود آنکه شرکت قطعات بتنی جزء اولین واحد‌های تولیدی استان گیلان است که سخت و زیان‌آور بودن نوع کار کارگرانش توسط سازمان تامین اجتماعی تایید شده است اما کارفرما با درج عنوان شغلی خدماتی در سوابق بیمه آنان، از پرداخت ۴ درصد سهم اضافه حق بیمه در مشاغل سخت و زیان‌آور سر باز می‌زند و به تبع امکان بازنشستگی با قانون سخت و زیان‌آور برای کارگران سلب شده است.

افزايش61.5 درصدی تلفات حوادث كار ده ماهه سال جاري استان سمنان

در ده ماهه سال جاري 21 نفر در حوادث ناشي از كار جان خود را از دست داده اند اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات 13 نفر بود، 61.5 درصد افزايش يافته است.

به گزارش اسفند ماه روابط عمومي اداره كل پزشكي قانوني استان سمنان، از كل تلفات حوادث كار در ده ماهه امسال همگي مرد بودند، اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل 12 مرد و 1 زن در حوادث كار جان خود را از دست دادند.

براساس اين گزارش در حوادث كار ده ماهه امسال 296 مصدوم حوادث كار به ادارات پزشكي قانوني استان سمنان مراجعه كرده اند كه در مقايسه سال قبل كه 300 مصدوم بودند 1.3 درصد كاهش داشته است.

مطابق آمارهاي موجود در حوادث كار ده ماهه امسال استان سمنان سقوط از بلندي با 48 درصد بيشترين علت مرگ در حوادث كار را به خود اختصاص مي دهد، پس از آن اصابت جسم سخت با 28 درصد بيشترين دلايل مرگ در حوادث كار را در بر مي گيرند به بيان ديگر از كل تلفات حوادث كار ده ماهه امسال 10 نفر به دليل سقوط از بلندي، شش نفر بر اثر برخورد جسم سخت، يك نفر انسداد مجاري تنفسي و فشار به قفسه سينه و شكم، يك نفر بر اثر سوختگي، يك نفر بر اثر برق گرفتگي و دو نفر به دليل ساير موارد جان خود را از دست داده اند.

براساس اين گزارش در حوادث كار ده ماهه امسال بيشترين آمار تلفات مربوط به شهرستان سمنان با 9 مورد فوتي و در مدت مشابه سال قبل، شهرستان هاي سمنان و شاهرود هركدام با 6 مورد فوتي بالاترين آمار را داشته اند.

سقوط مرگبار کارگر جوان به چاهک آسانسور

روزگذشته،سقوط کارگر جوان به داخل چاهک آسانسور ساختمان در حال ساخت در خیابان پاسداران خیابان گل نبی، کوچه مرمر مرگ وی را رقم زد.

به گزارش 6اسفند پایگاه خبری 125، بنا به گفته مهران محمودی افسرآماده منطقه دو عملیات آتش نشانی تهران: در یک ساختمان 7 طبقه در حال ساخت یک کارگرافغانی به نام صاحب-گ 25 ساله در طبقه پنجم مشغول کار بود که به علت نامعلوم به داخل چاهک آسانسور طبقه منفی دو سقوط کرده بود.

وی افزود: آتش نشانان بلافاصله محل حادثه را ایمن سازی کردند و سپس این کارگر را که به تائید امدادگران اورژانس به طرز دلخراشی جان سپرده بود، از داخل چاهک آسانسور خارج کرده و تحویل عوامل انتظامی دادند.

ششم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری7اسفند1393

 

- اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

- اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از خواست‌های معلمان، پرستاران و کارگران

- ششمین روز اعتصاب کارگران کوشک بافق باتجمع مقابل درب ورودی معدن ادامه پیداکرد

-۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

- افزايش61.5 درصدی تلفات حوادث كار ده ماهه سال جاري استان سمنان

- سقوط مرگبار کارگر جوان به چاهک آسانسور

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

به نام خداوند جان و خرد

اطلاعیه کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی سکوت:

1- تجمع روز 10 اسفند برگزار می شود.

2- در تهران تجمع از ساعت 14 الی 16 مقابل مجلس شورای اسلامی و در شهرستانهای شعبه ی کانون در ادارات آموزش و پرورش برگزار می گردد.

3- تجمع معلمان مقابل پارلمان به شکل سکوت برگزار می شود.

کانون صنفی معلمان-اسفند 93

اطلاعیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از خواست‌های معلمان، پرستاران و کارگران

شرایط زندگی مزدبگیران درایران روز به روز دشوار‌تر می‌شودو فاصله میان دریافتی آن‌ها و آهنگ تورم هر دم فزونی می‌گیرد. معلمان، پرستاران و کارگران از سختی زیستن در چنین موقعیتی به جان آمده‌ و در روزهای اخیر به اعتراض‌های گسترده‌تر دست زده‌اند.

کانون نویسندگان ایران ضمن حمایت از خواست‌های بحق این زحمت‌کشان خواهان آزادی فعالیت تشکل‌های مستقل آن‌ها برای دست‌یابی به حقوق صنفی و انسانیشان است.

کانون نویسندگان ایران

۶ اسفند ۱۳۹۳

ششمین روز اعتصاب کارگران کوشک بافق باتجمع مقابل درب ورودی معدن ادامه پیداکرد

اعتصاب کارگران معدن کوشک صبح امروز با تجمع نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران در مقابل درب ورودی این معدن به ششمین روز کشیده شد.

به گزارش7اسفندایلنا،این کارگران که در ابتدای هفته جاری (دوم اسفند) در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق ماه های دی و بهمن سال جاری و همچنین اخراج ۱۷ کارگر این معدن، در اقدامی اعتراضی، کار در بخش های مختلف معدن را متوقف کرده اند، صبح امروز با تجمع در مقابل درب ورودی معدن کوشک خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی شان شدند.

در پی این تجمع، امروز تعدادی از کارگران دادخواست مربوط به پیگیری مطالباتشان را تحویل اداره کار دادند. برخی از موارد مورد اشاره در این دادخواست عبارت است از پرداخت حقوق و مزایا در موعد قانونی، افزایش دستمزد، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت فوق العاده اضافه کاری، پرداخت حق سختی کار، حق پله و تونل و تامین امنیت شغلی از جمله ی مطالباتی است که در این دادخواست مطرح شده است.

۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان۳ ماه حقوق نگرفته‌اند

پرداخت حقوق ۱۸۰ کارگر کارخانه قطعات بتنی گیلان طی ۳ ماه گذشته به تعویق افتاده است.

به گزارش7اسفندایلنا،کارگران این کارخانه گفته‌اند کارفرمای کارخانه قطعات بتنی گیلان از آذر ماه سال جاری به دلیل آنچه کمبود نقدینگی عنوان شده، حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. همچنین تولیدات این کارخانه از حدود ۴ ماه پیش به یک سوم کاهش یافته است.

برپایه این گزارش،بنقل ازکارگران۱۳۰ نفر از همکارانشان با عنوان شغلی کارگر خدماتی بیش از ۱۶ سال است که با حداقل دریافتی ماهانه ۷۰۰ هزار تومان، تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری گیلان آفتاب یکتا به کارهای تخصصی آرماتوربندی، قالب گیری، بتن ریزی و... مشغول‌اند اما در طول این سال‌ها برخی مزایای شغلی این کارگران پرداخت نشده است.

کارگران قطعات بتنی گیلان در باره این مطالبات معوقه می‌گوبند؛ علاوه بر حقوق، بخشی از مشکلات کارگران مربوط به تعویق در پرداخت حق بیمه از جانب کارفرماست. در حال حاضر دو ماه بیمه کارگران در ماهای آذر و دی به تعویق افتاده و مشکلاتی نیز از ساهای پیش در سوابق بیمه‌ای کارگران دیده می‌شود که در هنگام بازنشستگی برای‌شان دردسرساز خواهد شد.

به گفته کارگران، همچنین بخشی دیگر از مطالبات کارگران مربوط به حق سنوات سال ۹۲ آنان است که از یکسال پیش پرداخت نشده است.

کارگران می‌گویند پاسخی که کارفرما برای پرداخت نشدن مطالبات معوقه به آنان داده است وصول نشدن ۵ میلیارد تومان طلب این کارخانه از استانداری گیلان است.

کارگران قطعات بتنی گیلان همچنین درباره مشکلات بازنشستگی‌شان می‌گویند: با وجود آنکه شرکت قطعات بتنی جزء اولین واحد‌های تولیدی استان گیلان است که سخت و زیان‌آور بودن نوع کار کارگرانش توسط سازمان تامین اجتماعی تایید شده است اما کارفرما با درج عنوان شغلی خدماتی در سوابق بیمه آنان، از پرداخت ۴ درصد سهم اضافه حق بیمه در مشاغل سخت و زیان‌آور سر باز می‌زند و به تبع امکان بازنشستگی با قانون سخت و زیان‌آور برای کارگران سلب شده است.

افزايش61.5 درصدی تلفات حوادث كار ده ماهه سال جاري استان سمنان

در ده ماهه سال جاري 21 نفر در حوادث ناشي از كار جان خود را از دست داده اند اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل كه آمار تلفات 13 نفر بود، 61.5 درصد افزايش يافته است.

به گزارش اسفند ماه روابط عمومي اداره كل پزشكي قانوني استان سمنان، از كل تلفات حوادث كار در ده ماهه امسال همگي مرد بودند، اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل 12 مرد و 1 زن در حوادث كار جان خود را از دست دادند.

براساس اين گزارش در حوادث كار ده ماهه امسال 296 مصدوم حوادث كار به ادارات پزشكي قانوني استان سمنان مراجعه كرده اند كه در مقايسه سال قبل كه 300 مصدوم بودند 1.3 درصد كاهش داشته است.

مطابق آمارهاي موجود در حوادث كار ده ماهه امسال استان سمنان سقوط از بلندي با 48 درصد بيشترين علت مرگ در حوادث كار را به خود اختصاص مي دهد، پس از آن اصابت جسم سخت با 28 درصد بيشترين دلايل مرگ در حوادث كار را در بر مي گيرند به بيان ديگر از كل تلفات حوادث كار ده ماهه امسال 10 نفر به دليل سقوط از بلندي، شش نفر بر اثر برخورد جسم سخت، يك نفر انسداد مجاري تنفسي و فشار به قفسه سينه و شكم، يك نفر بر اثر سوختگي، يك نفر بر اثر برق گرفتگي و دو نفر به دليل ساير موارد جان خود را از دست داده اند.

براساس اين گزارش در حوادث كار ده ماهه امسال بيشترين آمار تلفات مربوط به شهرستان سمنان با 9 مورد فوتي و در مدت مشابه سال قبل، شهرستان هاي سمنان و شاهرود هركدام با 6 مورد فوتي بالاترين آمار را داشته اند.

سقوط مرگبار کارگر جوان به چاهک آسانسور

روزگذشته،سقوط کارگر جوان به داخل چاهک آسانسور ساختمان در حال ساخت در خیابان پاسداران خیابان گل نبی، کوچه مرمر مرگ وی را رقم زد.

به گزارش 6اسفند پایگاه خبری 125، بنا به گفته مهران محمودی افسرآماده منطقه دو عملیات آتش نشانی تهران: در یک ساختمان 7 طبقه در حال ساخت یک کارگرافغانی به نام صاحب-گ 25 ساله در طبقه پنجم مشغول کار بود که به علت نامعلوم به داخل چاهک آسانسور طبقه منفی دو سقوط کرده بود.

وی افزود: آتش نشانان بلافاصله محل حادثه را ایمن سازی کردند و سپس این کارگر را که به تائید امدادگران اورژانس به طرز دلخراشی جان سپرده بود، از داخل چاهک آسانسور خارج کرده و تحویل عوامل انتظامی دادند.

ششم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری8اسفند1393

 

- کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری:تهدید محمد جراحی به اعتصاب غذا

- بهنام ابراهیم زاده همچنان تحت فشار و شکنجه قرار دارد!!!

- سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:آزادی بیان محدود شدنی نیست !

- نژاد پرستی در ساختار آموزشی ایران

- گرانی نان در صدر شکایات مردم

- مفت فروشی 16 میلیون تن سنگ آهن

- برخورد 4 تریلر 3 کشته و زخمی بر جای گذاشت

- راننده تانکر حامل سوخت در مسیر نایین به اردکان در آتش سوخت

- اعتصاب ۲۰۰۰ کارگر معدن مس بریک گولد در زامبیا

- شش سال زندان برای کارفرمای شکنجه گر هنگ کنگی

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری:تهدید محمد جراحی به اعتصاب غذا

محمد جراحی کارگر زندانی که در زندان عمومی تبریز به سر میبرد مدتهاست که در این بند دچار نا امنی جانی شده است واز سوی افرادی (رحمان استادی و جواد محمدپور ) که توسط ماموران زندان حمایت می شوند مورد توهین واهانت و آزار قرار گرفته است ، چنانکه شدیدا فضای بند را برایش نا امن کرده است. به همین دلیل محمد جراحی با شرح فضای بند برای رییس زندان ، از وی خواسته است که به بند سیاسی منتقل شود ، در غیر این صورت دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

کمیته پیگیری و خانواده محمد جراحی از سازمانهای کارگری میخواهیم که جهت تحقق مطالبه این کارگر زندانی تلاش نمایند .

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

بیانیه 118 کمیته حمایت از شاهرخ زمانی

بهنام ابراهیم زاده همچنان تحت فشار و شکنجه قرار دارد!!!

بهنام ابراهیم زاده را 27 بهمن از بند 209 اوین به زندان رجایی شهر برگرداندند و بعد از بند قرنطینه به حسنیه که به محل نگهداری زندانیان تبدیل شده است منتقل کردند ، اما تقریبا" تمامی وسائل و لباس های بهنام را دزدیدند ویا شکسته و خراب کردند و مسئولین هیچ جوابی نمیدهند و به خواسته های او توجه نمی کنند. از طرفی بهنام که بر اثر شکنجه های وارده و نگهداری در زندانهای ضد انسانی ، سلولهای انفرادی ، بر اثر سوء تغذیه به دلیل کمبود غذا یا نامناسب بودن مواد غذایی و همچنین بر اثر اعتصابات غذایی برای اعتراض به بی عدالتی ها و اعمال ضد انسانی مسئولان و ماموران مانند بسیاری از زندانیان دچار بیماری های مختلف از جمله آرتروز گردن ، عفونت کلیه و ... شده است و اکنون که در حسینه او را زندانی کردند بر اثر سرمای شدید حسینه بیماری های او شدت یافته و دردناک شده اند ، بهنام از این وضعیت و سرمای حسینه در رنج است. در واقع نگهداری او در حسینه ترفند و برنامه جدید سربازان گمنام امام زمان است جهت شکنجه و تنبیه بهنام به خاطر ادامه مبارزه و اعتراضات او به نا عدالتی و اعمال ضد انسانی در جمهوری اسلامی است.

کارگران و مردم آزادیخواه،

در این مبارزه یک طرف حکومت سرمایه داری جمهوری اسلامی قرار دارد و در مقابلش کارگران زندانی و زندانیان سیاسی است، حکومت سرمایه داری جمهوری اسلامی می خواهد توسط ماموران و شکنجه گران ما را وادار به تمکین در مقابل هر گونه اعمال دیکتاتوری سرمایه داری به شکل ولایت فقیه نماید از این جهت است ، زندانیان سیاسی را در زندان نیز رها نکرده و آنها را هر روز با روش های گوناگون شکنجه می کنند و بر علیه شان پرونده های جدید با اتهامات واهی و دروغین می سازند، اگر ما در مقابل اعمال ضد انسانی ماموران و در مجموع حکومت جمهوری اسلامی سرمایه داری ایستادگی نکنیم و از زندانیان سیاسی ازجمله بهنام ابراهیم زاده دفاع نکنیم ، جمهوری اسلامی هر روز بیشتر از قبل به هستی و سفره خانواده کارگری و آزادی های انسانی حمله خواهد کرد، با هر چه بیشتر متشکل شدن در تشکل های صنفی و سیاسی خود به مقابله با این حکومت ضد انسانی بر خیزیم.

ما از کارگران و مردم آزادیخواه ، همچنین از تشکل ها و نهاد های مردمی داخل و خارج می خواهیم به حمایت های خود از زندانیان سیاسی بخصوص بهنام ادامه داده و برای نجات او به اقدامات اعتراضی عملی خود بیافزایند .

کمیته حمایت از شاهرخ زمانی

7/12/1393

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:آزادی بیان محدود شدنی نیست !

در پی حمایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک از تجمع اعتراضی 10 اسفند آموزگاران زحمتکش و پشتیبانی از خواسته های مندرج در بیانیه کانون صنفی معلمان ایران و همچنین اعتراض به فیلتر شدن سایت رسمی کانون صنفی معلمان ایران ، از روز 1393/12/05 سایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک توسط کار گروه مصادیق مجرمانه فیلتر شد و از دسترسی آزاد کارگران ایران به این سایت، خارج گردیده است.ما این رفتار غیرقانونی را محکوم کرده و اعلام می کنیم که این گونه رفتار جز مخدوش کردن چهره فرهنگی و سیاسی کشورعزیزمان ایران در جهان پیامد دیگری ندارد.در روزگار دسترسی آزاد و آسان و پیشرفت علم اطلاع رسانی ، آزادی بیان محدود شدنی نیست.اعتراض به محدود شدن حقوق قانونی و انسانی، حق همه شهروندان ایرانی است و اصل 27 قانون اساسی تجمع، اعتصاب و راهپیمایی را حق همه مردم ایران دانسته است. اصل نهم قانون اساسی نیز تاکید کرده است که: هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی های مشروع را هرچند با وضع قوانین و مقررات ، سلب کند.سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ضمن حمایت دوباره از خواسته های آموزگاران و کانون صنفی معلمان ایران ، خود را جدا از این زحمتکشان ندانسته و با آنان اتحادی ناگسستنی دارد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک 1393/12/07

نژاد پرستی در ساختار آموزشی ایران

محمد حبیبی فعال صنفی معلمان

این نوشته ،یادداشتی است کوتاه مبتنی بر تجربیات شخصی یک معلم که پس از 11 سال تدریس در حداقل 6استان این کشور،به خود اجازه داده که نظرشخصی خود را درباره نژادپرستی در سیستم آموزشی ایران بیان کند.پس اگر درحال خواندن این یادداشت هستید و علاقمندید که نوشتاری علمی مبتنی برآمارها وداده های کارشناسی را درباره این موضوع مشخص مطالعه کنید،توصیه من به شما این است:

وقت خود را بی جهت هدر ندهید.این نوشته بدرد شما نمی خورد. چرا که صرفا نتیجه مشاهدات شخصی من به عنوان یک معلم درطول سالهای کاری خود وهمچنین گپ وگفت ها یی است که دراین سالهابا همکارانم داشته ام.درنتیجه نظریاتی شخصی است که اصراری هم بر درستی آن ندارم.

لینک متن کامل: http://www.kanoonm.com/1701

گرانی نان در صدر شکایات مردم

گزارش رسمی وزارت صنعت نشان می‌دهد، در دی‌ماه امسال بالاترین میزان شکایت مردمی در بخش کالاها از نان بوده است.

به گزارش 8اسفند تسنیم، طی دی ماه سال 1393 تعداد 24693 فقره شکایت در خصوص کالا و خدمات توسط ستادهای خبری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور دریافت شده که پس از ارزیابی کارشناسی تعداد 24676 مورد قابل پیگیری و تعداد 17 مورد غیرقابل پیگیری تشخیص داده شده است.

از مجموع شکایات دریافتی تعداد 17605 فقره (71 درصد تلفنی) از طریق تماس مردم با خط تلفن 124 بوده، تعداد 2606 فقره(11درصد حضوری) و با حضور شاکیان در محل ستادخبری سازمان و ارسال تعداد 4482 فقره(18 درصد حضوری) و با حضور شاکیان در محل ستاد خبری سازمان و ارسال تعداد 4482 فقره (18درصد کتبی) شکایت بصورت مکتوب صورت گرفته است.

از مجموع شکایت دریافتی تعداد21070 فقره(85 درصد) مروط به بخش کالا و تعداد 3623 فقره(15 درصد) مربوط به بخش خدمات می‌باشد. بطوری‌که در بخش کالا: بیشترین شکایت از نان، میوه و سبزی، پوشاک، سبوس گندم و لبنیات بوده و در بخش خدمات: بیشترین شکایت از تعمیر خودروهای سبک، حمل و نقل درون شهری، مشاورین املاک تعویض روغنی و آرایشگاه مردانه می‌باشد.

بررسی شکایات دریافتی بر اساس نوع تخلف، بیانگر این است که گرانفروشی، کم فروشی و عدم درج قیمت بیشترین تخلفات را به خود اختصاص داده اند.

مفت فروشی 16 میلیون تن سنگ آهن

با رکود شدید در طرح های زنجیره فولادسازی کشور، صادرات ذخائر سنگ آهن ایران به قیمت تقریبا مفت به کشورهای خارجی همچنان ادامه دارد؛ صادراتی که فقط برای معدودی از صادرکنندگان، درآمدهای میلیاردی دارد.

بر اساس آمار گمرک، در 10 ماه اول امسال صادرات سنگ آهن به صورت خام یا با حداقل فرآوری به حدود 16 میلیون تن رسیده است. از صادرات این حجم عظیم سنگ آهن، فقط 972 میلیون دلار درآمد نصیب کشور شده است.

این حجم عظیم صادرات 16 میلیون تنی شامل 7 میلیون و چهارصد و شصت هزار تن سنگ آهن با خلوص آهن کمتر از 40 درصد (سنگ آهن خام)، 7 میلیون و سیصد هزار تن سنگ آهن با خلوص بالای 40 درصد (سنگ آهن با یک مرحله فرآوری) و مابقی آن دیگر فرآورده های سنگ آهن بوده است.

هر تن سنگ آهن به طور متوسط امسال 29 دلار مبادله ای یا 23 دلار آزاد صادر شده است و با توجه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی افرادی که در جریان این خام‌فروشی قرار دارند باید پاسخگویی این سوال باشند که صادرات 16 میلیون تن سنگ آهن آن هم به قیمت نازل کمتر از 30 دلار چه مفهومی دارد و این در حالی است که سنگ آهن صادراتی با تبدیل به محصولات فولادی حدود تنی 500 دلار وارد کشور می‌شود.

ایران از لحاظ مواد اولیه تولید فولاد جزو چند کشور برتر جهان است اما به علت عدم توسعه زنجیره استحصال سنگ آهن تا تولید فولاد، همچنان بخش اعظم سنگ آهن استخراج شده از معادن عظیم کشور به صورت خام یا با حداقل فرآوری به خارج صادر می شود که ارزآوری آن در مقابل واردات فولاد و محصولات فولادی کشور، ناچیز است.

طبیعی است اگر زنجیره استحصال سنگ آهن تا تولید فولاد در کشور به اندازه کافی توسعه پیدا کرده بود، هم اکنون نه تنها کشورمان در تولید محصولات فولادی به خودکفایی رسیده بود و صدها هزار شغل در این صنایع ایجاد شده بود، بلکه از صادرات سنگ آهن به قیمت تقریبا مفت به کشورهای خارجی جلوگیری می شد.

بخشی ازیک گزارش مشرق بتاریخ7اسفند

برخورد 4 تریلر 3 کشته و زخمی بر جای گذاشت

تصادف شدید چهار دستگاه تریلر در محور یزدان‌آباد به بافق یک کشته و دو زخمی بر جای گذاشت.

به گزارش 7اسفند فارس ، چهار دستگاه تریلر در محور یزدان‌آباد به بافق حوالی چهار راه سقاخانه ابوالفضل صبح امروز با هم برخورد کردند.

این حادثه بین یک دستگاه تریلر حامل مواد سوختی که از سمت بافق به طرف یزدان‌آباد زرند در حرکت بود با سه دستگاه تریلر حامل مواد معدنی که از سمت یزدان‌آباد به طرف بافق در حرکت بودند، رخ داد و یک کشته و دو زخمی بر جای گذاشت.

براساس این گزارش این محور حد فاصل یزدان‌آباد به سیریز از عرض کم و آسفالت نامطلوب برخوردار است که تاثیر زیادی در وقوع حوادث دارد.

راننده تانکر حامل سوخت در مسیر نایین به اردکان در آتش سوخت

رییس آتش نشانی نایین گفت: یک تانکر حامل مواد سوختی در پی واژگونی در مسیر نایین به اردکان آتش گرفت و راننده آن کشته شد.

به گزارش7اسفندایرنا ،عبدالله سلطانی محمدی روز پنجشبه گفت: این حادثه ساعت22 و 15 دقیقه شب گذشته روی داد.

وی افزود: حادثه در کیلومتر 45 جاده نایین به اردکان یزد رخ داد .تانکر حامل مواد سوختی به علت نامعلومی به سمت راست جاده منحرف و واژگون شد و آتش گرفت و راننده آن در دم جان داد.

اعتصاب ۲۰۰۰ کارگر معدن مس بریک گولد در زامبیا

بیش از دو هزار نفر از کارگران عضو اتحادیه در معدن مس لوموانای زامبیا که متعلق به بریک گولد است، برای روشن شدن سرنوشتشان پس از تعطیلی این معدن دست از کار کشیدند.

به گزارش8اسفند ماین نیوز، زامبیا در ژانویه حق معدنکاری در معادن روباز را از شش به 20 درصد افزایش داد که باعث شد شرکت کانادایی بریک گولد تصمیم بگیرد فعالیتش در معدن مس لوموانا را که از حدود چهار هزار شغل حمایت می‌کند، تعطیل کند.

وزیر کار زامبیا اعلام کرد مقامات وزارتخانه اش به همراه اتحادیه کارکنان زامبیا و مدیریت معدن لوموانا برای پایان دادن به این اعتصاب دیدار کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، رییس جمهور جدید زامبیا از مقامات دولتش درخواست کرده است اختلاف با شرکتهای معدنی در مورد حق معدنکاری و مالیات را حل کنند.

شش سال زندان برای کارفرمای شکنجه گر هنگ کنگی

یک زن هنگ کنگی به اتهام شکنجه و بدرفتاری با خدمتکار اندونزیایی خود به شش سال زندان محکوم شد.

به گزارش27فوریه یورونیوز،دادگاهی در هنگ کنگ، این کارفرمای ۴۴ ساله را در هیجده مورد از بیست اتهام وارده از جمله سوء استفاده کاری، آسیب های جسمانی شدید، تهدید و پرداخت نکردن دستمزد، گناهکار شناخت.

تظاهرکنندگانی در خارج از دادگاه، برده داری از زنان را محکوم کردند. یکی از آنها گفت: مشکل اصلی این است که سوء استفاده ها ادامه دارند، حتی با رای مثبت دادگاه به پرونده ارویانا، این سوء استفاده ها ادامه خواهند داشت چون قانون تغییر نکرده است.

زنان زیادی مانند این خدمتکار ۲۳ ساله اندونزیایی در هنگ کنگ با رفتارهای غیرانسانی مواجه اند.

مدافعان حقوق بشر بارها درباره این خشونت ها هشدار داده اند.

بیش از سیصد هزار خدمتکار خارجی عمدتا از اندونزی و فیلیپین در هنگ کنگ کار می کنند.

هشتم اسفندماه1393

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخباروگزارشات کارگری9اسفند1393

 

- کانون صنفی معلمان: پیاده نظام هیچ جریان سیاسی نیستیم- تجمع اعتراضی10اسفندبرگزارمی شود

- اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق به یک هفته رسید

- باردیگرکارگران معدن طزره دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق،حق بیمه وعیدی دست به اعتصاب زدند

- شرایط دردناک کاری وعدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران شرکت نمکزدایی پتروپارت هفتکل

- عدم پرداخت ۳ ماه حقوق کارگران صنایع پیشرانه ساری در آستانه سال نو

- پاسکاری بازنشستگان صنعت فولاد بجای پرداخت حقوق عقب افتاده شان

*بازنشستگان صنعت فولاد کرمان دو ماه حقوق معوقه دارند

*ارجاع مشكلات صندوق بازنشستگي فولاد به كميسيون تلفيق

*پیشنهادالحاق صندوق بازنشستگان فولاد به صندوق صنعت و معدن و تجارت

- بسته هاي تهديد به جاي عيدي برای کارگران کارگاه هاي کوچک

- تجمع اعتراضی دانش‌آموزان شین‌آبادی مقابل وزارت آموزش وپرورش

- غذای کارگران عسلویه در آشپزخانه‌های غیر بهداشتی تهیه می‌شود

- برق جان کارگر شهر هویزه را گرفت

- گلوله‌ی سپاه در مرز ربط، جان کولبرجوانی را گرفت

کانون صنفی معلمان: پیاده نظام هیچ جریان سیاسی نیستیم- تجمع اعتراضی10اسفندبرگزارمی شود

دبیرکل کانون صنفی معلمان با تائید برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز فرهنگیان در میدان بهارستان، به ماده 27 قانون اساسی مبنی بر آزادی برگزاری تجمعات اشاره کرد و گفت: ما پیاده نظام هیچ جریان سیاسی نیستیم.

به گزارش 9اسفندآنا، وضعیت نامناسب معیشت معلمان سال‌های متوالی نقل محافل مختلف است. بعضی از فرهنگیان می‌گویند؛ در تامین نیازهای اولیه زندگی‌ خود درمانده‌اند و زیر خط فقر به سر می‌برند. آنها معتقدند این وضعیت به منزلت‌شان آسیب رسانده است و انگیزه‌های شغلی را از آنها گرفته است.

بدنه آموزش و پرورش جلوتر از تشکل های صنفی است

اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان با اشاره به اینکه بدنه آموزش و پرورش جلوتر از تشکل‌های صنفی از روزهای پایانی بهمن‌ماه یک سری اعتراضاتی را شروع کردند گفت: برخی از کلاس‌های درس در بعضی از نقاط کشور تعطیل شد و تجمعاتی را در شهرهای مختلف همچون مریوان، شاهرود، کرمانشاه و قزوین شاهد بودیم. علاوه بر آن بیانیه‌هایی تقلبی از طرف کانون صنفی منتشر شد.

وی تاکید کرد: تجمع مقابل مجلس به عنوان اولین تاکتیک ما نبوده است. ما در گذشته با کمیسیون تلفیق، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و همینطور آقای فانی وزیر آموزش و پرورش دیدارهای مختلفی داشتیم.

عبدی با تاکید بر اینکه وضعیت نامناسب معیشتی معلمان دامنه خشونت در مدارس را افزایش داده است، گفت: این اعتراضات فقط مرتبط با این دولت نیست و البته اعتراض ما به این دولت هم نیست. اعتراض ما به نگاهی است که از سال‌ها پیش به آموزش و پرورش وجود داشته است. ما پیاده‌نظام هیچ جریان سیاسی در کشور نیستیم و تنها به دنبال دریافت مطالبات صنفی خود هستیم.

وی تاکید کرد: ما توقع داشتیم در بودجه تغییر چشم‌گیری را ببینیم. هم اکنون معلمان با لیسانس و بیست سال سابقه کار معدل حقوقشان یک میلیون و سیصد هزار تومان است. معلمان اولین گروهی بودند که نسبت به اجرا نشدن قانون در دولت نهم اعتراض کردند اما بعد از اینکه قانون با پا فشاری معلمان و کانون‌های صنفی تغییر کرد آنها توقع داشتند به عنوان اولین گروهی که اعتراض کردند در ردیف حقوقی خود تغییری را ببینند که چنین نشد.

دبیر کل کانون صنفی معلمان تصریح کرد: معلمان حق‌التدریس به وضیعت استخدامی خود اعتراض دارند. معلمان آزاد نیز که بدون بیمه ماهانه 300 هزار تومان حقوق می‌گیرند، معترض‌اند. البته موارد یاد شده مشکلاتی است که در قسمت استخدامی وجود دارد.

عبدی تصریح کرد: بند 5 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری، روی این موضوع صراحت دارد کسانی که لیسانس دارند، فوق‌العاده شغلشان 1500 باشد و کسانی که فوق لیسانس دارند فوق العاده شغل‌شان 2000 محاسبه شود. در صورتی که آموزش و پرورش امتیاز هر دو گروه را 800 حساب می‌‌کند و این قانون صرفا برای گروه‌های ستادی اجرا شده است.

وی تاکید کرد: کانون صنفی معلمان وظیفه‌اش دفاع از تمام حقوق مادی و معنوی و از بین بردن اختلاف طبقاتی بین نیروهای ستادی و معلمان است و نیت سیاسی و جناحی در رسالت ما جایی ندارد.

اعتصاب کارگران معدن کوشک بافق به یک هفته رسید

کارگران معدن کوشک صبح امروز با تجمع در مقابل درب ورودی معدن برای دومین بار طی یک هفته ای که از شروع اعتصابشان گذشته است، خواستار بازگشت به کار ۱۷ کارگر اخراجی این معدن و رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش 9اسفند ایلنا، در پی موافقت نکردن کارفرما با بازگشت به کار ۱۷ کارگر اخراجی معدن کوشک بافق که به دلیل اعتراضات قرارداد کارشان در ابتدای اسفند ماه تمدید نشده بود، صبح امروز (شنبه ۹ اسفند ماه)، نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران این معدن که در شمال شرقی شهرستان بافق واقع شده است، برای هفتمین روز متوالی در مقابل درب ورودی این معدن تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض معدن کوشک امروز گفت: در پی تجمع امروز، چند نفر از کارگران حاضر در تجمع، از سوی فرمانداری فراخوانده شدند تا مذاکرات جهت از سرگیری کار در معدن با آن‌ها صورت بگیرد. به گفتهٔ کارگران، مسولین فرمانداری وعده‌هایی جهت پیگیری مطالبات کارگران کوشک به آن‌ها داده‌اند و از آنها خواسته اند به اعتصابشان پایان دهند.

باردیگرکارگران معدن طزره دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق،حق بیمه وعیدی دست به اعتصاب زدند

صبح امروز (۹ اسفند ماه) کارگران معدن طزره، از معادن زغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از ۲ ماه حقوق و همچنین دریافت نکردن حق عیدی دست از کار کشیده و در محوطه معدن تجمع کردند.

به گزارش9اسفندایلنا،در تجمع امروز حدود ۵۰۰ نفر از مجموع ۱۴۰۰ کارگر این واحد معدنی در اعتراض به وصول نشدن مطالبات چند ماهه‌شان دست از کار کشیدند و در محوطه معدن تجمع کردند.

کارگران معدن طزره می‌گویند طی یک سال گذشته هر ماه ما چند تجمع اعتراضی در محوطه معدن و خارج از آن در اعتراض به معوقات حقوقی‌شان انجام داده‌اند اما کارفرما به این اعتراضات بی‌تفاوت است و واکنش خاصی از خود نشان نمی‌دهد.

به گفته این کارگران علاوه بر تعویق بیش از دو ماه حقوق در ماهای دی و بهمن، پرداخت نشدن حقوق اسفند ماه و عیدی، در آستانه سال جدید کارگران را نگران تامین مخارج نوروز کرده است.

کارگران می‌گویند همچنین حق بیمه ۱۴۰۰ کارگر این واحد معدنی با تاخیر چند ماهه به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و در حال حاضر ۲ماه است که حق بیمه کارگران معادن البرز شرقی پرداخت نشده و به تبع آن دفترچه‌های درمانی تعدادی از خانواده‌های کارگری فاقد اعتبار شده است.

به گفته کارگران معدن زغال سنگ طزره در تجمع امروز مدیر معدن طزره از جانب مدیر عمل معادن البرز شرقی وعده‌هایی به کارگران داده است.

به گفته آنان، کارفرمای این واحد قول داد فردا یکشنبه (۱۰ اسفند) یک ماه از معوقات حقوقی کارگران را پرداخت کند. همچنین وی وعده کرد چند روز بعد یک ماه دیگر از مطالبات معوقه کارگران را به همراه عیدی وپاداش پایان سال پرداخت کند.

بنا بر اطلاعات کارگران؛ طبق روال سال‌های قبل حقوق اسفند ماه کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی فروردین ماه سال آینده پرداخت می‌شود.

شرایط دردناک کاری وعدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران شرکت نمکزدایی پتروپارت هفتکل

ندای هفتکل بتاریخ9اسفند طی گزارشی بنقل ازیک مخاطبش ازشرایط دردناک کاری وعدم پرداخت6ماه حقوق کارگران شرکت نمکزدایی پتروپارت هفتکل،خبرداد.

براساس این گزارش،،یکی از مخاطبین با ارسال دل نوشته ای به سایت چنین نوشت:

باسلام

(اقتصاد مقاومتی از این بالاتر هیچ جاه ی دنیا نخواهید دید)

۱۰ کیلو متر از شهر هفتکل بطرف روستای چمن لاله به شرکت نمکزدایی پتروپارت یه سر بزنید که کارگران آن شش ماه حقوق نگرفته اند و حالا هم که نزدیک به عید هستیم...

شما که به قانون آشنا هستید آیا کارگری که ساعت ۵/۵ صبح صبحانه می خورد و بلند میشود بر سر کار میرود و تا ساعت ۱۲با بیل و کلنگ سر کار دارد به او اجازه صبحانه یا لقمه نانی که به عنوان چاشنی میل کند آن هم از جیب خودش را ندارد؟

به والله هیچ جایی دنیا ندیده اید دوربین مدار بسته بازدید بدنی در حین وارد شدن به شرکت و هنگام خروج فقط فقط برای جلوگیری از نیاوردن صبحانه به داخل شرکت آن هم برای کارگران بیل و کلنگی، و برای کارمندان اداری اشکالی ندارد.

۱- مشقت

۲- سازش با فشار اقتصادی

۳- سازش با زخم معده

۴- فشار روانی

۵- ترساندن از اخراج

۶- شرمنده خانواده...........

درهمین رابطه:

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران درسال جاری اخراج نمایندگان کارگران

در جریان اعتصابات کارگری سال گذشته کارگران شرکت نمک‌زدایی پتروپارت دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوقشان، دو تن از نمایندگان کارگران اخراج شده‌اند. کارگران پروژه نمک‌زدایی شرکت پتروپارت در خوزستان حقوق و مزایای اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد سال جاری را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش 14شهریورایلنا، کارگران پروژه نمک‌زدایی شرکت پتروپارت که ۷۰ کارگر رسمی و ۳۰ کارکر پیمانی هستند، امسال تنها حقوق فروردین ماه را دریافت کرده‌اند.

پیش از این، کارگران در سال گذشته نیز حقوق خود را با ۹ ماه تاخیر دریافت می‌کردند که در اعتراض اقدام به اعتصاب کرده بودند.

براساس این گزارش، کارفرمای پروژه نمک‌زدایی پتروپارت، در طول سال‌جاری بیش از ۲۰ کارگر اهل شهرستان هفتکل را به‌دلیل اعتراض اخراج کرده است و به‌جای برخی از ایشان از نیروهای غیر بومی استفاده می‌کند.

همچنین،وسیله رفت‌وآمد برای کارگران در نظر گرفته نشده و کارگران برای کار در روزهای تعطیل رسمی زیر فشار قرار می‌گیرند.

شرکت پتروپارت در سال ۸۷ در شهرستان هفتکل استان خوزستان راه‌اندازی شد و پروژه‌های اجرایی کارگاهی مانند ایستگاه‌های تقویت فشار در دست دارد؛ پروژه نمک‌زدایی یکی از پروژه‌های بزرگ نفت در حوالی روستای چمن‌لاله است.

رییس اداره کار رامهرمز در رابطه با تعویق در پرداخت حقوق و دستمزد کارگران شرکت پتروپارت گفت: کارگران پروژه نمک‌زدایی پتروپارت پارسال هشت ماه حقوق معوقه داشتند و به همین دلیل اعتصاب کرده بودند.

رضا محمدی‌راد افزود: به‌دنبال اعتصاب سال گذشته کارگران طی گفتگو با شرکت مادر (شرکت ملی نفت) و مدیر پتروپات، معوقات پرداخت شد اما حقوق چهارماه (اردیبهشت تا مرداد) امسال کارگران پرداخت نشده است.

عدم پرداخت ۳ ماه حقوق کارگران صنایع پیشرانه ساری در آستا