کارگر مبارز ، رفیق شاهرخ زمانی را در زندان کشتند

مرگ این رهبر کارگری نباید بی واکنش بماند

بنابر گزارش ها، شاهرخ زمانی، کارگر زندانی روز یکشنبه در زندان رجائی شهر درگذشته است. مسئولان زندان دلیل مرگ او را سکته ی مغزی اعلام کرده اند. بنا بر اطلاع خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شاهرخ زمانی، کارگر زندانی در زندان رجائی شهر که در پنجمین سال حبس بدون مرخصی خود به سر می برد، به دلیل سکته مغزی در زمانی مابین صبح تا پیش از ظهر در زندان رجائی شهر کرج درگذشته است.

 یک منبع مطلع در این ارتباط به خبرنگار هرانا گفت که روز جاری و پس از اینکه شاهرخ زمانی در هواخوری ظهر حضور پیدا نکرد، همبندی های او با حضور بر سر تخت این فعال کارگری متوجه شدند که وی درگذشته است. گفتنی است سکته مغزی، تشخیص اولیه بهداری زندان پس از انتقال او به بهداری است. هنوز از ترتیب تحویل پیکر این فعال کارگری به خانواده و مراسم تدفین او اطلاعی در دست نیست

شاهرخ زمانی در شهریور ماه ۱۳۹۳ اجازه حضور در مراسم ازدواج دخترش را پیدا نکرد و در بهمن ماه ۹۳ نیز این فعال کارگری نتوانست حتی برای مدتی کوتاه در خاکسپاری و تشییع مادرش حضور داشته باشد، این در حالی است که به دلیل دوری مسافت تبریز تا کرج وی امکان ملاقات مستمر با اعضای خانواده را نیز نداشت.

شاهرخ زمانی فعال کارگری و نقاش ساختمان آخرین بار چهاردهم خرداد ماه ۱۳۹۰ در تبریز بازداشت شد و مدت ۳۶ روز در سلول انفرادی نگهداری شد، به گفته منابع هرانا تاریخ بازداشت رسمی وی نوزدهم خرداد ماه قید شده که نشان دهنده این است که وی به مدت ۵ روز بدون هیچ حکم قضایی و کاملا غیر قانونی بازداشت شده است. شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر، شاهرخ زمانی را به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی به ۱۱ سال زندان محکوم کرد که این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تأیید شد.

پس از پایان بازجویی ها در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۰ با قرار وثیقه ی ۲۰۲ میلیون تومانی از زندان مرکزی تبریز آزاد و پس از مدت کوتاهی در تاریخ ۲۴ دی ماه همراه با محمد جراحی در محل کارش دستگیر و برای اجرای حکم به زندان مرکزی تبریز منتقل شد. در ابتدای ورود به زندان تبریز به طور غیر قانونی وی را بیش از یک ماه در بند قرنطینه ی زندان نگه داشتند، وی در اعتراض به این عمل مجددا دست به اعتصاب غذا زد و پس از مدتی به بند مالی زندان تبریز منتتقل شد. وی در طول مدت حبس خود در این زندان بارها از بندی به بند دیگر منتقل شده و مورد آزار و اذیت قرار گرفت. در نهایت وی را به بند ۱۵ متادون که مخصوص معتادین بوده و به لحاظ بهداشتی نیز وضعیت نامساعدی دارد، منتقل کردند. بنا بر گزارش ها در این بند انواع بیماری های خطرناک مانند ایدز و هپاتیت شیوع گسترده ای دارد.

 در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۳۹۱ وی را به طور غیر قانونی و بدون حکم قاضی با دست بند و پابند از زندان تبریز خارج کرده و به زندان یزد منتقل کردند. در هفدهم مرداماه وی مجددا به زندان تبریز بازگردانده شد و در نهایت در تاریخ ۲۲ مهر ماه به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

شاهرخ زمانی بار دیگر در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۲ از زندان رجایی شهر کرج به تبریز منتقل شده و در شعبه‌ی ۲ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام توهین به رهبری محاکمه و متعاقبا به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

این کارگر زندانی در روز ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۲ به زندان قزلحصار کرج انتقال یافت و در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زد. پس از اعتصاب غذا مسولان وی را مجددا در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۱۳۹۳ به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل کردند. این فعال کارگری پیش از این نیز در سال ۱۳۷۲ به اتهام فعالیت غیرعلنی در سندیکای نقاشان بازداشت شده و حدود ۱۸ ماه زندانی شده بود.

ما در دوره کنونی شاهد تشدید سیاست سرکوب ، زندانی کردن وبازداشتهای گسترده فعالان و رهبران تشکلهای کارگران و معلمان ، تشدید محکومیت ها و شکنجه های جسمی و روحی زندانیان ،  تبعید زندانیان ، قطع ملاقاتها ، حذف کمکهای پزشکی و درمانی زندانیان ، عدم توجه به نیازهای درمانی آنان و.....بوده ایم . خصوصا تشدید این  سیاست سرکوبگرانه در دولت روحانی  نشانه آنست که رژیم اسلامی  در دوره ای که همه چشمها به مذاکرات اتمی رژیم اسلامی وگروه 5+1 و  بحران ویرانگر جنگ در سوریه و عراق و یمن و موج بزرگ و تراژدیک فرار پناهندگان معطوف شده است ،میکوشد مخالفین را در سکوت نابود کند و کشتن خاموش زندانیان سیاسی و رهبران کارگری همچون شاهرخ زمانی دقیقا در این راستاست.

شاهرخ زمانی عضو هیات مدیره کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری و هیات بازگشایی سندیکای کارگران ساختمان و نقاشان بود. او همواره بر مواضع کارگری، بر دفاع ازحق تشکل مستقل کارگران، بر وحدت و اتحاد سراسری جنبش کارگری، بر پیوند کارگران ومعلمان و جنبشهای اجتمایی کار و زحمت ، بر پیوند این جنبشها با چپ و جنبش سوسیالیستی تاکید داشت. رژیم اسلامی مسئول مستقیم مرگ کارگر مبارز و کمونیست ،این  رهبر فداکار وشریف کارگری  شاهرخ زمانی است. قتل یا مشارکت در قتل و یا فراهم آوردن زمینه مرگ شاهرخ زمانی نباید بی واکنش بماند.

ما مرگ رفیق شاهرخ زمانی  توسط رژیم جنایتکار اسلامی را محکوم میکنیم و کشتن شاهرخ را در راستای سیاست رژیم اسلامی در سرکوب فعالان و رهبران تشکلهای کارگری میدانیم. سیاستی که در دوره دولت روحانی تشدید شده است. ما فقدان این رهبر شریف کارگری را به خانواده شاهرخ، به سندیکای کارگران  ساختمان و نقاشان، به همه فعالان جنبش کارگری ، به همه فعالان جنبش چپ و کارگری و همه هم بندان و یاران شاهرخ تسلیت میگوییم .ما با همه توان خواهیم کوشید  راه و امیدهای بزرگ و شریف  شاهرخ زمانی  را پیگیریم.

یاد وخاطره سترگ این رهبر شریف کارگری  رفیق شاهرخ زمانی ماندگار

زندانیان  سیاسی باید بدون هیچ قید و شرطی  آزاد باید گردند

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

زنده باد آزادی زنده باد سوسیالیسم

13 سپتامبر 2015