راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8627                   2017-03-01 07:49:37

تجمع کارگران شیشه قزوین در اعتراض به تعویق دستمزدها

تجمع کارگران شیشه قزوین در اعتراض به تعویق دستمزدها کارگران شیشه قزوین در اعتراض به نپرداختن ۵ ماه دستمزدشان توسط کارفرما امروز مقابل کارخانه اجتماع کردند.
کارگران علاوه بر ۵ ماه دستمزد، نیمی از عیدی سال قبل را هم هنوز دریافت نکرده‌اند. این چندمین بار در ماه‌های اخیر است که کارگران شیشه قزوین در اعتراض به تاخیر در پرداخت دستمزدها دست به اعتصاب می‌زنند. آخرین اجتماع اعتراضی آنان به مدت سه روز در اواخر بهمن امسال انجام شد. روز ۳۰ بهمن پس از آن که کارفرما دستمزد مهرماه آن‌ها را پرداخت کرد به اعتصاب خود پایان دادند. آن‌ها اواخر دی نیز در پی اعتصاب دستمزد یک ماه خود را دریافت کردند.
کارفرما «شرایط بد اقتصادی» کارخانه را دلیل تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران اعلام کرده است. حدود یک ماه پیش مدیریت کارخانه اعلام کرد به علت رکود بازار فروش قادر به پرداخت هزینه‌های تولید نیست و برای “باصرفه کردن تولید” باید نیروی کار کاهش یابد.
اواسط بهمن مدیریت شیشه قزوین به ۶۰ تن از کارگران قرارداد موقت و پیمانی این کارخانه خبر داده که قرارداد آن‌ها از اول اسفند تمدید نخواهد شد و بیکار می‌شوند. علت این اخراج‌ها “بحران مالی” کارخانه عنوان شده است. کارگران برای تسویه حساب نیز حداقل باید یک سال صبر کنند.